Wielka Brytania

Wielka Brytania

Unia przyjęła nowe porozumienie w sprawie brexitu

Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.

"Szczyt jest widoczny". Wieczorne negocjacje i "ostatnia szansa" w sprawie brexitu

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. W środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu, ale zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest "duża szansa zawarcia umowy". - Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami - skomentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Wielkie wejście Williama i Kate. Przyjechali na przyjęcie tuk tukiem

Książę William i księżna Kate odbywają podróż po Pakistanie. Jednym z punktów ich podróży było przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Pakistanie. Para książęca miała wyjątkowe wejście, na miejsce przyjechała tuk tukiem, czyli autorikszą ozdobioną kolorowymi grafikami.

"Ona musi wrócić i zmierzyć się z tym, co zrobiła"

Rodzice brytyjskiego nastolatka, śmiertelnie potrąconego przez żonę amerykańskiego dyplomaty, zapowiedzieli, że będą walczyć, dopóki nie doczekają się sprawiedliwości. Sprawczyni wypadku niedługo po nim wyjechała z Wielkiej Brytanii. - Ona musi postąpić właściwie, wrócić i zmierzyć się z tym, co zrobiła - apelowała matka zabitego 19-latka.

"Mamy żelazny mandat do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości"

Londyn nie ma prawa blokować wniosku o referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Mamy żelazny mandat do jego przeprowadzenia - oświadczyła we wtorek Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu autonomicznego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), na zakończenie konferencji programowej tego ugrupowania. Dodała, że głosowanie "musi odbyć się w przyszłym roku".

Protestował w stroju brokuła, został zatrzymany

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion (XR) zapowiedzieli we wtorek, że będą kontynuować protesty klimatyczne w Londynie, mimo wydanego przez policję nakazu ich zakończenia. Trwające od ponad tygodnia demonstracje mają na celu zwrócenie uwagi na pilną konieczność walki ze zmianami klimatycznymi. Od początku protestów zatrzymano już prawie 1,5 tysiąca aktywistów, którzy często, dla przyciągnięcia uwagi, posuwają się do szalonych pomysłów: wspinają się na budynki, czy przyklejają klejem do chodników. Podczas niedzielnej demonstracji zatrzymano m.in. mężczyznę przebranego za brokuła.

65. mowa tronowa Elżbiety II

Wśród priorytetów rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentarną jest przeprowadzenie brexitu - przekazała brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej. Monarchini przedstawiła plany legislacyjne rządu, wśród których znalazły się także walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.

Kluczowy tydzień dla Wielkiej Brytanii. Boris Johnson optymistą

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował w niedzielę członków swojego gabinetu, że widzi drogę do zawarcia w ostatniej chwili porozumienia w sprawie warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Ostrzegł zarazem, że została do wykonania "znacząca ilość pracy".

Paraolimpijczyk wspiął się na samolot, inny aktywista na dach. "Przejmujemy to lotnisko!"

Aktywiści na rzecz ochrony klimatu z organizacji Extinction Rebellion (XR) rozpoczęli w czwartek rano trzydniowy protest na londyńskim lotnisku London City. Choć jako swój cel zapowiadali sparaliżowanie jego pracy, żadne loty nie zostały odwołane. Jak podaje brytyjski dziennik "Guardian", kilka osób zostało aresztowanych. W proteście udział wziął były paraolimpijski rowerzysta James Brown.

Ojciec Borisa Johnsona: to komplement, że mogę być nazwany "odmawiającym współpracy brudasem"

Ojciec Borisa Johnsona, Stanley Johnson, poparł aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR), którzy w ramach walki ze zmianami klimatu prowadzą protest na ulicach Londynu. Wcześniej brytyjski premier nazwał aktywistów "odmawiającymi współpracy brudasami". - To było powiedziane żartem - powiedział Stanley Johnson. Podkreślił, że jeśli może być tak nazwany, to uważa to "za olbrzymi komplement".

Parlament zawieszony do mowy tronowej

Brytyjski parlament został ponownie zawieszony. Tym razem jest to jednak rutynowa procedura, która ma umożliwić rozpoczęcie nowej sesji, a wraz z nią przedstawienie przez rząd nowych planów legislacyjnych.

Sassoli wzburzony po spotkaniu z Johnsonem. "Te pomysły nigdzie nas nie zaprowadzą"

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli, wyraźnie zdenerwowany po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem, oświadczył we wtorek w Londynie, że nie usłyszał żadnych nowych propozycji w sprawie brexitu - a te, które zostały ostatnio złożone, nie mogą być traktowane poważnie. - Te pomysły nigdzie nas nie zaprowadzą - powiedział Sassoli.

Szef MSZ Irlandii: zobaczyliście dzisiaj frustrację Donalda Tuska

Podejście na zasadzie "bierz albo nie" nie doprowadzi do porozumienia - tak minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney skomentował we wtorek propozycje brytyjskiego rządu dotyczące brexitu. Wspomniał w tym kontekście o "frustracji" przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej tego dnia Tusk skrytykował postawę premiera Borisa Johnsona. "Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - wskazał na Twitterze.