Konstytucjonalista o słowach szefa PKW: te wybory nie będą powszechne, są też zastrzeżenia do tajności

Źródło:
TVN24
Prof. Skotnicki o słowach szefa PKW
Prof. Skotnicki o słowach szefa PKWTVN24
wideo 2/25
Prof. Skotnicki o słowach szefa PKWTVN24

Jest cały szereg bardzo, bardzo poważnych zastrzeżeń, które powodują wątpliwości odnośnie wolnych wyborów - powiedział w TVN24 konstytucjonalista profesor doktor habilitowany Krzysztof Skotnicki z Centrum Studiów Wyborczych i Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Łódzkiego. Komentował słowa przewodniczącego PKW, który obawia się, że w przypadku głosowania korespondencyjnego "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". Doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał, że oczekiwałby, "żeby Państwowa Komisja Wyborcza konsekwentniej stanęła na wysokości zadania i podjęła jakąś uchwałę".

W TVN24 trwa wydanie specjalne poświęcone wyborom prezydenckim.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak wyraził we wtorek obawę, że na podstawie rozpatrywanej w Senacie ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". Wybory prezydenckie są zaplanowane na 10 maja.

Przeciwko rozwiązaniom ustawy uchwalonej 6 kwietnia przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości protestuje opozycja i wielu ekspertów. Ustawą zajmuje się obecnie Senat, który ma czas do 6 maja, by zająć stanowisko.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szef PKW: obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów
Szef PKW: obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborówTVN24

"Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, które elementy jego zdaniem są w tym przypadku wątpliwe"

Do słów przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej odniósł się w TVN24 konstytucjonalista profesor doktor habilitowany Krzysztof Skotnicki z Centrum Studiów Wyborczych i Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Łódzkiego.

- Zasada wolnych wyborów nie jest w polskiej konstytucji wymieniona wprost, ale ona niewątpliwie wynika z całego szeregu postanowień konstytucji, które są w niej zawarte. Chociażby z zasady demokratycznego państwa prawnego, zasady praworządności, zasady pluralizmu politycznego, ale także tych wszystkich zasad, które są istotnymi zasadami dla przeprowadzenia wyborów, które mamy w tej konstytucji wymienione - tłumaczył. Jak mówił profesor, są to "przede wszystkim powszechność i tajność".

- To są wszystko te elementy, które łącznie składają się na zasadę wolnych wyborów - wyjaśniał konstytucjonalista. - Dlatego, jeżeli usłyszeliśmy ze słów pana przewodniczącego (PKW - red.) Sylwestra Marciniaka, że on ma pewne wątpliwości odnośnie wolnych wyborów, to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, które elementy jego zdaniem są w tym przypadku wątpliwe - dodał.

Czytaj więcej na Konkret 24: Wybory prezydenckie 2020. Najważniejsze pytania i odpowiedzi >>>

"Tu jest cały szereg bardzo, bardzo poważnych zastrzeżeń"

W opinii prof. Krzysztofa Skotnickiego "te wybory nie będą wyborami powszechnymi, dlatego że do wielu osób, nawet gdyby chcieć, to owe pakiety wyborcze w ogóle nie zostaną przez pocztę dostarczone". - To dotyczy zarówno osób w kraju, jak i tysięcy polskich wyborców, którzy są za granicą, którzy posiadają czynne prawo wyborcze - dodał.

- Po drugie, bez wątpienia zasada wolności wyborów dopuszcza także kwestię konkurencyjności kandydatów. Przecież my dzisiaj w ogóle nie obserwujemy żadnej kampanii wyborczej - przekonywał.

Jak mówił profesor, oficjalnie jest dziesięciu kandydatów na urząd głowy państwa, natomiast "co najmniej o czterech my w ogóle nie słyszymy". - Oni w ogóle nie mają możliwości uczestniczenia w tych wyborach. Czy to są wolne wybory, jeżeli kandydaci nie są w równy sposób traktowani, nie mają możliwości w równy sposób dotrzeć do wyborców? - pytał.

- Mamy cały szereg bardzo poważnych zastrzeżeń do tajności głosowania. Nie mamy pewności, czy te pakiety do obywateli dotrą. (...) Kto dzisiaj jest w stanie zagwarantować, że rzeczywiście pakiety zostaną do naszych skrzynek na listy włożone? - kontynuował Skotnicki.

Zwrócił także uwagę, że "wiele osób mieszka w zupełnie innych miejscach niż jest zameldowanych". - Jest cały szereg bardzo, bardzo poważnych zastrzeżeń, które budzą poważne wątpliwości odnośnie wolnych wyborów - dodał.

Zaznaczył także, że "trzeba pamiętać o tym, że my nie wiemy cały czas, jak będą przeprowadzone te wybory i na podstawie jakiego prawa wyborczego".

Prof. Skotnicki: cały czas nie wiemy, jak będą przeprowadzone te wybory i na podstawie jakiego prawa wyborczego
Prof. Skotnicki: cały czas nie wiemy, jak będą przeprowadzone te wybory i na podstawie jakiego prawa wyborczegoTVN24

"Trzy cechy państwa totalitarnego spełniają się na naszych oczach"

Doktor Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazywał w rozmowie z TVN24, że "jedną z wielu cech państwa totalitarnego jest to, że używa się prawa jako instrumentu sprawowania władzy politycznej po to, żeby utrzymać władze polityczną".

- Drugą cechą państwa totalitarnego jest to, że się działa bez podstawy prawnej. (…) Na przykład wdraża się czynności do zorganizowania wyborów korespondencyjnych bez podstawy prawnej - kontynuował. - Trzecią z wielu cech państwa totalitarnego jest to, że się atakuje wolne wybory – wyliczał.

Zdaniem Małeckiego "te trzy cechy państwa totalitarnego spełniają się na naszych oczach". - Jest to ewidentny atak na wolne wybory, co przyznał właśnie przedstawiciel Państwowej Komisji Wyborczej - dodał.

Małecki wyjaśniał także, że "wolne (wybory – przyp. red.) to znaczy takie, w których każdy obywatel ma prawo do oddania głosu bezpiecznie, w warunkach zapewniających standardy tajności głosowania".

Mówiąc o słowach przewodniczącego PKW, karnista zwrócił uwagę, że "takie oświadczenie, to nie jest uchwała Państwowej Komisji Wyborczej". - Tutaj jednak oczekiwałbym, żeby Państwowa Komisja Wyborcza już konsekwentniej stanęła na wysokości zadania i podjęła jakąś uchwałę – powiedział. - Uchwałę przesądzająca o tym, że w jej ocenie, to znaczy w ocenie organu kompetentnego do przeprowadzenia wyborów prezydenckich, (…) wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja po prostu nie będą wyborami wolnymi – wskazywał Małecki.

Małecki: trzy cechy państwa totalitarnego spełniają się na naszych oczach
Małecki: trzy cechy państwa totalitarnego spełniają się na naszych oczachTVN24

"Jesteśmy teraz poddani tego typu ocenom już od dłuższego czasu"

Doktor Łukasz Chojniak, adwokat przyznał natomiast, że słowa przewodniczącego PKW wywarły na nim "piorunujące" wrażenie. - Ale mam nieodparte wrażenie, że jesteśmy teraz poddani tego typu ocenom już od dłuższego czasu - dodał.

Zauważył, że poprzedniego dnia opinię krytyczną wobec wyborów w formie korespondencyjnej wydało Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. - Jest rzeczą naprawdę katastrofalną dla Polski, że dołączamy do krajów o mało chwalebnej reputacji - ocenił. Wskazywał, że w analizie mowa o tym, że "ten sposób prowadzenia przedsięwzięcia wyborczego, bo z wyborami niewiele ma to wspólnego, nie spełni konstytucyjnych i demokratycznych standardów wyborów prezydenckich".

- Mam nieodparte wrażenie, że czym więcej pada argumentów prawnych i takich czysto racjonalnych, dlaczego te wybory nie mogą się odbyć, tym bardziej władza prze w uporze do tego, żeby jednak one się odbyły - dodał adwokat.

Chojniak: jesteśmy teraz poddani tego typu ocenom już od dłuższego czasu
Chojniak: jesteśmy teraz poddani tego typu ocenom już od dłuższego czasuTVN24

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Białoruskie organy ścigania przygotowują się do przeprowadzenia operacji pod fałszywą flagą w strefie przygranicznej z Ukrainą - podał ukraiński resort obrony. Jak dodał, za ich pomocą władze w Mińsku chcą zademonstrować swoje możliwości Chinom, z którymi Białoruś prowadzi manewry wojskowe.

Chcą pokazać Chinom swoje możliwości, planują operacje przy ukraińskiej granicy

Chcą pokazać Chinom swoje możliwości, planują operacje przy ukraińskiej granicy

Źródło:
PAP

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia. Z ogniem walczy ponad 200 strażaków. Dach jednej z hal runął. - W tym momencie trwa gaszenie drugiej hali, bo ogień przedostał się na nią. Bronimy też trzeciej - przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

Pożar pod Oświęcimiem. Dach jednej z hal runął, gaszą drugą, bronią trzeciej

Pożar pod Oświęcimiem. Dach jednej z hal runął, gaszą drugą, bronią trzeciej

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Strażacy wydostali cztery osoby z auta, na które podczas burzy przewróciło się drzewo. Nagranie z interwencji zamieścili w sieci.

Na jadący samochód spadło drzewo. W środku cztery osoby

Na jadący samochód spadło drzewo. W środku cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni Jakub W. podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej matki i usiłowanie zabójstwa ojca w Sławęcinie (Podkarpacie) był w chwili popełnienia czynu niepoczytalny - orzekli biegli. Prokuratura będzie wnioskować do sądu o umorzenie postępowania i skierowanie Jakuba W. do szpitala psychiatrycznego.

Zadał matce 69 ciosów nożem. Nie trafi do więzienia

Zadał matce 69 ciosów nożem. Nie trafi do więzienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mechanizmy funkcjonujące w poprzednich latach w Narodowym Instytucie Wolności to niemal kalka tego, co działo się w Funduszu Sprawiedliwości - mówił w Sejmie wiceminister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Podkreślił, że złożono już doniesienia do prokuratury wobec dotychczasowego kierownictwa NIW, ale spodziewane są kolejne doniesienia.

"Nielegalne, ręczne sterowanie wynikami konkursów". Wiceminister o Narodowym Instytucie Wolności

"Nielegalne, ręczne sterowanie wynikami konkursów". Wiceminister o Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
PAP

Prędkości, przy jakich operuje pilot takiego samolotu na niedużej wysokości nad ziemią, to jest mniej więcej 50-70 metrów na sekundę. Kichnięcie to przelecenie kilkudziesięciu metrów. Margines błędu jest bardzo mały - mówił w TVN24 pilot Piotr Czuban, komentując piątkową katastrofę w Gdyni. Jak dodał, pilotowi prawdopodobnie "zabrakło lotniczego szczęścia, które było potrzebne przez ułamek sekundy".

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

Źródło:
TVN24

Upadek rosyjskiej gospodarki nie jest jeszcze spektakularny, ale jest rzeczywisty. Strategia Zachodu działa. Jedyne, co musimy zrobić, to utrzymać kurs, naprawiając jednocześnie luki - podkreślał Radosław Sikorski, przemawiając w American Enterprise Institute. Szef MSZ mówił o mitach dotyczących Rosji i komentował słowa Donalda Trumpa w sprawie NATO.

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Źródło:
PAP

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami deszczu na znacznym obszarze Polski. W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy w piątek i w nocy z piątku na sobotę interweniowali ponad 3000 razy, dwie osoby zostały lekko ranne. W województwie śląskim wiatr zerwał 13 dachów. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycy pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Do poważnego wypadku doszło w Kozienicach. Kierujący audi 18-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wskutek czego, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w ogrodzenie parku w Kozienicach - ustalili policjanci. 17-letnia pasażerka trafiła do szpitala.

Prawo jazdy miał od 10 dni, 17-letnia pasażerka w szpitalu

Prawo jazdy miał od 10 dni, 17-letnia pasażerka w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zarzuciła byłej dyrektorce poznańskiego zoo popełnienie kolejnego oszustwa na szkodę samorządu. Zarzuty usłyszały także trzy inne osoby, które miały z nią współpracować przy fałszowaniu faktur. Dwoje podejrzanych przyznało się do winy.

Była dyrektorka zoo usłyszała kolejne zarzuty 

Była dyrektorka zoo usłyszała kolejne zarzuty 

Źródło:
PAP

Romach Giertych przekazał, że "przyjmuje z pokorą karę" nałożoną na niego za absencję podczas głosowania w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Projekt ustawy określił jednak "niechlujnym, nierozsądnym". W "#BezKitu" odpowiedziała mu posłanka KO Kinga Gajewska. O projekcie ustawy oraz wyniku głosowania mówili także Krzysztof Ciecióra (PiS) oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica).

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Źródło:
TVN24, PAP

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Malwina Galas, Bartosz Gers i Mateusz Piszczatowski zostali laureatami konkursu "Młode Concilium", współorganizowanego przez Fundację Collegium Civitas. Ich prace opowiadały o demokracji przyszłości. - Najdłuższe było szukanie materiału - przyznała zdobywczyni pierwszego miejsca. Galas przyznała, że w temacie, który opisała, odnalazła "pasję".

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

Źródło:
tvn24.pl

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl