Tak jest

Tak jest

Duda kontra „Newsweek”

Tygodnik „Newsweek” donosi o luksusowych wakacjach Piotra Dudy. Przewodniczący "Solidarności" miał spędzać urlop w kołobrzeskim bardzo drogim hotelu, będącym własnością spółki należącej do Związku. Za pobyt miał nie zapłacić ani złotówki, mimo że doba w takim apartamencie kosztuje nawet 1300zł. Przewodniczący związku ograniczył się tylko do wydania oświadczenia, w którym nie odniósł się bezpośrednio do stawianych mu zarzutów. O tej sprawie, a także o wynikach niedzielnego referendum rozmawiali w programie Tak jest senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej i poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki.

Europa boi się imigrantów

Fala imigrantów próbuje się przedostać z Węgier na zachód Europy - w Budapeszcie doszło już do pierwszych starć między uchodźcami a nacjonalistami. Komisja Europejska zaproponowała, by imigranci zostali odgórnie rozdzieleni między państwa Wspólnoty. "Polska ma moralny obowiązek, ale i egoistyczny interes, by tych ludzi przyjąć. Mamy kryzys demograficzny" mówił socjolog Jan Śpiewak. Przeciwny przyjmowaniu uchodźców był Marian Piłka z Prawicy RP - "mamy do czynienia z inwazją islamu na Europę".

Dołeccy na wolności

Dariusz i Ewa Dołeccy po prawie 3 miesiącach wyszli z aresztu. Rodzice lidera "Wolnych Konopi" są oskarżeni o sprowadzenie do Polski oleju konopnego - Dołeccy utrzymują, że wieźli go dla chorej na nowotwór matki. "W celi siedziałam z osadzonymi za zabójstwo" mówiła Ewa Dołecka.

Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski na listach PO

Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski wystartują w nadchodzących wyborach parlamentarnych z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jakub Rutnicki z PO mówił: „mamy bardzo silne listy i pokazujemy szeroki wachlarz kandydatów.” Zupełnie inaczej zmiany na listach PO odbiera poseł Zjednoczonej Lewicy, Adam Bielan: „Ja się bardzo cieszę, że rośnie frakcja PiS-owców w PO. To się skończy tym, że PO wreszcie przestanie atakować PiS.”

Religia przedmiotem sporu

Pierwszego września w całej Polsce pierwszy raz w tym roku szkolnym rozbrzmiały dzwonki dając znać, że rozpoczął się jesienny semestr. Z kolejnym rokiem nauki wróciła dyskusja nad znaną wszystkim kwestią obecności religii w szkolnych murach. Ten moment wykorzystała Zjednoczona Lewica, która wystartowała z kampanią wzywającą do zaprzestania finansowania tego przedmiotu z budżetu państwa. Zdaniem tej formacji, nauka religii powinna przenieść się do salek katechetycznych, powstałych przy parafiach. O sporze, który bardzo trudno będzie rozstrzygnąć, rozmawiali w programie Tak jest ks. Henryk Zieliński i teolog Jarosław Makowski.

Solidarnościowe obchody z polityką w tle

35 lat temu podpisano słynne porozumienie gdańskie, czyli 21 postulatów, które zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej. Powstała Solidarność, na czele której stanął Lech Wałęsa. W stolicy Pomorza odbyły się oficjalne związkowe obchody pięknej rocznicy, na które zaproszono m.in. prezydenta, prezesa PiS-u i Beatę Szydło. Zabrakło miejsca dla niektórych związkowców, ale i premier Ewy Kopacz. Obecny przewodniczący Solidarności Piotr Duda jednym głosem z chórem polityków PiS-u podkreśla, że premier jest „antyzwiązkowa” i powinna pójść do psychologa, a on będzie zapraszał, kogo zechce. O uroczystościach w cieniu politycznych podziałów rozmawiali w programie Tak jest Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej i poseł niezrzeszony Zbigniew Girzyński.

Kurski bez szans na poselski mandat

Znamy wstępny kształt list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. W Warszawie, zgodnie z przewidywaniami, „jedynką” będzie Jarosław Kaczyński, a Beata Szydło otworzy listę w okręgu chrzanowskim. Ostatecznie w wyborczym wyścigu nie wystartuje Jacek Kurski. Decyzją władz PiS-u były eurodeputowany nie znalazł się na listach i nie zobaczymy go w poselskiej ławie. O swoich pozaparlamentarnych planach na przyszłość Jacek Kurski rozmawiał z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest.

Senackie komisje torpedują październikowe referendum

Sześć komisji senatu rekomenduje parlamentarzystom izby wyższej odrzucenie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zarządzenia referendum. Plebiscyt, który miałby się odbyć 25 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych, stanął więc pod jeszcze większym znakiem zapytania. Głosowanie nad wnioskiem na początku września, ale do tego czasu dyskusja nad słusznością pomysłu prezydenta nie powinna stracić na sile. O referendum, ale także o kampanii wyborczej i sporach między dużym i małym pałacem, rozmawiali w programie Tak jest Anna Zalewska z PiS-u i Jakub Rutnicki z PO.

Wypuszczają-zamykają

Sąd zdecydował, że Marcin Dubieniecki pozostanie na razie w areszcie - uwzględniono bowiem wniosek prokuratury, by podejrzany przebywał w odosobnieniu do czasu rozpatrzenia skargi na wcześniejszą decyzję o możliwości wyjścia za kaucją. Poseł i prawnik Ryszard Kalisz krytykował brak uzasadnienia własnych działań ze strony sędziów. "Ten sędzia powinien wyjść i publicznie wyjaśnić swoją decyzję" mówił Kalisz

Zdrada milionów

Dane niemal 40 milionów użytkowników ukradli hakerzy z bazy portalu randkowego Ashley Madison, przeznaczonego dla ludzi w stałych związkach. Zdaniem seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego, taka powszechność zdrady nie powinna zaskakiwać. "Mamy program biologiczny na zmienność partnerów seksualnych" mówił prof. Izdebski. Magdalena Korzekwa z organizacji CitizenGO podkreślała natomiast niszczycielski wpływ zdrady na relacje między małżonkami - "To nie brak miłości, tylko krzywda i olbrzymie cierpienie dla drugiej osoby".

Legalne narkotyki według policyjnego generała

Były Komendant Główmy Policji zastanawia się nad legalizacją tzw. miękkich narkotyków. Marek Działoszyński tłumaczył w programie Tak Jest, że wzorem innych państw Polska powinna zastanowić się nad zalegalizowaniem np. marihuany. Podkreślał jednak, że przed narkotykami należy chronić szczególnie młodych ludzi. Jednak zdaniem Marka Działoszyńskiego dla osób dorosłych tzw. miękkie narkotyki mogłyby być dostępne podobnie jak alkohol.

Pytania referendalne

Andrzej Duda zwrócił się do Senatu z wnioskiem o referendum 25 października. W specjalnym telewizyjnym wystąpieniu Andrzej Duda oświadczył, że chciałby, aby w dniu wyborów parlamentarnych odbył się również plebiscyt. Pytania dotyczyłyby obniżenia wieku emerytalnego, zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz ochrony Lasów Państwowych. W Tak Jest, Michał Kamiński, minister w kancelarii premier Kopacz.

Dodatkowe pytania czy nowe referendum?

W czwartek Andrzej Duda ma podjąć decyzję w sprawie kolejnych pytań referendalnych. Mówi się, że prezydent będzie chciał dołączyć pytania do zarządzonego już na wrzesień głosowania. W tej sprawie jednak wielu konstytucjonalistów uważa, że nie jest to zgodne z ustawą zasadniczą. Innym pomysłem jest zarządzenie nowego referendum w październiku, które miałoby się odbyć w dniu wyborów parlamentarnych. W takiej sytuacji prezydent musiałby jednak uzyskać zgodę senatu, w którym większość ma Platforma Obywatelska. Na pytanie, co zrobi prezydent Duda, próbowali odpowiedzieć w programie Tak jest Urszula Augustyn z Platformy Obywatelskiej i Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy.

Tęcza zniknie

Do końca sierpnia z pl. Zbawiciela ma zniknąć słynna tęcza. Nie wiadomo na razie, co stanie się później z kontrowersyjną instalacją. "Może będzie podróżować po Polsce? Niech stanie się symbolem bycia częścią postępowej Europy" mówiła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Takiego losu nie życzył tęczy Marian Piłka z Prawicy RP - "Ona nie ma nic wspólnego z otwartością, to prowokacja antykatolicka".

Młodym trudniej?

"Pokolenie naszych rodziców miało przynajmniej stabilną pracę" mówiła Marcelina Zawisza z Partii Razem. Jej zdaniem, dziś młodym ludziom żyje się trudniej - "nie wiemy nawet, czy będziemy mieli emerytury". Według Agnieszki Pomaskiej z PO, sytuację może zmienić reforma systemu edukacji. " W naszym programie znajdzie się na pewno edukacja pozaformalna, dająca lepsze przygotwanie do wyboru własciwej drogi życiowej" mówiła posłanka.

"Jestem przeciw referendum"

Były prezes TK prof. Andrzej Zoll uważa, że referendum w takiej formie, w jakiej ma się odbyć 6 września, może być niekonstytucyjne. "Art. 125 Konstytucji dopuszcza referenda tylko w sytuacji zasadniczych spraw państwowych. Każda z tych kwestii, o które będziemy pytać w referendum, jest sprawą ważna, ale nie o zasadniczym znaczeniu" podkreślał były szef PKW.

AI: nie karać za prostytucję

Amnesty International wezwała do dekryminalizacji prostytucji na całym świecie. Jak tłumaczyła szefowa polskiego oddziału tej organizacji Dragija Nadażdin, ma to zapewnić lepszą ochronę praw osób, świadczących usługi seksualne. "Handlarze ludźmi i ci, którzy zmuszają do prostytucji, nie mogą być objęci dekryminalizacją" podkreślała Nadażdin. Rezolucję AI krytykowała Karina Walinowicz z Instytutu Ordo Iuris. "Nie można sankcjonować patologii społecznej, jaką jest prostytucja" mówiła prawniczka.

"Wolne Konopie" w Sejmie

Janusz Palikot zrzeknie się mandatu posła. Wszystko po to, by na jego miejsce do Sejmu wszedł Andrzej Dołecki, prezes stowarzyszenia "Wolne Konopie". Jak wyjaśnia polityk zależy mu na tym, żeby zwrócić uwagę na problemy osób zatrzymywanych przez policję w związku z posiadaniem w celach leczniczych oleju konopnego. O tym jak będzie wyglądała, krótka, dwumiesięczna kadencja Andrzeja Dołeckiego rozmwaiali w programie Tak Jest Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej i Andrzej Dołecki.

"Platforma oderwała się od ludzi"

Lidia Staroń opuściła szeregi Platformy Obywatelskiej. "Przyczyną były sprawy ustawowe, człowiek dochodzi do ściany i niewiele może zrobić" tłumaczyła swoją decyzję posłanka. Radna Warszawy i działaczka PO Aleksandra Gajewska sugerowała, że przyczyną był brak Staroń na listach wyborczych. "Przy ostatnich głosowaniach posłanka opowiedziała się inaczej niż Platforma. Dla naszego środowiska decyzja o jej odejściu może być rozsądna" mówiła Gajewska