"Absurd zupełny". Toaletowe ograniczenia w pociągach i w parku

W Parku Piastowskim w Zielonej Górze toalety otwarte są tylko weekend w wyznaczonych godzinach. Radny Janusz Rewers uważa, że takie rozwiązanie to absurd, ale Rafał Skrzyczewski z biura prasowego Urzędu Miasta Zielonej Góry tłumaczy, że toaleta działa wtedy, kiedy działa parkowy amfiteatr. Z kolei w pociągach SKM w Trójmieście nie można korzystać z toalet na określonym odcinku trasy. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Dzisiaj Kidawa-Błońska jest generałem bez armii. Co będzie jej armią? Lewica"

Małgorzata Kidawa-Błońska jako kandydatka na premiera to zdecydowanie lepszy wybór, jeśli chodzi o akceptację społeczną niż Grzegorz Schetyna. Schetyna ma obciążenie nieufnością, więc dla Platformy Obywatelskiej to dobry ruch - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń. - Kibicuję wszystkim kobietom, które funkcjonują w życiu publicznym. Wyobrażam sobie progresywne, otwarte i dzielne kobiety jako premierki - mówił. Nie chciał powiedzieć jednak, kto będzie kandydatem Lewicy na premiera.

Dwie "obiecane rzeczy" sędzi Bator-Ciesielskiej w "Faktach po Faktach"

Sędzia Anna Bator-Ciesielska z warszawskiego Sądu Okręgowego w "Faktach po Faktach" w TVN24 tłumaczyła, dlaczego odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Przemysławem Radzikiem, który według doniesień medialnych miał uczestniczyć w akcji szkalowania innych sędziów. Rozmowa skończyła się nietypowo.

"Nie wytrzymam, muszę coś państwu opowiedzieć"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. Pod koniec spotkania postanowił rozluźnić atmosferę i opowiedzieć anegdotę z Mariuszem Błaszczakiem w roli głównej.

Sędzia Bator-Ciesielska: Jeśli będę musiała, to odejdę z sądu. Nie poddam się bez walki

- Uznałam, że publikacje, które pojawiły się ostatnio w mediach, wskazują na duże prawdopodobieństwo, że pan sędzia mógł popełnić czyny niegodne sędziego. Ja po prostu musiałam reagować - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Anna Bator-Ciesielska, która odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego Przemysławem Radzikiem, który według doniesień medialnych miał uczestniczyć w akcji szkalowania innych sędziów. Dodała, że jeśli będzie musiała w związku z tym odejść z sądu, to to zrobi, ale "nie podda się bez walki".

"Gdyby miał odrobinę honoru, to zrezygnowałby ze stanu sędziowskiego"

- Powaga sądów wymaga, żeby osoba, wobec której stawiane są takie zarzuty, nie mogła wydawać wyroków w imieniu Rzeczypospolitej, dopóki niezależny sąd nie przesądzi tej sprawy - mówił w "Tak jest" w TVN24 Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do możliwości powrotu do orzekania byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, który - według doniesień medialnych - miał organizować hejt na innych sędziów. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że "odpowiednie organy (...) ocenią, czy powinien orzekać, czy nie".

"Ogląda kabarety" - napisała do kochanka. Niedługo potem jej mąż już nie żył

On, Mariusz S., czekał na stacji benzynowej. Ona, Marzena B., pisała sms-y: "ogląda kabarety, jest głośno", "zgasił światło". To o mężu, który zginął jeszcze tej samej nocy. Prokurator nie ma wątpliwości, że para kochanków działała z premedytacją i w porozumieniu, i za zabójstwo Mirona B. żąda dla nich po 25 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, obrońca kobiety apelował o sprawiedliwy wyrok.

Rząd nie zdąży z ustawą o jawności majątku rodzin polityków? Terlecki: to zależy

W czwartek sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw poselskich i Immunitetowych zajęła się projektem ustawy dotyczącej umieszczania przez polityków w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany, czy ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu, odpowiedział, że "to zależy od tego, jakie będzie obciążenie" ostatniego posiedzenia tej izby. - Wielu ministrów jeszcze na ostatnią chwilę chce coś załatwić - powiedział.

Magdalena Kralka chce listu żelaznego. Jest wniosek w sądzie i losowanie

Do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynął już wniosek o zastosowanie listu żelaznego wobec Magdaleny Kralki, podejrzanej o kierowanie grupą przestępczą związaną z kibolami Cracovii. Dzięki temu kobieta mogłaby uniknąć aresztowania po powrocie do Polski. Kilka tygodni temu wydano za nią Europejski Nakaz Aresztowania.

TVN24: Łukasz Piebiak poszedł na urlop wypoczynkowy

Sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, który stracił funkcję po podejrzeniach o organizowanie hejtu wobec niektórych sędziów i może wrócić do orzekania, poszedł na urlop wypoczynkowy - dowiedziała się TVN24.

"Nikt nie wypowiada się wprost". Lewica pyta o system Pegasus

Lewica zapowiedziała skierowanie w trybie dostępu do informacji publicznej pytania do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ministra sprawiedliwości i ministra koordynatora służb specjalnych w sprawie systemu Pegasus. Jej przedstawiciele chcą wiedzieć, czy polskie służby zakupiły program, który miałby służyć do inwigilowania obywateli. - Oczekujemy jasnych odpowiedzi - powiedział jeden z liderów Lewicy Razem, Adrian Zandberg.

Posłowie z ponowną kontrolą w resorcie sprawiedliwości

Troje parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej podjęło w czwartek ponowną kontrolę poselską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Cezary Tomczyk, Mariusz Witczak i Joanna Augustynowska zawnioskowali do ministra Zbigniewa Ziobry, aby udostępnił między innymi formalną korespondencję dotyczącą sprawy "hejterki" Emilii.

Kempa do Timmermansa: przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana

W czwartek w Parlamencie Europejskim na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej odbyła się debata na temat praworządności, w której udział wziął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W rundzie pytań głos zabrało kilkoro polskich europosłów, którzy mówili między innymi o aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Eurodeputowani PiS zarzucali z kolei Timmermansowi stronniczość i bronili wprowadzonych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Sędzia Gąciarek: Piebiak ze względów formalnych może orzekać. Z etycznych - nie powinien

Łukasz Piebiak nie jest już wiceministrem sprawiedliwości, może więc wrócić do pracy w warszawskim Sądzie Rejonowym, z którego był delegowany do ministerstwa. Sędzia Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyjaśniał w rozmowie z TVN24, że od strony formalnej nie ma przeszkód, by Piebiak mógł wrócić do orzekania. - Od strony etycznej pan Łukasz Piebiak nie powinien orzekać - podkreślił Gąciarek.

Dwa tysiące "potencjalnych zabójców" więcej. Policyjny raport

Jesteśmy bardzo oswojeni z alkoholem, jest on wszechobecny - wskazywał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Brzózka, były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z rzecznikiem prasowym komendanta głównego policji Mariuszem Ciarką komentował raport policji, według którego w wakacje zatrzymano niemal 26 tysięcy nietrzeźwych kierowców. - Pierwszy raz od kilku lat ta liczba wzrosła - zwrócił uwagę Ciarka. Nazwał takich kierowców "potencjalnymi zabójcami".

Morawiec: sędzia Piebiak nie powinien wracać do orzekania

Nie zasiadłabym w jednym składzie orzekającym z byłym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Jej zdaniem Piebiak nie powinien orzekać, bo poprzez udział w zorganizowanej akcji hejtu wobec sędziów "utracił walor niezawisłości, niezależności".