Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz o zwolnieniu Jacka Wojciechowicza
Hanna Gronkiewicz-Waltz o zwolnieniu Jacka WojciechowiczaTVN24
wideo 2/5
Hanna Gronkiewicz-Waltz o zwolnieniu Jacka WojciechowiczaTVN24

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

- Z ofertą zwróciło się do mnie tamtejsze środowisko związane z ruchami samorządowymi, Platformą Obywatelską, Lewicą, Trzecią Drogą, ogólnie rzecz biorąc późniejszą koalicją 15 października. Startowałem z komitetu Razem dla Raciborza z ich szerokim poparciem - mówi o genezie swojego kandydowania w rodzinnym mieście Jacek Wojciechowicz.

Dlaczego się zgodził? - Ciągnie wilka do lasu, całe życie spędziłem w samorządzie, z krótką przerwą na Sejm. Ale najważniejszą zachętą było to, że moje rodzinne miasto się zwija, zamiast rozwijać. Jak byłem wiceprezydentem Raciborza, miasto miało 66 tysięcy ludzi, dziś liczy niecałe 50 tysięcy. Chciałbym tutaj wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie. Nie ukrywam też, że chciałem dołożyć swoją cegiełkę w odsunięciu PiS od władzy, to był dodatkowy argument - dodaje Wojciechowicz.

To drugie już mu się udało. 21 kwietnia wygrał w drugiej turze wyborów, pokonując – popieranego przez PiS, choć oficjalnie startującego pod szyldem własnego komitetu – dotychczasowego prezydenta Dariusza Polowego.

Z Raciborza do Warszawy. I z powrotem

Nowy włodarz nie jest w śląskim miasteczku "spadochroniarzem". Tutaj się urodził i tutaj zaczęła się jego przygoda z samorządem. W latach 1990-1994 był wiceprezydentem Raciborza. Potem na dobre związał się ze stolicą. Pełnił różne stanowiska: wiceburmistrza Targówka, wiceburmistrza Wawra czy burmistrza Wesołej. Przez dekadę był wiceprezydentem Warszawy, odpowiadającym za strategiczne obszary, m.in. za transport i inwestycje, prawą ręką Hanny Gronkiewicz-Waltz. By zostać jej zastępcą w 2006 roku zrezygnował nawet z mandatu poselskiego, wywalczonego raptem rok wcześniej.

Jego władza była ogromna, pozycja niepodważalna. Pracę stracił dopiero w 2016 roku. Po wybuchu afery reprywatyzacyjnej władze Platformy Obywatelskiej zażądały rozliczeń od prezydent Warszawy. W odpowiedzi Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała dwóch wiceprezydentów: Jarosława Jóźwiaka i Jacka Wojciechowicza. Ten drugi dostał rykoszetem, wielokrotnie podkreślał, że ani jednego dnia nie zajmował się w ratuszu sprawami reprywatyzacji. Polemizował też z oficjalnie podanym powodem swojego zwolnienia, czyli słabym tempem realizacji inwestycji (na poziomie 10 procent po pół roku). Odchodził z poczuciem żalu, mówił o "podłości", która go spotkała, "rzuceniu na pożarcie".

Pozwał aktywistę Jana Śpiewaka za wiązanie go ze skandalami reprywatyzacyjnymi. I wygrał. W 2018 odszedł z PO po konflikcie z szefem partii. Postanowił powalczyć jeszcze o prezydenturę Warszawy, ale zdobył zaledwie jeden procent głosów. Tak znalazł się na politycznym aucie.

- Wypisałem się z Platformy nie z powodu poglądów, tylko z uwagi na rządy Grzegorza Schetyny, ówczesnego przewodniczącego partii. Poglądów nie zmieniłem, byłem i pozostaję liberałem. Platforma pozostaje najbliższą mi partią, ale nie zapisywałem się do niej ponownie - zastrzega.

Plan Jacka Wojciechowicza. Trzy priorytety

Teraz skupia się na Raciborzu, choć wciąż chodzą mu po głowie warszawskie analogie. Gdy wspomina o konieczności rewitalizacji raciborskiego placu Długosza, widzi w nim podobieństwo do stołecznego placu Defilad, bo też jest wymagającym rewolucji dużym parkingiem w centrum miasta.

Zapytany o cele na najbliższą kadencję, Jacek Wojciechowicz odpowiada: - Chciałbym zatrzymać negatywną tendencję, jeśli chodzi o Racibórz, przywrócić go na tory rozwoju. To jest cel bardzo ogólny, a bardziej szczegółowe punkty, które mają do tego doprowadzić są trzy. Po pierwsze połączenie miasta z autostradą A1, chodzi o drogę Racibórz - Pszczyna. Co prawda jest to inwestycja wojewódzka, ale jest zawarte porozumienie, na mocy którego za realizację ma odpowiadać Racibórz. Drugim istotnym elementem jest uruchomienie budownictwa mieszkaniowego, bo dziś oferta mieszkaniowa jest tutaj żadna. Trzecia sprawa to Racibórz Dolny, suchy zbiornik przeciwpowodziowy, który ma szansę być zbiornikiem mokrym. Jeśli udałoby się to rozstrzygnąć, byłoby to ogromną szansą dla miasta, bo zyskujemy akwen o powierzchni 26 kilometrów kwadratowych.

Nową ścieżkę kariery może też obrać była szefowa Wojciechowicza. Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie kandydować do europarlamentu z drugiego miejsca okręgu warszawskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Z kolei jego były kolega z zarządu Jarosław Jóźwiak właśnie wrócił do stołecznej polityki i obejmie mandat radnego Warszawy (również z ramienia KO).

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl