Najnowsze

Najnowsze

Syryjski uchodźca zamieszka w Łodzi, rachunki opłaci papież

Nurair pochodzi z Syrii. Próbował ułożyć sobie życie w Kairze, ale jako chrześcijanin był ofiarą społecznego ostracyzmu. Niedawno przyleciał do Polski i jeszcze na lotnisku zadzwonił po pomoc do znajomego księdza. Nie spodziewał się, że przez najbliższe miesiące jego rachunki będzie opłacał... sam papież Franciszek.

"To był koszmar. Zewsząd było słychać krzyki". Relacja Polki z Amatrice

- To było okropne. Była czwarta w nocy i było bardzo ciemno, bo elektryczności nie było. Wychodzić z domu to był koszmar, tym bardziej, że zewsząd było słychać krzyki, wszyscy wzywali pomocy, a leżeli pod gruzami, nie można było im pomóc - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 Ewa Szwaja, Polka mieszkająca w Amatrice.

Wiceszef MSZ: Merkel nie ma czego się obawiać

Europa Środkowa, w tym także Polska, jest gotowa do solidarnego zachowania wobec kryzysu migracyjnego - zapowiedział w TVN24 BiS wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Szymański powiedział, że każdy kraj powinien sam zdecydować, w jaki sposób pomagać migrantom.

Nie żyje Anna Kurska. Zmarła w wieku 87 lat

W wieku 87 lat zmarła Anna Kurska, senator V i VI kadencji, matka prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego - poinformowali w czwartek posłowie PiS i Kancelaria Senatu.

Pożar miał ukryć ślady morderstwa? Policja bada sprawę

W nocnym pożarze na krakowskim osiedlu Piastów zginęła jedna osoba, a siedem trafiło do szpitala. Lokalne media podają, że na miejscu mogło dojść do zabójstwa. Policja zatrzymała w związku ze zdarzeniem 20-letniego mężczyznę, który według zeznań świadków miał przebywać wcześniej w spalonym mieszkaniu.

To nie jest to, co myślisz

Do Polski przywędrował z drugiego końca globu. Kształtem przypomina ośmiornicę, wytwarza śluzową substancję, cuchnącą padliną. Co to takiego? Okratek australijski - nietypowy grzyb z rodziny sromotnikowatych, na który, mając dużo szczęścia, trafić można w polskich lasach.

Nie chcą myśliwców made in USA. Ale zapłacić trzeba

Kanada musiałby zapłacić 313 milionów dolarów kanadyjskich, gdyby chciała zrezygnować z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. To efekt tego, że poprzedni rząd zobowiązał się do zakupu 65 maszyn i dołożenia się do programu ich rozwoju. Obecny zmienił zdanie i uznał F-35 za zbyt drogie.

Rebelianci z poparciem Turków prą na południe. Sprzeczne doniesienia o Kurdach

Wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci, którzy w środę wyzwolili z rąk tzw. Państwa Islamskiego przygraniczne miasto Dżarabulus w Syrii na zachodnim brzegu Eufratu, posuwają się dalej na południe - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nie jest jasne co zrobią Kurdowie. Według części źródeł wycofują się, ale według innych szykują się do starcia.

Sonia Rykiel nie żyje. Pionierka mody miała 86 lat

Sonia Rykiel, jedna z najważniejszych projektantek w historii współczesnej mody, zmarła w czwartek w wieku 86 lat. "Królowa dzianiny" pochodziła z rodziny polsko-rumuńskich Żydów. Stworzyła jedno z najbardziej rozpoznawalnych imperiów mody.

Zmarł wybitny operator filmowy Krzysztof Ptak

Nie żyje Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – podała Szkoła Filmowa w Łodzi. Był autorem zdjęć m.in. do "300 mil do nieba", "Panny Nikt", "Historii kina w Popielawach", "Ediego", "Domu Złego" i "Papuszy".

Pięć tysięcy ludzi zmieni adres? Dekomunizacja ulic w Pile

1 Maja, Walki Młodych, Bohaterów Stalingradu - to tylko kilka z nazw z poprzedniej epoki, które zachowały się w Pile (woj. wielkopolskie). Komisja nazewnicza wytypowała 12 ulic, które mogą zmienić nazwę. Wszystko przez ustawę dekomunizacyjną, która obowiązuje od czerwca.

"Muszę lecieć, bo mi zielone o 13.15 ucieknie"

Zdjęcie rozkładu sygnalizacji świetlnej, zawieszonego na słupie ze światłami podbija internet. Prawda to czy żart? - To żart z podtekstem, bo na zielone w Bytomiu trzeba czekać, a potem szybko przebiegać po pasach, bo zaraz czerwone - odpowiadają aktywiści, którzy chcą odzyskać miasto dla pieszych.

Maja Włoszczowska o tajnikach kolarstwa górskiego. "Sprawdzamy każdy kamień"

Do studia TVN24 w czwartkowy poranek wkroczyła Maja Włoszczowska. Dzieliła się z widzami wspomnieniami z Rio de Janeiro. Miłymi wspomnieniami, bo Polka zdobyła tam wicemistrzostwo olimpijskie w kolarstwie górskim, już drugie w karierze. - Gdzieś z tyłu głowy była myśl, że uciekła szansa na złoto. Prawda jest jednak taka, ze zrobiłam tam wszystko, co mogłam - mówiła Włoszczowska w programie "Wstajesz i Wiesz".

Książka Pileckiego wśród najlepszych o misjach wojennych

"Wall Street Journal" zaliczył "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".

Kolejne tureckie czołgi wjechały do Syrii

Tureckie czołgi przekroczyły granicę w pobliżu tureckiego miasta Karkamis i wjechały na terytorium Syrii. Według świadków było ich około dziesięciu. W konwoju były też ambulanse i ciężki sprzęt budowlany.

"To wszystko przez zaniedbania. A teraz liczą martwych"

Włoskie władze nie zrobiły niczego, by zmniejszyć skutki trzęsień ziemi - twierdzi Antonio, mieszkaniec Accumoli, którego dom został zniszczony w środowym trzęsieniu ziemi. - Włochy powinny się wstydzić - stwierdził rozżalony.

Zbigniew Gajewski

Zbigniew Gajewski - politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były dziennikarz i redaktor mediów biznesowych. Współtworzył dziennik Nowa Europa oraz miesięcznik Businessman Magazine, w którym był z-cą red. naczelnego i p.o. naczelnego. Od początku 2006 współpracuje z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, gdzie jest zastępcą dyrektora generalnego odpowiedzialnym za komunikację i rozwój organizacji. Inicjator i dyrektor  Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.