"Rząd w każdej chwili może doprowadzić do tego, żeby strajku nie było"

Mam takie wrażenie, że w nauczycielach narosło poczucie, że nasz głos się nie liczy - wyjaśniał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, pytany o strajk w szkołach zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Staroń zaznaczył jednocześnie, że "rząd w każdej chwili może doprowadzić do tego, żeby strajku nie było".

Niemiecki sąd wydał wyrok w sprawie napadu na polskiego taksówkarza

Sąd w Berlinie wydał wyrok w sprawie napadu na polskiego taksówkarza ze Świnoujścia. Trzy oskarżone osoby - kobieta i dwóch mężczyzn - zostały skazane na 2 lata i 9 miesięcy więzienia, 2 lata i 3 miesiące oraz rok i 6 miesięcy. Kierowca został zaatakowany przez klientów z Niemiec, a następnie wyrzucony z pojazdu. Dostał zawału serca, jest w stanie wegetatywnym.

Kierowca ministra jechał 98 km/h, powinien dwa razy wolniej. Jak wydłuża się droga hamowania?

Kierowca Służby Ochrony Państwa, który wiózł w poniedziałek ministra Joachima Brudzińskiego, został zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości. Nie dostał mandatu, tylko pouczenie. Szef MSWiA zapłacił darowiznę 500 złotych na rzecz fundacji, która pomaga ofiarom wypadków. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmienia się droga hamowania samochodu wraz z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości.

Wpadł, bo chodził w ubraniach z chipami zabezpieczającymi

Ze skwaszoną miną i w starym ubraniu - tak strzelecką (woj. lubuskie) komendę opuszczał 23-latek. Mężczyzna miał się włamać do sklepu i ukraść towar oraz pieniądze. Wpadł, bo kradzione ubrania założył na siebie. Uwagę przechodniów przyciągnęły chipy zabezpieczające.

Beata Szydło czy Róża Thun? "Jedynki" i "dwójki" na listach PiS i opozycji

Znana jest już większość nazwisk "jedynek" i "dwójek" w wyborach do europarlamentu. Pod koniec lutego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoich kandydatów z pierwszych dwóch miejsc list. Kilka dni temu zarząd Platformy Obywatelskiej zatwierdził kandydatów na listy wyborcze Koalicji Europejskiej tworzonej przez PO, PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonych. Przedstawiamy wszystkie potwierdzone "jedynki" i "dwójki" PiS i opozycji.

"Może się okazać, że sądy obsadzone przez KRS nie będą przez Unię uznawane"

Jeśli zapadłoby dziś orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które potwierdziłoby wątpliwości polskiego Sądu Najwyższego, okazać by się mogło, że musimy szybko przywracać stan taki, który zgodny jest z regułami Unii Europejskiej - ocenił profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Jak dodał, "może się okazać, że sądy obsadzone przez Krajową Radę Sądownictwa nie będą przez Unię uznawane". Podobnie tę sprawę komentował Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

"Mam nadzieję, że 85-90 procent szkół przystąpi do strajku"

Jeżeli nic się nie wydarzy, to mam nadzieję, że 85-90 proc. szkół przystąpi do strajku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - Sądzę, że to jest mniej więcej na poziomie 80-90 proc. nauczycieli - dodał, pytany o skalę zapowiadanej akcji. Strajk w szkołach może rozpocząć się już 8 kwietnia.

Polacy piją coraz więcej. Alarmujący wzrost spożycia

Na świecie spada spożycie alkoholu. Mniej piją Niemcy, Włosi, Francuzi, a także Rosjanie. Inaczej jest w Polsce. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. Jeszcze w 2005 roku było to 9,5 litra. Zjawisko to spowodowane jest między innymi niską ceną alkoholu oraz łatwą dostępnością trunków. Materiał programu "Polska i Świat".

"Od wielu, wielu lat zagłosuję na kogoś z radością"

Polska ma do odegrania rolę: albo pomożemy temu, co będzie służyło Unii Europejskiej, albo będziemy w gronie tych, którzy albo z własnej woli, albo z własnej głupoty osłabiają Unię Europejską - przekonywał w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o majowych wyborach do europarlamentu. - Koalicja Europejska, mając takich kandydatów, byłaby siłą niewątpliwie pomagającą całej Europie uzyskać nowy impuls, nową energię - ocenił.

"Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił.

"Zrobimy im jesień średniowiecza". Biedroń rozpoczął kampanię wyborczą

Wiosna zmieni oblicze polskiej polityki, dodamy skrzydeł Europie i polskiej delegacji w Parlamencie Europejskim - zapowiedział lider partii Robert Biedroń. - Jałowe spory prowadzone przez dwie wielkie partie polityczne do niczego dobrego nie prowadzą. Czym oni się w ogóle zajmują? To kompletne bzdury, które nie mają nic wspólnego z dzisiejszą Europą. Zrobimy im jesień średniowiecza - zadeklarował.

12-latek po narkotykach kierował autem. Uderzył w radiowóz

Gwałtownie skręcał, przejechał na czerwonym świetle, uciekał przed policją, a na koniec uderzył w radiowóz. Policjanci zatrzymali 12-letniego kierowcę, który - jak się okazało - był pod wpływem narkotyków. Nieletni podróżował z 16-letnim pasażerem i 24-latką.

Kierowca Joachima Brudzińskiego jechał niemal dwa razy za szybko. Dostał pouczenie

Policja potwierdziła zatrzymanie auta Służby Ochrony Państwa pomiędzy Kluczborkiem i Opolem. "Mój kierowca SOP na terenie powiatu kluczborskiego miał 'odrobinę' za ciężką nogę" - przyznał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński. Dawid Gierczyk z kluczborskiej policji poinformował, że kierowca w miejscu ograniczenia prędkości do 50 km/h jechał z prędkością 98 km/h. Dodał, że otrzymał pouczenie.

Michał Boni o zmianach w OFE: popełniliśmy błąd

- Gdyby to zależało ode mnie, ja bym OFE nie likwidował. Uważam, że popełniliśmy błąd, ratując pieniędzmi z OFE bieżący bilans budżetu. Uzyskaliśmy efekt na rok - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były minister pracy i minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (PO). Reforma OFE została przeprowadzona w czasie rządów koalicji PO-PSL.

"Zachowanie premiera Morawieckiego to czysta ucieczka od problemu"

To jest oczywiście sytuacja skandaliczna, że premier nie chce spotkać się z nauczycielami - ocenił w poniedziałek poseł PO Mariusz Witczak. Jego partyjny kolega Cezary Tomczyk przekonywał, że "PiS podejmuje dialog tylko wtedy, kiedy uważa, że mu się to z punktu widzenia wyborczego opłaca". Poseł Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej podkreślał, że to "ostatni moment, żeby rzeczywiście Związek wywalczył słuszne wynagrodzenia dla nauczycieli". Z kolei europoseł PiS Ryszard Czarnecki zaapelował do prezesa ZNP Sławomira Broniarza, "aby jednak rozmawiał z kierownictwem resortu edukacji narodowej".

Z Poznania znikają stare drzewa. "Mają zaprogramowany pewien limit życia"

Nie ma już drzew przy parku Wilsona i Muzeum Archidiecezjalnym. Wkrótce mogą zniknąć ponad stuletnie drzewa przy poznańskiej operze. - Drzewo w mieście, które ma sto lat, automatycznie powinno wylecieć - powiedział w telewizji WTK dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. A wszystko w mieście, które ma problemy ze zwalczaniem smogu. - Najważniejsze jest to, żeby bilans usuniętych drzew w stosunku do nowych nasadzeń był pozytywny - podkreśla prezydent Poznania.

Morawiecki o "szantażu moralnym" w wykonaniu Broniarza. Szef ZNP odpowiada

Nie powinno dochodzić do takiego szantażu moralnego, na jaki pozwolił sobie przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób słowa szefa ZNP o "potężnym orężu w rękach nauczycieli", którym jest promocja uczniów do kolejnych klas. Broniarz odpowiedział premierowi na Twitterze, podkreślając, że "nikomu nie groził".