Tak jest

Tak jest

Bartłomiej M. i Mariusz Antoni K. zatrzymani przez CBA

Agenci CBA zatrzymali 6 osób w związku ze śledztwem, dotyczącym działalności na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wśród zatrzymanych są m.in: były szef gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza i jednocześnie były rzecznik MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS i właściciel firmy lobbingowej Mariusz Antoni K. CBA informuje, że śledztwo dotyczy "niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy zawieraniu umów przez Polską Grupę Zbrojeniową". CBA poinformowało, że trwają przeszukania w kilkudziesięciu miejscach w kraju, a wszyscy zatrzymani trafią do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszą zarzuty. Sprawę w programie Tak Jest skomentowała byłą premier Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska).

Manifestacja narodowców przed bramą w Auschwitz

W dniu 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w którym naziści zabili ponad milion Żydów, przed obozem pojawiła się grupa narodowców. Przewodził im Piotr Rybak, skazany za spalenie kukły Żyda. Podczas manifestacji padały antysemickie hasła. Prokuratura poleciła policji wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle rasowym lub narodowościowym. O tej sprawie w programie Tak Jest rozmawiali Adam Szłapka (Nowoczesna) i Karol Rabenda (Porozumienie).

Walka o pamięć

Niezwykła produkcja o heroizmie i walce o pamięć narodu w obliczu zagłady. „Kto napisze naszą historię” to poruszający fabularyzowany film dokumentalny o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Produkcję będzie można zobaczyć podczas specjalnych przeszło 50 pokazach w Polsce i ponad 250 za granicą. O filmie ale też o samym Archiwum Ringelbluma rozmawiali w programie Tak jest prof. Andrzej Żbikowski i prof. Paweł Śpiewak.

Współdziałanie służb a sprawa Stefana W.

Dziennikarze odkrywają nowe fakty w sprawie pobytu w zakładzie karnym przez Stefana W. - zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Portal TVN24.pl dotarł do dokumentu, który wiezienie w Gdańsku przesłało policji dzień przed wyjściem skazanego na wolność. Z notatki wynika, że Stefan W. miał radykalne, antydemokratyczne poglądy i planował opuścić Pomorze, które nazywał „siedliskiem Platformy”. Na razie nie wiadomo, co z tą wiedzą zrobiły służby. O ich współpracy - lub jej braku - rozmawiali goście programu Tak jest - posłowie Adam Szłapka i Marek Jakubiak.

Czy społeczeństwo potrzebuje bohaterów?

Kto może zostać bohaterem dla społeczeństwa? Jaka jest równica między przywódcą a bohaterem? Czy bohater musi być męczennikiem? Jaki ma to związek z polityką? Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć goście programu Tak jest psycholog społeczny Leszek Mellibruda i filozof religii Zbigniew Mikołejko.

Nienawiść w tle zabójstwa w Gdańsku

Po tragedii w Gdańsku, różne środowiska apelują o ograniczenie mowy nienawiści w debacie publicznej. "Noża do ręki, by zabić, nie bierze się bez przyczyny. To atmosfera budowała tę zbrodnię" uważa Jerzy Wenderlich z SLD. "Politycy zarzucają mowę nienawiści wszystkim, poza sobą. To pokazuje pokłady hipokryzji" mówił z kolei Jakub Kulesza z koła poselskiego "Wolność i Skuteczni".

"Nawet śmierć nie jest okazją do milczenia"

Po śmierci Pawła Adamowicza, pojawia się coraz więcej wypowiedzi, atakujących postać zmarłego prezydenta Gdańska. "Dla niektórych nawet śmierć nie jest okazją do milczenia i refleksji" komentował poseł PO Borys Budka. "Nie ukrywamy, że Adamowicz nie był politykiem z naszej bajki, ale to nie znaczy, że nie należy mu się szacunek" mówił poseł klubu parlamentarnego PiS Kamil Bortniczuk.

Czy państwo zadziałało poprawnie ws. Stefana W.?

Policja i Służba Więzienna wiedziały, że morderca prezydenta Adamowicza może być skrajnie niebezpieczny. Mimo to Stefan W. wyszedł na wolność. Które z państwowych instytucji zawiodły? Dlaczego Stefan W. wszedł do więzienia jako złodziej, a wyszedł jako morderca? Na te i inne pytania w programie „Tak Jest” próbowali znaleźć odpowiedź prof. Monika Płatek i prof. Paweł Moczydłowski.

Zero tolerancji dla nienawiści

W warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści. Pomysł jednak nie wszystkim się spodobał. Środowiska prawicowo-narodowe nazywają go "propagandą LGBTQ". Do takich zarzutów w programie „Tak Jest” odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pokaz siły polskich samorządów

Profesor Ireneusz Krzemiński i doktor Paweł Kowal rozmawiali w magazynie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" o tym, czy pogrzeb Pawła Adamowicza stał się również pokazem siły polskiego samorządu.

„On powinien być cały czas monitorowany”

Policja i Służba Więzienna wiedziały, że morderca prezydenta Adamowicza może być skrajnie niebezpieczny. Czemu nic z tą wiedzą nie zrobiły i czy to oznacza, że upadł mit silnego, potrafiącego bronić obywateli państwa, jaki budował PiS? O tym w programie "Tak Jest" rozmawiali senator PiS Aleksander Bobko i mecenas Ryszard Kalisz.

Ordo Iuris nie chce lekcji przeciwko mowie nienawiści

Zabójstwo Pawła Adamowicza sprawiło, że mowa nienawiści pojawiła się w debacie publicznej jako realny problem społeczny. W reakcji na tragedię w Gdańsku - w kolejnych szkołach organizowane są lekcje na temat mowy nienawiści. Nauczyciele tłumaczą dlaczego hejt jest zły, jak się przed nim bronić i w jaki sposób reagować na słowną agresję. W akcji wezmą udział szkoły w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Nie wszystkim jednak podoba się ten pomysł. Organizacja Ordo Iuris namawia rodziców do sprzeciwiania się udziałowi dzieci w warsztatach. O tym czym jest mowa nienawiści rozmawiali w programie Tak Jest Rafał Dorosiński (Ordo Iuris) i Łukasz Ługowski (nauczyciel, Liceum „Kąt”).

Co dalej z Brexitem?

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła umowę brexitową. „Historyczna klęska, ogromne upokorzenie” - tak na Wyspach mówi się o głosowaniu nad warunkami opuszczenia Unii Europejskiej. Po wczorajszej porażce Theresy May, dzisiaj parlament odrzucił zgłoszony przez opozycję wniosek o wotum nieufności. Rząd ma teraz przedstawić brexitowy plan „B”. Jedni wierzą, że "rozwodu" nie będzie. Drudzy, że nadszedł czas na twardy Brexit. Na temat tego, jakie mogą być skutki odrzucenia przez brytyjski parlament umowy „rozwodowej” z Unią Europejską, w Tak Jest prognozował były premier, Kazimierz Marcinkiewicz.

„Nie” dla nienawiści - po tragedii w Gdańsku

Polacy, w całym kraju, żegnając zamordowanego prezydenta Gdańska, wyrażają jednocześnie swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy. Paweł Adamowicz w swoją ostatnią drogę ruszy w sobotę. Dziś jego pamięć uczcił minutą ciszy Sejm. O tym, jak tragiczna śmierć prezydenta, może wpłynąć na polskie społeczeństwo, dyskutowali w Tak Jest, Monika Rosa z Nowoczesnej i Andrzej Stanisławek z Porozumienia Jarosława Gowina.

Czy śmierć odmieni debatę publiczną?

Po śmierci Pawła Adamowicza, wiele środowisk apeluje o zmianę języka debaty publicznej i powstrzymanie tzw. "mowy nienawiści". O tym, czy naprawdę coś może się zmienić, rozmawiali Paweł Zalewski z Instytutu Obywatelskiego i poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.

Polityka w tle tragedii w Gdańsku

Napastnik, który zamordował Pawła Adamowicza, po ataku wykrzykiwał ze sceny, że "siedział niewinnie w więzieniu" i "był torturowany przez Platformę Obywatelską - i za to zabił prezydenta Gdańska". O motywie tej zbrodni, dyskutowali w Tak Jest były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński i prof. Paweł Śpiewak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Bezpieczeństwo na imprezach masowych

Po tragedii w Gdańsku, oprócz śledztwa w sprawie morderstwa prezydenta Adamowicza, mnożą się pytania o zabezpieczenie imprezy, na której doszło do zbrodni. Dlaczego uzbrojony napastnik pojawił się na scenie? Skąd wziął identyfikator dla mediów? Dlaczego - przez kilkadziesiąt sekund po ataku - nie było żadnej reakcji ochroniarzy? Czy powinna być tam policja? I wreszcie - czy była to impreza masowa? Odpowiedzi na te kwestie szukali w programie Tak jest były oficer ABW Maciej Karczyński i były policjant Mariusz Sokołowski.

Odpowiedzialność za słowo

Polsce potrzebna jest dyskusja o potrzebie wzajemnego szacunku - zgodnie uważają Ryszard Kalisz i Paweł Kowal. Goście programu Tak jest wspominali tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jednocześnie próbowali szukać odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, by mowa nienawiści została całkowicie wyeliminowana z polskiego życia publicznego.