Wielka Brytania

Wielka Brytania

Podsumowanie roku w wykonaniu Macieja Worocha, który najpierw przyglądał się nastrojom w Wielkiej Brytanii przed referendum, przemierzając ją wzdłuż i wszerz, a potem patrzył na ręce głosujących za i przeciw Brexitowi. Bieg kolejnych wydarzeń związanych z Brexitem jest jednak wciąż jedną wielką zagadką. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Książę William wraz żoną i dziećmi święta Bożego Narodzenia spędzili w swojej wiejskiej posiadłości na południu Anglii. Najmłodsze pokolenie rodziny królewskiej po raz pierwszy uczestniczyło w nabożeństwie świątecznym.

Gorączka przedświątecznych zakupów w tym roku szczególnie wygląda na pograniczu Irlandii i Irlandii Północnej, która jest częścią Wielkiej Brytanii. - Nie widzieliśmy takich tłumów od kiedy nasza gospodarka zaczęła słabnąć w 2008 roku. To skutek głosowania w sprawie Brexitu - mówi Cathal Austin, menadżer The Quays Shopping Centre. Mocno osłabiony funt sprawia bowiem, że Irlandczycy, płacący w euro, wiele rzeczy kupują po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Ulice wokół pałacu Buckingham w Londynie mają być przez trzy miesiące zamykane na czas uroczystej zmiany warty przyciągającej tłumy turystów - podano w środę w Londynie. Taki środek bezpieczeństwa wprowadza się po zamachu w Berlinie, gdzie zginęło 12 ludzi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że w Polsce powinna istnieć instytucja lidera opozycji podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Posada miałaby wiązać się z pewnymi przywilejami. Wyjaśniamy, co może i jakie ma prawa przywódca opozycji na Wyspach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Sąd w Birmingham skazał w poniedziałek na 13 lat więzienia 101-letniego mężczyznę za "systematyczne molestowanie seksualne" dwóch dziewcząt i chłopca w latach 1974-83.

Przywódcy państw 27 UE bez Wielkiej Brytanii zgodzili się w czwartek zaprosić przedstawicieli Parlamentu Europejskiego do udziału w spotkaniach przygotowujących negocjacje z Londynem w sprawie Brexitu - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

McDonald's przenosi swoją bazę podatkową z Luksemburga do Wielkiej Brytanii. Rzeczniczka sieci powiedziała, że przesunięcie rezydencji podatkowej dla swoich operacji spoza USA nie jest związane z uzyskaniem lepszych stawek podatku od osób prawnych, ale ma uczynić działalność bardziej wydajną. McDonald's wskazał, że wybrał Wielką Brytanię ze względu "na znaczną liczbę pracowników" w Londynie.

Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger powiedział w czwartek, że cyberterroryzm, a także rozwój propagandy i dezinformacji stanowią "fundamentalne zagrożenie" dla europejskiej demokracji, a także dla Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze istotne publiczne wystąpienie Youngera, odkąd objął stanowisko szefa MI6 w 2014 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy".