Najnowsze

Najnowsze

Wojewodowie delegowali i wymierzali kary medykom, teraz mają najpierw spytać o gotowość do pracy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w czwartek, że wojewodowie zwrócą się z prośbą o zgłaszanie się personelu medycznego gotowego do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19. Wcześniej o gotowość do pracy nie pytano - a wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł pod groźbą kary wydawał decyzje o kierowaniu personelu medycznego do pracy, nie znając ich obecnego statusu rodzinnego ani zdrowotnego.

"Odrzucono głosami PiS-u testy dla wszystkich pracowników służby zdrowia"

Sejm w nocy z czwartku na piątek zdecydował w sprawie poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy dotyczącej pakietu antykryzysowego. Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zwrócił uwagę na to, że "odrzucono głosami PiS-u" testy dla pracowników ochrony zdrowia, jakie według jednego z postulowanych zapisów, mieli oni przechodzić raz w tygodniu.

Wybory w maju? "Uważam to medycznie za pomysł szalony"

Dziś ten pomysł nie powinien być w ogóle rozważany. To jest tragedia, że tracimy czas, energię, siły i pieniądze na zajmowanie się tą kwestią - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 immunolog i ekspert do spraw zakażeń, doktor Paweł Grzesiowski, odnosząc się do możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. Zwracał uwagę, że nie można organizować imprez masowych, a wybory "są taką imprezą".

Telefon od brata, biografia w prezencie. Benedykt XVI skończył 93 lata

Benedykt XVI obchodził w czwartek 93. urodziny. Z powodu pandemii COVID-19 nie odwiedzają go goście, ale otrzymuje za to bardzo wiele życzeń telefonicznie, listownie i za pośrednictwem internetu. Papież emeryt modli się także za chorych - poinformował jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.

"U nas głównym wirusologiem, inspektorem sanitarnym i komisarzem wyborczym jest Jarosław Kaczyński"

Nikt w tej chwili w Polsce nie jest w stanie stwierdzić na sto procent, że 10 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że wszystkie interesy rządu "są podporządkowane aberracyjnej woli" Jarosława Kaczyńskiego, aby przeprowadzić wybory w zaplanowanym terminie.

"Nie zmienia się konstytucji z ludźmi, którzy konstytucji nie szanują"

My jako Porozumienie Jarosława Gowina pokazujemy rozwiązanie kompromisowe. Mówimy: niech Zjednoczona Prawica zrezygnuje z benefitów, które dają wybory w maju, niech opozycja zrezygnuje z benefitów, które dają jej wybory na jesieni. Przeprowadźmy wybory za dwa lata - powiedział w czwartek w "Tak jest" w TVN24 poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. - Nie zmienia się konstytucji z ludźmi, którzy konstytucji nie szanują i którzy tak naprawdę wielokrotnie pokazali, że potrafią tylko konstytucję łamać - podkreśliła Katarzyna Lubnauer (KO).

Mniej testów w święta nie tylko w Polsce. Jak wyglądają statystyki

W okresie świątecznym w Polsce wykonywano codziennie mniej testów na koronawirusa niż wcześniej. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło, że podobnie było w innych krajach Europy. Oficjalne statystyki m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii czy Włoszech pokazują, że rzeczywiście raportowano mniej. Po świętach liczba wykonywanych testów rośnie. Zgodnie ze stanem na 16 kwietnia, w Polsce wykonano 4402 testy na 1 mln mieszkańców.

O co chodzi w rodeo? Pytanie za 20 tysięcy złotych

W rodeo chodzi o to, żeby utrzymać się na byku trzymając go oburącz, nie dotykając go dłońmi, przez minimum 8 sekund czy przez maksimum 8 sekund? Z takim pytaniem w "Milionerach" musiał zmierzyć się pan Marcin Grochala z Torunia. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć 20 tysięcy złotych.

Wyniki nie pomogły. Były trener Lecha nie pracuje już w Dinamie

Nenad Bjelica nie jest już trenerem Dinama Zagrzeb. Były szkoleniowiec Lecha Poznań został zwolniony z chorwackiego klubu po tym, jak nie wyraził zgody na redukcję wynagrodzenia w dobie pandemii COVID-19. Nie pomogły mu znakomite wyniki w europejskich pucharach i prowadzenie w lidze z przewagą 18 punktów nad wiceliderem.

Szumowski przedstawia zasady do stosowania "przez rok, półtora"

Musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii COVID-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wymienił te, które będziemy musieli stosować "przez najbliższy rok co najmniej, być może półtora, jeżeli nie dwa lata".

Będą pieniądze dla szpitali. "Ponad 100 milionów złotych"

Samorząd Mazowsza przekieruje pieniądze ze środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. Może przekierować na ten cel nawet ponad 100 milionów złotych - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zgodziła się na to Komisja Europejska.

Od 20 kwietnia powrót do "nowej normalności". Lista zmian

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.