Tak jest

Tak jest

Armia z syryjskich uchodźców?

Minister obrony proponuje by Syryjczyków, którzy uciekają do Europy, przeszkolić i formować z nich legiony, które potem można by było wysyłać do walki z Państwem Islamskim. Do pomysłu Witolda Waszczykowskiego odnieśli się w programie „Tak Jest” Hussein Abou-Ali, Polak libańskiego pochodzenia oraz Przemysław Wipler z partii „KORWiN”.

Krwawiąca rana Republiki

Paryż po piątkowym zamachu zamienił się w wielką twierdzę. Na ulicach miasta roi się od patroli policji i wojska. Służby specjalne po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, przeszukują mieszkania w muzułmańskich dzielnicach, a liczba zatrzymanych, podejrzewanych o współudział w przeprowadzeniu krwawych ataków, wciąż rośnie. O tym, jak kiedy społeczeństwo francuskie wróci do normalności i czy wobec muzułmanów powinno się stosować odpowiedzialność zbiorową, rozmawiali w programie Tak jest wybitny aktor Andrzej Seweryn i były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

Polityczna teoria zależności

Prezydent Andrzej Duda desygnował na stanowisko premiera Beatę Szydło. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, głowa państwa deklarowała chęć współpracy z nowopowstającym gabinetem PiS-u. Większość swojego przemówienia Andrzej Duda poświęcił jednak nie przyszłej szefowej rządu, której uroczystość dotyczyła, lecz prezesowi Prawa i Sprawiedliwości. "Wielki wizjoner, strateg, wielki człowiek" - to tylko niektóre określenia, które padły z ust prezydenta w kierunku Jarosława Kaczyńskiego. Wtórowała mu również Beata Szydło, która dziękowała prezesowi za zaufanie, jakim ją obdarza. O tym, czy taka forma laudacji przystoi prezydentowi i czy te słowa wskazują na obowiązującą hierarchię w środowisku politycznym Prawa i Sprawiedliwości, z którego wywodzi się przecież sam prezydent, rozmawiali w programie Tak jest Julia Pitera i Jacek Sasin.

Kolor Marszu

Tegoroczny marsz narodowców przeszedł przez Warszawę pod hasłem "Polska dla Polaków, Polacy dla Polski", a jego uczestnicy wznosili antyimigracyjne okrzyki. Zdaniem Piotra Strzembosza z Prawicy RP, "ludzie mają dostęp do internetu i widzą, jaka jest rzeczywistość. Imigranci nie asymilują się, tylko żerują na budżecie danego państwa". "Ruchy nacjonalistyczne bazują na wkurzeniu na establishment. To wielka porażka lewicy, ale nie oznacza to, że większość z tych ludzi ma ochotę "hajlować"" podkreślał Adrian Zandberg z Partii Razem.

Macierewicz w MON

Antoni Macierewicz jest kandydatem na stanowisko szefa MON - choć Beata Szydło jeszcze w kampanii wyborczej mówiła, że resort ten obejmie Jarosław Gowin. "O nominacji Macierewicza zdecydowała lojalność w relacjach z Jarosławem Kaczyńskim" mówiła wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska z PO. Wiceprezesa PiS bronił Jarosław Sellin - "Macierewicz udowodnił, że dobrze wypełnia swoje obowiązki, gdy był wiceministrem obrony narodowej i przysłużył sie Polsce likwidacją WSI".

PiS pokazało rząd

Beata Szydło przedstawiła ministrów przyszłego rządu - największe kontrowersje wzbudziły nazwiska Antoniego Macierewicza, Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry. Swoich kolegów chwaliła kandydatka na stanowisko ministra edukacji Anna Zalewska - „Mieli świetne wyniki w wyborach parlamentarnych, trzeba to szanować”. „Boję się tych ludzi” mówił Paweł Olszewski z PO, którego zdaniem, tymi nominacjami „PiS pokazało swoją prawdziwą twarz”.

Kto pojedzie na szczyt?

Trwają dyskusje nad tym, kto pojedzie na unijny szczyt. Jego data zbiega się z datą pierwszego posiedzenia sejmu i złożeniem dymisji obecnego rządu. Prawo i Sprawiedliwość nie widzi w tym żadnego problemu i proponuje przerwę w obradach. Ostatnie polityczne zawirowania komentowali Adam Bielan i Agnieszka Pomaska.

Lewica okiem Millera

Lewica wciąż zwiera szyki po nieudanych wyborach i już planuje wspólną przyszłość. Część polityków młodego pokolenia mówi jednak wprost, że nie ma w niej miejsca dla Leszka Millera. Były premier z polityki odchodzić na dobre nie zamierza, ale przyznaje, że jego obecność w obecnej formule jest wykluczona. O tym jak - ciągły przecież - szef Sojuszu widzi przyszłość swoją i lewicy oraz czy dostrzega wyborcze błędy, opowiadał w programie Tak jest.

Przyszłość in vitro

Minister zdrowia podpisał kolejną edycję programu leczenia niepłodności - decyzja Mariana Zembali przedłuża finansowanie metody in vitro z budżetu do 2019 r. Anna Zalewska z PiS krytykowała ruch ministra - „Próbuje odciągnąć uwagę od innych problemów resortu zdrowia”. Zdaniem poprzednika Zembali w ministerstwie Bartosza Arłukowicza, przedłużenie programu było słuszną decyzją. „Tym bardziej, że zbliżają się rządy PiS, które chce karać za in vitro więzieniem” podkreślał poseł PO.

Pomysły na sprawiedliwość

Ponowne połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - to jeden z głównych postulatów PiS na naprawę polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na czele resortu miałby, według medialnych spekulacji, ponownie stanąć Zbigniew Ziobro. "Z historycznego punktu widzenia, bałbym się tej kandydatury" mówił obecny minister sprawiedliwości Borys Budka. "Rządów Ziobry bali się ci, którzy naruszali prawo" ripostował reprezentant Zjednoczonej Prawicy Andrzej Dera.

Szydło fasadowym premierem?

Jarosław Kaczyński, Adam Lipiński, Joachim Brudziński i Mariusz Błaszczak - to ta czwórka polityków została wybrana przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości do prowadzenia rozmów z prezydentem Dudą o kształcie nowego rządu. W kampanii politycy PiS-u budowali przekaz, że to Beata Szydło będzie tworzyć swój autorski gabinet, którego poszczególni ministrowie są już po części wybrani. Teraz narracja jest zupełnie inna, a rząd nie będzie Beaty Szydło tylko "drużyny PiS-u", jak podkreślają politycy tej partii. O tym, czy przyszła premier powinna mieć wpływ na obsadę ministerialnych stanowisk i decydować o powyborczym kalendarzu rozmawiali w programie Tak jest Marcin Kierwiński z PO i Jacek Sasin z PiS-u.

Polityka a ekstradycja Polańskiego

Nie będzie ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. Krakowski sąd stwierdził, że jest ona niedopuszczalna. Postanowienie jest nieprawomocne i prokuratura może się od niego odwołać do sądu drugiej instancji. O tym, czy sprawa może mieć swój dalszy - także po zaangażowaniu polityków - dyskutowali goście programu Tak jest: Ryszard Kalisz i Jacek Żalek

Niejasna przyszłość lewicy

Lewica dziękuje za ponad milion głosów w wyborach i zapowiada kontynuację projektu zjednoczeniowego. W Warszawie poinformowała o tym część polityków, która brała udział w tym wyborczym projekcie. Nad tym, czy lewica ma jeszcze szanse zaistnieć w tej formule w polskim Sejmie, zastanawiali się w programie Tak jest: prezydent Słupska Robert Biedroń i Justyna Samolińska z Razem.

Błaszczak w rządzie?

Prawo i Sprawiedliwość formuje nowy rząd - jednak nazwiska ministrów to wciąż jedynie medialne spekulacje. Według nich, Mariusz Błaszczak miałby zostać ministrem spraw wewnętrznych. "Polityka jest zajęciem ludzi ambitnych, każdy z nas ma ambicje" mówił szef klubu PiS w ubiegłej kadencji Sejmu.

Powyborcza zamiana miejsc

To już pewne. PKW potwierdziła dziś wyborczy triumf Prawa i Sprawiedliwości, które zdobyło wymaganą większość głosów w sejmie, by rządzić samodzielnie. Teraz rozpocznie się proces tworzenia rządu, na czele którego prawdopodobnie stanie Beata Szydło. PiS rozpoczął marsz po zwycięstwo z pozycji największej partii opozycyjnej, którą teraz zajęła oddająca władzę Platforma Obywatelska, która po ośmiu latach rządów będzie musiała odnaleźć się w innej roli. O tym, czy w nowym sejmie między tymi partiami będzie iskrzyć, czy może jest szansa na współpracę przy konkretnych projektach rozmawiali Jacek Sasin z PiS-u i senator z list PO Aleksander Pociej.

Parlament bez lewicy

W Sejmie VIII kadencji zabraknie lewicowych partii. Zarówno koalicja Zjednoczonej Lewicy, jak i partia Razem, nie przekroczyły progu wyborczego - odpowiednio 8 i 5 procentowego. Zdaniem części komentatorów, brak sukcesów obu komitetów to w głównej mierze efektem bratobójczej walki. O tym jak wyglądało to z perspektywy obu komitetów mówili w programie Tak jest: Jerzy Wenderlich z Zjednoczonej Lewicy i Adrian Zandberg z Razem.

Kampanijny finisz

Zaledwie kilkanaście godzin zostało do ciszy wyborczej. Partie na finiszu wciąż walczą o głosy wyborców. W przedostatnim dniu politycznych zmagań huczną konwencję zorganizowało Prawo i Sprawiedliwość. W piątek podobną ma zaplanowaną Platforma Obywatelska. O kampanijnym finiszu dwóch największych partii oraz ich konkurentów w programie Tak jest rozmawiali Janusz Palikot ze Zjednoczonej Lewicy i Zbigniew Girzyński, kandydat na senatora.

Krajobraz po przedwyborczym starciu

Po przedwyborczej debacie liderów ośmiu ugrupowań nazywany jest objawieniem polskiej sceny politycznej. Adrian Zandberg z partii Razem, zdaniem ekspertów zaprezentował się z bardzo dobrej strony podczas wtorkowego przedwyborczego starcia. O tym czy jego ugrupowanie może odebrać głosy Zjednoczonej Lewicy w programie Tak Jest rozmawiali prof. Antoni Dudek i prof. Janusz Czapiński.

Polityka w wersji muzycznej

Wybory parlamentarne już w najbliższą niedzielę. Na listach komitetów wyborczych, oprócz znanych z poprzednich kadencji sejmu i senatu twarzy, są też kompletnie nowe. Wśród nich osoby doskonale znane z telewizyjnych ekranów, choć stroniące od polityki. Aż do tej pory. W programie Tak jest raper Liroy i lider zespołu Bayer Full, którzy stoczą bój o mandat poselski na Kielecczyźnie, opowiadali o łączeniu karier - tej muzycznej z polityczną.

Różne wizje Polski

„Rozmowa o Polsce” Beaty Szydło i Ewy Kopacz nie została w jednoznaczny sposób wygrana przez żadną z kandydatek na stanowisko premiera. Sztabowcy obu partii forsują w mediach przekaz o zwycięstwie swojej liderki, wskazując jednocześnie na błędy i słabe punkty u przeciwniczki. We wtorek szansa na rewanż, ale już w obecności wiodących postaci z pozostałych sześciu komitetów wyborczych, którzy również dostaną szansę na zaprezentowanie swoich programów i założeń. O kampanijnych starciach, ale również o różnicach między Platformą Obywatelską oraz Prawem i Sprawiedliwością rozmawiali w programie Tak jest Michał Kamiński i Beata Kempa.