Tak jest

Tak jest

Jak może wyglądać komisja Prawdy i Zadośćuczynienia, która miałaby zająć się badaniem przypadków pedofilii w Kościele? W programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali o tym teolog Zuzanna Radzik i adwokat Ryszard Kalisz.

O tym czy premier Mateusz Morawiecki uwłaszczał się na majątku kościelnym czy tylko prowadził normalne interesy w programie „Tak Jest” dyskutowali Michał Kamiński i Marcin Ociepa.

Zaostrzenie Kodeksu karnego po filmie braci Sekielskich przedstawiającym przypadki pedofilii w Kościele. W gorącej atmosferze i w ekspresowym tempie posłowie pracowali wczoraj nad zmianą przepisów. Dziś politycy opozycji podkreślają, że nie wysokość, a nieuchronność kary powinna być w tej kwestii najważniejsza. Ich zdaniem księża pedofile nie będą właściwie karani, dopóki Kościół będzie chroniony przez rząd. W programie Tak Jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski próbował odpowiedzieć na pytanie, jak należy przeprowadzić rozdział państwa od Kościoła. Także w zarządzanej przez niego Warszawie.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące między innymi pedofilii. Opozycja próbowała bojkotować zmiany prowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość i domaga się wprowadzenia świeckiej komisji ds. pedofilii w Kościele. A wszystko to na tydzień przed wyborami do europarlamentu. O tym, jak film braci Sekielskich wpłynie na wyborców w programie Tak Jest rozmawiali prof. Antoni Dudek z Instytutu Psychologii UKSW i prof. Waldemr Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych rządu Mateusza Morawieckiego.

Arcybiskup Malty Charles Scicluna w czerwcu przyjedzie do Polski na zaproszenie kościelnych hierarchów. Ma przeszkolić polskich biskupów w walce z pedofilią. Arcybiskup od lat walczy z pedofilią w kościele, zwalcza próby jej tuszowania. Papież Franciszek już nieraz pokazał, że jego ustalenia i wizyty to podstawa do działań dla Stolicy Apostolskiej. Czy ta wizyta coś zmieni? O tym dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego.

Pomorscy policjanci mają obowiązek zbierać informacje o planowanych seansach filmu "Tylko nie mów nikomu" nie tylko na fasadach kościołów czy w innych miejscach publicznych, ale także w klubach i restauracjach. Powód? Zapewnienie bezpieczeństwa oglądającym. Nie wszyscy wierzą jednak w dobre intencje komendanta pomorskiej policji, który wydał rozkaz...

Kolejne wypowiedzi arcybiskupów po publikacji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, który wcześniej na pytanie czy oglądał dokument odpowiedział, że nie ogląda byle czego, dziś tłumaczy w oświadczeniu, że nie chciał urazić ofiar, przeprasza je i łączy się z nimi w cierpieniu. Arcybiskup Wojciech Polak mówi, że „trzeba gasić pożar, trzeba przede wszystkim zabrać się do pracy”. O obecnej sytuacji kościoła rozmawiali w programie Tak Jest - Joanna Senyszyn i Zbigniew Giżyński.

W Sejmie odbyła się debata nad rządowym projektem zaostrzającym kary za pedofilię. Po głosowaniu posłowie skierowali go do dalszych prac w komisji ustawodawczej. Opozycja twierdzi, że taki krok jest wbrew regulaminowi Sejmu. Według Borysa Budki komisja ustawodawcza nie ma tego typu przedłożeń w zakresie swoich kompetencji. Beata Mazurek powiedziała, że marszałek Sejmu podjął decyzję o rozpatrywaniu tego projektu ustawy w trybie niekodeksowym, w związku z czym projekt nie może być skierowany do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach i zaproponował skierowanie projektu do komisji ustawodawczej. Jak zapowiedział przewodniczący komisji, Marek Ast, rozpocznie ona pracę jeszcze dziś. O projekcie w programie Tak Jest Andrzej Morozowski rozmawiał z Beatą Kempą.

Kościół reaguje na film braci Sekielskich. Po emisji dokumentu, oświadczenia z przeprosinami wydał prymas Polski i przewodniczący Episkopatu. Decyzje dotyczące poszczególnych antybohaterów filmu podejmują zakony i kurie. W Licheniu np. został zasłonięty pomnik z wizerunkiem kustosza sanktuarium. Dla ofiar to jednak za mało. Domagają się rozliczenia i zadośćuczynienia za popełnione przez duchownych czyny. O tych właśnie oczekiwaniach wobec Kościoła, ale i o traumie, którą przeżył, Andrzej Morozowski rozmawiał z Markiem Mielewczykiem - ofiarą księża pedofila.

Po filmie „Tylko nie mów nikomu” o pedofili w Kościele rząd zareagował i wprowadza zmiany. Dotyczą one nie tylko sprawców w sutannach, ale wszystkich przestępców. Podwyższona będzie górna granica kar za pedofilię do 30 lat, podniesiony zostanie też wiek ofiar uważanych za nieletnie do 16 roku życia, a także zniesione zostanie przedawnienie tego typu przestępstw. O rekacji rządu na problem pedofilii w Kościele rozmawiali w programie Tak jest posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Większość Polaków nie chce finansowania religii z budżetu państwa. W badaniu instytutu Kantar dla "Gazety Wyborczej" ankietowanych poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia: "Lekcje religii w szkołach powinny być nadal finansowane ze środków publicznych". Z tym zdaniem zgadza się 45 procent pytanych osób. Więcej - bo 53 procent badanych - nie zgadza się na finansowanie religii w szkołach z pieniędzy państwowych. Zdania w tej sprawie nie ma tylko 2 procent ankietowanych. O nauczaniu religii w polskich szkołach i szerzej o wpływach Kościoła na instytucje państwowe w Polsce rozmawiali w Tak jest Wanda Nowicka (Wiosna) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

Zjednoczona Prawica o włos przed Koalicją Europejską w najnowszym sondażu Kantar dla TVN24 i Faktów TVN. Na PiS i ich sojuszników chce głosować 34 procent ankietowanych. To o jeden punkt procentowy więcej od deklarujących poparcie dla Koalicji Europejskiej. Nad progiem wyborczym znalazły się jeszcze: Wiosna, Konfederacja i Kukiz’15. O kampanii wchodzącej w decydującą fazę rozmawiali kandydaci w zbliżających się eurowyborach: Andrzej Halicki i Adam Bielan.

Eurostat przedstawia najnowsze dane dotyczące godzinowych kosztów pracy w poszczególnych krajach. Polska jest prawie na samym końcu zestawienia, natomiast najdrożsi są pracownicy w Danii. Polak średnio dostaje 10 euro za godzinę, a Duńczyk 43 euro. W raporcie za 2018 rok uwzględniono dane z przedsiębiorstw z wszystkich gałęzi gospodarki (poza rolnictwem i administracją publiczną), zatrudniających minimum dziesięciu pracowników. Jak wyjaśniono, na godzinowy czas pracy składają się wynagrodzenie oraz koszty pozapłacowe, jak na przykład składki na ubezpieczenie społeczne. O tym skąd takie rozbieżności rozmawiali w programie Tak Jest Adrian Zandberg i Ryszard Petru. Wielkimi krokami zbliżają się wybory do europarlamentu. To wyścig m.in po prestiż, władzę i naprawdę duże pieniądze. W opublikowanych przez obecnych europosłów oświadczeniach majątkowych widzimy, że ich oszczędności można liczyć w setkach tysięcy. W programie Tak Jest kandydaci do PE rozmawiali o tym po co chcą iść do europarlamentu. Gośćmi byli Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Europejska) oraz Jakub Kulesza (Konfederacja).

Jednym z bardziej kontrowersyjnych przepisów kodeksu karnego jest art. 196. Zgodnie z tym przepisem, obraza uczuć religijnych zagrożona jest karą nawet do dwóch lat więzienia. Część posłów chce zniesienia tego przepisu. O granicach wolności słowa i roli Kościoła w Polsce rozmawiali w programie Tak jest prof. Magdalena Środa i prof. Antoni Dudek.

Czas decyzji coraz bliżej. 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Politycy nie tracą czasu i zabiegają o każdy głos. O kampanii wyborczej oraz znaczeniu nadchodzących eurowyborów rozmawiali w programie Tak jest Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Michał Kamiński (PSL-UED).

Donald Tusk podczas przemówienia na Uniwersytecie Poznańskim skomentował zatrzymanie Elżbiety Podleśnej pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. - "Nie mieści mi się to w głowie" - zaznaczył Tusk. Wcześniej duże kontrowersje wzbudziły słowa Leszka Jażdżewskiego krytykujące Kościół. Gdzie jest granica między wolnością wypowiedzi a obrazą uczuć religijnych i czy środki zastosowane przez policję wobec Elżbiety Podleśnej były adekwatne? Na te i inne pytania w programie Tak Jest próbowali znaleźć odpowiedzieć Tadeusz Cymański i Michał Boni.

Policja zatrzymała w poniedziałek aktywistkę Elżbietę Podleśną za rozklejenie plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Funkcjonariusze przeszukali jej dom i zabrali jej sprzęt elektroniczny. Kobieta usłyszała zarzut znieważenia uczuć religijnych. O granicy między wolnością sztuki a profanacją mówili goście Tak Jest Karol Rabenda i Krystian Legierski.

Wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej stało się powodem dyskusji o zachowaniu bezstronności przez niektórych uczestników życia publicznego. Zdaniem PiS Donald Tusk wykroczył poza dozwolone ramy, mówiąc na Uniwersytecie Warszawskim o praworządności w Polsce. Innego zdania są jego byli partyjni koledzy z Platformy. Piątkowe wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej komentowali w Tak Jest kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego Joanna Scheuring-Wielgus i Konstanty Radziwiłł - kandydat Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.