Wielka Brytania

Wielka Brytania

Poprawkę do ustawy budżetowej blokującą próby uzyskania przez rząd uprawnień do wprowadzania korekt w systemie podatkowym przegłosowała we wtorek brytyjska Izba Gmin. Ogranicza to pole manewru gabinetu premier Theresy May w razie opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia. Jak zauważyły media, to pierwsza taka porażka rządu od 41 lat.

Odloty na londyńskim lotnisku Heathrow zostały zawieszone po tym, jak we wtorek nad północnym pasem startowym został zauważony dron. Przerwa trwała około godziny. Władze lotniska zapewniły, że współpracują z policją metropolitalną, która wyjaśnia sprawę i ustala, kto zawiadywał dronem.

Z obsługującego aglomerację londyńską portu lotniczego Gatwick wycofano wojskową aparaturę ochrony przed dronami, którą zastąpił nowy system tego rodzaju - podały w czwartek brytyjskie media.

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii Robert "Woody" Johnson wyraził w poniedziałek wątpliwość co do możliwości zawarcia dużego brytyjsko-amerykańskiego porozumienia handlowego, jeśli Izba Gmin zaaprobuje wynegocjowaną przez premier Theresę May umowę w sprawie brexitu.

Liczba polskich migrantów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się. To przełamanie trwającego od lat migracyjnego trendu. Polacy wciąż jednak stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców na Wyspach.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek na Downing Street, gdzie weźmie udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Następnie oboje wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem ministrów obu rządów.

Doniesienie o dronach latających nad londyńskim lotniskiem Gatwick spowodowały całkowity paraliż tego portu lotniczego, jednego z największych w Wielkiej Brytanii. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano wszystkie starty i lądowania.

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w środę okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo, którego obecność władze w Kijowie tłumaczą zaostrzeniem sytuacji w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim.

Rosyjski statek handlowy, który utknął na mieliźnie przy południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, został ściągnięty przez trzy brytyjskie okręty ratownicze i jest odholowywany na otwarte morze - poinformowała we wtorek agencja Reuters. Na pokładzie statku jest 18 osób załogi.

Unijna "27" potwierdziła na swym szczycie, że mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej ma być tymczasowy, a rozmowy w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się tak szybko jak możliwe po zatwierdzeniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.