Wielka Brytania

Wielka Brytania

Niezidentyfikowany mężczyzna spadł na budynek sklepu stojącego niedaleko lotniska Heathrow pod Londynem. Policja jest przekonana, że wypadł z szykującego się do lądowania samolotu linii British Airways. Drugi pasażer na gapę utrzymał się w środku i został zatrzymany przez policję. Od razu jednak przewieziono go do szpitala, gdzie lekarze walczą o jego życie.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w czwartek zaatakował Wielką Brytanię, oświadczając, że debata ws. członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej jest napędzana kłamstwami, krajowym urazami i robieniem z imigrantów z Rumunii i Bułgarii kozłów ofiarnych.

Remont Pałacu Westminsterskiego może kosztować nawet 5,7 miliarda funtów i trwać 32 lata, o ile członkowie brytyjskiego parlamentu nie wyprowadzą się do tymczasowej siedziby. Takie wnioski zostały zawarte w opublikowanym w czwartek raporcie, wykonanym na zlecenie parlamentu. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy w TVN24 Biznes i Świat.

Amerykański aktor otrzymał Orderu Imperium Brytyjskiego, a wraz z nim honorowy tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II za dziesięcioletnią pracę dyrektora artystycznego w Old Vic, jednym z najważniejszych brytyjskich teatrów. Spacey nie może używać tytułu "sir", bo przysługuje on tylko poddanym Korony Brytyjskiej.

Wielkie widowisko, defilada wojskowa i przelot zespołu akrobacyjnego Królewskich Sił Powietrznych - tak Brytyjczycy świętowali oficjalne urodziny królowej Elżbiety. Serca poddanych i widzów na całym świecie skradł jednak 23-miesięczny książę George, który z balkonu Pałacu Buckingham po raz pierwszy podziwiał pokaz lotniczy.

Kto szpieguje Brytyjczyków? To pytanie zadają dziennikarze stacji Sky News, którzy odkryli, że na części słupów telekomunikacyjnych zainstalowane są podsłuchy. Wydawać by się bowiem mogło, że kiedy rozmawiamy przez telefon, słyszy nas tylko osoba po drugiej stronie linii, a kiedy odbieramy wiadomość, napisane do nas słowa przeczytać możemy tylko my. Okazuje się, że jednak nie musi tak być, bo maszty telefonii komórkowej nie muszą wcale należeć do jej operatorów. Materiał z programu "Fakty z zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Agencja ratingowa Standard and Poor obniżyła perspektywę wzrostu dla gospodarki Wielkiej Brytanii, głównie z powodu planowanego referendum w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej - informuje BBC. Agencja podała również, że kraj ten znalazł się w grupie zwiększonego ryzyka utraty najwyższego ratingu kredytowego.

Sir Tim Hunt, który w 2001 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, zrezygnował ze stanowiska honorowego profesora na londyńskim uniwersytecie. Brytyjski noblista wywołał skandal, kiedy skarżył się na kobiety w laboratoriach, które "płaczą" i "zakochują się".

Czterej polscy kierowcy ciężarówek zatrzymani w Wielkiej Brytanii w związku z próbą przemytu nielegalnych imigrantów zostali zwolnieni za kaucją do 2 lipca – poinformował w poniedziałek konsulat generalny RP w Londynie.

Brytyjski dwór ogłosił, że najmłodsza członkini rodziny królewskiej zostanie ochrzczona 5 lipca. Ceremonia z udziałem małej księżniczki Charlotte odbędzie się w tym samym kościele, w którym 54 lata temu ochrzczono księżną Dianę.