Sześć osób trafiło do szpitala, do więzienia ma nie trafić nikt. Sąd: ustawodawca się spóźnił

Jeden z oskarżonych został uniewinniony, drugi ma wyrok w zawieszeniu, chociaż prokuratura żądała dla nich po cztery lata więzienia. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że dwaj mężczyźni handlowali dopalaczami w centrum miasta. Sąd wskazał jednak, że nie można ich skazać za wprowadzenie do obiegu substancji niebezpiecznych. Dlaczego? Bo - jak uzasadniał sędzia - ustawodawca "zbyt późno zareagował na problem dopalaczy".

"Polska nie musi nic tłumaczyć, świat wie, po czyjej stronie jest prawda"

"Porozumienia monachijskie między nazistowskimi Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Włochami nie tylko zdeformowały cały system stosunków międzynarodowych, ale stały się punktem wyjścia do podboju i ponownego podziału Europy" - oświadczyło rosyjskie MSZ. Władze Rosji atakują kolejne kraje, zarzucając ich przedwojennym rządom współpracę z Hitlerem. Ich ambasadorowie w odpowiedzi przypominają fakty.

Senator PiS zrezygnował z funkcji w partii

Senator Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki poinformował, że zrezygnował z funkcji w strukturach partii. Do tej pory był prezesem zarządu okręgowego i pełnomocnikiem struktur powiatowych w powiecie bocheńskim oraz koordynatorem wyborczym w okręgu 15 - Tarnów.

Wielkie przygotowania do 28. Finału WOŚP. Na koncie już ponad dwa i pół miliona złotych

Prawie 1750 sztabów w Polsce i 100 sztabów w innych miastach świata. Wszyscy zagrają 12 stycznia podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż przygotowania trwają, to na koncie z internetowych zbiórek już jest ponad 2,5 miliona złotych. - To więcej niż rok temu o tej porze, ale nie chodzi o bicie rekordów. Dla nas największym rekordem jest to, że po raz kolejny gramy w takiej atmosferze - mówił na antenie TVN24 Krzysztof Dobies z WOŚP.

Magdalena Adamowicz o swoim udziale w WOŚP. "To będzie spacer taki, jak co roku robiliśmy z Pawłem"

Magdalena Adamowicz zapowiedziała swój udział w 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie kwestowała na ulicach Gdańska, weźmie też udział w Światełku do Nieba. Rok temu właśnie tuż przed tym, zanim rozbłysły zimne ognie, Stefan W. zaatakował nożem jej męża, prezydenta miasta Pawła Adamowicza. - Tutaj nie chodzi o taki zwykły strach fizyczny, tylko o pewną barierę psychiczną - tłumaczy swoją decyzję.

Nie skręciła, nie hamowała, przyspieszyła. Zginął egzaminator, kursantka oskarżona

68-latka w sierpniu ukończyła kurs prawa jazdy, a rok później w czerwcu przystąpiła do egzaminu praktycznego. W pierwszym zadaniu - jazda po łuku do przodu - nie zatrzymała się tam, gdzie powinna. Jechała 40 kilometrów na godzinę. Świadkowie krzyczeli. Egzaminator wszedł jej w drogę, podniósł ręce. Gdyby zaczęła ostro hamować i tak by go potrąciła. Mogła tylko skręcić, ale tego nie zrobiła. Cały czas miała nogę na pedale gazu. Przyspieszyła. To był moment. Egzaminator zginął na miejscu. Takie są ustalenia biegłych. Gotowy jest akt oskarżenia.

Zawinięty w dywan przetrwał wojnę. Dominikanie znaleźli papieski parasol

Zawinięty w dywan i schowany pod Salą Duszpasterską w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Liturgiczny parasol z 1928 roku, choć nie był używany, to "podkreślał więź świątyni z papieżem". Schowany został prawdopodobnie przed zajęciem Gdańska przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Przetrwał wojnę. Teraz znaleźli go pracownicy podczas remontu.

"Będzie niespodzianka muzyczna, zaskoczenie". Ostatnie przygotowania do Sylwestra TVN

Przygotowania do Sylwestra TVN są już na ostatniej prostej. We wtorek na futurystycznej scenie na placu Bankowym w Warszawie wystąpi plejada gwiazd. - Dla każdego coś miłego. Na pewno będzie bardzo dynamicznie, tanecznie i pozytywnie - zapewniała Gabi Drzewiecka, która poprowadzi sylwestrową imprezę. - Będzie też mała niespodzianka muzyczna, zaskoczenie - zdradziła Natalia Szroeder, która wystąpi na scenie TVN.

"Reakcja na prowokację Putina jest w miarę jednolita"

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Wypowiedzi Putina "to nie koniec". "To jest otwarcie nowego etapu"

Politycy bardzo rzadko działają pod wpływem emocji. Sądzę, że to było przygotowane i to nie jest koniec, to jest otwarcie nowego etapu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych i były współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Jak tłumaczył, rosyjski prezydent "buduje obecnie państwo, które potrzebuje nowej idei, a jej fundamentem ma być wielkie zwycięstwo odniesione przez niepokalany Związek Radziecki i wielkiego wodza Józefa Stalina nad hitlerowskim faszyzmem".

"Relacje polsko-izraelskie są dobre"

Polska nie jest krajem antysemickim. Zdarzają się przypadki antysemityzmu, tak jak w innych krajach - mówił w "Tak jest" w TVN24 ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Cwi. - Problem antysemityzmu widzimy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, w Europie zaczyna nabierać sił. I to mnie niepokoi - dodał.

Prezydent Sieradza miał potrącić staruszkę i odjechać. Policja dała mandat, prokuratura stawia przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi Pawłowi Osiewale, prezydentowi Sieradza (woj. łódzkie). Prokuratura oskarżyła go o nieumyślne spowodowania wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Samorządowiec w marcu tego roku - zdaniem śledczych - potrącił 79-letnią kobietę na parkingu pod marketem i odjechał, nie udzielając jej pomocy. Tłumaczył, że kobiety po prostu nie zauważył. Policja potraktowała całe zajście jako kolizję i wystawiła mandat.

Nie chciał drukować plakatów LGBT. Po czterech latach sprawa umorzona

Łódzki drukarz odmówił pracy, kiedy miał wydrukować treści zlecone przez organizację walczącą o prawa osób LGBT. Czy miał do tego prawo? Sprawa w Polsce przewinęła się już przez wszystkie instancje sądu oraz Trybunał Konstytucyjny. Dzisiaj łódzki sąd apelacyjny uchylił dotychczasowe wyroki i umorzył sprawę.

Ciężarówka wbiła się w wiadukt. "Pękła opona"

Droga ekspresowa pod Pyrzycami (Zachodniopomorskie) była zablokowana po tym, jak ciężarówka wypadła z trasy i uderzyła w podporę wiaduktu. Na szczęście kierowcy nic się nie stało. Informację i film z miejsca kraksy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Polskie kontyngenty wojskowe dłużej na misjach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

"Przeszłość nie odpoczywa", "rozgniewany rząd w Warszawie". #PisząoPolsce i słowach Putina

Oskarżenia Władimira Putina pod adresem Polski i odpowiedź władz w Warszawie odnotowują w ostatnich dniach media w wielu zachodnich krajach. Na ich łamach w Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji dyplomatyczny spór wpisuje się w szerszy kontekst. Podkreśla się, że prezydent Rosji w grudniu kilkukrotnie atakował już Zachód, próbując dowieść, że to układy europejskich potęg z Hitlerem, a nie porozumienie na linii Berlin-Moskwa, doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.