Tak jest

Tak jest

Policja zatrzymała w poniedziałek aktywistkę Elżbietę Podleśną za rozklejenie plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Funkcjonariusze przeszukali jej dom i zabrali jej sprzęt elektroniczny. Kobieta usłyszała zarzut znieważenia uczuć religijnych. O granicy między wolnością sztuki a profanacją mówili goście Tak Jest Karol Rabenda i Krystian Legierski.

Wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej stało się powodem dyskusji o zachowaniu bezstronności przez niektórych uczestników życia publicznego. Zdaniem PiS Donald Tusk wykroczył poza dozwolone ramy, mówiąc na Uniwersytecie Warszawskim o praworządności w Polsce. Innego zdania są jego byli partyjni koledzy z Platformy. Piątkowe wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej komentowali w Tak Jest kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego Joanna Scheuring-Wielgus i Konstanty Radziwiłł - kandydat Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.

W specjalnym wydaniu programu prezydent mówił o zbliżających się wyborach prezydenckim i swoim ewentualnym starcie. Andrzej Duda powiedział także że jest zwolennikiem Unii Europejskiej, 15 lat temu głosował za wejściem Polski do Unii i nie ma zagrożenia tak zwanym polexitem. W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim prezydent odniósł się także do propozycji rządowych i tzw. Piątki Kaczyńskiego.

Czy potrzebna jest ustawa, która zakaże nauczania religii w szkole? W programie „Tak Jest” rozmawiali o tym Krzysztof Gawkowski i ks. Andrzej Kobyliński.

Jarosław Kaczyński jeździ po kraju i przekonuje do głosowania na PiS w majowych wyborach. Dziś po konwencji w Krakowie prezesa PiSu o rozmowę poprosiła niepełnosprawna kobieta, która chciała się dowiedzieć kiedy ta grupa społeczna dostanie wsparcie od władzy. O kampanii do europarlamentu w „Tak Jest” dyskutowali Tadeusz Cymański i Dariusz Rosati.

Kontrowersyjne prace polskich artystek zostają w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego dyrektor zmienił zdaniem w sprawie prac Natalii Lach Lachowicz oraz Katarzyny Kozyry. Chodzi o prace "Sztuka konsumpcyjna" i "Pojawienie się Lou Salome", które - według dyrekcji Muzeum - miały "gorszący" charakter. Teraz dyrektor muzeum powołuje się na potrzebę rearanżacji wystawy. O tym, czy MNW to odpowiednie miejsce do wystawiania kontrowersyjnej sztuki współczesnej w programie Tak Jest rozmawiali artysta Kamil Sipowicz i była szefowa Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak.

Nauczyciele zawiesili strajk i wrócili do szkoły. ZNP uspokaja, że klasyfikacja uczniów nie jest zagrożona, ale zapowiada, że to jeszcze nie koniec walki. Sławomir Broniarz zapowiedział gotowość wznowienia protestu we wrześniu, jeśli rząd nie wyjdzie naprzeciw ich postulatom. O planach rządu dotyczących nauczycieli i zmian w oświacie w programie Tak Jest mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Mimo ogłoszenia decyzji o zawieszeniu strajku, rząd w ekspresowym tempie proceduje ustawę, która bez względu na strajk umożliwia uczniom podejście do matur. Sejm rozpatrzy także wniosek opozycji o odwołanie ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej. Główny zarzut to wprowadzenie chaosu w systemie edukacji. O polskiej oświacie i o tym, jak protest nauczycieli wpłynął na poparcie polityczne w programie Tak Jest rozmawiali Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej i Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował w czwartek prezes związku Sławomir Broniarz. Nauczyciele mają nadzieję, że do września znajdą się konkretne rozwiązania systemowe i pieniądze na podwyżki. O tym, jakich zamian potrzebuje polska oświata w programie Tak Jest mówił Adrian Zandberg z Partii Razem.

Czy premier powinien przeprosić polskich sędziów za porównanie ich do urzędników, którzy w czasie wojny kolaborowali z nazistami? W programie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" rozmawiali o tym Kamila Gasiuk-Pihowicz i Kamil Bortniczuk.

Mieszkańcy Pruchnika na Podkarpaciu w Wielki Piątek przeprowadzili tak zwany sąd nad Judaszem. Symbolizującą go kukłę Żyda biły uczestniczące w "sądzie" dzieci. Następnie kukłę Judasza wleczono ulicami miasta, na moście obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeki. Goście programu Tak Jest - socjolog Ireneusz Krzemiński i historyk Zbigniew Girzyński próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy palenie kukły Żyda to tylko niewinny zwyczaj czy wyraz antysemityzmu.

Dziś żydowskie Święto Pesach i chrześcijański Wielki Piątek. O tym co te święta mają ze sobą wspólnego rozmawiali goście programu Tak Jest - Szalom Dow Ber Stambler i prof. Zbigniew Mikołejko

Na pierwszym miejscu PiS, tuż za nim Koalicja Europejska. Jest nowy sondaż Kantar dla Faktów TVN i TVN24. Gdyby w najbliższych dniach odbyły się wybory do Europarlamentu to Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 38% głosów. Z kolei na Koalicję Europejską głosowałoby 35% procent ankietowanych. Podium zamyka Wiosna Roberta Biedronia - swój głos oddałby na nią co dziesiąty badany. Poza tymi partiami pięcioprocentowy próg wyborczy przekraczają jeszcze trzy partie. O najnowszym sondażu partyjnym rozmawiali w programie Tak Jest - prof. Antoni Dudek i dr Błażej Poboży.

Według najnowszego sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej” aż 58 procent respondentów uważa, że kobiety powinny mieć prawo do aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Przeciwnego zdania jest 35 procent badanych. 4 procent nie ma zdania w tej sprawie. O powyższych wynikach sondażu oraz o tym jak Polacy odpowiedzieli na pytanie czy pary homoseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków partnerskich czy małżeństw rozmawiali w programie Tak Jest - prof. Monika Płatek i Ewa Rowińska.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, w ciągu pięciu lat chce odbudować spaloną katedrę Notre Dame. Poniedziałkowy pożar objął najpierw iglicę, a potem cały dach. Strażakom udało się ocalić strukturę budowli i zachodnią fasadę katedry. W odbudowę świątyni chce włączyć się także Polska. Ile potrwa remont i ile będzie kosztować? Na to pytanie w programie Tak Jest próbowała odpowiedzieć Małgorzata Omilanowska - historyk sztuki i była minister kultury.

Jeśli spełnią się rządowe zapowiedzi, w 2020 roku nastąpi koniec Otwartych Funduszach Emerytalnych. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na Indywidualne Konta Emerytalne - ale po zapłaceniu "opłaty przekształceniowej". Gdzie trafią pieniądze Polaków i jaki ich procent pobierze sobie w formie opłat i podatków państwo? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście programu Tak Jest - Mariusz Adamiak i Witold Gadomski.