Tak jest

Tak jest

Trzech byłych prezydentów zaapelowało do kandydatów opozycji, by nie konkurowali między sobą. To oznacza, że część kandydatów musiałaby zrezygnować z biernego udziału w wyborach. W programie Tak Jest sprawę komentował jeden z adresatów apelu - Paweł Kasprzak, kandydat do Senatu w Warszawie oraz Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się już 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Jak się ubrać, żeby nie zostać oskarżonym o agitację - na te pytania odpowiedzieli goście programu Tak Jest - ekspert prawa wyborczego Anna Godzwon i adwokat Ryszard Kalisz

W Polsce w szybkim tempie rozwija się 5 aglomeracji i 30 mniejszych ośrodków. Dysproporcje między nimi, a pozostałymi miastami są coraz większe. O wynikających z tego problemach rozmawiali w programie Tak Jest: Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Energia Miast i Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Komu po drodze z PSLem, do kogo uśmiecha się Zjednoczona Prawica? Goście Andrzeja Morozowskiego w programie „Tak Jest” kreślili scenariusze możliwych koalicji przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

„Nie przybywam jako wysłannik papieża” - mówił arcybiskup Charles Scicluna zapytany o charakter swojej wizyty w Polsce. Hierarcha uczestniczył w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wizyta arcybiskupa Malty była rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli, że przyjechał, by ostatecznie rozprawić się z problemem pedofilii w polskim Kościele.

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku. W nocy, podczas przesłuchania w prokuraturze, usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna przyznał się do winy. W związku ze sprawą minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że uczyni wszystko, by w tej sprawie zapadł najsurowszy z możliwych wyroków, jaki przewiduje polskie prawo. Między innymi o tych słowach rozmawiali goście programu Tak Jest – adwokat Ryszard Kalisz i rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ostrzegał przed landyzacją Polski na sobotnim zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" w Spale. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać po to, żeby obronić Polskę. Do słów prezesa PiS odnieśli się w programie Tak Jest Adam Szłapka z partii Nowoczesna oraz Jacek Ozdoba z Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsze przymiarki do kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Ogólnopolską kampanią Prawa i Sprawiedliwości ma pokierować Joachim Brudziński. Tymczasem znaczna część opozycji dąży do stworzenia wspólnych list wyborczych.

Prokurator Krajowy zapewnia, że przesłucha Marka Falentę, który twierdzi, ze nagrywał polityków PO za wiedzą i zgodą polityków PiS. Falenta został skazany na dwa i pół roku więzienia. Według polityków PiS oskarża ich o współpracę, bo chce uniknąć odsiadki.

Kiedy zaczyna się obraza uczuć religijnych? Kto i jak może odprawiać msze? Te pytania nasuwają się po Paradzie Równości, w czasie której Szymon Niemiec po raz kolejny odprawił nabożeństwo ekumeniczne. Wywołało to oburzenie ze strony części środowisk katolickich...

Z pokolenia na pokolenie rośnie liczba kobiet, które nie chcą zostać matkami. Co je do tego skłania i jakie jest nastawienie opinii społecznej do tej kwestii. Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć Edyta Broda i Przemysław Saleta.

Afera podsłuchowa - wraca do bieżącej polityki - wraz z powrotem do kraju Marka Falenty. Biznesmen, który domaga się od prezydenta ułaskawienia - grozi ujawnieniem kolejnych nagrań i wszystkich zleceniodawców. Platforma Obywatelska chce komisji śledczej. Choć kiedy afera wybuchła - była na nie. Teraz na nie jest PiS. O tym czy w sprawie potrzebna jest komisja śledcza mówili w Tak Jest Michał Cieślak z klubu PiS i Marcin Kierwiński z PO.

O tym czy Marek Falenta jest wiarygodny gdy oskarża prezesa PiS i jego bliskich współpracowników o zlecenie mu nagrywania polityków PO w restauracji Sowa i Przyjaciele, oraz czy polski wymiar sprawiedliwości wyjaśni tę sprawę w programie „Tak Jest” rozmawiali Jan Kanthak i Ryszard Kalisz.

Koalicja Polska - pod taką nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe chce budować wokół siebie grupę centroprawicową, która mogłaby wystartować w wyborach parlamentarnych jesienią. Ludowcy podkreślają znaczenie chadeckich wartości, które miałyby być spoiwem podmiotów koalicyjnych, wykluczając jednocześnie wspólny start ze środowiskami lewicowymi. Marek Sawicki z PSL miał tu na myśli zarówno Nowoczesną i SLD. A w przeszłości przecież Stronnictwo współrządziło z Sojuszem, tworząc większość parlamentarną. O tym z kim można i warto się dogadywać, a komu z kim nie po drodze, rozmawiali w programie Tak jest Urszula Pasławska (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (SLD).

Już w tę sobotę ulicami stolicy przejdzie Parada Równości. Impreza została objęta patronatem przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podczas pochodu ma również wygłosić przemówienie. Podczas podobnego zgromadzenia w Trójmieście swoją obecność zaznaczyła również prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz została później skrytykowana przez prawicowych polityków za to, że swoją obecnością nadała rangę wydarzeniu, podczas którego mogły zostać obrażone uczucia religijne niektórych mieszkańców miasta. O tym, czy samorządowcy powinni brać udział w takich marszach rozmawiali z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej i Michał Wypij z Kancelarii Premiera.

Stowarzyszenie "Miasto jest nasze" apeluje do Ministerstwa Infrastruktury o kompleksową regulację zasad używania hulajnóg elektrycznych. Aktywiści przedstawili swoje propozycje rozwiązań. To 10 zasad dla operatorów elektrycznych hulajnóg i 5 zasad dla użytkowników, które ich zdaniem powinny być wprowadzone. Na ten temat rozmawiali w programie Tak Jest Hubert Urbański i Mariusz Sokołowski.

Nowy minister edukacji narodowej pierwszy raz od nominacji na to stanowisko zabrał głos. Dariusz Piontkowski odniósł się dzisiaj w wywiadzie dla RMF FM do swojej wypowiedzi sprzed kilku miesięcy, która po jego wyborze na stanowisko ministra jest szeroko komentowana i krytykowana m.in przez posłów opozycji. Dariusz Piontkowski potwierdził m.in że nie zgadza się z zapisami dotyczącymi edukacji seksualnej zawartymi w karcie LGBT. O słowach nowego ministra rozmawiali w programie Tak Jest Andrzej Halicki i Jacek Ozdoba.

W 30-stą rocznicę wyborów 4-tego czerwca 1989 roku Donald Tusk przemawiał na gdańskim Długim Targu. Szef Rady Europejskiej mówił o lekcji płynącej z tamtych czasów. W przemówieniu pojawiły się także nawiązania do bieżącej polityki - zwycięstwa PiSu w wyborach do europarlamentu oraz nadziei opozycji na wygranie wyborów do Sejmu i Senatu. Tusk mówił, że to wyborcze zwycięstwa samorządowców sprzed kilku miesięcy - mają być przykładem dla opozycji na jesienne wybory i dodał, że "nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało". O przemówieniu Donalda Tuska oraz o wyborach, tych do Parlamentu Europejskiego oraz tych zbliżających się do polskiego parlamentu rozmawiali w programie Tak Jest Michał Kamiński i Karol Rabenda.