"To Ziobro wypowiedział wojnę przestępcom gospodarczym"

Doszło do gigantycznej manipulacji. To nie jest raport pana prezesa Mariana Banasia, tylko to jest raport jego poprzednika - mówił w czwartek wiceminister sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do opublikowanego dzień wcześniej raportu Najwyższej Izby Kontroli o odzyskiwaniu mienia z przestępstw.

"To jest kompletnie irracjonalne, żeby dotować telewizję rządową na propagandę, na hejt"

Intencja jest taka, żeby przekazać pieniądze na propagandę i hejt. My proponujemy co innego - dwa miliardy na onkologię - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował w ten sposób projekt nowelizacji, zgodnie z którą media państwowe mają dostać blisko dwa miliardy złotych z budżetu państwa. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos przekonywał, że "budżet jest o ponad 100 miliardów złotych większy niż w czasach rządów PO-PSL, więc wszystko jest proporcjonalnie".

Horała: Materiały CBA każdy może sobie ocenić. Udowodnienie jest czymś innym

Sprawa była przedmiotem publicznej, wieloletniej debaty, oceny działania służb, byłego prezydenta, jego uczciwości. Myślę, że dostęp do tych informacji opinii publicznej się należał - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała (PiS). Odniósł się do opublikowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne dokumentów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ujawnione materiały zawierają wiele intymnych szczegółów. Były prezydent i jego żona nigdy nie zostali w sprawie willi przesłuchani.

"Mało, wolno, drogo i pod dyktando władzy"

Klub PiS uczyni wszystko, aby wsparcie państwa dla Trybunału Konstytucyjnego zawsze było mocne - mówił poseł tej partii Marek Ast podczas środowej debaty nad informacją o działalności Trybunału w 2018 roku. Posłowie opozycji zarzucali Trybunałowi Konstytucyjnemu między innymi upolitycznienie i wolne rozpoznawanie spraw. - Przez 21 lat nie zdarzyło się tak, by aktywność Trybunału Konstytucyjnego była na tak niskim poziomie - przekonywała Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze tylko dziś unijny trybunał czeka na wyjaśnienia PiS

W czwartek mija czas, jaki polski rząd dostał od unijnego Trybunału Sprawiedliwości na złożenie wyjaśnień w sprawie funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się 10 maja, a ewentualna druga tura - 24 maja. Dotychczas swój start w nich ogłosili: urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat Lewicy Robert Biedroń, kandydat PSL-Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.

Prymas: nie lekceważymy sygnałów od osób zranionych w Kościele 

Nie lekceważymy sygnałów od osób, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie przez duchownych - powiedział w środę na konferencji prasowej "Pomoc zranionym w Kościele" prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Przedstawił działania na rzecz osób skrzywdzonych, między innymi powołanie Fundacji świętego Józefa i uruchomienie infolinii.

"Akcja, która upublicznia prywatne rozmowy, nie służy absolutnie żadnemu interesowi państwa"

Jaki jest interes państwa w poczytaniu o dosyć prywatnych sprawach państwa Kwaśniewskich, dziś już osób zupełnie prywatnych? - pytała w "Kropce nad i" w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka. Odniosła się do opublikowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiałów w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber przekonywał, że nie jest tak, że zarzuty wobec byłej pary prezydenckiej "miały się opierać tylko na jednych zeznaniach".

Wiceminister zdrowia: 48 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem

W Polsce hospitalizowanych jest 48 osób, w tym 30 osób, które wróciły na początku lutego z Chin i przebywają w szpitalu we Wrocławiu – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mówił również, że w Chinach przebywa łącznie od 600 do 1000 Polaków, ale nikt spośród nich nie zgłosił się do konsulatu z problemami zdrowotnymi.

Opozycja wygrała głosowanie. "PiS z posłem Suskim na czele częściowo zaspał"

Sejmowa komisja Kultury i Środków Przekazu zarekomendowała w środę odrzucenie noweli ustawy przewidującej rekompensatę w wysokości niemal dwóch miliardów złotych dla państwowej telewizji i państwowego radia za "utracone wpływy z opłat abonamentowych". - Być może posłowie PiS zaspali, a być może gryzie ich sumienie - skomentowała wynik głosowania posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska. - W Sejmie mamy bezpieczną większość i z całą pewnością Sejm odrzuci wniosek Senatu - oświadczyła natomiast Joanna Lichocka z PiS.

Juszczyszyn wezwał Ziobrę do okazania dokumentów. Ministerstwo odmówiło

Sąd Okręgowy w Olsztynie otrzymał pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym odmówiono przedstawienia korespondencji ministra z marszałkiem Sejmu w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób zgłaszających kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w środę rzecznik tego sądu Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Ma to związek ze sprawą, którą rozpoznawał sędzia Paweł Juszczyszyn i z wezwaniem, jakie skierował do ministra sprawiedliwości.

"Dlaczego od wielu lat jesteśmy podsłuchiwani, a nie przesłuchani?". Oświadczenie Kwaśniewskich po informacji CBA

"Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować. Pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku na nas" - napisali w oświadczeniu Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. To odpowiedź na informacje, jakie CBA udostępniło w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej.

"Małpa" wpadł w Anglii. To gangster powiązany z grupą Magdaleny Kralki

Brytyjska policja zatrzymała Jacka W. ps. Małpa. To gangster powiązany z kibolami Cracovii. Zarzuca mu się między innymi napad na kiboli Widzewa Łódź, podczas którego miał niemal odciąć rękę przywódcy bojówki łódzkiego klubu. Jacek W. współpracował też z grupą, którą miała kierować nadal poszukiwana przez policję Magdalena Kralka.

Bójka po meczu. Jeden nieprzytomny, drugi z zarzutami

Po meczu Powiatowej Halowej Ligi Piłki Nożnej doszło do bójki pomiędzy dwoma młodymi piłkarzami i 25-letnim bratem jednego z nich. Uderzony w głowę 20-latek stracił przytomność, w ciężkim stanie trafił do szpitala. 25-latek został aresztowany.

"Był pewien, że wspomnienia o miłości można ocalić". Pożegnanie Romualda Lipki

Był przekonany o prawdziwości słów świętego Pawła, że miłość nie ustaje - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Romualda Lipki w Archikatedrze Lubelskiej metropolita lubelski Stanisław Budzik. Pożegnanie jednego z najwybitniejszych polskich muzyków rozpoczęło się od zagrania na trąbce fragmentu hitu Budki Suflera "Jolka, Jolka pamiętasz". "Panie Romualdzie, pański wszechstronny dorobek zajmuje poczesne miejsce w historii polskiej muzyki popularnej" - napisał w liście wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. 

"To są takie listy sędziów. To tam się podpiszcie, bo to są fajne chłopaki"

Są różne wartości, które trzeba wziąć pod uwagę. Z jednej strony transparentność, ale z drugiej też ochrona danych osobowych - przekonywał Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do zapowiedzi "rozpoczęcia procedury" ujawniania list poparcia do KRS. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty w obrazowy sposób tłumaczył, jak w jego pojęciu wyglądało zbieranie podpisów pod tymi listami.