Tak jest

Tak jest

Lewą flanką po sukces jesienią?

Od Konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, przez ustawę o leczeniu niepłodności (in vitro), aż po prospołeczne postulaty gospodarcze, jak likwidacja tzw. umów śmieciowych czy dopłaty do pensji minimalnych. Im bliżej do wyborów, tym dowodów na lewicowość Platformy Obywatelskiej przybywa. Rządzący tłumaczą, że zawsze byli wrażliwi na sprawy społeczne, w dodatku pojawiły się fundusze na ich realizację. Przeciwnicy przypominają, że przez 8 lat koalicja mogła zrobić zdecydowanie więcej, by poprawić sytuację gorzej sytuowanych i dyskryminowanych Polaków. O tym, czy zwrot ku lewej stronie pomoże PO odnieść sukces jesienią rozmawiali w Tak jest Iwona Śledzińska-Katarasińska i Krystian Legierski.

Ruchy Kukiza

Pod koniec sierpnia ma odbyć się w Warszawie konwencja Ruchu Kukiza, na której zostanie przedstawiona strategia formacji. Na razie słychać jednak głównie o konfliktach w środowisku byłego kandydata na prezydenta. Związany z nim były rywal w wyborach Paweł Tanajno uspokajał - "taka organizacja musi rodzić się w chaosie, z tego wyjdą dobre owoce". Sceptyczny był warszawski radny Piotr Guział, do niedawna sympatyk Ruchu. "Co innego happening, co innego zmiana ustroju. Do tego trzeba mieć wiedzę i kompetencje. Takich specjalistów w otoczeniu Kukiza nie widać" podkreślał Guział.

Sejm za Bodnarem

Posłowie wybrali Adama Bodnara na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich - ma zastąpić na tym stanowisku prof. Irenę Lipowicz, która kończy swoją kadencję. Kandydaturę Bodnara musi jeszcze zaakceptować Senat. Kandydat na stanowisko RPO mówił, że w na początku swojego urzędowania zajmie się między innymi nienawiścią w internecie. "Musimy zastanowić się na stworzeniem strategii, jak sobie z tym radzić" podkreślał Bodnar.

Kościół zakazuje in vitro

Polski Episkopat skrytykował podpisanie ustawy o in vitro. W zamieszczonym komunikacie, biskupi podkreślili, że katolikom nie wolno stosować tej metody. "Żeby urodził się jeden człowiek z in vitro, zakładana jest śmierć kilku innych" ostrzegał rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki. Stanowisko Kościoła negatywnie oceniał prof. Tadeusz Bartoś. "Zarodek to potencjalny człowiek, nie człowiek. (...) Humanizowanie zarodka jest dosyć komiczne" mówił filozof.

Sejm chce ratować pieszych

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym - pomysł zakłada, że piesi już oczekując na przejście po pasach, będą mieli pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Zdaniem Beaty Bublewicz z PO, takie rozwiązanie sprawdziło się za granicą. "Polacy wyjeżdżają i nie ma informacji, by tam rozjeżdżali pieszych" mówiła posłanka. W skuteczność nowego prawa nie wierzył Jerzy Dziewulski. "Jeżeli politycy uważają, że wystarczy uchwalić przepis i będzie bezpieczniej, to w ogóle nie rozumieją bezpieczeństwa drogowego" podkreślał były antyterrorysta.

Wyborcza bitwa o młodych

Programy mieszkaniowe, podwyższenie płacy minimalnej, rządowe dopłaty do wynagrodzeń czy "oskładkowanie" tzw. umów śmieciowych. To tylko niektóre pomysły, którymi partie polityczne chcą przekonać do siebie młodych. Tuż przed jesiennymi wyborami ugrupowania prześcigają się w podawaniu recept na poprawę sytuacji dwudziesto- i trzydziestolatków, którzy coraz częściej decydują się szukać lepszych szans poza Polską. A że to właśnie młodsi głosujący, jak pokazały wybory prezydenckie, mogą przechylić szalę zwycięstwa na którąś ze stron, starania o ich poparcie wydają się w tej kampanii być priorytetem zarówno dla rządzących, jak i opozycji. O ofercie swoich partii dla młodych rozmawiali w programie Tak jest Aleksandra Gajewska z PO i Paweł Szefernaker z PiS-u.

Lewica, czyli Razem jednak osobno

SLD, Twój Ruch i kilka innych mniejszych partii i organizacji stworzy wspólne koalicyjne listy w wyborach parlamentarnych. Choć kampania jeszcze oficjalnie nie ruszyła, to już trwają spekulacje, kto będzie liderem Zjednoczonej Lewicy na listach w poszczególnych regionach. Czasu jest coraz mniej, ale część polityków wciąż liczy, że do porozumienia dołączą partie Razem oraz ugrupowanie Rozenka i Napieralskiego, czyli Biało-Czerwoni. Ci zarzekają się, że nie chcą iść ramię w ramię z Millerem i Palikotem i zapowiadają start pod własnym szyldem. O tym, czy istnieje jakakolwiek szansa na pełne zjednoczenie po lewej stronie sceny politycznej dyskutowali w programie Tak jest Justyna Samolińska z partii Razem i Krzysztof Gawkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Pisarz na sprzedaż

Pisarz Szczepan Twardoch, autor między innymi powieści "Morfina", stał się twarzą jednej z marek motoryzacyjnych, co spotkało się z falą krytyki w mediach społecznościowych. Zdaniem Witolda Beresia, Twardoch "przekroczył cienką granicę". "Pisarz sprzedaje emocje, a emocje to pewna wiarygodność" podkreślał Bereś. Twardocha bronił Krzysztof Varga. "Książka to towar. (...) Czy gdyby Twardoch pisał chłam, to wolno byłoby mu wchodzić w takie sprawy?" pytał pisarz.

Falenta na usługach służb

Główny oskarżony w tzw. aferze podsłuchowej - Marek Falenta - miał współpracować jednocześnie z trzema najważniejszymi polskimi służbami. Co więcej, jak donosi "Gazeta Wyborcza" ABW, CBA i CBŚ miały wzajemnie o swoich działaniach nic nie wiedzieć. Falenta był prawdopodobnie informatorem agentów trzech służb. Dane, które im przekazywał, miały pochodzić właśnie z nielegalnie nagranych rozmów. O tym, czy to możliwe, by jeden człowiek ogrywał trzy najważniejsze państwowe służby specjalne, rozmawiali w programie Tak jest były szef WSI gen. Marek Dukaczewski oraz były policjant Jerzy Dziewulski.

Młodzi nie chcą w Polsce

Niemal połowa młodych Polaków myśli o emigracji - wynika z badań, przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Według Jana Śpiewaka, ten problem powinno rozwiązać państwo. "Trzeba sprawić, żeby nie tylko tania siła robocza decydowała o konkurencyjności Polski" mówił radny Warszawy. Zdaniem profesora Ireneusza Krzemińskiego, winne są raczej za wysokie aspiracje młodego pokolenia. "Jak państwo miałoby sprawić, żeby Polacy zaczęli więcej zarabiać?" pytał socjolog.

Kukizowe pomysły na państwo

Likwidacja PIT, reforma sądownictwa czy wprowadzenie emerytury obywatelskiej. To tylko niektóre pomysły zmian, prezentowanych przez osoby związane z Pawłem Kukizem. Nie wykluczają również chęci zabrania się za konstytucję, która, ich zdaniem, jest nieczytelna i wprowadza chaos ustrojowy. Przeciwnicy Kukiza zarzucają mu, że chce przeprowadzić rewolucje, która pochłonie także te elementy systemu, które funkcjonują sprawnie. O wizji rozwoju kraju rozmawiali w programie Tak jest przedstawiciel Pawła Kukiza w woj. świętokrzyskim Jacek Wilk oraz sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Recepta na dopalacze

Rząd wytoczył kolejną wojnę sprzedawcom dopalaczy. Po fali zatruć toksycznymi substancjami, politycy prześcigają się w szukaniu recept na pokonanie problemu. MSW szykuje kampanie informacyjną z udziałem innych resortów, w tym ministerstwa zdrowia. Prawica zarzuca rządzącym opieszałość i nieskuteczność w walce z dilerami. O problemie dopalaczy, który wraca tuż przed gorącym okresem kampanijnym, rozmawiali w programie Tak jest posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa i senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej.

Imigranci do Polski

Polska zadeklarowała, że przyjmie 2 tysiące imigrantów z Syrii i Erytrei. Europosłanka PO Julia Pitera przekonywała, że to element szerszego planu Unii, który ma połozyć kres masowej imigracji - "Musimy się w to włączyć". Stanowczo przeciwny przyjmowaniu imigrantów był natomiast Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. "Będzie na nas wymuszana dalsza imigracja muzułmańska.(..) Ci ludzie nie szanują ani naszej cywilizacji, ani wolności" podkreślał Piłka.

WoJOWnik na zakręcie

Piotr Guział jeszcze w czerwcu był gorącym zwolennikiem Pawła Kukiza - teraz publicznie go krytykuje. Warszawski radny uważa, że czyni to dla dobra byłego kandydata na prezydenta. "Kukiz obudził Polaków, ale sam przysnął" mówił Guział. Robert Biedroń zaapelował do byłego burmistrza Ursynowa, by ten "wrócił na łono lewicy". "Wybierając Kukiza, zaserwujemy sobie wielkie szaleństwo, od którego będzie trzeba spłacać raty" podkreślał prezydent Słupska.

Przedwyborcze koło ratunkowe dla frankowiczów

Platforma Obywatelska chce pomóc frankowiczom i pozostałym osobom, które brały kredyty w innych walutach. Projekt ma być skierowany do najbardziej potrzebujących, a pomoc ograniczona wielkością kredytowanej nieruchomości czy wielkością pożyczki w stosunku do wartości mieszkania. PiS wytyka te ograniczenia i przypomina, że już wcześniej składał projekty w tej sprawie, które koalicyjna większość odrzucała. O ratowaniu zadłużonych we frankach rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha z PO i Arkadiusz Mularczyk, poseł Zjednoczonej Prawicy.

Kalisz przeprasza wicepremiera Siemoniaka

Minister domagał się przeprosin, poseł reaguje. Ryszard Kalisz odniósł się do artykułu „Do Rzeczy”. Tygodnik podał, że dotarł do zapisu rozmowy Aleksandra Kwaśniewskiego z właśnie Ryszardem Kaliszem. Politycy mieli zostać nagrani w warszawskiej restauracji w październiku 2013 roku. Poseł Kalisz miał tam mówić, że szef SKW ma rzekomo posiadać poszlaki dotyczące korupcji na najwyższych szczeblach władzy, w którą może być zamieszany między innymi Tomasz Siemoniak. W programie "Tak jest" Ryszard Kalisz tłumaczy kontekst wypowiedzianych słów, przeprasza wicepremiera i snuje przypuszczenia odnośnie dalszego ciągu afery podsłuchowej.

Programowe wyliczenia

Polityczni konkurenci biorą pod lupę program Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska zarzuca kandydatce PiS na premiera Beacie Szydło, że jej plan dla Polski jest niedoszacowany. Natomiast zdaniem Ryszarda Petru, lidera NowoczesnejPL program PiS może doprowadzić w Polsce do sytuacji podobnej do tej, która panuje dziś w Grecji. O wyliczeniach wybporczych w programie Tak Jest rozmawiali szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski i szef sztabu wyborczego PO Marcin Kierwiński.

Eutanazja z powodu depresji

Belgia przyznała prawo do eutanazji 24-letniej dziewczynie chorej na depresję. Pacjentkę przebadało trzech lekarzy, którzy wyrazili zgodę na zabieg. Zgodnie z belgijskim prawem, lekarze mogą zgodzić się na eutanazję, jeśli pacjent jest nieuleczalnie chory, a jego cierpienie stałe i bez możliwości złagodzenia. Czy depresja powinna być powodem eutanazji - mówili goście programu TAK JEST.

Kampanijne budżety

Jakimi budżetami dysponują partie polityczne? Kto zaoszczędził a kto będzie musiał zaciągnąć kredyt? Kampania oficjalnie nie rozpoczęta,ale nikt na jej ogłoszenie nie czeka, tylko rusza w trasę.

Prezydencki obraz młodych

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Polityki" mówił, że młodzi Polacy mają postawę roszczeniową, "nie chcą się ścigać". Zdaniem Justyny Samolińskiej z Partii Razem, prezydent jest "oderwany od rzeczywistości". "Nazywanie oczekiwania opieki zdrowotnej roszczeniowym, to pomylenie pojęć" podkreślała Samolińska. Z prezydentem zgadzał się natomiast socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, którego zdaniem za wysokimi aspiracjami młodych nie idą "umiejętność współpracy i przyjmowania zobowiązań".