Wszyscy ludzie Ziobry w nowej KRS

Jedenastu z siedemnastu sędziów nowej Krajowej Rady Sądownictwa to ludzie zawdzięczający awans ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. A niektórzy o ten awans długo i bezskutecznie zabiegali między innymi z powodu dyscyplinarki na koncie albo niskiej oceny ich pracy w sądzie powszechnym. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Odroczone rozprawy, niepewność sędziów. Kto kieruje Sądem Najwyższym, kto orzeka?

Co najmniej 99 spraw w Sądzie Najwyższym znika z wokandy – to efekt decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który przesłał do sądu pisma stwierdzające przejście z dniem 12 września w stan spoczynku siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Sędziowie, których dotyczy postanowienie prezydenta, z uwagi na dobro stron procesowych odstępują od orzekania – poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Sędzia uzgadniała głos z ministrem? Nagranie z tajnego głosowania

Kulisy pracy powołanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, która wybierała kandydatów do Sądu Najwyższego. Jest nagranie z tajnego głosowania i pytanie, czy jedna z sędziów - Dagmara Pawełczyk-Woicka - uzgadniała swój głos z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Cimoszewicz: tu nie chodzi o los sędziów, ale o Polskę i o ustrój

Wyłączeni sędziowie powinni być konsekwentni. Muszą znaleźć siłę i przeciwstawić się bezprawiu. Ich ostateczną instancją powinno być ich sumienie - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. - Wiem, że wielu z nich po prostu chce mieć święty spokój. Ale tu nie chodzi o ich los, a o Polskę i o ustrój - podkreślił były premier.

"W moim głębokim przekonaniu nadal jestem sędzią w stanie czynnym"

To okoliczność przekraczająca moją wyobraźnię - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Stanisław Zabłocki, sędzia Sądu Najwyższego. Skomentował w ten sposób zainteresowanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą w związku z prowadzeniem przez niego zajęć z młodzieżą na temat konstytucji.

"Ja także prowadziłam zajęcia na temat konstytucji". Mecenasi donoszą sami na siebie

Z przerażeniem uświadomiłem sobie, że również uczyłem młodzież szkolną na temat wartości zawartych w konstytucji - napisał na Facebooku mecenas Jacek Dubois. "Uprzejmie zawiadamiam, że ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP" - oświadczyła adwokat Anna Rakowska-Trela. To reakcja prawników na zainteresowanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą za prowadzenie zajęć z młodzieżą na temat ustawy zasadniczej.

Arcybiskup Gądecki o rozliczeniu Kościoła z pedofilii

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki ocenił, że zapowiedziany przez papieża Franciszka szczyt poświęcony problemowi pedofilii to dobry krok. Tam, gdzie nie ma szczerości, nie ma możliwości rozwiązania problemów – wyjaśnił.

Zachęcają turystów do sprzątania w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy zainicjował akcję "Śmieci to temat podniosły – bez śmieci, bez śladu, bez wahania". Ma ona uwrażliwić turystów na problem zaśmiecania Tatr. Władze parku chcą, aby wszyscy odwiedzający góry stali się za nie odpowiedzialni.

Gersdorf o pożegnaniach z sędziami: popłakaliśmy się

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy otrzymali od prezydenta pisma stwierdzające ich przejście w stan spoczynku - mimo iż nie zgadzają się z tą decyzją - z uwagi na dobro stron procesowych odstępują od orzekania - poinformował Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf powiedziała, że czwartkowe pożegnania z sędziami wyglądały "pięknie". - Popłakaliśmy się - dodała.

"Liczymy na to, że złodzieja ruszy sumienie i odda sprzęt Mateuszka"

Specjalna spacerówka, ortezy, buty do ortez, pasy i kamizelka. Bez tego życie niepełnosprawnego 7-latka jest bardzo trudne. Wszystko było zapakowane z tyłu samochodu, który ktoś ukradł z parkingu w Gdańsku. - Samochód jest na drugim planie. Liczymy na to, że złodzieja ruszy sumienie i odda sprzęt - apelują rodzice chłopca.

Sędzia Katner: uważam się za osobę skrzywdzoną postanowieniem prezydenta

Jestem sędzią w stanie czynnym. Natomiast zawieszam sprawy, nie mogę orzekać w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy te orzeczenia nie byłyby nieważne - oświadczył sędzia Sądu Najwyższego Wojciech Katner. Sędzia, decyzją prezydenta przeniesiony w środę w stan spoczynku, w czwartek przyjechał do pracy. Jak komentował, "nawet prezydent Rzeczypospolitej nie przestrzega orzeczenia sądu" o wstrzymaniu działania przepisów przenoszących sędziów w stan spoczynku.

Wójt kontra mieszkaniec. Zaczęło się od sporu o hydrant, skończyło ciosami

- Wkurzył się, że nakryłem go na kradzieży. Dlatego mnie pobił - opowiada mieszkaniec gminy Bedlno (woj. łódzkie). Napastnikiem miał być jej wójt. - To prowokacja polityczna. Zostałem zaatakowany i musiałem się bronić - twierdzi samorządowiec. Pewne jest tylko to, że zaczęło się od hydrantu, z którego polityk nalewał wodę do opryskiwacza.

"Kontrola akt do 3,5 roku wstecz". Sędzia na celowniku rzecznika dyscyplinarnego

Kontrola akt i wyników prac do 3,5 roku wstecz - takie działania wobec sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego, członkini stowarzyszenia Iustitia, podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów rejonowych. - Jeżeli ktoś chce zaglądać do wszystkich akt, żeby coś znaleźć, będę zmuszona uznać to za pewne naciski na sędziego - tłumaczy sędzia w rozmowie z TVN24.

Poprowadził lekcję o konstytucji, grozi mu sprawa dyscyplinarna

Rzecznik dyscyplinarny prokuratury zainteresował się prokuratorem w stanie spoczynku Wojciechem Sadrakułą. Chodzi o jego spotkanie z młodzieżą w ramach akcji "Tydzień Konstytucyjny", na którym poprowadził zajęcia na temat konstytucji. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego pisze o "ustaleniu znamion przewinienia dyscyplinarnego prokuratora".