Tak jest

Tak jest

Przedwyborcze starcie kandydatek na premiera

Ostatni tydzień kampanii to przede wszystkim telewizyjne starcie, jakiego jeszcze nie było - czyli Ewa Kopacz kontra Beata Szydło w "Rozmowie o Polsce". Obie kandydatki na premiera w jej trakcie chcą przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. O tym, jak może wyglądać to starcie, w programie "Tak jest" rozmawiali były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - Tomasz Nałęcz i były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Andrzej Urbański

Polityka wiecowa Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS apeluje do zwolenników swojej partii o poparcie. Jak jednak podkreśla, spodziewa się wielu przeciwności ze strony oponentów. Sposobem na to ma być społeczne zaplecze - takie, jakie ma na Węgrzech rządząca partia Viktora Orbana. O tym, jak może wyglądać ewentualna realizacja tego pomysłu spierali się w programie Tak jest Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej i Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

Uchodźcy w Polsce a zagrożenie epidemiologiczne - komentarze do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Nie milkną komentarze po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o chorobach, które mogą się w Polsce pojawić wraz z przyjęciem uchodźców. PiS przekonuje, że ich lider dba jedynie o dobro Polaków, ale niektórzy politycy zarzucają mu używanie rasistowskiego języka i zbliżanie się do retoryki nazistów. O tym, czy Polacy mają się czego obawiać rozmawiali też goście programu "Tak Jest" - Przemysław Wipler i Riad Haidar.

Klauzula sumienia a praktyka

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministerstwa Zdrowia ws. klauzuli sumienia. Zwrócił się o pilne ustanowienie mechanizmu informowania pacjentów o tym, gdzie mogą uzyskać świadczenie medyczne, którego wykonania odmówił lekarz. W ubiegłym tygodniu Trybunał uznał za sprzeczny z Konstytucją zapis, że ten obowiązek ciąży na powołującym się na klauzulę lekarzu. RPO alarmuje: z chwilą, gdy wyrok ukaże się w Dzienniku Ustaw, obowiązek poinformowania pacjenta nie będzie ciążył na nikim. O tym, kto powinien ponieść odpowiedzialność za klauzulę sumienia dyskutowały Beata Kempa i prof. Monika Płatek.

Polityczne wątki nielegalnych nagrań

Na finiszu kampanii wraca afera podsłuchowa. Dziennikarze "Newsweeka" dotarli do raportu, sporządzonego przez prawników kancelarii Romana Giertycha, z którego wynika, że niektóre tropy w aferze prowadzą do osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Temat podchwycili politycy Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, że prokuratura powinna zająć się zbadaniem wątku politycznego zamieszania wokół taśm. Parlamentarzyści PiS-u przypominają, że to oni wnioskowali o powołanie komisji śledczej do zbadania nielegalnych nagrań, a wtedy, ich zdaniem, sprawa mogłaby być rozwikłana dużo wcześniej. O próbach wyjaśnienia afery taśmowej i jej niezbadanych do tej pory obszarach rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (Platforma Obywatelska) i Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość)

Gowin ukryje Macierewicza?

Beata Szydło ogłosiła, że to Jarosław Gowin jest kandydatem na ministra obrony narodowej w ewentualnym rządzie Zjednoczonej Prawicy. Informację podano po aferze z kontrowersyjnymi wypowiedziami Antoniego Macierewicza na spotkaniu z Polonią w Chicago. Zdaniem Sławomira Neumanna z PO, nominacja Gowina miała przykryć sprawę wiceprezesa PiS, anonsowanego w mediach jako nowy szef MON po jesiennych wyborach. "Kaczyński i Szydło zaczęli budować ministerstwo obrony, ale przed Macierewiczem" mówił wiceminister zdrowia. Szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski podkreślił natomiast, że deklaracja Szydło nie oznacza, że Gowin na pewno zostanie ministrem. "Na razie został wskazany jako najlepszy kandydat" podkreślał wicemarszałek Senatu.

Wyrok TS w sprawie klauzuli sumienia

Zapisy o klauzuli sumienia są częściowo niezgodne z ustawą zasadniczą - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że jeśli lekarz odmawia aborcji, to nie musi wskazać innego lekarza lub szpitala gdzie zabieg będzie wykonany. Musi za to poinformować swojego przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia. O tym jakie wyrok może mieć skutki rozmawiali goście programu Tak Jest - Jan Hartman i Marian Piłka.

Pierwsze weto Dudy

Prezydent zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Kancelaria Andrzeja Dudy uzasadnia, że nowe przepisy są pełne nieścisłości. Zdaniem Janusza Palikota, który był gościem w programie Tak Jest, weto to goły dowód na to, że Polska jest państwem ideologicznym. Jarosław Gowin podkreślał za to, że gdyby ustawa weszła w życie, byłaby furtką do legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Walka o wyborcę na lewicy

Zjednoczona Lewica kontra Partia Razem - 25 października obie listy zawalczą o tego samego wyborcę. Według najnowszego sondażu Millward Brown dla FaktówTVN i TVN24 notowania Zjednoczonej z kandydatką na premiera Barbarą Nowacką wzrosły do 12%. Rywalem dla ugrupowania jest Partia Razem, którą tworzą głównie młodzi aktywiści. Chociaż wg najnowszych badań nie przekroczyliby progu wyborczego, mają szansę "namieszać" na lewicy. O różnicach w ich programie dyskutowali goście magazynu Tak Jest - Piotr Gadzinowski i Maciej Konieczny.

Jak i czy finansować naukę religii

Już 100 tysięcy podpisów zebrali organizatorzy akcji „Świecka Szkoła”. Celem inicjatywy jest zmiana finansowania religii w szkole. Pieniądze na katechezy nie pochodziłyby już z budżetu państwa. Prawie 1,5 miliarda złotych, które według organizatorów państwo rocznie przeznacza na naukę religii, byłoby przeznaczone na dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzenie nowych pracowni informatycznych. Temat, który wrócił w samym środku kampanii wyborczej, nie przestał dzielić polityków. O tym czy pieniądze na religie wciąż powinno dawać państwo rozmawiali w programie Tak jest Wanda Nowicka (Zjednoczona Lewica) i Marian Piłka (Prawica RP).

Zjednoczona Lewica kontra Nowoczesna

Janusz Palikot i Leszek Miller mają przeprosić lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru, za m.in. nazwanie go "człowiekiem wynajętym przez banki". To decyzja warszawskiego sądu okręgowego, wydana w trybie wyborczym. Zjednoczna Lewica zapowiada zażalenie. O przedmiocie sporu rozmawiali goście programu Tak Jest - Kamila Gasiuk-Pihowicz i Dariusz Joński.

Wizje Polski w kampanii wyborczej

Jeszcze niecały miesiąc potrwa wyborcza batalia o głosy milionów Polaków. Partie polityczne prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie do siebie jak najliczniejszego elektoratu. Jedni stawiają na kampanię w sieci, inni próbują przekonać niezdecydowanych programem gospodarczym, jeszcze inni negują wszystkie dotychczasowe osiągnięcia III RP, obiecując rewolucję systemu. O tym, przed jakim wyborem 25 października staną Polacy rozmawiali w programie Tak jest Krystian Legierski (Zjednoczona Lewica) i Marek Jakubiak (KUKIZ ’15)

Z perspektywy Gdańska

Rozlosowane numery list wybroczych i sejmowe głosowanie w sprawie Trybunału Stanu dla Zbigniewa Ziobry. Między innymi o tych tematach w programie Tak Jest rozmawiali Joanna Senyszyn ze Zjednoczonej Lewicy i plityk Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski. Oboje w najbliższych wyborach parlamentarnych startują do Sejmu z Okręgu Gdańskiego.

Polityką podzieleni

Ostry spór o uchodźców w programie Tak Jest. Wicemarszałek sejmu Elżbieta Radziszewska chciała wyjść ze studia podczas wymiany zdań z Mariuszem Błaszczakiem z PiS. Chodziło m.in. o kwestię spotkania w kancelarii prezydenta w sprawie kryzysu dotyczącego uchodźców.

By przekroczyć wyborczy próg

Tylko miesiąc dzieli nas od dnia wyborów parlamentarnych. Dokładnie 25 października Polki i Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do sejmu i senatu. Na przeciwnych biegunach rywalizacji o głosy wyborców pozycjonują się dwie największe partie - Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska. Z przekazem swojego programu, propozycji zmian i kandydatur próbują przebić się mniejsze ugrupowania, koalicje czy organizacje. W programie Tak jest gorącą dyskusję o niezbędnych projektach ustaw, koniecznych zmianach konstytucji czy rewolucji systemu politycznego rozmawiali Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica) i Paweł Kukiz (Ruch KUKIZ’15).

Sejm bez związków

Sejm nie uchwali już w tej kadencji ustawy o związkach partnerskich - po październikowych wyborach może być to jeszcze trudniejsze. Zdaniem Krystiana Legierskiego, kandydata Zjednoczonej Lewicy do Sejmu, Platforma Obywatelska oszukała w tej sprawie wyborców. "Bez tych regulacji, społeczność LGBT czuje się obywatelami drugiej kategorii" podkreślał Legierski. Swojego ugrupowania broniła Joanna Fabisiak. "Odrzucanie kolejnych projektów świadczy o tym, że społeczeństwo nie akceptuje tej formy związku" mówiła posłanka PO.

Polski lęk przed imigrantami

Ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu - wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24 i Faktów TVN. Zdaniem Małgorzaty Wassermann, tym nastrojom nie są winni politycy. "Ludzie jeżdżą po świecie, studiują i spędzają tam wakacje, widzą, jak to wygląda" mówiła kandydatka PiS do parlamentu". "Jedynka" Zjednoczonej Lewicy w Krakowie Kazimiera Szczuka podkreślała jednak, że to do polityków należy "stabilizowanie tych emocji".

Szczęście po polsku

Z tegorocznej Diagnozy Społecznej prof. Janusza Czapińskiego wynika, że 81 proc. Polaków uważa się za ludzi szczęśliwych - mimo to, wielu z nich chce głosować na polityków, deklarujących niezadowolenie z sytuacji w kraju. Zdaniem psychologa Leszka Mellibrudy wynika to z mentalności Polaków - "nie wierzymy, że pozytywne zmiany dzieją się także dzięki politykom". Dr Tomasz Żukowski wskazywał natomiast na źródła szczęścia - "jesteśmy zadowoleni przede wszystkich z naszych dzieci i małżeństw, ale nie ze swoich karier i osiągnięć".