Areszt dla podejrzanego o pobicie Przemysława Witkowskiego

Wrocławski sąd aresztował na dwa miesiące 28-latka podejrzanego o pobicie wykładowcy uniwersyteckiego i dziennikarza Przemysława Witkowskiego. Wcześniej mężczyzna usłyszał zarzuty. Powodem ataku - jak twierdził Witkowski - miało być skrytykowanie homofobicznych napisów namalowanych na murze na nadodrzańskim bulwarze.

"Pozbawił życia trzyletniego Nikodema, działając ze szczególnym okrucieństwem"

Sąd Rejonowy we Włocławku aresztował w czwartek na trzy miesiące matkę dziecka Agnieszkę S. i jej konkubenta Pawła K. Decyzja ma związek ze śmiercią syna kobiety. - 30 lipca Paweł K. pozbawił życia trzyletniego Nikodema, działając ze szczególnym okrucieństwem - poinformowała szefowa Prokuratury Okręgowej we Włocławku Justyna Plechowska. Mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a matce chłopca - pomocnictwa w tym przestępstwie.

"Prawie gotowe". Kosiniak-Kamysz ogłosił termin zatwierdzenia list wyborczych

17 sierpnia w Płocku odbędzie się krajowa konwencja wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego, która zatwierdzi ostateczne listy na jesienne wybory parlamentarne, zaprezentuje liderów i wszystkich pozostałych kandydatów - poinformował w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że "listy są prawie gotowe", choć jak dodał, czeka na "pewne wzmocnienia".

"Odjaaaaaazd!". Ruszył 25. Pol'and'Rock Festival

Morze uśmiechniętych i radosnych ludzi pod sceną - tak jest w Kostrzynie nad Odrą, gdzie tłum festiwalowiczów usłyszał już coroczny "odjaaaazd". Nad Odrą ruszył Pol'and'Rock Festivall. - Pięknie wyglądacie. Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu was do nas przyjedzie. Zróbmy wszystko, żeby żaden foch nie przypałętał się tutaj nawet na pół minuty - mówił Jurek Owsiak.

Archeolodzy znaleźli groby sprzed 1400 lat

Cztery groby sprzed około 1,4 tysiąca lat, zawierające spalone szczątki ludzkie, odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w Wólce Prusinowskiej. Wewnątrz znaleziono między innymi naczynia ceramiczne i kilkanaście paciorków wykonanych z brązu.

"Pijemy inaczej, nie widać nas pijanych na ulicy"

Badania pokazały, że dla Polaków alkohol jest czymś zupełnie normalnym i nie dostrzegamy żadnego niebezpieczeństwa w tym zawartego - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka. Odniósł się do rosnących statystyk dotyczących liczby pijanych kierowców. - Polak pije z każdej okazji - dodał. Mówił także, że w porównaniu do czasów PRL "pijemy inaczej, nie widać nas pijanych na ulicy".

"Mamy pełen wykaz zapotrzebowań pana marszałka od marca 2018 roku"

Dowiedzieliśmy się, że w ostatnich pięciu kwartałach zgłoszono około 100 zapotrzebowań na loty marszałka Sejmu między Warszawą a Rzeszowem. Będziemy sprawdzać, ile z tych lotów faktycznie się odbyło - mówili posłowie PO-KO po kontroli poselskiej przeprowadzonej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Robert Kropiwnicki (PO) stwierdził, że materiały są "bardzo obiecujące". W czwartek politycy opozycji odbyli również kontrolę poselską w Służbie Ochrony Państwa.

Były policjant zaskarżył decyzję o zwolnieniu ze służby, ruszył proces. "Sprawa honorowa"

Ruszył proces byłego policjanta Norberta Kościeszy, który został zwolniony ze służby za - jak twierdzi - zgłaszanie nieprawidłowości w białostockiej komendzie miejskiej. - Oczekuję, że sąd sprawdzi całą dokumentację i wyda sprawiedliwy wyrok. To jest sprawa honorowa - mówił przed rozprawą, która rozpoczęła się w czwartek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku.

"Sąd stanie się tylko wykonawcą niekontrolowanej decyzji prokuratora"

Zgodnie z procedowaną w Senacie nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, prokurator będzie mógł sprzeciwić się i zablokować decyzję sądu pierwszej instancji o uchyleniu tymczasowego aresztu po wpłaceniu kaucji. Proponowaną zmianę skrytykował rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Stwierdził, że "sąd stanie się tylko wykonawcą niekontrolowanej decyzji prokuratora, a to kłóci się z ideą niezależności władzy sądowniczej".

Szef nowej KRS: jesteśmy za tym, żeby jak najszybciej upublicznić listy poparcia

Kancelaria Sejmu w dalszym ciągu, mimo wyroku sądu, nie opublikowała nazwisk sędziów, którzy podpisali się pod listami poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoby, które są na tych listach, same ujawniły swoje dane - stwierdził w rozmowie z TVN24 przewodniczący KRS Leszek Mazur. - Jesteśmy za tym, żeby jak najszybciej te listy upublicznić - dodał. Odnosząc się do interwencji prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w tej sprawie, ocenił, że "to tylko wstrzymanie o charakterze tymczasowym".

Pijemy coraz więcej i widać to na drogach. "Coś się dzieje z Polakami"

Okazuje się, że prosta zasada "piłeś, nie jedź" wciąż do wielu nie dociera. Po polskich drogach porusza się coraz więcej pijanych kierowców. - Pijemy coraz więcej, to pokazują statystyki. Skutki tego picia muszą być, to jest nieuniknione – tłumaczy Krzysztof Brzózka, były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany w stwierdzaniu ważności wyborów

- Ten projekt jest absolutnie niezgodny z prawem, łamie wszystkie standardy konstytucji - mówił o przyjętej w środę wieczorem przez Sejm nowelizacji Kodeksu wyborczego poseł Tomasz Szymański (PO-KO). Zgodnie z nowelą, o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego.

Były wiceminister środowiska zatrzymany przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury zatrzymało we wtorek byłego wiceministra środowiska w latach 2014-15 Janusza O. oraz włocławskiego przedsiębiorcę z branży budowlanej. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Janusz O. był przewodniczącym Rady Nadzorczej funduszu.

"Pierwszy dzień sierpnia był dniem przeogromnego wzruszenia i szczęścia"

Każdy 1 sierpnia to dla powstańców dzień absolutnie święty, niezwykle ważny. Przygotowują się do niego, wiąże się dla nich z ogromnymi emocjami - mówiła w TVN24 Magda Łucyan, dziennikarka TVN i autorka książki "Powstańcy". - W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego byli niesamowicie szczęśliwi. W zasadzie każdy bohater mojej książki to podkreśla - dodała.

"Nie jesteśmy żadną ideologią, tylko zwykłymi ludźmi"

Mam prawie 30 lat. Nie pamiętam, żeby było tak źle być osobą LGBT jak teraz. To jest zmasowana akcja dehumanizacji - mówi Maja Haban. Niedawne ataki z Białegostoku i retoryka niektórych polityków spotęgowały u osób LGBT strach. Na Twitterze popularność zyskał więc hashtag, który ma przypomnieć o tym, co oczywiste. - Jesteśmy normalni, zwykli, naturalni. Jesteśmy sąsiadami, mieszkańcami. Żyjemy tak jak wszyscy i nie jesteśmy żadną ideologią, tylko zwykłymi ludźmi – wyjaśnia Mariusz Cyrulewski. Materiał magazynu "Polska i Świat".