Dymisja wiceszefa SOP odpowiedzialnego za ochronę VIP-ów. "Ryzykowna decyzja"

Pułkownik Paweł Tymiński stracił funkcję zastępcy komendanta Służby Ochrony Państwa. Tymiński odpowiadał za ochronę VIP-ów, a także zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń z ich udziałem, jak zbliżająca się rocznica poznańskiego Czerwca. - Decyzja o jego odwołaniu w tym momencie jest ryzykowna - ocenia informator tvn24.pl. Jest już następca Tymińskiego. Został nim podpułkownik SOP Krzysztof Biegaj.

Opozycyjna koalicja zaprezentowała sztab wyborczy. "To jest nowy początek"

Krzysztof Brejza został szefem sztabu wyborczego opozycyjnej koalicji tworzonej na wybory parlamentarne - przekazał w środę lider PO Grzegorz Schetyna. - To jest nowy początek - dodał. W sztabie znaleźli się też między innymi: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

"Ustawa pisana na kolanie". Prawnicy apelują o weto, prezydent "nie będzie się spieszył" z decyzją

Czy będzie weto prezydenta wobec nowelizacji Kodeksu karnego? Chce tego grupa prawników z wielu polskich uczelni, którzy napisali do prezydenta list. Nowym przepisom zarzucają niekonstytucyjność i niezgodność z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zdaniem wielu karnistów ustawa była ponadto "pisana na kolanie". Prezydencki minister Andrzej Dera zapowiedział, że Andrzej Duda "zapewne nie będzie czekał do ostatniego dnia z ogłoszeniem swojej decyzji, ale też nie będzie się spieszył". Materiał programu "Polska i Świat".

Policja podaje dane o przemocy wobec dzieci. "Nie bądźmy głusi ani ślepi"

Zgłoszenia o ponad 12 tysiącach małoletnich ofiar przemocy w rodzinie wpłynęły w 2018 roku za pośrednictwem procedury Niebieskiej Karty - przekazała policja. Według jej statystyk liczba ta maleje od roku 2015. Rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka tłumaczył na antenie TVN24, że "już nie ma ciszy, ludzie nie są ślepi i głusi na przemoc w rodzinie, tak jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu".

Prokuratura: zabił, a zwłoki ukrył w walizce. Jest akt oskarżenia

O zabójstwo 40-latka w Grzybowej Górze (Świętokrzyskie) prokuratura oskarżyła 32-letniego Damiana M., a jego 31-letnią partnerkę Mariolę Sz. o utrudnianie postępowania w tej sprawie, poprzez zacieranie śladów. Obojgu postawiono także zarzuty znieważenia zwłok – ciało ofiary znajdowało się w walizce.

Marek Pęk nowym wicemarszałkiem Senatu. Zastąpi Adama Bielana

Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk został w środę wybrany na wicemarszałka Senatu. Obsadzenie tej funkcji stało się konieczne po tym, gdy Adam Bielan zdobył w majowych wyborach mandat eurodeputowanego. Marek Pęk to syn byłego wieloletniego parlamentarzysty Bogdana Pęka.

"Dzieci zwrócone rodzicom biologicznym nie są w należyty sposób monitorowane"

Dopóki będziemy się kierowali założeniem, że dziecku jest zawsze najlepiej w rodzinie, takie przypadki niestety będą się zdarzały - tak sprawę zabójstwa dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka skomentowała we "Wstajesz i wiesz" psycholog Mirosława Kątna z Komitetu Obrony Praw Dziecka. Dziecko zmarło po trzech miesiącach od powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców.

Po wizycie "hydraulika" straciła całe oszczędności

Mówił, że jest hydraulikiem i chce pobrać próbki wody do badań. 82-latka wpuściła go do mieszkania. Nie zauważyła kobiety, która po cichu też weszła do jej mieszkania i równie cicho z niego wyszła - razem z oszczędnościami starszej pani.

Płatek o zmianach w Kodeksie: pod pozorem dbania o bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo nam odbierają

Po raz któryś z kolei zaostrzamy prawo karne, a mamy zamordowaną 10-letnią i 9-miesięczną dziewczynkę - zauważyła w "Rozmowie Piaseckiego" Monika Płatek, karnistka z Instytutu Prawa Karnego na Uniwersytecie Warszawskim, odnosząc się do zabójstw w Mrowinach i Olecku. Jej zdaniem nowelizacja Kodeksu karnego, która czeka na podpis prezydenta, zawiera przepisy, które "pod pozorem dbania o nasze bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo nam odbierają".

"Każdy wiedział, że ćpała". Sąsiedzi Anny W.: urzędnicy to wszystko bagatelizowali

Rodzicom dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka raz dziecko odebrano, gdy pracownicy opieki społecznej dowiedzieli się, że matka "chodziła po mieście z noworodkiem i usiłowała je oddać". – Każdy wiedział, że ćpała – mówią sąsiedzi. Zapewniają, że w jej sprawie wielokrotnie informowali policję. Dziewczynka jednak wróciła pod "opiekę" biologicznych rodziców, którzy tym razem zafundowali córce okrutną śmierć. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Premier: władza nie może patrzeć z góry na ludzi

- Dziękuję wszystkim wspaniałym bohaterom, którzy przyczynili się do polskiej wolności (...) niech wydarzenia tamtych lat pokazują, jak ważny jest protest poszczególnych ludzi, człowieka prostego, który był skrzywdzony - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowych uroczystości z okazji 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec'76.

Odnaleziono zwłoki poszukiwanej 29-latki z Gostynia

Ciało 29-letniej mieszkanki Gostynia w zaawansowanej ciąży odnaleziono na terenie powiatu gostyńskiego (woj. wielkopolskie) - poinformowała we wtorek policja. W poniedziałek kobieta wyszła z gabinetu lekarskiego w Lesznie i nie powróciła do miejsca zamieszkania.

Michał Misiak po ekskomunice. "Chciałem być księdzem i mężem"

Walczyłem mocno, jeździłem do biskupa, mówiłem, że sobie nie radzę, że się zakochałem, on mnie przenosił na następną parafię, potem znowu przychodziła jakaś przyjaźń, czysta, bez współżycia. Trwały takie relacje lata. To było wielkie cierpienie, bo nie można dotknąć dziewczyny, pójść za rękę - mówł Michał Misiak na nagraniu, na którym opowiada o powodach swojej ekskomuniki. Tłumaczy, że zaczął narastać w nim "konflikt między życiem w celibacie a pragnieniem serca, pragnieniem niezwiązanym z seksualnością, ale troski o kobietę, walki o nią, ochronę jej i kochanie, noszenie na rękach".

Bielan: oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich niepotrzebnie podniosło emocje

- Oceniam oświadczenie, które zostało opublikowane w tej sprawie przez biuro rzecznika negatywnie. Uważam, że ono niepotrzebnie podniosło emocje - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wybrany na europosła, były już wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie). Odniósł się w ten sposób do stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich wobec sposobu działania policji i zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin.

"Oskarżam PiS, że stawia tezę: rodzina ponad wszystko. Zamiast: dziecko na pierwszym miejscu"

Nie wiemy, czy nie zadziałał system, czy zawinili ludzie. To powinno być dogłębnie zbadane - powiedziała w "Faktach po Faktach" Mirosława Stachowiak-Różecka (Prawo i Sprawiedliwość) o śmierci dziewięciomiesięcznej Blanki z Olecka. Zdaniem Joanny Muchy (Platforma Obywatelska), "państwo nie zadziałało i nie sprawdziło się". - Oskarżę PiS o to, że dzisiaj mamy podejście "rodzina ponad wszystko" - dodała.

"Są pewne granice, których my jako ludowcy przekroczyć nie możemy"

Nie da się pogodzić w jednym wielkim kotle propozycji Roberta Biedronia i propozycji konserwatywnego skrzydła Polskiego Stronnictwa Ludowego - stwierdził w "Tak jest" wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL Marek Sawicki, mówiąc o możliwości powstania szerokiej opozycyjnej koalicji przed wyborami parlamentarnymi. - Jestem zdecydowanie za jednym blokiem - zadeklarował natomiast Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Strzelał z wiatrówki do kota. Skazany na więzienie

Sąd Rejonowy w Giżycku skazał na cztery miesiące więzienia Pawła S., który w garażu strzelał z wiatrówki do kota. Mężczyzna został też ukarany ośmioletnim zakazem posiadania zwierząt i ma wpłacić pięć tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia Brat Kot. Wyrok nie jest prawomocny.

Nowa propozycja zamiast "ukraińskich nacjonalistów" w ustawie o IPN

Senacka Komisja Ustawodawcza skierowała we wtorek do dalszych prac ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej w części dotyczącej słów "ukraińscy nacjonaliści". Pojęcie to, jako niedookreślone, zakwestionował w styczniu tego roku Trybunał Konstytucyjny. W tej sprawie IPN przygotował nową definicję tego terminu.

Sejmowe perypetie Nowoczesnej. Zaplombowane pokoje, niepewny wicemarszałek

We wtorek pomieszczenia zajmowane dotąd przez klub Nowoczesnej w Sejmie zostały zaplombowane. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka tłumaczył, że ponieważ klub Nowoczesnej przestał istnieć, pojawiła się "potrzeba sporządzenia inwentaryzacji" przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. Przewodnicząca Nowoczesnej, a od połączenia klubów także wiceszefowa klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer oceniła, że jest to "nadgorliwość Kancelarii Sejmu".

"Wydobyto ciało". Tajemnica wraku statku Wilhelm Gustloff

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku statku Wilhelm Gustloff, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby - poinformował we wtorek prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.