Najnowsze

Najnowsze

"Zmienimy dużo, ale zostawimy to, co dobre"

- IPN będzie otwarty dla wszystkich środowisk zainteresowanych jego działalnością - kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej, nauczycieli, dziennikarzy, naukowców itp. Otwarty, czyli dostępny nie tylko dla tych, którzy nas chwalą, ale też i dla krytyków - mówi kandydat na prezesa Instytutu dr Łukasz Kamiński. I zapewnia: - Zacznę od siebie. Deklaruję gotowość do dyskusji, debaty, otwartość na racjonalną krytykę.

Rozejm w Jemenie? Ranny prezydent wyjechał z kraju

Saudyjskie źródła podają, że Rijad wymusił zawieszenie broni na stronach konfliktu w Jemenie. Ulice stolicy kraju, Sany - po walkach w ostatnich dniach - są w niedzielny poranek spokojne. Jedynie niewielkie grupy ludzi świętują wyjazd Salaha do Arabii Saudyjskiej. Oficjalnie prezydent udał się do Rijadu na leczenie ran odniesionych w piątkowym ostrzale jego siedziby.

Napoleon wciąż walczy w Polsce. Bitwa pod Heilsbergiem

Miłośnicy historii z kilku krajów spotkali się w sobotę w Lidzbarku Warmińskim, by zrekonstruować jedną z największych bitew napoleońskich stoczoną na terenach dzisiejszej Polski. Mowa o rozegranej 10 czerwca 1807 roku bitwie pod Heilsbergiem. Impreza rozpoczęła się już w piątek, a towarzyszyło jej mnóstwo dodatkowych atrakcji, m.in. targi rękodzieła i turniej strzelecki. Relację i zdjęcia z miejsca wydarzeń umieścił w naszym serwisie internauta Romuald_Lagun.

Zatłuczeni kijami. Lincz na boisku

W południowoafrykańskim mieście Flagstaff tłum zlinczował w sobotę trzech młodych mężczyzn, podejrzewanych o kradzieże - poinformowała miejscowa policja.

Córka autokraty kontra były oficer

Druga tura wyborów prezydenckich w Peru. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydatka prawicy Keiko Fujimori i lewicowy reformator Ollanta Humala. W sondażach minimalnie lepiej wypada córka byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego.

Chile zamyka granicę. Przez wulkan

Władze na południu Chile zarządziły ewakuację ponad trzech tysięcy osób i zamknęły pobliskie przejście graniczne z Argentyną. To skutek wybuchu wulkanu Puyehue, uśpionego od 1960 r.

Hyundai dachował podczas wyprzedzania. 6 osób rannych

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało rannych w wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem na drodze krajowej nr 72 w pobliżu miejscowości Ciężków w woj. łódzkim. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Pasażerowie zostali przewiezieni do szpitala. Do późnych godzin nocnych ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo.

Papież na hipodromie

Od mszy świętej na hipodromie w Zagrzebiu rozpocznie Benedykt XVI ostatni dzień swojej pielgrzymki do Chorwacji. Hasłem pielgrzymki są słowa: "Razem w Chrystusie".

Wybory, czyli referendum antykryzysowe

Portugalia wybiera dziś parlament. Zdaniem ekspertów - wybory będą miały charakter referendum dotyczącego antykryzysowych działań socjalistycznego premiera Jose Socratesa.

"Skrwawione ziemie" z 14 mln ofiar. Kresy II RP i nie tylko

O kilkunastu milionach ofiar Sowietów i nazistów, tysiącach Polaków straconych podczas Wielkiego Terroru w ZSRR i potrzebie pamięci mówił w programie "Horyzont" Timothy Snyder, historyk i autor książki "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".

Pikut, guma i klasy - zagubiony czar podwórek

Podwórka odchodzą w zapomnienie, a z nimi takie zabawy jak gra w kapsle, gumę czy w klasy. W rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 jednak wróciły. Prawdziwe podwórko z PRL-u było do zobaczenia albo przypomnienia dziś w Warszawie. To w takich miejscach tworzyły się pierwsze społeczne hierarchie, tam wyobraźnia działała na najwyższych obrotach. Znaczący czynnik wychowawczy czy tylko sentyment?

Marketingowa pierwsza pomoc?

Kursy pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa medycznego, dzień otwarty w pogotowiach ratunkowych - to mogła być wspaniała szansa, by się czegoś dowiedzieć. Akcję zorganizowano w całym kraju, ale pomysł wypalił głównie tam, gdzie była obecna minister zdrowia. Zresztą od kilku dni codziennie wokół niej gorąco. Promocja zdrowia, czy kampania wyborcza?

Wsadzili żałobników do więzienia

Kilkadziesiąt osób aresztowano w sobotę na ceremonii żałobnej po śmierci irańskiej opozycjonistki i działaczki praw kobiet, która zmarła na pogrzebie ojca w przepychance z siłami bezpieczeństwa - podała strona internetowa opozycji.

Szykują się na Święto Dziękczynienia

Na warszawskich Polach Wilanowskich, przed Świątynią Opatrzności Bożej, zebrało się w sobotę kilkaset młodych ludzi z całego kraju. To z okazji Spotkania Młodych - podziękowania za posługę błogosławionego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z młodzieżą, w przeddzień Święta Dziękczynienia, spotkał się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Zostali w transie, bo hipnotyzer się potknął

Amerykański hipnotyzer David Days podczas występu w Royal Manor Theatre w angielskim Dorset zdążył już zahipnotyzować trzy osoby, gdy nagle potknął się o nogi jednego z uczestników seansu i stracił przytomność. Jego współpracownicy bezskutecznie próbowali go ocucić. Publiczność została poproszona o opuszczenie sali, a na scenie zostały trzy zahipnotyzowane osoby.

Najpierw susza, teraz powódź

Regiony Chin, które do tej pory zmagały się z suszą, zagrożone są podtopieniami. Władze wprowadziły stan alarmowy w części kraju i przestrzegają przed skutkami nadchodzących ulewnych deszczy.

Rekordowe promieniowanie w Fukushimie

W uszkodzonej przez marcowe trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I promieniowanie w powietrzu osiągnęło rekordowy poziom do 4 tys. milisiwertów na godzinę - poinformował zarządzający siłownią koncern TEPCO.

Żołnierze pożegnali st. kpr. Jarosława Maćkowiaka

W asyście kompanii honorowej przełożeni i koledzy pożegnali st. kpr. Jarosława Maćkowiaka. Żołnierz zginął w czwartek w ataku na polski patrol w prowincji Ghazni w Afganistanie. - Jarek zawsze był pierwszy. Pierwszy wszedł tam, gdzie spotkało go przeznaczenie – mówił gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Dowódca Polskich Sił Zdaniowych.

Greenpeace szturmował platformę wiertniczą

Policja aresztowała 18 działaczy organizacji ochrony środowiska Greenpeace, którzy wspięli się na morską platformę wiertniczą koło Grenlandii, protestując przeciwko poszukiwaniom ropy naftowej, jakie prowadzi tam szkocka spółka naftowa Cairn Energy.

Stadion imienia Sebastiana Karpiniuka

Nowy stadion piłkarski w Kołobrzegu od dziś oficjalnie nosi imię Sebastiana Karpiniuka, kołobrzeskiego posła PO, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Specjalni goście i występy. Finał X Factor coraz bliżej

Ada Szulc, Michał Szpak czy Gienek Loska? Odpowiedź poznamy w niedzielę. Wtedy odbędzie finałowa rozgrywka, która wskaże zwycięzcę polskiej edycji programu X Factor. Finałowa trójka będzie miała za zadanie zaśpiewać w duetach. Pary mają być wyjątkowe.

Wzięli Bono "na stopa". Dostali bilety na koncert

- Łapałem wczoraj stopa w Vancouver, tak, to prawda. I ten chłopak i jego dziewczyna podrzucili mnie. Potem się okazało, że on jest hokeistą. Nazywa się Gilbert Brule - powiedział lider U2, Bono, na koncercie w kanadyjskim Edmonton. Wśród słuchaczy był zawodnik NHL i jego partnerka, bowiem w podzięce za przysługę dostali wejściówki na koncert, na który już wszystkie bilety były wyprzedane.

Smerfy są "rasistowskie i antysemickie"

Smerfy, które zna chyba każde dziecko, zostały zdemaskowane. Tak naprawdę opowieści o nich są "antysemickie i rasistowskie", a Papa Smerf, przywódca małych niebieskich stworków, jest gerontokratycznym dyktatorem dzierżącym władzę absolutną. Jego czerwone spodnie to "ukłon w kierunku Stalina". Autorem tych rewelacji jest wykładowca na francuskim elitarnym uniwersytecie Science Po.

Pioruny uderzają na południu

Gwałtowne i niebezpieczne burze plus intensywne opady - na taką pogodę skazani są w sobotę mieszkańcy południowej część kraju.

Z krokiem w kolanach do autobusu nie wejdziesz

- Podciągnij je, albo znajdź sobie inny autobus - naklejki z taką treścią pojawiły się na drzwiach autobusów w Forth Worth w Teksasie. Firma transportowa walczy w ten sposób z popularnymi wśród młodzieży luźnymi spodniami, które krok mają w okolicy kolan i obowiązkowo ukazują noszone pod nimi bokserki.

Mistrzowie drugiego planu na konferencji ministra

Wojskowy sprzęt nad brzegiem morza, saperzy prezentujący swoje umiejętności ministrowi obrony Bogdanowi Klichowi i... roznegliżowani żeglarze w tle. Taki nietypowy widok mieli okazję zobaczyć dziennikarze i oficjele ministerstwa zgromadzeni na kołobrzeskiej plaży.