"Niezbędna ustawa" albo "proste, prymitywne świństwo"

- Ta ustawa jest niezbędna w związku z tym, co się działo w ostatnim czasie w wymiarze sprawiedliwości - w taki sposób Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 o ustawie dyscyplinującej sędziów, którą w piątek uchwalił Sejm. - Po to jest ta ustawa, żeby zastraszyć sędziów, żeby spowodować, żeby działali pod partyjne dyktando PiS-u - powiedział z kolei europoseł Platformy Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy ocenił, że znajdujące się w niej zapisy to "proste, prymitywne świństwo".

"Można powiedzieć, że oszukał przeznaczenie"

23-latka nie ustąpiła pierwszeństwa i zderzyła się z samochodem osobowym w Śremie (Wielkopolskie). Auta wpadły na chodnik i cudem ominęły pieszego, stojącego przed pasami. Wszystko zarejestrowała kamera monitoringu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na liczniku miała ponad 200 km/h

Ponad 200 kilometrów na godzinę miała na liczniku kobieta, która jechała drogą ekspresową S5. Za zbyt ciężką nogę policjanci ukarali ją mandatem i 10 punktami karnymi. I przypominają: na drogach nie jesteśmy sami.

Dwie kobiety w ciąży ranne w wypadku

Trzy osoby, w tym dwie ciężarne kobiety, zostały ranne w wypadku samochodowym na ulicy Katowickiej w Opolu. Jak ustaliła policja, jeden z kierowców najprawdopodobniej wymusił pierwszeństwo.

"Mówił, że trzeba zamknąć te dwa przejazdy, bo nie są bezpieczne". Na jednym z nich zginął

- Od jakiegoś czasu mówił, że trzeba zamknąć dwa przejazdy przez tory do naszej miejscowości, bo one nie są do końca bezpieczne - tak rozmowę z Januszem Dzięciołem wspomina Jerzy Czapla, sołtys Białego Boru. Kilka dni później były poseł zginął w jednym z tych miejsc. Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz podkreśla, że od zawsze był zwolennikiem zamykania "niestrzeżonych przejazdów". Teraz chce usunąć ten, na którym zginął Dzięcioł. Śledczy przesłuchali już bezpośredniego świadka wypadku.

W kolumbijskiej dżungli polska badaczka odkryła nowy gatunek orchidei

Dorasta do wysokości 40 centymetrów i - w przeciwieństwie do większości tropikalnych storczyków - nie rośnie na drzewach, ale jest rośliną naziemną. Cranichis crenatifolia – tak nazywa się nowy gatunek storczyka, odkryty w południowej części Kolumbii przez Martę Kolanowską, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

"Zbrojna agresja ZSRS stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec". Odpowiadają Putinowi

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

"Mają być niby-sędziowie w niby-sądach pod sztandarem niby-sprawiedliwości"

Ta ustawa jest nie do naprawienia. Senat powinien przyjąć jedną uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości - zasugerował w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, oceniając przyjętą w piątek przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Dodał, że nie ma "wielkich złudzeń co do prezydenta Andrzeja Dudy i jego odważnej postawy", ale podkreślił, że trzeba kierować do niego wnioski, "żeby to zawetował".

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

"PiS ogłasza stan wojenny w sądach"

To jest tragiczna sytuacja i zobowiązanie dla całego społeczeństwa. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, żadnego sędziego nie możemy pozostawić samego - powiedziała w "Babilonie" TVN24 BiS Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL. Tak skomentowała przyjętą przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Filozofka i publicystka Agata Bielik-Robson oceniła, że "Rubikon został przekroczony, jeśli chodzi o demontaż państwa prawa w Polsce". - Jesteśmy w stanie absolutnie przełomowym, bardzo głębokiego kryzysu - oceniła dziennikarka Małgorzata Niezabitowska.

"To jest pogrzeb państwa prawa. Pogrzeb tego, co stanowi polska konstytucja"

Ta ustawa - jeżeli wejdzie w życie - odbije się bardzo negatywnie na polskiej gospodarce, na postrzeganiu Polski za granicą, jak i na ochronie prawnej polskich obywateli - przestrzegał w TVN24 profesor Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Tak ocenił przyjętą w piątek przez Sejm ustawę represyjną wobec sędziów.

Policyjny pościg i czołowe zderzenie

Na drodze krajowej w Ostródzie kierowca uciekał samochodem przed policją, wypadł z łuku drogi i czołowo zderzył się z innym pojazdem. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Kierowca, który spowodował wypadek, był nietrzeźwy.

Nagroda Nobla "wywróciła ich życie do góry nogami"

Wisława Szymborska nie napisała przez trzy lata żadnego wiersza po Noblu, więc Olga Tokarczuk nie chciałaby pójść tą drogą. Chciałaby wrócić do tego, co - jak mówi - robi najlepiej, czyli pisania - mówiła we "Wstajesz i weekend" Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła noblistce w czasie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. Reportaż reporterki "Faktów" TVN "Tydzień Tokarczuk" w sobotę o godzinie 20 w TVN24.

Nie widział potrzeby zabrania raków na Mont Blanc. Odpowie za śmiertelny upadek Polki

Pani Aneta zgodnie z planem nie miała zdobywać położonego na wysokości 4810 metrów szczytu Mont Blanc, a jedynie dotrzeć do schroniska położonego na wysokości 3165 metrów. Kilkaset metrów przed celem spadła dwieście metrów w dół szlaku. Nie miała raków, bo przewodnik powiedział, że nie musi ich mieć. Reporter "Faktów" TVN Robert Jałocha dowiedział się, że Zbigniew B. usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Marszałek Senatu odpowiedział na apel Komisji Europejskiej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opublikował odpowiedź na list Komisji Europejskiej, która zaapelowała w piątek o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". Pismo w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym także do prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa Komisji Viera Jourova.

"Trzeba czekać rok, a ja wiem, że dziecko potrzebuje pomocy teraz"

Szpitale psychiatryczne dla dzieci pękają w szwach. Lekarze rozkładają ręce, bo brakuje łóżek - ale część z dzieci nie musiałaby trafić na oddział, gdyby wcześniej udzielono im fachowej pomocy. Terapeutów brakuje, a poradnie są przepełnione. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak rozłożyć lekarskie siły w psychiatrii dziecięcej, ale na razie wszystko dobrze wygląda tylko na papierze. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Sąd Najwyższy publikuje uzasadnienie wyroku. KRS "nie jest organem bezstronnym i niezawisłym"

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego opublikowała uzasadnienie od wyroku z 5 grudnia, w którym w związku z wyrokiem TSUE z 19 listopada uchyliła uchwałę nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do tej Izby. "Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej" - czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie wysłuchali raportu CBA o Banasiu. "Jestem wstrząśnięty uzyskanymi informacjami"

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zapoznała się z informacją CBA w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia. Głosami posłów klubu PiS oceniła, że służby w tej sprawie działały dobrze. Poseł Koalicji Obywatelskiej i członek speckomisji Adam Szłapka powiedział dziennikarzom po posiedzeniu, że po zapoznaniu się z raportem CBA jest "wstrząśnięty uzyskanymi informacjami". - Widać, że były podstawy do skierowania wniosku do prokuratury - dodał Maciej Gdula z Lewicy, również zasiadający w tej komisji.

Marszałek Sejmu wręczyła akty powołania nowym członkom Trybunału Stanu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm obecnej kadencji - poinformowało Centrum Informacji Sejmu. W uroczystości wzięła udział między innymi pierwsza prezes Sądu Najwyższego i przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Gersdorf.

"Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro"

To, co się stało, jest przygnębiające - powiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, pytana o przegłosowaną przez Sejm głosami klubu PiS dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw sądowych. - Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro - przyznała.

Ziobro "wyraża satysfakcję" i liczy, że "Senat nie będzie zwlekał"

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego faktu, że ustawa, która ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statutu sędziów została uchwalona - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po przyjęciu przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą, bo za jej uchwaleniem przemawia interes polskich obywateli - dodał.