Prezes TSUE z wizytą w Warszawie

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts weźmie udział w piątkowych obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, ale nie ma w planach oficjalnego wystąpienia - dowiedział się portal tvn24.pl. Według naszych informacji prezes TSUE być może spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"W moment przyszły chmury", "widziałem osoby, które spadły". Byli w Tatrach, gdy rozpętała się burza

To był nasz pierwszy wyjazd w góry. Miał być niezapomniany - powiedział jeden z poszkodowanych turystów, który w czwartek był na Giewoncie, gdy nad Tatrami rozpętała się gwałtowna burza z piorunami. Zginęły cztery osoby, ponad 150 jest rannych. - Jeden mężczyzna powiedział, że piorun trafił w skałę, a tę skałę po prostu rozsadziło, odłamki poleciały w ludzi - powiedział inny turysta.

"Skazał połowę Europy na dziesięciolecia cierpień". 80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow

80 lat temu, 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego, a zarazem przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, zawierającym rozgraniczenie stref interesów w Europie Środkowej i Wschodniej, oznaczające faktyczny rozbiór Polski.

"Przekrój obrażeń ogromny". Zabici i ranni po przejściu burzy

W wyniku gwałtownej burzy, która w czwartek przeszła nad Tatrami, zginęły cztery osoby, a ponad 100 zostało poszkodowanych. O stanie rannych, którzy przebywają w szpitalach, mówili lekarze. - Przekrój obrażeń ogromny. Od urazów ciężkich, czaszkowo-mózgowych, po powierzchowne urazy, jak oparzenia I i II stopnia - powiedział Michał Rotuski ze szpitala specjalistycznego w Nowym Targu.

Kandydatki PiS pokłóciły się przed konferencją. "Niech się pani nie popisuje jak zwykle"

Przed konferencją prezentującą kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu podlaskiego doszło do wymiany zdań między posłanką PiS Bernadetą Krynicką a byłą wiceprezydent Łomży Agnieszką Muzyk. Powodem była chęć zabrania głosu przez obie kobiety. - Pani Krynicka, niech się pani nie popisuje jak zwykle. Wszyscy na liście są równi, pani poseł - powiedziała Muzyk. - Nie, nie, ty nie jesteś równa - odpowiedziała jej Krynicka.

Czy sędzia Dudzicz był w grupie "Kasta?" "Nie mogę w tej chwili na takie pytanie odpowiadać"

Zostałem oskarżony. Zastanawiam się, czy nie podjąć kroków prawnych - powiedział w "Tak jest" sędzia nowej Krajowej Rady Sądownictwa Jarosław Dudzicz. Odniósł się w ten sposób do doniesień Onetu, według których był członkiem grupy "Kasta", która organizowała hejt wobec sędziów. Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy był w tej grupie. - Z uwagi na dobro postępowań, które prawdopodobnie będą wszczęte - bo sędziowie zapowiedzieli złożenie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa - więcej na ten temat nie mogę się wypowiadać - mówił.

Nie oskarżył "generała, który umierał dwa razy". Postępowania wobec prokuratora

Rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów Głównej i Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora Piotra Piątka, który nie objął generała Michała Janiszewskiego aktem oskarżenia za wprowadzenie stanu wojennego. Postępowanie karne wszczęła również Prokuratura Okręgowa w Gliwicach - poinformowała "Rzeczpospolita".

Eugeniusz Kłopotek odchodzi z polityki

Czy Eugeniusz Kłopotek to wielki kłopot dla PSL? Polityk odchodzi z polityki. Żegna się z ludowcami na znak solidarności z kolegą, który miał być jedynką na liście w okręgu toruńskim, ale jego miejsce zajął działacz z Kukiz'15. Jak stratę odczuje PSL i jaką polityczną drogę przeszedł Eugeniusz Kłopotek?

"To nie jest walka sędziów z sędziami. To walka ministerstwa z wybranymi sędziami"

Jeżeli doniesienia Onetu są prawdą, to jest to walka ministerstwa sprawiedliwości z wybranymi sędziami, którzy wypowiadają się nie pomyśli władzy - mówiła w "Kropce nad i" I Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf odnosząc się do sprawy organizowania hejtu na sędziów. Przyznała, że trudno wierzyć, że sprawa będzie szybko wyjaśniona, ponieważ minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest jednocześnie prokuratorem generalnym.

Piebiak wysyłał wiadomości do "Szefa". Horała: nie wykluczam, że do Ziobry

Nie mam żadnych wątpliwości, że Zbigniew Ziobro wiedział o tej sprawie i nią kierował - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, odnosząc się do doniesień dotyczących organizowania przez byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka hejtu wobec sędziów. - Nie podejrzewałbym, żeby pan minister czytał prywatne komunikatory, prywatne wiadomości swoich pracowników - mówił Marcin Horała (PiS), zapytany o możliwe zaangażowanie ministra Zbigniewa Ziobry w te działania.

Ministerstwo Sprawiedliwości: pokazujemy nagrania sprzed celi Kosteckiego

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało nagranie, jak pisze, sprzed celi Dawida Kosteckiego datowane przez resort na 1 i 2 sierpnia. Publikację materiałów zapowiadał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego słowa były odpowiedzią na zarzut Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który stwierdził w TVN24, że nie można sprawdzić monitoringu sprzed celi Kosteckiego, ponieważ na korytarzu prowadzącym do celi wyłączono światło.

"Byli w miejscu, z którego czasami po prostu nie można uciec"

- Na Giewoncie nastąpiła kumulacja czynników, które doprowadziły do tragedii. Z jednej strony nagłe załamanie pogody, z drugiej jest to miejsce, gdzie po prostu często nie ma jak uciec - podkreśla Piotr van der Coghen, twórca jurajskiej grupy GOPR. W wyniku załamania pogody w Tatrach zginęły cztery osoby a kilkadziesiąt zostało poszkodowanych.

Strażacy na quadach w akcji na Polanie Kondratowej i Kalatówkach

Około 70 strażaków na quadach udało się w rejon Polany Kondratowej i Kalatówek, by pomóc w transporcie osób poszkodowanych w czwartkowej burzy. Jak poinformowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w wyniku nawałnicy zginęły co najmniej dwie osoby, w tym 12-letnie dziecko, a 25 osób zostało poszkodowanych.

Szukali kucharza, nie chcieli "Ukraińców czy innych podobnych". "To haniebne słowa"

Falę oburzenia wywołało ogłoszenie o pracę w jednym z lokali w Gdyni. Szans na pracę - jak jasno stoi w ogłoszeniu - nie mają "Ukraińcy i inni podobni". Wcześniej do pracy werbowane były kobiety, ale tylko te "bez wyraźnej nadwagi lub inaczej zaniedbane". Sprawa została zgłoszona do prokuratury przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Burza w górach. Co należy zrobić, by bezpiecznie ją przetrwać

W sytuacji, gdy nie ma możliwości odsunięcia się od innych osób i metalowego przedmiotu, który przewodzi ładunek, należy przykucnąć tak, by nie być najwyższym punktem w okolicy - mówi Maciej Cepin, taternik jaskinowy i operator TVN24, który komentował to, co stało się w czwartkowe popołudnie w Tatrach. W wyniku burzy, która przeszła nad górami pioruny raziły kilkanaście osób, co najmniej dwie zginęły.

"Pan Bóg jest w trzech osobach, a pan Ziobro już w czterech"

- Nie znajduję uzasadnienia, żeby minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie wiedział o całym procederze - mówiła wicemarszałek Sejmu z PO-KO Barbara Dolniak, mówiąc o sytuacji wokół organizowania hejtu na sędziów. - Pan Bóg jest w trzech osobach, a pan Ziobro już w czterech - bo jest prokuratorem generalnym, ministrem sprawiedliwości, nadzorcą Krajowej Rady Sądownictwa i do tego jeszcze posłem z immunitetem - wyliczał z kolei Jakub Stefaniak z PSL. Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że nazwisko ministra sprawiedliwości nie pojawiło się "w żadnym kontekście w tej sprawie do tej pory".