Tak jest

Tak jest

Kto i jak powinien wychowywać dzieci?

Rzecznik Praw Dziecka przygotował nowy Kodeks Rodzinny. Proponuje w nim m.in. ochronę dziecka jeszcze nieurodzonego przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego zachowania matki. O inicjatywie rzecznika w programie w „Tak Jest” dyskutowali Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej i Jacek Wilk z partii „Wolność”.

Decyzja Sądu Najwyższego według Kancelarii Prezydenta

Sąd Najwyższy kieruje pytania dotyczące nowych przepisów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiedź z Luksemburga - najwcześniej za kilka tygodni. Kancelaria prezydenta nadal jednak nie uznaje decyzji Sądu Najwyższego, który zadając swoje pytania - zawiesił część przepisów ustawy. "Nie ma w Polsce takiej instytucji, a tym bardziej nie ma jej Sąd Najwyższy, żeby zawieszać jakieś przepisy prawa powszechnie obowiązującego" stwierdził gość programu Tak Jest, Krzysztof Łapiński.

Sędziowski manewr

Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań, dotyczących zasad przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku, i zawiesił stosowanie odpowiednich przepisów do czasu odpowiedzi. Zdaniem obozu rządzącego, ta decyzja nie ma podstawy prawnej i nie obowiązuje. "Sąd Najwyższy postawił się ponad konstytucją" mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zdaniem wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak z Nowoczesnej, "jeżeli komuś nie podoba się orzeczenie sądu, to może skorzystać ze środka odwoławczego".

Sąd Najwyższy zawiesza przepisy

Sąd Najwyższy zdecydował o skierowaniu pytań w sprawie sędziów w Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak powiedział rzecznik SN Michał Laskowski, chodzi dokładnie o zasady przejścia sędziów na emeryturę. O konsekwencjach takiej decyzji rozmawiali goście programu Tak Jest, Ryszard Kalisz i Jacek Wilk.

Mike Tyson i Powstanie Warszawskie

Słynny bokser wziął udział w spocie reklamowym opowiadającym o Powstaniu Warszawskim. W filmiku widzimy Mike'a Tyson'a w biało-czerwonej opasce z napisem AK. Całość – przez życiorys byłego pięściarza - wzbudziła dużo kontrowersji.

Między satyrą polityczną a przestępstwem

Koszulka z napisem „Konstytucja, Jędrek!” na pomniku Lecha Kaczyńskiego - to prowokacja, dowcip czy już przestępstwo? Zdaniem policji - to czyn karalny. Autor happeningu jest poszukiwany przez funkcjonariuszy. O granicy między satyrą polityczną a przestępstwem, dyskutowali goście programu Tak Jest - Jacek Gawłowski, ilustrator m.in. „Gazety Wyborczej” i Agaton Koziński z „Polska The Times”.

Granice policyjnej interwencji w czasie protestów

Podczas manifestacji przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie - policja użyła gazu łzawiącego. Jak informuje Rzecznik Stołecznej Policji: "Ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu. W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów go użył". Czy polska policja staje się coraz bardziej brutalna wobec protestujących, czy protestujący się radykalizują i policja tylko na to reaguje? O tym dyskutowali goście programu Tak Jest, Mariusz Sokołowski i Jerzy Dziewulski.

Pentekostalizacja chrześcijaństwa

Proces powstawania nowych wspólnot zielonoświątkowych i przekształcania innych związków wyznaniowych w jedną, uniwersalną odmianę chrześcijaństwa - czyli pentekostalizacja - może zmienić oblicze Kościoła. Różnice widać już w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, a nawet w Polsce. Szacuje się, że do 2025 roku może być już nawet miliard chrześcijan zielonoświątkowych. O pentekostalizacji i ruchu charyzmatycznym dyskutowali goście programu Tak Jest, ks. Andrzej Kobyliński i Krzysztof Gawkowski.

Referendum nie będzie - porażka czy sukces Prezydenta?

Listopadowego referendum nie będzie. Sztandarowy projekt Andrzeja Dudy nie dojdzie do skutku. Za wyrażeniem zgody przez Senat na referendum opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. Aby inicjatywa przeszła potrzeba było 47 głosów za. O tym czy jest to porażka czy sukces Andrzeja Dudy, mówił w Tak Jest wiceszef Kancelarii Prezydenta. Paweł Mucha odniósł się także do podpisanej już przez Prezydenta noweli ustawy m.in. o SN i KRS.

Senat przeciwko prezydenckiemu referendum

Senatorowie opowiedzieli się przeciwko prezydenckiemu projektowi, który dotyczył przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji. Referendum miało się odbyć w dniach 10-11 listopada. Za wnioskiem prezydenta opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. - Żałuję, że społeczeństwo nie będzie miało szansy, by wypowiedzieć się w sprawie konstytucji - powiedział po zakończonym głosowaniu w Senacie wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. O tym, co decyzja senatorów oznacza dla Andrzeja Dudy, rozmawiali goście programu Tak Jest - Jacek Wilk i Ryszard Kalisz.

Wniosek ws. referendum w Senacie

Dziś przed południem senacka komisja ustawodawcza odrzuciła wniosek prezydenta, dotyczący rozpisania referendum przedkonstytucyjnego. W komisji - tak jak i całym Senacie - większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Ta decyzja oznacza więc, że Senat najprawdopodobniej odrzuci wniosek Andrzeja Dudy. O przyszłości prezydenckiej inicjatywy rozmawiali goście programu Tak Jest - Aleksander Bobko i Michał Kamiński.

Wyrzucanie luksusowych towarów - jako sposób na przetrwanie marki

Znany, luksusowy dom mody nie chce, aby jego produkty były sprzedawane za bezcen. Brytyjska marka zniszczyła odzież i kosmetyki za prawie 140 milionów złotych. Wszystko po to, by utrzymać status marki luksusowej. O tym, czy to marnotrawstwo czy normalny zabieg marketingowy - dyskutowali w programie Tak Jest właścicielka modowej agencji, Małgorzata Leitner i Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Ile może zarabiać kandydat na samorządowca?

PiS chce ustalić górną granicę zarobków dla kandydatów na samorządowców pełniących funkcje w spółkach skarbu państwa. Limit ten ma wynieść 15 tysięcy złotych. Zakaz ma jednak nie obejmować członków rad nadzorczych spółek. Według posła Nowoczesnej, Marka Sowy limit podniesiono, by ułatwić startowanie politykom Prawa i Sprawiedliwości. „To nie cenzus majątkowy, a wybór ścieżki kariery” - twierdzi członek klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Zbigniew Gryglas.

Rostowski przed Komisją Amber Gold

Były minister finansów za rządów PO-PSL pojawił się dziś na posiedzeniu komisji do spraw Amber Gold. Jacek Rostowski wezwany został w charakterze świadka. Zeznał, że w jego ocenie piramida finansowa została skonstruowana w sposób przemyślany, przez co na wczesnym etapie oszustwo było nie do wykrycia, nawet przez najważniejsze osoby i instytucje w państwie. Były też nerwy i osobiste przytyki na linii Rostowski-Wasserman. O wyjątkowo napiętej atmosferze na komisji i efektach jej pracy rozmawiali Łukasz Rzepecki (Kukiz’15) i Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

Czy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest zgodne z konstytucją?

Prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem - tak brzmi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie stwierdzili, że Andrzej Duda mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego skazanego nieprawomocnie za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania CBA dotyczące afery gruntowej. Zdanie odrębne do orzeczenia Trybunału zgłosił sędzia Leon Kieres. O decyzji Trybunału rozmawiali goście programu Tak Jest: Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej oraz Ireneusz Zyska z Wolnych i Solidarnych.

Sędzia Józef Iwulski o swojej przeszłości

Sędzia Józef Iwulski, który pełni obecnie obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego odpowiadał w programie „Tak Jest” na zarzuty o udział w wydawaniu wyroków w procesach politycznych w stanie wojennym.

(Nie)wspólne świętowanie

Z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbyło się w piątek uroczyste Zgromadzenie Narodowe. We wspólnym świętowaniu nie wziął jednak udziału klub Platformy Obywatelskiej. Politycy Nowoczesnej i PSL natomiast pojawili się, a następnie wyszli tuż przed orędziem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent Słupska, Robert Biedroń stwierdził, że takie wydarzenie było dobrym powodem, by pokazać, że jesteśmy wspólnotą, bo "Polacy są już zmęczeni tym konfliktem".

Kto pracował przy zmianach w ustawie o KRS i SN?

Projekt wniesiony przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN. Obecnie Zgromadzenie może tego dokonać dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. O tym kto tworzył zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - adwokat Michał Wawrykiewicz i rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Biały orzeł na tęczowym tle - pod lupą prokuratury

Częstochowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważenia godła państwowego. Chodzi o transparent, który nieśli uczestnicy marszu równości w Częstochowie. Zgłoszenie wpłynęło od prywatnej osoby, ale wcześniej w tej sprawie interweniował minister Joachim Brudziński, któremu także nie spodobała się flaga z białym orłem na tęczowym tle. O sprawie rozmawiali goście programu Tak Jest - Krystian Legierski i Tomasz Rzymkowski.