Strażacy podsumowują noc. "Wyjątkowo tragiczna, niespokojna"

Od wczoraj do dzisiaj do godzin południowych strażacy wyjeżdżali już ponad 1700 razy, z czego ponad 850 razy do gaszenia pożarów - informował w rozmowie z TVN24 rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Mówił o "najbardziej tragicznym bilansie, który ciągle rośnie", bo od północy w wyniku pożarów zginęło w sumie sześć osób. - Wyjątkowo tragiczna, niespokojna noc - przyznał w rozmowie z TVN24.

"Zrealizowanych planów", "zwycięstwa demokracji". Życzenia od polityków

"Czasu nadziei i wykorzystanej szansy", "by 2019 rok przyniósł wiele dobra polskim rodzinom i naszej ojczyźnie!", "szampańskiego Sylwestra" - tego między innymi w ostatni dzień 2018 roku życzyli politycy na Twitterze. Prezydent Andrzej Duda zamieścił w serwisie społecznościowym życzenia i zdjęcie z zabawy sylwestrowej.

Nie skaczą, a składają życzenia

Japończyk Kobayashi, Norweg Stjernen, Niemiec Leyhe - każdemu z nich udało się życzyć po polsku wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozytywnym przekazem dla kibiców podzielili się także polscy zawodnicy, w tym nasi najlepsi - Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Stefan Hula.

Tak przywitaliśmy 2019 rok

Wielkie odliczanie, a potem wybuch radości - Polacy powitali 2019 rok. Na warszawskim placu Bankowym bawiły się setki osób z całego kraju. Ulice wielu innych polskich miast również wypełnione były roztańczonymi tłumami.

Noworoczne orędzie prezydenta

W 2019 roku znów przypomnimy sobie i światu jak wielki jest polski duch wolności - powiedział w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda. Wyraził też przekonanie, że pod biało-czerwoną flagą jest i "zawsze będzie miejsce dla każdego z nas". Zaapelował też, by nie szczędzić współobywatelom życzliwego uśmiechu, pomocnej dłoni i przejawów "zwykłej ludzkiej serdeczności".

"Robimy dokładnie to, co się Rosji podoba. Głośno wrzeszczymy, że jest okropna"

Głośno wrzeszczymy, że Rosja jest okropna, nic nie robimy i tak naprawdę sami się wypisaliśmy z jakiejkolwiek polityki wobec Rosji - ocenił w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii. Zdaniem byłego wiceszefa MSZ Pawła Kowala Polska powinna próbować wrócić do aktywnej polityki, ale jednocześnie "zdawać sobie sprawę, jakiego partnera mamy".

Adam Andruszkiewicz wiceministrem cyfryzacji

Adam Andruszkiewicz został powołany w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji - podał w poniedziałek resort na swojej stronie internetowej.

Potrącił na pasach matkę i córkę, kobiety zginęły. 26-latek aresztowany

26-latek, który w Toruniu potrącił dwie kobiety, usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i został aresztowany na dwa miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. W sformułowaniu zarzutów kluczowe były wyniki badań na obecność narkotyków. W dniu zdarzenia mężczyźnie pobrano krew do testów ze względu na jego "przeszłość kryminalną". We krwi nie stwierdzono jednak obecności substancji odurzających.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym opublikowana

W poniedziałek w "Dzienniku Ustaw" opublikowana została nowela ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwiająca sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Zmiana wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zapytał o praworządność w Polsce. Teraz musi się tłumaczyć

Sędzia z Gorzowa Wielkopolskiego zapytał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o praworządność w Polsce. I teraz musi się tłumaczyć. Właśnie dostał pismo od zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, który wezwał go do złożenia pisemnych wyjaśnień.

Kluczowy dyrektor w CBA usłyszał zarzuty

Dyrektor kluczowego pionu w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym usłyszał zarzuty karne w prokuraturze - dowiedział się tvn24.pl. Według prokuratury, przez całe lata prowadził samochód, choć nie miał do tego prawa.

Mały niedźwiadek nie mógł wydostać się z potoku

Młody niedźwiedź wpadł w niedzielę do potoku w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach i nie potrafił się wydostać o własnych siłach. - Mógł się na przykład zachłysnąć wodą - wskazywał pan Andrzej Gibała, mieszkaniec Zakopanego.

Tragiczny finał poszukiwań 35-latka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Poszukiwany od środy 35-letni mieszkaniec wsi Mokrus został odnaleziony martwy w głębokim jarze na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. - Mężczyzna znajdował się w wąwozie poza drogą, poza szlakami turystycznymi - poinformował starszy ratownik górski Marek Lisowicz z Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prezydent: demonstracje sędziów pokazują, że to środowisko jest zepsute

Demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że są one zepsute. Sędziowie zachowują się w taki sposób, na jaki nigdy nie powinni sobie pozwolić - powiedział w wywiadzie dla telewizji państwowej prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne".

"Zebra należy do miejsc najbardziej niebezpiecznych"

- Co uchodziło kierowcy podczas kierowania pojazdem na suchej, szorstkiej nawierzchni, w tej chwili może doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach poślizgu, do wydłużenia się całkowitej drogi zatrzymania (...) - mówił w rozmowie z TVN24 Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tłumaczył, że w okresie jesienno-zimowym zarówno kierowcy, jak i piesi muszą szczególnie uważać na zachowanie na drogach. - Doceńmy groźnego rywala, jakim jest aura - apelował.

Sienkiewicz: PiS wycofało się w żenującym stylu. Jak wielokrotnie

Nagromadzenie kłopotów, jakie Prawo i Sprawiedliwość wygenerowało przez ostatnie trzy lata zaowocowało szarżą na podwyżki i panicznym odwrotem w ostatniej chwili - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych. Skomentował w ten sposób błyskawicznie przyjętą nowelizację ustawy dotyczącej cen energii elektrycznej. - Efektem tego będzie nieuchronny chaos, bo ta nowelizacja ustawy jest bublem - dodał.

"Osłabienie Unii Europejskiej od środka", "polityka absolutnie promoskiewska"

W interesie Polski było zaimplementowanie wyroku TSUE i to zostało przez nas przeprowadzone, dlatego prezydent podpisał tę ustawę - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jednak, jak dodał, "my się z tym wyrokiem nie zgadzamy". - Cały czas próbujecie osłabić Unię Europejską od środka. To jest polityka absolutnie promoskiewska - komentował Sławomir Neumann (PO). - To jest pełzający polexit - dodał.