Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.

Szef brytyjskiego MSW Sajid Javid wystosuje oficjalne przeprosiny do 18 osób z tak zwanego pokolenia Windrush - karaibskich migrantów przybyłych do Wielkiej Brytanii w latach 1948-1971, którzy byli zatrzymani lub opuścili kraj w wyniku pomyłek administracyjnych.

Sąsiedzi dwóch Polek - 64-letniej matki i 30-letniej córki - które w niedzielę zostały zaatakowane w Londynie młotkiem, nie kryją poruszenia brutalnym atakiem. Jak mówił jeden z mieszkańców, 27-letni napastnik uderzył jedną z ofiar w głowę "co najmniej pięć razy". - Jest kochana, nie ma żadnego powodu, żeby ją atakować - powiedziała o młodszej ofierze dziennikowi "The Sun" jej siostra.

Wielka Brytania powinna "okazać większą ambicję i przekazać więcej środków" na wzmocnienie zdolności wojskowych w rejonie Arktyki ze względu na zagrożenie w regionie ze strony Rosji - ostrzegła podkomisja brytyjskiego parlamentu. W odpowiedzi ministerstwo obrony przyznało, że jest świadome "10-krotnego zwiększenia rosyjskiej aktywności w Arktyce".

Trzy osoby trafiły do szpitala z lekkimi obrażeniami po potrąceniu we wtorek rano przez samochód, który wjechał w barierę bezpieczeństwa przed brytyjskim parlamentem w centrum Londynu. Policja poinformowała, że traktuje zdarzenie jako akt terroru. Zastępca komisarza londyńskiej policji Neil Basu powiedział, że mężczyzna, który kierował pojazdem, odmówił współpracy ze śledczymi.

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn w 2014 roku złożył wieniec na grobach palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za zabicie 11 izraelskich sportowców i niemieckiego policjanta na igrzyskach olimpijskich w Monachium z 1972 roku - poinformował dziennik "Daily Mail" i pokazał zdjęcie z tego wydarzenia. Po tych doniesieniach potępił go między innymi premier Izraela. Politycy na Wyspach domagają się odejścia Corbyna z funkcji szefa partii.

Dziesięć osób jest rannych po niedzielnym ataku z użyciem broni palnej w dzielnicy Moss Side w Manchesterze - podała brytyjska policja. Śledczy traktują zdarzenie jako usiłowanie morderstwa, trwa poszukiwanie sprawcy.

Mimo że przez Europę przechodzi fala upałów, to niektórzy są już myślami przy grudniowych mrozach. Pół roku przed czasem w jednym z londyńskich domów towarowych pojawił się święty Mikołaj, by otworzyć sezon przedświątecznych zakupów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno oświadczył, że przedstawiciele jego kraju rozmawiali z brytyjskim rządem o sytuacji założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a. Australijczyk od prawie sześciu lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Sprawa azylu założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, ukrywającego się w ambasadzie tego kraju w Londynie, nie będzie poruszana podczas podróży prezydenta Lenina Voltaire'a Moreno Garcesa do Europy - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

Urodził się o godzinie 16.24, 22 lipca 2013 roku w szpitalu świętej Marii w Londynie. To było wielkie wydarzenie nie tylko dla Brytyjczyków. Narodziny pierwszego "Royal Baby" były wówczas na ustach całego świata. W niedzielę książę George, syn księcia Williama i księżnej Kate, obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji Pałac Kensington opublikował oficjalne zdjęcie młodego następcy tronu - trzeciego w kolejce po swoim dziadku i ojcu. Jeżeli zostanie koronowany w przyszłości, będzie 43. brytyjskim monarchą.