Tak jest

Tak jest

Polska krajem dwóch prędkości?

W Polsce w szybkim tempie rozwija się 5 aglomeracji i 30 mniejszych ośrodków. Dysproporcje między nimi, a pozostałymi miastami są coraz większe. O wynikających z tego problemach rozmawiali w programie Tak Jest: Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Energia Miast i Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Efekty wizyty abpa Scicluny

„Nie przybywam jako wysłannik papieża” - mówił arcybiskup Charles Scicluna zapytany o charakter swojej wizyty w Polsce. Hierarcha uczestniczył w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wizyta arcybiskupa Malty była rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli, że przyjechał, by ostatecznie rozprawić się z problemem pedofilii w polskim Kościele.

Przedwyborcze układanki

Komu po drodze z PSLem, do kogo uśmiecha się Zjednoczona Prawica? Goście Andrzeja Morozowskiego w programie „Tak Jest” kreślili scenariusze możliwych koalicji przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo 10-latki

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku. W nocy, podczas przesłuchania w prokuraturze, usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna przyznał się do winy. W związku ze sprawą minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że uczyni wszystko, by w tej sprawie zapadł najsurowszy z możliwych wyroków, jaki przewiduje polskie prawo. Między innymi o tych słowach rozmawiali goście programu Tak Jest – adwokat Ryszard Kalisz i rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Landyzacja Polski

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ostrzegał przed landyzacją Polski na sobotnim zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" w Spale. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość musi wygrać po to, żeby obronić Polskę. Do słów prezesa PiS odnieśli się w programie Tak Jest Adam Szłapka z partii Nowoczesna oraz Jacek Ozdoba z Prawa i Sprawiedliwości.

Wstęp do kampanii

Pierwsze przymiarki do kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Ogólnopolską kampanią Prawa i Sprawiedliwości ma pokierować Joachim Brudziński. Tymczasem znaczna część opozycji dąży do stworzenia wspólnych list wyborczych.

W co gra Falenta?

Prokurator Krajowy zapewnia, że przesłucha Marka Falentę, który twierdzi, ze nagrywał polityków PO za wiedzą i zgodą polityków PiS. Falenta został skazany na dwa i pół roku więzienia. Według polityków PiS oskarża ich o współpracę, bo chce uniknąć odsiadki.

Kontrowersyjne nabożeństwo

Kiedy zaczyna się obraza uczuć religijnych? Kto i jak może odprawiać msze? Te pytania nasuwają się po Paradzie Równości, w czasie której Szymon Niemiec po raz kolejny odprawił nabożeństwo ekumeniczne. Wywołało to oburzenie ze strony części środowisk katolickich...

Bezdzietność z wyboru

Z pokolenia na pokolenie rośnie liczba kobiet, które nie chcą zostać matkami. Co je do tego skłania i jakie jest nastawienie opinii społecznej do tej kwestii. Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć Edyta Broda i Przemysław Saleta.

Komisja śledcza ws. Falenty i afery taśmowej?

Afera podsłuchowa - wraca do bieżącej polityki - wraz z powrotem do kraju Marka Falenty. Biznesmen, który domaga się od prezydenta ułaskawienia - grozi ujawnieniem kolejnych nagrań i wszystkich zleceniodawców. Platforma Obywatelska chce komisji śledczej. Choć kiedy afera wybuchła - była na nie. Teraz na nie jest PiS. O tym czy w sprawie potrzebna jest komisja śledcza mówili w Tak Jest Michał Cieślak z klubu PiS i Marcin Kierwiński z PO.

Czy Marek Falenta jest wiarygodny?

O tym czy Marek Falenta jest wiarygodny gdy oskarża prezesa PiS i jego bliskich współpracowników o zlecenie mu nagrywania polityków PO w restauracji Sowa i Przyjaciele, oraz czy polski wymiar sprawiedliwości wyjaśni tę sprawę w programie „Tak Jest” rozmawiali Jan Kanthak i Ryszard Kalisz.

PSL na rozdrożu

Koalicja Polska - pod taką nazwą Polskie Stronnictwo Ludowe chce budować wokół siebie grupę centroprawicową, która mogłaby wystartować w wyborach parlamentarnych jesienią. Ludowcy podkreślają znaczenie chadeckich wartości, które miałyby być spoiwem podmiotów koalicyjnych, wykluczając jednocześnie wspólny start ze środowiskami lewicowymi. Marek Sawicki z PSL miał tu na myśli zarówno Nowoczesną i SLD. A w przeszłości przecież Stronnictwo współrządziło z Sojuszem, tworząc większość parlamentarną. O tym z kim można i warto się dogadywać, a komu z kim nie po drodze, rozmawiali w programie Tak jest Urszula Pasławska (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (SLD).

Pytania o zaangażowanie samorządowców w marsze równości

Już w tę sobotę ulicami stolicy przejdzie Parada Równości. Impreza została objęta patronatem przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podczas pochodu ma również wygłosić przemówienie. Podczas podobnego zgromadzenia w Trójmieście swoją obecność zaznaczyła również prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz została później skrytykowana przez prawicowych polityków za to, że swoją obecnością nadała rangę wydarzeniu, podczas którego mogły zostać obrażone uczucia religijne niektórych mieszkańców miasta. O tym, czy samorządowcy powinni brać udział w takich marszach rozmawiali z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej i Michał Wypij z Kancelarii Premiera.

Czy elektryczne hulajnogi stwarzają zagrożenie?

Stowarzyszenie "Miasto jest nasze" apeluje do Ministerstwa Infrastruktury o kompleksową regulację zasad używania hulajnóg elektrycznych. Aktywiści przedstawili swoje propozycje rozwiązań. To 10 zasad dla operatorów elektrycznych hulajnóg i 5 zasad dla użytkowników, które ich zdaniem powinny być wprowadzone. Na ten temat rozmawiali w programie Tak Jest Hubert Urbański i Mariusz Sokołowski.

O nowym ministrze edukacji

Nowy minister edukacji narodowej pierwszy raz od nominacji na to stanowisko zabrał głos. Dariusz Piontkowski odniósł się dzisiaj w wywiadzie dla RMF FM do swojej wypowiedzi sprzed kilku miesięcy, która po jego wyborze na stanowisko ministra jest szeroko komentowana i krytykowana m.in przez posłów opozycji. Dariusz Piontkowski potwierdził m.in że nie zgadza się z zapisami dotyczącymi edukacji seksualnej zawartymi w karcie LGBT. O słowach nowego ministra rozmawiali w programie Tak Jest Andrzej Halicki i Jacek Ozdoba.

Donald Tusk: "nie można dać się ograć"

W 30-stą rocznicę wyborów 4-tego czerwca 1989 roku Donald Tusk przemawiał na gdańskim Długim Targu. Szef Rady Europejskiej mówił o lekcji płynącej z tamtych czasów. W przemówieniu pojawiły się także nawiązania do bieżącej polityki - zwycięstwa PiSu w wyborach do europarlamentu oraz nadziei opozycji na wygranie wyborów do Sejmu i Senatu. Tusk mówił, że to wyborcze zwycięstwa samorządowców sprzed kilku miesięcy - mają być przykładem dla opozycji na jesienne wybory i dodał, że "nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało". O przemówieniu Donalda Tuska oraz o wyborach, tych do Parlamentu Europejskiego oraz tych zbliżających się do polskiego parlamentu rozmawiali w programie Tak Jest Michał Kamiński i Karol Rabenda.

Patostreamy - czym są i jak z nimi walczyć?

Patostreaming, czyli (wg definicji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę) treści publikowane w sieci m.in w postaci transmisji internetowej, w których nadawca lub grupa nadawców prezentują zachowania sprzeczne z normami społecznymi, niosące demoralizujący przekaz. Chodzi przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną. Tzw. "patostreamerzy" promują zażywanie substancji psychoaktywnych, gloryfikują poniżanie oraz lekceważenie innych. Z raportu Fundacji wynika, że 37 procent nastolatków w wieku 13-15 lat przyznaje, że oglądało takie treści w internecie. 43 procent ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu. O tym jak walczyć z tym zjawiskiem rozmawiali w programie Tak Jest - Leszek Mellibruda i Maciej Budzich.

Pierwsze komentarze po przemówieniu Donalda Tuska

Już od kilku dni w Gdańsku trwają rocznicowe obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ich zwieńczeniem było przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na Długim Targu. - Polska to jest wciąż najpiękniejsze miejsce na ziemi, a Polacy to wielki i dumny europejski naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy - mówił były premier. Słowa byłego premiera skomentowali na gorąco w programie Tak jest historycy prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński.