Tak jest

Tak jest

Bez Porozumienia w sprawie składek?

Prawo i Sprawiedliwość, mimo braku poparcia Porozumienia ze swojego obozu politycznego, ma zamiar poddać pod głosowanie w Sejmie ustawę znoszącą zasadę nie płacenia składek emerytalnych po osiągnięciu przez pracownika dochodu w wysokości trzydziestokrotności średniej pensji. Posłowie Porozumienie Jarosława Gowina, są przeciwni, bo ich zdaniem uderzy to w wykwalifikowanych pracowników i prężnych przedsiębiorców. Te argumenty prezentował w programie Tak jest polityk tego ugrupowania Jan Strzeżek. Innego zdania była Julia Zimmermann z partii Razem.

Marszałek Senatu z opozycji

Tomasz Grodzki z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska został marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. - To jest zwycięstwo demokracji - powiedział nowo wybrany marszałek w pierwszym wystąpieniu po objęciu funkcji. Jaki będzie Senat pod kierownictwem marszałka z opozycji? Na te i inne pytania w Tak Jest szukali odpowiedzi politolog - dr Sławomir Sowiński i były opozycjonista - Zbigniew Janas.

Kto zostanie marszałkiem seniorem Sejmu?

Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że marszałkiem seniorem w Senacie zostanie wybrana Barbara Borys-Damięcka, w Sejmie – najprawdopodobniej Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. Andrzej Duda poprosił jednak o listę najstarszych wiekiem posłów i na jej podstawie dokona wyboru marszałka seniora Sejmu. Na liście znalazło się nazwisko m.in. Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza. Kto otworzy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu? O to w programie Tak Jest Andrzej Morozowski pytał Pawła Muchę, wiceszefa Kancelarii Prezydenta.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Po wypadku na warszawskich Bielanch, w którym na przejściu dla pieszych zginął mężczyzna, Rafał Trzaskowski przedstawił swoje pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Wśród nich znalazły się m.in. wyższe mandaty i przywrócenie gminom prawa do instalacji fotoradarów. Jak politycy mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach? Dyskutowali o tym inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji oraz Łukasz Zboralski, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Spór o "Tęczowy Piątek"

Akcja o marginalnym charakterze – tak oceniło organizację „Tęczowego Piątku” Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ubiegłym tygodniu po raz czwarty zorganizowano akcję. Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie szkół, które się w nią włączyły, wieszali na korytarzach tęczowe flagi i plakaty, brali udział w lekcjach o akceptacji i otwartości na rówieśników LGBT+. Dlaczego zarówno MEN, jak i Rzecznik Praw Dziecka są nieprzychylni akcji, która z założenia ma uczyć tolerancji, empatii i zrozumienia dla osób o innej religii, kolorze skóry i orientacji seksualnej? Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć Dorota Olko (Lewica Razem) i Jan Strzeżek (Porozumienie).

Co dalej z prezesem NIK?

Prezesa NIK chroni konstytucja i pozbawienie go stanowiska jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Czy PiS i opozycja zmienią razem ustawę zasadniczą by móc w pełni legalnie odwołać ze stanowiska skompromitowanego prezesa Najwyższej izby Kontroli? Mówili o tym w Tak Jest Anna Maria Żukowska z SLD i Jacek Włosowicz z PiS.

Powyborcze rozliczenia w PO

Borys Budka zapowiada, że będzie się ubiegał o stanowisko szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Niektórzy politycy Platformy uważają, że to początek powyborczych rozliczeń i stawiają pytanie czy Grzegorz Schetyna powinien pozostać na stanowisku przewodniczącego partii. O możliwych zmianach i przyszłości partii rozmawiali goście programu Julia Pitera i Grzegorz Napieralski.

Walka o Senat trwa

Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 73 protesty wyborcze. W tym 6 zgłoszonych przez PiS i 3 przez Koalicję Obywatelską. Muszą zostać rozpatrzone w ciągu 90 dni. W przypadku uznania protestu Sąd Najwyższy może stwierdzić wygaśnięcie mandatu i zarządzić ponowne głosowanie w spornym okręgu. Do sprawy odnieśli się goście Andrzeja Morozowskiego - Gabriela Morawska-Stanecka i Radosław Fogiel.

PiS chce ponownego przeliczenia głosów

Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w wyborach do Senatu. Chodzi o wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestu wyborczego. Sąd Najwyższy rozpatrzy je w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Termin składania protestów wyborczych mija w poniedziałek o północy. Sprawę w Tak Jest komentowali Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej i Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości.

Znane twarze PiS odchodzą z Sejmu

Nie wszystkim posłom, którzy ubiegali się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, udało się ponownie zdobyć mandat. Z Sejmem żegnają się między innymi Stanisław Piotrowicz i Bernadeta Krynicka. O tym, jak podzieliły się głosy wyborców w programie Tak Jest rozmawiali - prof. Antoni Dudek z UKSW i publicysta Sławomir Sierakowski.

Platforma Obywatelska rozlicza się po wyborach

Wielu polityków Koalicji Obywatelskiej jest niezadowolonych z niskiego ich zdaniem wyniku wyborczego ich ugrupowania. Domagają się więc rozliczenia lidera formacji. Ich argumentem jest też to, że Grzegorz Schetyna we Wrocławiu, gdzie rozpoczynał karierę polityczną otrzymał mniej głosów niż posłanka PiS startująca z pierwszego miejsca na liście tej partii. Czy Platforma Obywatelska powinna zmienić lidera? Jakie błędy popełniła w kampanii? Odpowiedzi na te pytania szukali goście Tak Jest – Marcin Kierwiński i Jan Śpiewak.

Powyborcza weryfikacja lidera

Najwięcej głosów w całym kraju z list Koalicji Obywatelskiej zdobyła Małgorzata Kidawa-Błońska. Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej był dopiero szósty. Czy najsilniejsza partia opozycyjna zdecyduje się na zmianę lidera i jakie błędy popełniła w kampanii? Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć socjolog - Ireneusz Krzemiński i ekonomista - Marcin Roszkowski.

Kto wygra wybory? Ostatni sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 przed wyborami

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dzisiaj, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 40 procent badanych. Komitet utrzymał wynik sprzed dwóch tygodni. Na drugim miejscu znalazłby się komitet wyborczy Koalicja Obywatelska. W tym przypadku to 26% poparcie i spadek o dwa punkty procentowe. Trzecie miejsce przypadłoby Lewicy z wynikiem 12%, która zanotowała wzrost o dwa punkty procentowe. Do Sejmu weszłaby także Konfederacja, na którą zagłosowałoby 7% badanych, a także komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego poparcie w porównaniu z poprzednim badaniem zwiększyło się o dwa punkty procentowe, dając mu teraz wynik 7% poparcia. Osiem procent badanych nie wie jeszcze na kogo zagłosuje w niedzielę. Wyniki najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 komentowali w Tak Jest Marcin Kierwiński, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Wojciech Zabłocki startujący w wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja kontra PiS

Kampania przed wyborami do parlamentu jest już na finiszu. To ostatnie dni, żeby przekonać do siebie wyborców. W TVN24 odbyła się debata, w której padły ważne pytania. A po debacie Jarosław Kaczyński nazwał opozycję jedną partią z czterema głowami, która walczy z PiS. Słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości komentowali goście Andrzeja Morozowskiego - Krzysztof Mazur i Michał Kamiński.

Debaty przedwyborcze - służą czy szkodzą?

Komu służą, a komu szkodzą debaty przedwyborcze, czyli czym kierują się Polacy dokonując politycznych wyborów? Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź w Tak Jest prof. Andrzej Rychard i prof. Sławomir Sowiński.

Młodzi Polacy a polityka

Aż 90,7% młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały. 60,1% nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych. Udział w najbliższych wyborach deklaruje 62,2% młodych: 25,1% chce oddać głos na PiS, 22,8% na Koalicję Obywatelską, a 20,4% na Konfederację. Tak wygląda polityczny portret młodych Polaków przed wyborami parlamentarnymi, co potwierdza badanie CBM Indicator. Na kogo będą głosować młodzi w najbliższą niedzielę? Na te i inne pytania próbowali w Tak Jest znaleźć odpowiedź kierownik badania „Polityczny portret młodych Polaków” Adam Kądziela oraz socjolog - Jan Śpiewak.

Młodzi w wyścigu do parlamentu

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Na listach wyborczych różnych partii wśród doświadczonych polityków można znaleźć wielu młodych, nawet dwudziestokilkuletnich kandydatów. O tym dlaczego młodzi ludzie chcą dostać się do Sejmu i co chcą zmienić Andrzej Morozowski rozmawiał z młodymi kandydatami do Sejmu - Emilem Sawickim z PSL oraz Patrykiem Fajdkiem z Wiosny.

Co dla frankowiczów oznacza wyrok TSUE?

Unijny Trybunału Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie polskich kredytów we frankach szwajcarskich. Sędziowie uznali, że sprzecznych z prawem zapisów w umowach kredytowych nie można zastąpić innymi zapisami. Można umowę uznać za nieważną - jeśli chce tego klient - 
lub ją przewalutować po kursie z dnia udzielania kredytu i spłacać w polskiej walucie. Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów tłumaczyli w Tak Jest mec. Barbara Garlacz i Jerzy Bańka - wiceprezes Związku Banków Polskich.

Niezależnie do Senatu

Monika Jaruzelska - kandydatka do Senatu w nadchodzących wyborach odpowiedziała na list byłych prezydentów i ludzi kultury. W opublikowanym w mediach społecznościowych poście polemizuje z listem skierowanym do kandydatów spoza trzech komitetów opozycji. W Tak Jest Monika Jaruzelska tłumaczyła dlaczego nie zgadza się z ideą apelu.

Apel do opozycyjnych kandydatów do Senatu

Trzech byłych prezydentów zaapelowało do kandydatów opozycji, by nie konkurowali między sobą. To oznacza, że część kandydatów musiałaby zrezygnować z biernego udziału w wyborach. W programie Tak Jest sprawę komentował jeden z adresatów apelu - Paweł Kasprzak, kandydat do Senatu w Warszawie oraz Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej.