Szczyt w Katowicach bez najważniejszych światowych przywódców. "Zły sygnał"

Na początku grudnia w Katowicach rozpocznie się szczyt klimatyczny COP24. Nie pojawią się jednak na nim najwięksi światowi przywódcy tacy jak Donald Trump, Władimir Putin, czy Emmanuel Macron. - To jest niestety sygnał, że gospodarz szczytu klimatycznego nie wykonał tej pracy tak, jak mogła być ona wykonana, żeby odpowiedź świata na wezwanie naukowców była jasna i czytelna - twierdzi Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

Lis: na końcu celem PiS jest spacyfikowanie niezależnych mediów

Nie ma sensu patrzenie na tę historię w oderwaniu od wszystkiego innego, co się dzieje z mediami i wokół mediów w ostatnim czasie - powiedział w "Faktach po Faktach" redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis. Odniósł się do działań podjętych wobec dziennikarza tygodnika Wojciecha Cieśli po jego artykule o wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego Mariuszu Muszyńskim. Dodał, że na końcu celem rządzących jest "doprowadzenie do modelu węgierskiego, czyli tak naprawdę spacyfikowanie niezależnych mediów".

"To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury".

"Prokuratura będzie miała problem ze sprawą dziennikarza"

Prokuratura zadziałała i sprawdza - mówił w "Tak jest" rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Tak skomentował działania podjęte wobec dziennikarza "Newsweeka" Wojciecha Cieśli po jego artykule o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego. - Prokuratura będzie miała problem z tą sprawą, żeby obronić swoje twierdzenia przed sądem - ocenił drugi gość programu, adwokat Jarosław Kaczyński.

"Większość chorych, którzy trafiają do szpitali, może być skutecznie leczona przez internistów"

Jest przekonanie wśród części chorych, że internista to nie specjalista - zauważył w rozmowie z TVN24 lekarz chorób wewnętrznych, profesor Zbigniew Gaciong. Zaznaczył, że interna to specjalność niedoceniana, "zwłaszcza w wymiarze finansowym". Tymczasem, jak podkreślił, "większość chorych, którzy trafiają do szpitali, może być skutecznie leczona przez internistów".

"Nie jest nominatem PiS, więc nie dostanie dodatkowych pieniędzy". Pytania o budżet RPO

W państwie rządzonym przez PiS pieniądze dostają tylko te instytucje, gdzie nominatami są ludzie PiS-u - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Tak skomentował decyzję sejmowej komisji, która opowiedziała się za obcięciem pieniędzy dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w stosunku do wniosku złożonego przez Adama Bodnara. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński przekonywał, że w działalności RPO są "projekty polityczne", których nie powinno się finansować.

Dziennikarz wezwany na policję w sprawie artykułu o sędzim Muszyńskim

Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska", został w czwartek wezwany na przesłuchanie w piątek w związku z artykułem o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w piątek, że postępowanie dotyczy ujawnienia miejsca zamieszkania Muszyńskiego, a nie braku jego zgody na publikację.

30 lat od debaty, która pogrążyła PRL

30 lat temu, 30 listopada 1988 r., w studiu Telewizji Polskiej odbyła się debata lidera OPZZ Alfreda Miodowicza z przywódcą nielegalnej wtedy "Solidarności" Lechem Wałęsą. Przygniatające zwycięstwo lidera opozycji było ważnym krokiem w stronę obrad Okrągłego Stołu.