Polska i kilka innych krajów zablokowało zapis szczytu Unii o "neutralności klimatycznej"

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych i sprowadzone do krótkiego apelu - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła zbliżone między innymi do rządu w Warszawie. Jak pisze agencja Reutera, przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że zaostrzenie przepisów mówiących o emisji gazów cieplarnianych spotkało się ze sprzeciwem Polski.

Miller: przywództwo Schetyny jest kwestionowane w części Platformy

Opozycji wciąż trudno się dogadać, bo jest dużo wodzów i mało Indian - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller. W przypadku PiS-u jest dokładnie odwrotnie - jest jeden wódz i wszystko jest podporządkowane temu jednemu człowiekowi - mówił. Jak dodał, po stronie opozycyjnej "zawsze będzie trudniej". - Zwłaszcza, że problem przywództwa Grzegorza Schetyny jest po tych wyborach w części samej Platformy Obywatelskiej kwestionowany. To jest bardzo poważny błąd. Trzeba dać Grzegorzowi Schetynie spokój - zaznaczył.

Mechanizm Prewencji Tortur o "pogwałceniu praw" podejrzanego o zabójstwo 10-latki. Policja krytykuje

Sposób zatrzymania Jakuba A., mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, narusza jego godność i stanowi pogwałcenie praw człowieka - stwierdził w komunikacie Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, którego zadania realizuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka w komentarzu do pisma stwierdził, że RPO powinien mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i poczucie bezpieczeństwa obywateli. Dodał, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa.

Abp Jędraszewski: karta LGBT i instrukcje WHO są w istocie rzeczy programami deprawacji młodzieży i dzieci

Wprowadzane przez niektóre samorządy do polskich szkół karta LGBT i instrukcje WHO, dotyczące tak zwanego wychowania seksualnego młodzieży i dzieci są w istocie rzeczy programami ich deprawacji i uderzają w prawdę o człowieku - mówił podczas procesji Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski. Kardynał Kazimierz Nycz w Warszawie przepraszał "Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu".

Rzecznik TSUE: zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew. Jak jednak wyjaśniał reporter TVN24, w tym postępowaniu polskiemu rządowi nie grozi żadna kara, gdyż omawiane przepisy zostały już zmienione. Rzecznik uznał natomiast, że sprawą nadal trzeba się zajmować, bo jest ona istotna dla całej UE.

Polowanie na liście UNESCO? "Na pewno to kontrowersyjny wniosek"

Polski Związek Łowiecki złożył wniosek o wpisanie polskiej kultury łowieckiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. - Na pewno jest to wniosek kontrowersyjny – ocenia Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Katolicy obchodzą Boże Ciało. Ulicami przejdą procesje

W czwartek przypada Boże Ciało, czyli uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które przejdą ulicami polskich miast i wsi. - Uczestnictwo w procesji to jest publiczne wyznanie wiary - podkreślił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Pionierska operacja. Pomogli chłopcu, który połknął żrącą substancję

Nie mógł normalnie jeść, pić i stracił głos jeszcze zanim zaczął mówić – to efekt wypicia przez małego chłopca żrącej substancji. Gdy jego rodzice tracili już nadzieję na poprawę zdrowia Tymka, do akcji wkroczył zespół lekarzy pod wodzą profesora Adama Maciejewskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Sześcioraczki z Krakowa skończyły miesiąc. "Nie zjadają jeszcze tyle, ile byśmy chcieli"

Pierwsze polskie sześcioraczki, które urodziły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w czwartek skończyły miesiąc. Dzieci mają się lepiej - przekazał kierownik Oddziału Neonatologii profesor Ryszard Lauterbach. Zaznaczył jednak, że jest jeszcze "kilka zakrętów do pokonania". Jak informują lekarze, dzieci będą mogły opuścić szpital najwcześniej na przełomie lipca i sierpnia.

Nawałnica w województwie małopolskim. Znów uszkodzony budynek szkoły w Zbydniowie

Z powodu nawałnicy ponownie został uszkodzony budynek szkoły podstawowej w Zbydniowie. Dach zerwany podczas marcowej wichury nie został dotąd naprawiony. Małopolska gmina Łapanów nie zdążyła przeprowadzić niezbędnych prac. Zbudowano jedynie prowizoryczną konstrukcję, ale nie była ona w stanie wytrzymać kolejnej burzy. Z trudną pogodą zmagali się w środę także mieszkańcy Lubelszczyzny.

Wykolejenie pociągu. Zablokowana trasa między Suwałkami a Augustowem

W okolicy miejscowości Szczepki w województwie podlaskim doszło do wykolejenia pociągu towarowego. Z torów wypadło 15 wagonów z kruszywem. Nikt nie został poszkodowany, nie ma też zagrożenia dla środowiska, jednak trasa między Suwałkami a Augustowem jest zablokowana. Sprzątanie po wykolejeniu może potrwać nawet do niedzieli.

"Rzecznik praw dziecka, który mówi, że można bić dzieci: to jest niebywałe"

Łatwo jest mi powiedzieć, że dzieci nie należy bić, ale jak się samemu nie ma dzieci, to jest się ekspertem na papierze - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Bartosz Kownacki (PiS). Przyznał, że "jak był małym dzieckiem to kilka razy zdarzyło się, że dostał klapsa, ale nie jakoś specjalnie mocno". Cezary Tomczyk (PO-KO) podkreślił, że rzecznik praw dziecka "powinien zawsze stać po stronie dzieci". - Po takich słowach w każdym normalnym kraju rzecznik praw dziecka powinien podać się do dymisji - ocenił.

"Duża odmienność portretu psychologicznego od zwykłego zabójcy"

Zabójstwo 10-letniej Kristiny to zbrodnia, w której mamy dużą odmienność portretu psychologicznego (sprawcy - red.) od zwykłego zabójcy - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kryminolog, socjolog i były szef Służby Więziennej Paweł Moczydłowski. - Wszystko to wymaga analizy i zastanowienia się, czy można było coś zrobić, żeby temu zamiarowi lub planowi zapobiec - przekonywała psycholog kryminalny, emerytowana oficer policji Mariola Wołoszyn.

"Bezmiar cierpienia jest oczywisty". Milionowe zadośćuczynienie dla córki Żołnierzy Wyklętych

Sąd Okręgowy w Lublinie przyznał w środę milion złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za doznaną krzywdę córce Żołnierzy Wyklętych Magdalenie Zarzyckiej-Redwan. Kobieta urodziła się w 1949 roku w więzieniu na Zamku Lubelskim, gdzie przetrzymywano jej rodziców. Jej matka zmarła tuż po porodzie. - Bezmiar tego cierpienia jest oczywisty - powiedział sędzia Adam Daniel, uzasadniając orzeczenie.

"Ministerstwo nie będzie uczestniczyło w prywatnym projekcie politycznym prezydent Gdańska"

Zaostrza się spór o przejęcie Westerplatte specustawą, którą we wtorek posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali na sejmowej Komisji Infrastruktury. Politycy PiS oskarżają prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o obrazę ofiar komunizmu, a gospodarz terenu - Muzeum Gdańska - traci nadzieję na pozytywne dla siebie rozstrzygnięcie. Pod znakiem zapytania stanęło zaplanowane na 25 czerwca spotkanie Dulkiewcz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem.