Wielka Brytania

Wielka Brytania

Julian Assange zapowiada walkę z wnioskiem o ekstradycję do USA

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange zapowiedział w czwartek walkę przeciwko wnioskowi o ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, w którym zarzuca mu się próbę włamania do rządowej sieci komputerowej. Maksymalna kara za to przestępstwo w USA wynosi pięć lat pozbawienia wolności.

Minister obrony zdymisjonowany. Downing Street: stracił zaufanie premier May

Dotychczasowa minister rozwoju międzynarodowego oraz minister do spraw kobiet i równości Penny Mordaunt została w środę powołana na stanowisko ministra obrony Wielkiej Brytanii, stając się pierwszą kobietą w historii, która zajmuje ten urząd. Wcześniej w środę ze stanowiska tego zdymisjonowany został Gavin Williamson.

Julian Assange usłyszał wyrok. "Zrobiłem wówczas to, co uważałem za najlepsze"

Sąd w Londynie wymierzył w środę założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi karę 50 tygodni więzienia za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie w 2012 roku - poinformowała agencja Reutera. Uznał Assange'a za winnego tego przestępstwa już 11 kwietnia, wyrok został ogłoszony w środę 1 maja.

Corbyn nie chce bankietu na cześć Trumpa

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn odrzucił w piątek zaproszenie na bankiet w Pałacu Buckingham przy okazji wizyty państwowej prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. - Nie powinniśmy rozwijać (przed nim) czerwonego dywanu - stwierdził.

Zapowiadali paraliż Heathrow. Dzieci protestowały, płacząc

Brytyjska policja metropolitalna przekazała, że w związku z trwającymi od kilku dni w Londynie demonstracjami przeciw bierności wobec zmian klimatu aresztowano łącznie 480 osób. Demonstrujący kontynuują blokadę kluczowych miejsc w centrum miasta. W piątek w pobliżu lotniska Heathrow demonstrowała grupa dzieci, które - jak pisze agencja Reutera - w pewnym momencie płakały, trzymając transparent z napisem: "Czy jesteśmy ostatnim pokoleniem?".

Tusk: potrzebujemy marzycieli i marzeń

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wskazał, że Unia nie może rezygnować z "marzenia" o tym, iż Wielka Brytania może zrezygnować z opuszczenia Wspólnoty. Dał też do zrozumienia, że "zmęczenie" brexitem nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia.

Deskorolka, drag queen i imprezy. Julian Assange na nagraniach z ambasady

Julian Assange zaczął podupadać na zdrowiu i zachowywać się ekscentrycznie. Jego zachowanie, niesprzątanie łazienki oraz liczni goście coraz bardziej ciążyły personelowi placówki - pisze hiszpański "El Pais". Gazeta dotarła do nagrań z czasu, w którym założyciel Wikileaks mieszkał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Prezydent Ekwadoru mówi, dlaczego nie chcieli już Assange'a

Julian Assange wielokrotnie łamał warunki swojego azylu i próbował wykorzystać ambasadę Ekwadoru w Londynie jako "centrum szpiegowskie" - stwierdził prezydent Ekwadoru Lenin Moreno. W niedzielę brytyjski "Guardian" opublikował pierwszy anglojęzyczny wywiad z Moreno od czasu aresztowania założyciela Wikileaks.

"Należy zrobić wszystko, by uniknąć chaotycznego brexitu"

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.