Wielka Brytania

Wielka Brytania

Lecący w niskich chmurach nad centrum Londynu śmigłowiec wpadł na wysoki dźwig. Maszyna spadła na ulicę obok ruchliwego węzła komunikacyjnego Vauxhall. We wraku zginął pilot, a spadające szczątki zabiły przechodnia. Kilkanaście osób zostało rannych. Jak stwierdził szef londyńskiej policji, to, że nie było większej liczby ofiar, jest "cudem".

Brytyjski dwór oficjalnie poinformował, że para książęca spodziewa się narodzin kolejnego członka rodziny królewskiej za siedem miesięcy. - Dziecko księżnej Cambridge Catherine i księcia Williama urodzi się w lipcu - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w niedzielę, że zablokuje zmiany traktatowe mające uczynić strefę euro bardziej efektywną, jeśli UE nie zgodzi się na jego żądania dotyczące poluzowania więzów Londynu z Unią.

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague oskarżył syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o hipokryzję i oświadczył, że plan przedstawiony przez niego w niedzielnym wystąpieniu jest całkowicie niewiarygodny. Syryjska opozycja propozycje dyktatora zdecydowanie odrzuciła. Podobnie Turcja.

W Wielkiej Brytanii coraz częściej bardzo mocno pada. Jak pokazują statystyki, od lat 60-tych XX wieku dni z ekstremalnymi opadami deszczu ciągle przybywa.

Nękaną ulewami i powodziami Wielką Brytanię czeka kolejna fala intensywnych opadów. W nocy z czwartku na piątek do wybrzeża dotrze atlantycki sztorm, który oprócz deszczu przyniesie także silny wiatr dochodzący nawet do 145 km/h. W najgorszej sytuacji znajdą się zalewane od jakiegoś czasu południowe i zachodnie regiony kraju.

Księstwo Kornwalii, użytkowane od 675 lat przez kolejnych następców tronu, "jest dobrze okopanym systemem obchodzenia zobowiązań podatkowych korzystającym z luk w prawie" - twierdzi, cytowana przez agencję Press Association, brytyjska organizacja Republic. Zrzesza ona zwolenników zastąpienia monarchii konstytucyjnej przez głowę państwa wyłanianą w wyborach powszechnych.

55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Na zakończonej dziś w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej zaakceptowało je jednak 89 państw. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.