Najnowsze

Najnowsze

ONZ chce wznowienia syryjskich rozmów

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura poinformował w środę, że ma zamiar zwołać na 23 marca w Genewie kolejną rundę syryjskich rozmów pokojowych. Poprzednia tura negocjacji w sprawie konfliktu w Syrii nie przyniosła wyraźnego rezultatu.

Z mównicy o agencji towarzyskiej. Sejm zajmie się immunitetem Jakiego

W Sejmie w środę przedstawiono sprawozdanie sejmowej komisji regulaminowej, która proponuje odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła klubu PiS, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego. Wniosek taki złożony został przez Roberta Kropiwnickiego (PO).

W kluczowym momencie Tusk opuści salę. Warszawa spróbuje "kompromisu luksemburskiego"?

Jeszcze niedawno obserwatorzy w Brukseli nie spodziewali się niespodzianek i przewidywali, że unijni przywódcy przedłużą mandat urzędującego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wszystko zmieniła decyzja polskiego rządu, który zdecydował się zgłosić Jacka Saryusz-Wolskiego. Liderzy unijnych państw, którzy zbiorą się w czwartek na szczycie w Brukseli, staną tym samym przed dylematem: uwzględnić głos z Polski albo przedłużyć kadencję popieranego przez większość Donalda Tuska. Dyplomaci przewidują spór.

Święto przełamywania strachu

Czerwoną kartkę rządzącym pokazują nie tylko kobiety w Polsce. W Międzynarodowy Dzień Kobiet wiele kobiet przełamuje strach, wychodzi z cienia i walczy o siebie. Inne jednak cały czas tej odwagi nie mają, bo boją się o bezpieczeństwo.

Wypadek przy pracy

Seria pytań o przejazdy VIP-ów i wypadki z udziałem najważniejszych osób w państwie. Posłowie zadają je na połączonych komisjach obrony i spraw wewnętrznych, ale odpowiedzi nie satysfakcjonują. A członkowie Prawa i Sprawiedliwości, po ostatnich ustaleniach z jaką prędkością jechał samochód pani premier, już tak chętnie się nie wypowiadają. Mówią za to o likwidacji BOR-u.

"Nie ma zgody na PiS-u metody"

Nie chcą kwiatka - chcą poszanowania swoich praw i państwa wolnego od zabobonów. W Międzynarodowy Dzień Kobiet kobiety nie świętują, a demonstrują. I wyszły na ulice osiemdziesięciu polskich miast pod hasłem "Nie ma zgody na PiS-u metody".

Trudne relacje z sąsiadem

Napięcie na linii Polska - Niemcy staje się coraz większe. Kolejną kością niezgody może być teraz poparcie dla drugiej kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Spacer po "Europie". Tu rozstrzygną się losy Tuska

Czwartkowy szczyt Unii Europejskiej po raz pierwszy odbędzie się w nowym budynku. Przywódcy zbiorą się w wybudowanej za ponad 320 mln euro siedzibie nazwanej "Europa". Paweł Łukasik sprawdził, jak wyglądają przygotowania do szczytu. (Materiał "Faktów z Zagranicy")

Polski rząd kontra Europa

Premier Beata Szydło pisze list do europejskich stolic, a w nim wylicza grzechy Donalda Tuska i daje poparcie Jackowi Saryusz-Wolskiemu. Tym samym premier polskiego rządu przyłącza się do ministra Witolda Waszczykowskiego i na ostatniej prostej lobbuje za polskim kandydatem. Nie na wiele się to jednak zdaje, bo poparcie dla Donalda Tuska rośnie, a kandydat polskiego rządu nie jest zaproszony nawet na szczyt.

Ścigani

Lista wyjątkowo niebezpiecznych Polaków, za którymi wystawiono listy gończe na całym świecie. Kim są ci ludzie, dlaczego ściga ich wymiar sprawiedliwości i jak wyglądają te poszukiwania

Biedroń: strażniczki patriarchatu robią wszystko, żeby przedłużyć piekło kobiet

- Kobiety się emancypują. Wydaje się, że dzisiaj coś pękło - mówił w "Kropce nad i" Robert Biedroń. Polityk przekonywał, że "kobiet już się dzisiaj nie zatrzyma". - One idą po władzę i ten szklany sufit wcześniej czy później w Polsce przebiją - powiedział. - Bardzo by mnie bolało, jeśli kobiety w Polsce miałyby inne prawa niż na całym świecie - wtórowała mu Anja Rubik.

Układ milczenia

Wstrząsające kulisy śmierci 17-letniej Iwony Cygan - czy padła ofiarą handlarzy kobietami? Śledczy z archiwum X są coraz bliżej rozwiązania tej zagadki, bo jak po nitce do kłębka - a w tym przypadku dosłownie po nitce charakterystycznego purpurowego koloru - prawdopodobnie dotarli do zabójcy. Ukrywał się w Austrii. Podejrzanych jest jednak więcej - w tym policjanci, którzy mieli utrudniać śledztwo. Trzech kolejnych właśnie zatrzymano. Kulisy tej zbrodni odsłaniają przy okazji bardzo niebezpieczny układ lokalnych biznesowo-towarzyskich powiązań, co może tłumaczyć trwającą latami niezwykłą zmowę milczenia w tej sprawie.

Kosowo chce mieć własną armię. NATO i USA przeciwne

NATO i USA ostrzegły w środę Prisztinę, że będą ograniczać współpracę z Kosowskimi Siłami Bezpieczeństwa, jeśli rząd będzie realizował plany przekształcenia ich w regularną armię bez wymaganych zmian w konstytucji.

Maja Ostaszewska: jesteśmy wkurzone, bo jesteśmy ignorowane

Z kobiet, które protestowały, na siłę robi się wiedźmy i czarownice, które chcą mordować dzieci. Jest to niedopuszczalne. Mówimy o wolnym wyborze, mówimy o świadomości i decydowaniu – oceniła w „Tak jest” Maja Ostaszewska. Aktorka po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w proteście kobiet. - Jesteśmy wkurzone, bo jesteśmy ignorowane - dodała. Zwróciła uwagę, że kobietom żyje się lepiej, jednak ciągle są "zakusy na łamanie podstawowych praw człowieka czy zakusy na zrujnowanie systemu prawa". - Mogę powiedzieć, że żyje mi się całkiem dobrze, ale na tym polega solidarność. To dzisiejsze hasło jest fantastyczne, że solidarność jest naszą bronią, że myślimy też o tych, którzy nie poradzą sobie w taki sposób, jak kobiety z dużego miasta, kobiety wykształcone - podkreśliła.

Dzień wkurzonych kobiet

Dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet. W wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko odbieraniu kobietom ich praw między innymi przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wśród postulatów kobiet były utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dostęp do nowoczesnej i bezpłatnej antykoncepcji oraz dofinansowanie in vitro. W programie Tak Jest o proteście i sytuacji kobiet mówiła aktorka Maja Ostaszewska.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec o poparciu dla Tuska. "Są tutaj różne zdania"

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji ze swoim niemieckim odpowiednikiem w Warszawie. Wśród tematów był temat wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej. - Podtrzymałem, iż naszym kandydatem jest doktor Jacek Saryusz Wolski - poinformował Witold Waszczykowski. - Można mieć tylko nadzieję, że uda się rozwiązać konflikt tak, żeby nie doszło do większych podziałów w Europie - mówił z kolei Sigmar Gabriel.