Tak jest

Tak jest

"Mogę dać słowo, że rząd w tej sprawie niczego przed Polakami nie ukrywa"

Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Odniósł się też do słów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jego zdaniem "cynicznie wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym".

"Jeżeli ktoś jest zbyt przekonany o swoim zwycięstwie, to jest to dość łatwa droga do porażki"

Sytuacja, o której mówił pan prezes Kaczyński w wywiadzie, jest oczywiście sytuacją hipotetyczną - powiedział w "Tak jest" Radosław Fogiel członek sztabu wyborczego ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy i wicerzecznik PiS. Komentował w ten sposób słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że jego partia będzie kontynuowała realizację programu wyborczego "nawet z opozycyjnym prezydentem". Monika Wielichowska z KO oceniła, że "początek kampanii Andrzeja Dudy jest kiepski".

"Statystyka właściwie nas uspokaja"

Statystyka właściwie nas uspokaja. W stosunku do eboli, gdzie umiera 60 procent zakażonych, tutaj umiera średnio 2,5 procenta - mówił w "Tak jest" o koronawirusie wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Te osoby, które przyjeżdżają ze stref ewentualnego kontaktu powinny zachować rozwagę - radził kardiolog i internista Piotr Gryglas.

"Duda będzie miał sporo problemów, gdy będzie chciał rozmawiać z normalnymi ludźmi"

Ja rozumiem, że to jest szok dla prezydenta Dudy, że nie wszyscy go kochają, że na spotkaniach otwartych przychodzą także ludzie, którzy mają dość jego formy uprawiania polityki - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do incydentów w trakcie spotkań kampanijnych Andrzeja Dudy. - Pan prezydent przyjmuje prawo tych ludzi do protestowania. Każdy ma prawo w demokracji, o ile nie narusza praw innych ludzi, afiszować swoje poglądy polityczne - przekonywał poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Jego zdaniem "dziwne jest to, że zwykle są to ci sami ludzie". - W Pucku, Łowiczu… to jest chyba taka objazdowa grupa, gwiżdżąca na Andrzeja Dudę - stwierdził.

Unijne fundusze od razu w samorządach? Sposób dla tych, "którzy ośmielili się głosować inaczej"

Rafał Trzaskowski rozmawiał z w Brukseli z unijną komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą o pozyskiwaniu funduszy europejskich przez miasta z pominięciem rządów. Pieniądze mają być przeznaczane na programy proekologiczne i prodemokratyczne. O pomyśle rozmawiali w „Tak Jest” goście Andrzeja Morozowskiego: Jacek Najder, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Jan Strzeżek radny Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Będziemy wyznaczać warunki gry, a nie czekać, co zrobi PiS"

Nie będę prezydentem jednej formacji czy jednej strony sporu politycznego - przekonywał w "Tak jest" w TVN24 lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda "jest politykiem niesamodzielnym". - Jest podwykonawcą prezesa Jarosława Kaczyńskiego - skomentował.

"To, co robi Sejm i Trybunał Konstytucyjny, jest bezprawne"

- Mamy polityczny wybieg, żeby uniemożliwić jutrzejsze wspólne posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego - powiedział w "Tak jest" prawnik Ryszard Kalisz. Komentował w ten sposób "bezprawną" decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem i SN, o który zapytała marszałek Elżbieta Witek. Była minister sprawiedliwości, sędzia Barbara Piwnik oceniła, że "dobrze by było, gdyby każdy, podając jakąś bardzo istotną wiadomość (...) podał, na jakiej podstawie prawnej to czyni".

Softpatriotyzm vs Turbopatriotyzm

Kulturoznawca, dr hab. Marcin Napiórkowski w swojej głośnej książce podzielił polskie modele patriotyzmu na "turbopatriotyzm", symbolizowany przez Marsz Niepodległości, oraz "softpatriotyzm", którego symbolem jest, zdaniem autora, czekoladowy orzeł, wykonany na 11 listopada za prezydentury Bronisława Komorowskiego. O tezach z książki rozmawiali autor, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, oraz doradca prezydenta, prof. Andrzej Zybertowicz.

Bez Porozumienia w sprawie składek?

Prawo i Sprawiedliwość, mimo braku poparcia Porozumienia ze swojego obozu politycznego, ma zamiar poddać pod głosowanie w Sejmie ustawę znoszącą zasadę nie płacenia składek emerytalnych po osiągnięciu przez pracownika dochodu w wysokości trzydziestokrotności średniej pensji. Posłowie Porozumienie Jarosława Gowina, są przeciwni, bo ich zdaniem uderzy to w wykwalifikowanych pracowników i prężnych przedsiębiorców. Te argumenty prezentował w programie Tak jest polityk tego ugrupowania Jan Strzeżek. Innego zdania była Julia Zimmermann z partii Razem.

Marszałek Senatu z opozycji

Tomasz Grodzki z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska został marszałkiem Senatu X kadencji. Poparło go 51 senatorów. - To jest zwycięstwo demokracji - powiedział nowo wybrany marszałek w pierwszym wystąpieniu po objęciu funkcji. Jaki będzie Senat pod kierownictwem marszałka z opozycji? Na te i inne pytania w Tak Jest szukali odpowiedzi politolog - dr Sławomir Sowiński i były opozycjonista - Zbigniew Janas.

Kto zostanie marszałkiem seniorem Sejmu?

Kancelaria Prezydenta poinformowała na swojej stronie internetowej, że marszałkiem seniorem w Senacie zostanie wybrana Barbara Borys-Damięcka, w Sejmie – najprawdopodobniej Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. Andrzej Duda poprosił jednak o listę najstarszych wiekiem posłów i na jej podstawie dokona wyboru marszałka seniora Sejmu. Na liście znalazło się nazwisko m.in. Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza. Kto otworzy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu? O to w programie Tak Jest Andrzej Morozowski pytał Pawła Muchę, wiceszefa Kancelarii Prezydenta.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Po wypadku na warszawskich Bielanch, w którym na przejściu dla pieszych zginął mężczyzna, Rafał Trzaskowski przedstawił swoje pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Wśród nich znalazły się m.in. wyższe mandaty i przywrócenie gminom prawa do instalacji fotoradarów. Jak politycy mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach? Dyskutowali o tym inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji oraz Łukasz Zboralski, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Spór o "Tęczowy Piątek"

Akcja o marginalnym charakterze – tak oceniło organizację „Tęczowego Piątku” Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ubiegłym tygodniu po raz czwarty zorganizowano akcję. Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie szkół, które się w nią włączyły, wieszali na korytarzach tęczowe flagi i plakaty, brali udział w lekcjach o akceptacji i otwartości na rówieśników LGBT+. Dlaczego zarówno MEN, jak i Rzecznik Praw Dziecka są nieprzychylni akcji, która z założenia ma uczyć tolerancji, empatii i zrozumienia dla osób o innej religii, kolorze skóry i orientacji seksualnej? Na te i inne pytania w Tak Jest próbowali odpowiedzieć Dorota Olko (Lewica Razem) i Jan Strzeżek (Porozumienie).

Co dalej z prezesem NIK?

Prezesa NIK chroni konstytucja i pozbawienie go stanowiska jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Czy PiS i opozycja zmienią razem ustawę zasadniczą by móc w pełni legalnie odwołać ze stanowiska skompromitowanego prezesa Najwyższej izby Kontroli? Mówili o tym w Tak Jest Anna Maria Żukowska z SLD i Jacek Włosowicz z PiS.

Powyborcze rozliczenia w PO

Borys Budka zapowiada, że będzie się ubiegał o stanowisko szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Niektórzy politycy Platformy uważają, że to początek powyborczych rozliczeń i stawiają pytanie czy Grzegorz Schetyna powinien pozostać na stanowisku przewodniczącego partii. O możliwych zmianach i przyszłości partii rozmawiali goście programu Julia Pitera i Grzegorz Napieralski.

Walka o Senat trwa

Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 73 protesty wyborcze. W tym 6 zgłoszonych przez PiS i 3 przez Koalicję Obywatelską. Muszą zostać rozpatrzone w ciągu 90 dni. W przypadku uznania protestu Sąd Najwyższy może stwierdzić wygaśnięcie mandatu i zarządzić ponowne głosowanie w spornym okręgu. Do sprawy odnieśli się goście Andrzeja Morozowskiego - Gabriela Morawska-Stanecka i Radosław Fogiel.

PiS chce ponownego przeliczenia głosów

Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w wyborach do Senatu. Chodzi o wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestu wyborczego. Sąd Najwyższy rozpatrzy je w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Termin składania protestów wyborczych mija w poniedziałek o północy. Sprawę w Tak Jest komentowali Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej i Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości.