Tak jest

Tak jest

Reakcja służb na sprawę Srebrnej

56 procent Polaków uważa, że służby państwowe podległe PiS nie są w stanie wyjaśnić roli Jarosława Kaczyńskiego w sprawie planów budowy wieżowców w Warszawie - wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24 i "Faktów" TVN. CBA odmówiło kontroli oświadczenia majątkowego lidera Prawa i Sprawiedliwości. Działania tej instytucji w programie „Tak Jest” oceniał jej były szef - Paweł Wojtunik.

Przy Nowogrodzkiej o taśmach?

We wtorek po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości spotkali się najważniejsi politycy tej partii. Oficjalnie nie wiadomo, czego dotyczyły rozmowy, ale mogły one dotyczyć przede wszystkim publikacji nowych nagrań dotyczących inwestycji w centrum Warszawy, którą interesował się Jarosław Kaczyński. Zdaniem 65 procent badanych w sondażu dla TVN24 i Faktów TVN, prezes PiS nie powinien brać udziału w rozmowach dotyczących budowy wieżowca w stolicy. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest prof. Waldemar Paruch i Zbigniew Janas.

Polityczna ocena Okrągłego Stołu

6 lutego 1989 roku oficjalnie ruszyły negocjacje władz PRL, demokratycznej opozycji i strony kościelnej, które uznawane są za początek transformacji w Polsce. Obrady Okrągłego Stołu trwały niemal 2 miesiące, a ich efektem były m.in. częściowo wolne wybory do Sejmu, w których po miażdżące zwycięstwo sięgnęła Solidarność. O konsekwencjach obrad, towarzyszącym im konsekwencjom, ale też końcowym sukcesie rozmawiali w programie Tak jest historycy prof. Andrzej Paczkowski i dr Zbigniew Girzyński.

„Wiosna” ruszyła w Polskę

O tym jaką rolę na polskiej scenie politycznej może odegrać nowa partia Roberta Biedronia „Wiosna” rozmawiali w programie "Tak Jest" Marzena Okła-Drewnowicz i Krzysztof Śmiszek.

"Mit skromnego państwowca"

Po publikacji przez "Gazetę Wyborczą" nagrań rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, a także po zeznaniach mecenasa Roberta Nowaczyka, opozycja składa kolejne wnioski o zbadanie sprawy nieruchomości przy Srebrnej 16 przez organy państwa. "Mit skromnego państwowca, jaki budował Jarosław Kaczyński, legł w gruzach" mówił poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa. "Sprawa spółki "Srebrna" jest znana wszystkim, nie zawiera kwestii, które wymagają wyjaśnień" komentował poseł klubu parlamentarnego PiS Zbigniew Gryglas.

Rewelacje mecenasa Nowaczyka

Oskarżony w aferze reprywatyzacyjnej, mecenas Robert Nowaczyk przed komisją weryfikacyjną opowiadał między innymi o swojej znajomości z byłym wiceszefem warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Według Nowaczyka, Jakub Rudnicki miał trafić na to stanowisko dzięki ówczesnym władzom CBA, a jego głównym zadaniem miało być „wyczyszczenie” roszczeń do nieruchomości przy Srebrnej 16. O sytuacji działki, na której zbudowania wieżowców chciał prezes PiS Jarosław Kaczyński, rozmawiali Robert Kropiwnicki z PO i warszawski radny PiS Jacek Ozdoba.

PiS, "Srebrna" i wielki biznes

"Nie możemy sobie pozwolić na stwierdzenie, że jestem niezwykle zamożnym człowiekiem" mówi Jarosław Kaczyński austriackiemu biznesmenowi. To kolejny fragment nagrań publikowanych przez „Gazetę Wyborczą”. Prezes PiS tłumaczył Austriakowi, którego wynajęła spółka Srebrna do przygotowania budowy 49 piętrowego wieżowca w centrum stolicy, dlaczego nie może mu zapłacić. Wg Kaczyńskiego informacja o planowanej inwestycji może zaszkodzić wizerunkowi partii. Opublikowane nagrania komentował w programie Tak Jest były premier Leszek Miller.

Kaczyński: polityk czy biznesmen?

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kolejne nagrania z rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem. Pochodzą one ze spotkania, które odbyło się w sierpniu 2018 roku. Jarosław Kaczyński mówi m.in. o powodach wycofania się z projektu budowy wieżowca dla spółki Srebrna. Prezes PiS podkreślał, dlaczego planowana budowa biurowca nie powinna wyjść na jaw i w rozmowie sugerował, że informacja o planowanej inwestycji może zaszkodzić wizerunkowi partii. Między innymi dlatego podjął decyzję o rezygnacji z projektu "K-Towers". O nagraniach i słowach prezesa w programie Tak Jest rozmawiali - Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska) i Kamil Bortniczuk (Porozumienie).

„To jest przekroczenie granic prawa”

Czy można być prezesem partii rządzącej Polską i jednocześnie deweloperem? O nagraniach ujawnionych przez „Gazetę Wyborczą” w programie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" rozmawiali Ryszard Kalisz i Grzegorz Długi .

Taśmy to laurka dla Kaczyńskiego czy dowód na podejrzane interesy?

O tym czy ujawnione przez „Gazetę Wyborczą” nagrane biznesowych rozmów prezesa Jarosława Kaczyńskiego to laurka dla niego jak mówią politycy PiS czy dowód na krzyżowanie się polityki z biznesem jak przekonują przedstawiciele opozycji w programie "Tak Jest" rozmawiali Joanna Scheuring-Wielgus i Michał Wypij.

Bartłomiej M. i Mariusz Antoni K. zatrzymani przez CBA

Agenci CBA zatrzymali 6 osób w związku ze śledztwem, dotyczącym działalności na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wśród zatrzymanych są m.in: były szef gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza i jednocześnie były rzecznik MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS i właściciel firmy lobbingowej Mariusz Antoni K. CBA informuje, że śledztwo dotyczy "niegospodarności, powoływania się na wpływy oraz fałszowania dokumentów przy zawieraniu umów przez Polską Grupę Zbrojeniową". CBA poinformowało, że trwają przeszukania w kilkudziesięciu miejscach w kraju, a wszyscy zatrzymani trafią do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie usłyszą zarzuty. Sprawę w programie Tak Jest skomentowała byłą premier Ewa Kopacz (Platforma Obywatelska).

Manifestacja narodowców przed bramą w Auschwitz

W dniu 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w którym naziści zabili ponad milion Żydów, przed obozem pojawiła się grupa narodowców. Przewodził im Piotr Rybak, skazany za spalenie kukły Żyda. Podczas manifestacji padały antysemickie hasła. Prokuratura poleciła policji wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle rasowym lub narodowościowym. O tej sprawie w programie Tak Jest rozmawiali Adam Szłapka (Nowoczesna) i Karol Rabenda (Porozumienie).

Walka o pamięć

Niezwykła produkcja o heroizmie i walce o pamięć narodu w obliczu zagłady. „Kto napisze naszą historię” to poruszający fabularyzowany film dokumentalny o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Produkcję będzie można zobaczyć podczas specjalnych przeszło 50 pokazach w Polsce i ponad 250 za granicą. O filmie ale też o samym Archiwum Ringelbluma rozmawiali w programie Tak jest prof. Andrzej Żbikowski i prof. Paweł Śpiewak.

Współdziałanie służb a sprawa Stefana W.

Dziennikarze odkrywają nowe fakty w sprawie pobytu w zakładzie karnym przez Stefana W. - zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Portal TVN24.pl dotarł do dokumentu, który wiezienie w Gdańsku przesłało policji dzień przed wyjściem skazanego na wolność. Z notatki wynika, że Stefan W. miał radykalne, antydemokratyczne poglądy i planował opuścić Pomorze, które nazywał „siedliskiem Platformy”. Na razie nie wiadomo, co z tą wiedzą zrobiły służby. O ich współpracy - lub jej braku - rozmawiali goście programu Tak jest - posłowie Adam Szłapka i Marek Jakubiak.

Czy społeczeństwo potrzebuje bohaterów?

Kto może zostać bohaterem dla społeczeństwa? Jaka jest równica między przywódcą a bohaterem? Czy bohater musi być męczennikiem? Jaki ma to związek z polityką? Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć goście programu Tak jest psycholog społeczny Leszek Mellibruda i filozof religii Zbigniew Mikołejko.

Nienawiść w tle zabójstwa w Gdańsku

Po tragedii w Gdańsku, różne środowiska apelują o ograniczenie mowy nienawiści w debacie publicznej. "Noża do ręki, by zabić, nie bierze się bez przyczyny. To atmosfera budowała tę zbrodnię" uważa Jerzy Wenderlich z SLD. "Politycy zarzucają mowę nienawiści wszystkim, poza sobą. To pokazuje pokłady hipokryzji" mówił z kolei Jakub Kulesza z koła poselskiego "Wolność i Skuteczni".

"Nawet śmierć nie jest okazją do milczenia"

Po śmierci Pawła Adamowicza, pojawia się coraz więcej wypowiedzi, atakujących postać zmarłego prezydenta Gdańska. "Dla niektórych nawet śmierć nie jest okazją do milczenia i refleksji" komentował poseł PO Borys Budka. "Nie ukrywamy, że Adamowicz nie był politykiem z naszej bajki, ale to nie znaczy, że nie należy mu się szacunek" mówił poseł klubu parlamentarnego PiS Kamil Bortniczuk.

Czy państwo zadziałało poprawnie ws. Stefana W.?

Policja i Służba Więzienna wiedziały, że morderca prezydenta Adamowicza może być skrajnie niebezpieczny. Mimo to Stefan W. wyszedł na wolność. Które z państwowych instytucji zawiodły? Dlaczego Stefan W. wszedł do więzienia jako złodziej, a wyszedł jako morderca? Na te i inne pytania w programie „Tak Jest” próbowali znaleźć odpowiedź prof. Monika Płatek i prof. Paweł Moczydłowski.

Zero tolerancji dla nienawiści

W warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści. Pomysł jednak nie wszystkim się spodobał. Środowiska prawicowo-narodowe nazywają go "propagandą LGBTQ". Do takich zarzutów w programie „Tak Jest” odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.