Wielka Brytania

Wielka Brytania

Aresztowanie siedmiu prominentnych działaczy FIFA, europejskie tournee premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona oraz zbliżający się Dzień Dziecka - to dziś najważniejsze tematy w TVN24 Biznes i Świat.

Brytyjskie media wyśledziły, że z komputerów w siedzibie Parlamentu znowu ktoś modyfikuje wpisy na temat posłów na Wikipedii. Zazwyczaj usuwano informacje stawiające polityków w niekorzystnym świetle i dodawano informacje o tym, czego to nie zrobili dobrego dla swoich okręgów wyborczych.

Opozycyjna Partia Pracy poprze plan premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczący przeprowadzenia referendum na temat członkostwa kraju w Unii Europejskiej do końca 2017 roku - poinformowała w niedzielę liderka ugrupowania.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron 29 maja spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim stosunków niemiecko-brytyjskich oraz kwestii europejskich - poinformowała rzecznik niemieckiego rządu.

Rosyjski biznesmen Aleksander Pierieplicznyj, który zmarł nagle w 2012 roku w brytyjskim hrabstwie Surrey, mógł zostać otruty. Tak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych. Wcześniejsze śledztwo nie wykazało niczego podejrzanego w śmierci biznesmena, ale nowe badania toksykologiczne wykazały, że w jego organizmie mogła znajdować się trucizna.

Wielkiej Brytanii może być lepiej po wyjściu z Unii Europejskiej - uważa Anthony Bamford, prezes JCB, jednej z największych firm na Wyspach. - Jesteśmy piątą lub szóstą co, do wielkości gospodarką świata. Możemy działać na własną rękę, spokojnie i rozsądnie - dodał.

Marynarz służący na brytyjskich atomowych okrętach podwodnych zdezerterował i zniknął. Jest poszukiwany przez policję i wojsko, które „martwi się o jego zdrowie”. Mężczyzna umieścił w sieci dokument, w którym opisuje poważne braki w zabezpieczeniu brytyjskiego arsenału jądrowego i apeluje o ich naprawienie. Jego zdaniem Wielka Brytania jest o krok od nuklearnej katastrofy.

Kiedy mówię o najbliższych tygodniach i spotkaniach, to mam wrażenie, że są to absolutnie przełomowe tygodnie dla Unii Europejskiej. Unii, która jeszcze stosunkowo niedawno wydawała się takim nudnawym i monotonnym projektem politycznym - mówił przewodniczący RE Donald Tusk podczas forum "Europa z widokiem na przyszłość" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.