Tak jest

Tak jest

Pierwsze komentarze po przemówieniu Donalda Tuska

Już od kilku dni w Gdańsku trwają rocznicowe obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ich zwieńczeniem było przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na Długim Targu. - Polska to jest wciąż najpiękniejsze miejsce na ziemi, a Polacy to wielki i dumny europejski naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy - mówił były premier. Słowa byłego premiera skomentowali na gorąco w programie Tak jest historycy prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński.

Różne obchody - różne wizje

W Gdańsku rząd i Solidarność obchodzili 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Opozycja i samorządowcy świętowali z kolei 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. To dzięki nim powołano w naszej części Europy pierwszy nie komunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Premier obecny w Gdańsku zignorował próbującą go zaprosić na obywatelskie uroczystości prezydent Gdańska. O tym, dlaczego nie potrafimy wspólnie obchodzić ważnych rocznic dyskutowali: Jakub Stefaniak z PSL i Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Bilans 30-tu lat wolności

Wejście do NATO, Unii Europejskiej i znaczący wzrost PKB na tle sąsiadów - to tylko niektóre zmiany, jakich doświadczyliśmy na przełomie ostatnich 30-tu lat. O tym, co nam wyszło jako Polakom, a co zaniedbaliśmy, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Roberta Gwiazdowskiego i Adriana Zandberga.

„To sprawie nie pomaga”

Grzech pedofili w Kościele i grzech chciwości w organizacji walczącej z tym zjawiskiem. O tym jak nowe informacje na temat prezesa Fundacji „Nie lękajcie się” wpłyną na walkę z pedofilią z polskim Kościele w „Tak Jest” dyskutowali prof. Tadeusz Bartoś i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Co dalej z cenami prądu?

Ceny prądu stoją w miejscu przed wyborami, a rosną po nich - czy ta taktyka da wygraną również w przyszłych wyborach? W programie „Tak Jest” m.in. o tym dyskutowali Adam Szłapka i Jan Kanthak .

Polacy na drodze

Dla jednych auto to po prostu środek transportu, służący do szybkiego przemieszczania się. Dla innych wyznacznik statusu materialnego a nawet symbol władzy. Goście Andrzeja Morozowskiego rozmawiali o tym, jak dziś postrzegamy samochody i jak może się to zmienić w najbliższej przyszłości.

Historyczne spory w cieniu rekonstrukcji

Czy rekonstrukcja rządu odbędzie się 4 czerwca, by przykryć obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów? Taką tezę wysnuwa część polityków opozycji. Odnieśli się do niej goście programu „Tak Jest” - poseł Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska) oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie).

„Zaczynamy drugą połowę tego boju”

O tym czy opozycja ma szansę wygrać w jesiennych wyborach do polskiego parlamentu w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali poseł PO Krzysztof Brejza i radny PiS Sebastian Kaleta.

Jakie wnioski PSL i Wiosna wyciągną z wyborów?

Po tym jak Koalicja Europejska przegrała w wyborach do Parlamentu Europejskiego padają pytania czy dalsze jej trwanie ma sens. O tym, jaka przyszłość czeka Koalicję, w programie "Tak jest" rozmawiali Miłosz Motyka z PSL i Maciej Gdula z Wiosny.

Pozycje startowe przed kolejną kampanią

Wynik wyborów do europarlamentu postawił szereg pytań dotyczących przyszłości polskiej sceny politycznej. Opozycja analizuje porażkę, rozpędzony PiS szykuje się na drugą kadencję z samodzielną większością w polskim Sejmie. Co zaoferuje wyborcom Koalicja Europejska, by przekonać szersze grono głosujących i jak rządzący będą chcieli powtórzyć swój sukces z poprzednich wyborów - o tym rozmawiali w programie Tak jest Marzena Okła-Drewnowicz (PO) i Kamil Bortniczuk (Porozumienie, PiS).

Przyszłość Koalicji Europejskiej

Zjednoczona opozycja przegrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem polityków PSL, projekt Koalicji Europejskiej przestał istnieć wraz zakończeniem wyborów, bo partie umawiały się tylko na tę kampanię. Część komentatorów twierdzi jednak, że uzyskane przez Koalicję poparcie można nazwać sukcesem i dobrą pozycją przed kampanią wyborczą do polskiego Sejmu i Senatu. O przyszłości politycznej po opozycyjnej stronie sceny rozmawiali w programie Tak jest Piotr Zgorzelski (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD)

PiS z poparciem ponad 45% w wyborach do PE

Rekordowa frekwencja w wyborach do europarlamentu. Aż 45,68 procent Polaków poszło do urn. Prawo i Sprawiedliwość z przewagą 7 punktów procentowych nad Koalicja Europejską wygrało te wybory i zdobyło 27 mandatów. Koalicja Europejska zajmie w Strasburgu 22 miejsca, a trzecia na podium Wiosna z wynikiem 6 procent otrzyma trzy mandaty. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły pięcioprocentowego progu wyborczego. Do Parlamentu Europejskiego swoich reprezentantów nie wprowadziły: Konfederacja (4,55 procent), Kukiz'15 (3,69 procent) oraz Lewica Razem (1,24 procent). O tym co przyczyniło się do takich wyników rozmawiali w specjalnym wydaniu programu Tak Jest - Krzysztof Gawkowski, Jacek Ozdoba i Michał Kamiński.

PiS wygrywa eurowybory

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 45,38 procent głosów, Koalicja Europejska 38,47 procent, Wiosna 6,06 procent. Poniżej progu wyborczego znaleźli się: Konfederacja (4,55 procent), Kukiz'15 (3,69 procent) i Lewica Razem - (1,24 procent). Po przeliczeniu głosów na mandaty PiS zdobył 27 miejsc, Koalicja Europejska - 22 a Wiosna - 3. O wynikach wyborów rozmawiali w programie Tak Jest prof. Antoni Dudek i prof. Ireneusz Krzemiński.

Ocena kampanii na chwilę przed ciszą wyborczą

Politycy do końca wykorzystują swój czas na prowadzenie kampanii. Od północy w nocy w piątek do 21:00 w niedzielę trwa cisza wyborcza. Goście programu Tak jest - Krzysztof Łapiński - były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy i Zbigniew Janas - były opozycjonista - pokusili się o pierwsze oceny kampanii wyborczej do europarlamentu.

Dworczyk zataił udziały w spółce. Jakie konsekwencje czekają szefa KMPR?

Szef KPRM Michał Dworczyk, co najmniej 12 razy zataił informację o swoich udziałach w spółce zapewniającej budynki i wyposażenie szkołom. Dworczyk, pytany przez OKO-PRESS o oświadczenia, szybko dokonał korekty czterech z nich. Czy i jakie konsekwencje czekają na szefa KPRM? O tym rozmawiali goście Tak jest senator Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Bobko i Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Propozycje rządu a protest niepełnosprawnych

Rok po czterdziestodniowym proteście w Sejmie, niepełnosprawni wyszli na ulice. Sprzeciwiają się temu, jak są traktowani przez rządzących. Domagają się wyższych rent i lepszego dostępu do rehabilitacji. Do propozycji premiera Morawieckiego o comiesięcznym dodatku podchodzą nieufnie.

Z wizytą u prezes TK

W mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego często bywa prezes partii rządzącej i premier. Powiedzieli o tym Gazecie Wyborczej anonimowi politycy PiS. Jak to się ma do trójpodziału władzy w Polsce? - pytają politycy opozycji.

Problem gruntów premiera. Czy powstanie nowa ustawa?

Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że nie ma prawa ujawnić majątku, który przepisał na żonę. Zapewnia, że zrobi to z przyjemnością, jeśli prawo się zmieni. Opozycja zachęca więc żonę premiera aby sama ujawniła swój majątek zwłaszcza, ze prezydium sejmu twierdzi, że prace nad odpowiednią ustawą nie rozpoczną się szybko. Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". Episkopat o pedofilii w Kościele.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny". - Napisali duchowni w liście do wiernych. To efekt dzisiejszego spotkania biskupów rady stałej Episkopatu. O liście i pedofili w polskim kościele katolickim rozmawiali psycholog Magdalena Środa i Marek Lenhert były korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

Kłopotliwy majątek premiera

Rodziny najważniejszych polityków, w tym pełnoletnie dzieci, będą musiały ujawnić swoje majątki - proponuje rząd. Swój projekt w tej sprawie ma także opozycja. Wszystko po prasowych doniesieniach, z których wynika, że premier Morawiecki kupił przed laty od Kościoła działkę wartą dziś miliony złotych, a następnie przepisał ją na żonę.