"Nowe niepokojące wydarzenia". Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Niepokoi ją poza tym sytuacja Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i sędziów z postępowaniami dyscyplinarnymi - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans po posiedzeniu unijnych ministrów do spraw europejskich. Ministrowie zajmowali się Polską w ramach procedury z art. 7 traktatu o UE.

Powstały jeszcze za życia Marcina Lutra. Bezcenne starodruki wróciły do Lubania

Do Lubania (woj. dolnośląskie) wróciły skarby, w których powrót już nikt nie wierzył. Tamtejsze Muzeum Regionalne otrzymało niespodziewaną darowiznę - 24 dobrze zachowane starodruki z XVI wieku, z pieczęciami i sygnaturami przedwojennej lubańskiej biblioteki. Jak twierdzi dyrektor muzeum, książki mają ogromną wartość historyczną dla miasta.

Arcybiskup Stanisław Gądecki w szpitalu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki przebywa od kilku dni w szpitalu z powodu ostrego zapalenia płuc. Na spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie, dotyczącym ochrony małoletnich w Kościele, zastąpi go arcybiskup Marek Jędraszewski.

Macierewicz odpowiada na zarzut ujawnienia tajemnicy wojskowej

"Antoni Macierewicz złamał prawo, ujawniając w Sejmie informacje objęte klauzulą tajności" - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Brejza (PO), publikując nadesłane odpowiedzi z MON. Dotyczą one informacji przekazanych przez ówczesnego ministra obrony narodowej z mównicy sejmowej w 2016 roku. Macierewicz zareagował we wtorek na te zarzuty, nie odniósł się jednak do ich treści. Jak podkreślił, "opozycji zajęło trzy lata", by przeanalizować jego wystąpienie.

"Materiał poglądowy dla prokuratury". Posłowie przedstawiają "układ Kaczyńskiego"

Posłowie PO-KO ponownie zaapelowali o utajnienie najbliższego posiedzenia Sejmu i przedstawienie na nim przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro informacji na temat śledztwa dotyczącego spółki Srebrna. Zaprezentowali tablicę zatytułowaną "Układ Kaczyńskiego". Poseł Marcin Kierwiński podkreślił, że jest to "materiał poglądowy dla prokuratury".

Chłopcy zapalili dopalacze na klatce schodowej i prawie umarli. Akt oskarżenia

Mężczyzna coś dał chłopcom, zapalili, a po chwili zaczęli słaniać się na nogach i osunęli się na podłogę - tyle nagrała kamera monitoringu na klatce schodowej. Wcześniej kupił tę substancję od innego mężczyzny. Pół roku później prokuratura oskarżyła obu za podanie dwóm chłopcom dopalaczy, po których mogli umrzeć, gdyby nie interwencja lekarzy.

Giertych: Wniosek o wyłączenie prokurator ze sprawy Kaczyńskiego złożony. Będzie kolejny

Złożyliśmy wniosek o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego - przekazał w TVN24 pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, mecenas Roman Giertych. Dodał, że przygotowywany jest także kolejny wniosek. Austriak oskarża prezesa PiS o oszustwo w związku z planowaną inwestycją budowy wieżowca w Warszawie.

Radni z Gdańska zawiadamiają policję o szkalowaniu LGBT

Klub gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej zawiadomił policję o możliwości złamania prawa przez osoby, które przeprowadziły w mieście akcję uderzającą w środowisko LGBT. W ubiegłym tygodniu po Gdańsku jeździło auto oklejone wyposażone w megafony, z których emitowano hasła szkalujące osoby homoseksualne.

25 osób zmarło z powodu grypy w ostatnim tygodniu

W drugim tygodniu lutego z powodu grypy lub powikłań pogrypowych zmarło 25 osób - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zmarły 4 osoby. W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano do tej pory 48 zgonów.

Myśliwy oskarżony o zastrzelenie lisa w okresie ochronnym. Przyłapał go fotograf

Jeden chciał sfotografować lisa, drugi zastrzelić. Ten pierwszy twierdzi, że myśliwy z premedytacją celował w kierunku nory. Myśliwy broni się, że strzelił do lisa, bo ten miał zaatakować sarnę. Ale śledczy wyciągają własne wnioski. Efekt jest taki, że 37-letni Piotr Z. będzie miał kłopoty. Właśnie został oskarżony o polowanie i zastrzelenie lisa w okresie ochronnym.

Gliński pisze do Dulkiewicz w sprawie ECS. "Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań"

Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności - napisał szef ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do władz Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Dodał, że być może podjęcie nowych działań przez ECS wymagać będzie zmiany organizacyjnej. To kolejny odcinek sporu o przyszłość centrum.

Brak Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej "na pewno nam się jeszcze odbije czkawką"

Może się wydawać, że to jest wygodniejsze dla polskiego rządu, że Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie ma i że się nie wypowiada na różne tematy, ale jej brak na pewno nam się jeszcze odbije czkawką - oceniła w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, wieloletnia członkini Rady i była ambasador RP w Izraelu.

"Ja tutaj coś chciałbym nabyć". Premier, kawa i jagodzianki

Wypił kawę na stacji benzynowej, ale karty lojalnościowej wyrobić sobie nie chciał. W cukierni wybrał jagodzianki, ale dał się namówić również na ciastko francuskie z jabłkiem. W kwiaciarni nabył natomiast "trochę wiosny" w postaci bukietu z tulipanami, a potem porozmawiał z rodziną wielodzietną. Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sześć miejscowości.

Magdziak-Miszewska: polski antysemityzm silniejszy niż izraelski antypolonizm

Polska przez 30 lat zrobiła wiele dla dialogu z Żydami. Ale może narastać przekonanie, że to, co się działo w tym okresie, dotyczy tylko wąskiej grupy elit, a polski antysemityzm istniał cały czas - wskazywała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu. Podkreśliła, że wypowiedź szefa izraelskiej dyplomacji jest "prostacka", ale i w Polsce nie brakuje podobnych.

Była ambasador w Izraelu: Trzeba uważać, mówiąc o Holokauście. Łatwo o błąd w tłumaczeniu

Jeżeli polityk - izraelski, polski czy amerykański - odnosi się do sprawy tak trudnej, tak bolesnej jak Holokaust, powinien przewidywać możliwe skutki instrumentalnego wykorzystania tej tragedii - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Komentowała w ten sposób napięcia w stosunkach polsko-izraelskich po wypowiedziach premiera Benjamina Netanjahu i szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Kaca oraz po odwołaniu polskiej delegacji na szczyt V4 w Jerozolimie.