Tak jest

Tak jest

Recepta na dopalacze

Rząd wytoczył kolejną wojnę sprzedawcom dopalaczy. Po fali zatruć toksycznymi substancjami, politycy prześcigają się w szukaniu recept na pokonanie problemu. MSW szykuje kampanie informacyjną z udziałem innych resortów, w tym ministerstwa zdrowia. Prawica zarzuca rządzącym opieszałość i nieskuteczność w walce z dilerami. O problemie dopalaczy, który wraca tuż przed gorącym okresem kampanijnym, rozmawiali w programie Tak jest posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa i senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej.

Imigranci do Polski

Polska zadeklarowała, że przyjmie 2 tysiące imigrantów z Syrii i Erytrei. Europosłanka PO Julia Pitera przekonywała, że to element szerszego planu Unii, który ma połozyć kres masowej imigracji - "Musimy się w to włączyć". Stanowczo przeciwny przyjmowaniu imigrantów był natomiast Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. "Będzie na nas wymuszana dalsza imigracja muzułmańska.(..) Ci ludzie nie szanują ani naszej cywilizacji, ani wolności" podkreślał Piłka.

WoJOWnik na zakręcie

Piotr Guział jeszcze w czerwcu był gorącym zwolennikiem Pawła Kukiza - teraz publicznie go krytykuje. Warszawski radny uważa, że czyni to dla dobra byłego kandydata na prezydenta. "Kukiz obudził Polaków, ale sam przysnął" mówił Guział. Robert Biedroń zaapelował do byłego burmistrza Ursynowa, by ten "wrócił na łono lewicy". "Wybierając Kukiza, zaserwujemy sobie wielkie szaleństwo, od którego będzie trzeba spłacać raty" podkreślał prezydent Słupska.

Przedwyborcze koło ratunkowe dla frankowiczów

Platforma Obywatelska chce pomóc frankowiczom i pozostałym osobom, które brały kredyty w innych walutach. Projekt ma być skierowany do najbardziej potrzebujących, a pomoc ograniczona wielkością kredytowanej nieruchomości czy wielkością pożyczki w stosunku do wartości mieszkania. PiS wytyka te ograniczenia i przypomina, że już wcześniej składał projekty w tej sprawie, które koalicyjna większość odrzucała. O ratowaniu zadłużonych we frankach rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha z PO i Arkadiusz Mularczyk, poseł Zjednoczonej Prawicy.

Kalisz przeprasza wicepremiera Siemoniaka

Minister domagał się przeprosin, poseł reaguje. Ryszard Kalisz odniósł się do artykułu „Do Rzeczy”. Tygodnik podał, że dotarł do zapisu rozmowy Aleksandra Kwaśniewskiego z właśnie Ryszardem Kaliszem. Politycy mieli zostać nagrani w warszawskiej restauracji w październiku 2013 roku. Poseł Kalisz miał tam mówić, że szef SKW ma rzekomo posiadać poszlaki dotyczące korupcji na najwyższych szczeblach władzy, w którą może być zamieszany między innymi Tomasz Siemoniak. W programie "Tak jest" Ryszard Kalisz tłumaczy kontekst wypowiedzianych słów, przeprasza wicepremiera i snuje przypuszczenia odnośnie dalszego ciągu afery podsłuchowej.

Programowe wyliczenia

Polityczni konkurenci biorą pod lupę program Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska zarzuca kandydatce PiS na premiera Beacie Szydło, że jej plan dla Polski jest niedoszacowany. Natomiast zdaniem Ryszarda Petru, lidera NowoczesnejPL program PiS może doprowadzić w Polsce do sytuacji podobnej do tej, która panuje dziś w Grecji. O wyliczeniach wybporczych w programie Tak Jest rozmawiali szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski i szef sztabu wyborczego PO Marcin Kierwiński.

Eutanazja z powodu depresji

Belgia przyznała prawo do eutanazji 24-letniej dziewczynie chorej na depresję. Pacjentkę przebadało trzech lekarzy, którzy wyrazili zgodę na zabieg. Zgodnie z belgijskim prawem, lekarze mogą zgodzić się na eutanazję, jeśli pacjent jest nieuleczalnie chory, a jego cierpienie stałe i bez możliwości złagodzenia. Czy depresja powinna być powodem eutanazji - mówili goście programu TAK JEST.

Kampanijne budżety

Jakimi budżetami dysponują partie polityczne? Kto zaoszczędził a kto będzie musiał zaciągnąć kredyt? Kampania oficjalnie nie rozpoczęta,ale nikt na jej ogłoszenie nie czeka, tylko rusza w trasę.

Prezydencki obraz młodych

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Polityki" mówił, że młodzi Polacy mają postawę roszczeniową, "nie chcą się ścigać". Zdaniem Justyny Samolińskiej z Partii Razem, prezydent jest "oderwany od rzeczywistości". "Nazywanie oczekiwania opieki zdrowotnej roszczeniowym, to pomylenie pojęć" podkreślała Samolińska. Z prezydentem zgadzał się natomiast socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, którego zdaniem za wysokimi aspiracjami młodych nie idą "umiejętność współpracy i przyjmowania zobowiązań".

Prokurator kontra obrońca

Od 1 lipca w życie weszły nowe przepisy, dotyczące procesu karnego. Największa zmiana to kontradyktoryjność - od teraz to na prokuratorze będzie spoczywał ciężar udowodnienia winy, natomiast sędzia staje się jedynie arbitrem sporu między stronami. Według posła i adwokata Ryszarda Kalisza, błędem jest brak jednoczesnej reformy prokuratury - "ten system nie jest przygotowany na kontradyktoryjność". Jeszcze ostrzej nowe przepisy atakował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, będą one faworyzować zamożnych oskarżonych. "Dobrze płatny adwokat, broniący bogatych mafiosów, poradzi sobie z często zmieniającymi się prokuratorami" podkreślał lider Solidarnej Polski.

Nowoczesna Platforma Petru

W samo południe Ryszard Petru zorganizował konferencję prasową pod Pałacem Prezydenckim. Apelował na niej do prezydenta o niepodpisywanie ustawy o składkach i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ta inicjatywa, tak jak kilka wcześniejszych (m.in. inauguracja crowdfundigowego finansowania jego partii), przeszła w mediach bez większego echa. Eksperci zastanawiają się, czy NowoczesnaPL, do której przylgnęła łatka młodszej siostry Platformy Obywatelskiej, będzie w stanie przebić się do świadomości wyborców jako formacja zmiany, która rządami PO jest zawiedziona. O programie i przyszłości tego projektu rozmawiali w programie Tak jest Ryszard Petru i Marcin Święcicki z PO.

Referendum i co dalej?

- Najważniejsze jest wrześniowe referendum - to główny przekaz Pawła Kukiza, skierowany do swoich zwolenników podczas sobotniego spotkania w Lubinie. Były kandydat na prezydenta apelował do zgromadzonych, by organizowali komitety referendalne, które miałyby pomóc osiągnąć wiążącą frekwencję, która wynosi minimum 50 procent. Po referendum do październikowych wyborów zostanie niewiele ponad miesiąc, a ruch Kukiza wciąż nie ma zorganizowanych żadnych struktur. Sam Kukiz podkreśla, że programu pisać nie będzie, bo uznaje go za oszustwo wyborcze. O tym, jak będzie wyglądać ruch tzw. „woJOWników” rozmawiali w programie Tak jest Piotr Guział i Tomasz Nałęcz.

Piesi zawsze z pierwszeństwem?

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło dokładnie 1116 pieszych. W Unii Europejskiej gorsze statystyki ma tylko Łotwa i Rumunia. Gro z tych wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych. Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kończy prace nad nowelizacją przepisów, która daje na drodze pierwszeństwo pieszym już czekającym na chodniku przed pasami. Każdy kierowca widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać i ją przepuścić. Zdania co do skuteczności tej zmiany są podzielone, choć jej cel jasny - zmniejszenie liczby ofiar wśród pieszych. O tej propozycji w programie Tak jest Andrzej Morozowski rozmawiał z prawnikiem Maciejem Wrońskim (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego).

WoJOWnicy Pawła Kukiza

W sobotę zwolennicy formacji Pawła Kukiza spotkają się na konwencji w Lubinie na Dolnym Śląsku. Wybiera się na nią również warszawski radny Piotr Guział, który podkreśla, że Paweł Kukiz "pokazał, że można w Polsce zmienić system". Tego entuzjazmu nie podziela Przemysław Wipler z Partii Korwina, który uważa, że "zawiódł on wiele osób".

Co dalej z Sikorskim?

Radosław Sikorski zrezygnował z funkcji Marszałka Sejmu. Jak dalej potoczy się jego polityczna droga, która od jakiegoś czasu obfituje w nieoczekiwane zakręty, niekoniecznie chlubne.

Polityczna ocena Radosława Sikorskiego

Według Adama Bielana rezygnacja Radosława Sikorskiego z funkcji Marszałka Sejmu to koniec jego kariery politycznej. Zdaniem Urszuli Augustyn jego talent zostanie jeszcze kiedyś wykorzystany.

Kobiece starcie

Walka o fotel premiera rozegra się prawdopodobnie pomiędzy dwiema kobietami, obecną Prezes Rady Ministrów Ewą Kopacz a kandydatką PiS na to miejsce Beatą Szydło. Ta druga, choć kampania oficjalnie się nie rozpoczęła wyruszyła już w trasę po głosy wyborców.

Lewica w końcu razem?

Ruszyły rozmowy przeszło 30 organizacji lewicowych na temat wspólnego programu w wyborach parlamentarnych. Zespołowi patronuje OPZZ, a w spotkaniu biorą udział przedstawiciele większości partii, ruchów i stowarzyszeń związanych z lewą stroną sceny politycznej. Na obradach zabrakło jednak Andrzeja Rozenka i Grzegorza Napieralskiego, którzy sprzeciwiają się jednoczeniu lewicy pod szyldem SLD i upolitycznieniu związku zawodowego, jakim jest OPZZ. Ci politycy chcą wystartować z własnym projektem, co rzuca inne światło na cały proces wypracowywania wielkiego porozumienia na lewicy. O szansach na zbudowanie wspólnych list wyborczych i zażegnanie sporów rozmawiali w programie Tak jest Andrzej Rozenek i Dariusz Joński z SLD.

Za kuso na Paradę Równości?

Marta Konarzewska została poproszona przez organiatorów tegorocznej Parady Równości o opuszczenie jej lub ubranie się. Powodem było to, że przyszła półgoła, z zaklejonymi sutkami. Jak sama mówi, jej sposób ubioru był sposobem przekazu treści. W Tak Jest rozmowa o granicach których nie widać oraz o tym dlaczego kobiece nagie piersi wywołują więcej kontrowersji od odkrytych męskich torsów.

"Razem" czy osobno? - podział na lewicy

OPZZ zorganizowało spotkanie kilkunastu partii i organizacji lewicy. Były to m.in.: SLD, Twój Ruch, Zieloni, Partia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Celem spotkania miało być porozumienie lewicy i stworzenie jednej wspólnej listy w najbliższych wyborach parlamentarnych. W rozmowach nie wzięli udziału przedstawiciele najmłodszej partii po lewej stronie sceny politycznej - "Razem". O powodach takiej decyzji mówiła w Tak Jest działaczka tej partii - Magdalena Malińska.