Tak jest

Tak jest

Adam Z. zapewnia o niewinności. "Nie zabiłem Tylman, wyjaśnienia na mnie wymuszono

Przed Sądem Okręgowym w Poznaniu rozpoczął się proces oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman Adama Z. Mężczyzna odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do winy. W sądzie Adam Z. nie podtrzymał przytoczonych przez sąd wyjaśnień w części dotyczącej tego, co działo się po wyjściu z klubu. Oskarżony potwierdził, że nie pamięta okoliczności, w jakich miała zginąć Ewa Tylman. Powiedział też, że do niekorzystnych dla siebie wyjaśnień zmuszali go policjanci. "Zostałem wplątany w sprawę, której nie popełniłem" – powiedział przed sądem. "Byłem zastraszany, zabierali mi krzesło, śmiali się z mojej orientacji seksualnej". O sposobie pracy pracy policji w przypadku takich śledztw i możliwym prawdopodobieństwie oskarżeń stawianych przez Adam Z. wobec policji rozmawiali w programie Tak jest: dr Paweł Moczydłowski i płk Maciej Karczyński.

Zamieszki po zabójstwie w Ełku - pytania o podtekst

Niewydolność krążeniowa spowodowana krwotokiem - to bezpośrednia przyczyna śmierci 21-letnego Daniela, który zginął w sylwestrową noc w Ełku, po awanturze w barze z kebabem. Sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna miał trzy rany kłute, w tym jedną sięgającą serca. Prokuratura wystąpiła już o areszt dla dwóch mężczyzn, Algierczyka i Tunezyjczyka, którym postawiono zarzut zabójstwa. Po tragedii w mieście doszło do zamieszek, a o ich tle w programie Tak jest rozmawiali Grzegorz Lindenberg i Krystian Legierski.

Kolekcja za miliony

"Dama z gronostajem" w rękach państwa. Na Zamku Królewskim w Warszawie została podpisana umowa między Ministerstwem Kultury a Fundacją Książąt Czartoryskich. Był to ostatni etap zakupu obrazu i innych dzieł ze zbiorów fundacji. Państwo kupiło kolekcję za sto milionów euro, czyli około pół miliarda złotych. Kupno skrytykowało Razem, które wskazywało na nieuzasadnione lokowanie publicznych pieniędzy: "Rzeczpospolita Polska hojnie rozdaje prezenty potomkom jaśniepanów. Miało być wstawanie z kolan, jest padanie na kolana". Działacze partii przekonują, że transakcji powinny przyjrzeć się prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. O decyzji Ministerstwa i krytyce razem dyskutowali goście programu Tak jest: Adrian Zandberg i dr Sławomir Sowiński.

Swobodne cięcie

Od 1 stycznia zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew. 16 grudnia podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej przegłosowano nie tylko ustawę budżetową i dezubekizacyjną, ale także nowelizację Ustawy o Ochronie Przyrody. Od 2017 roku właściciel prywatnej działki nie będzie potrzebował zezwolenia na wycinkę drzew. Jeśli usunięcie drzewa będzie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, właściciela będą ograniczać przepisy dotyczące obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm nad ziemią. O nowych przepisach w programie Tak Jest rozmawiali: Agata Szafraniuk (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi) i dr inż. Jan Łukaszewicz (Instytut Badawczy Leśnictwa).

Kompromis czy konfrontacja?

Ryszard Petru po dzisiejszym posiedzeniu zarządu Nowoczesnej stwierdził, że kryzys w Sejmie może zostać rozwiązany na dwa sposoby: kompromisowy albo konfrontacyjny. Pierwszy z nich wg Petru zależy od tego czy „po stronie PiS znajdzie się otwartość na wyszukiwanie drogi wyjścia z tego pata”. Nowoczesna zapowiada, że jest też przygotowana na drugi wariant - konfrontacyjny, ale najpierw chce je przedyskutować z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi. Ryszard Petru zapowiedział również, że jeśli PiS nie będzie nikogo słuchał i nie dojdzie do kompromisu, to 11 stycznia złoży wniosek o skrócenie kadencji Sejmu. O trwającym kryzysie sejmowym w programie Tak Jest rozmawiali prof. Kazimierz Kik i Mateusz Kijowski.

Nowa era w Trybunale

Trybunał Konstytucyjny ma nowego prezesa - jedną z pierwszych decyzji Julii Przyłębskiej było dopuszczenie do orzekania trzech sędziów, wybranych przez sejm obecnej kadencji. Zdaniem byłego I prezesa Sądu Najwyższego prof. Adama Strzembosza, wyroki wydane z ich udziałem mogą by kwestionowane. "Istnieją jedynie szczątki Trybunału Konstytucyjnego" mówił także prof. Strzembosz.

Co dalej z protestem opozycji?

Do 11 stycznia potrwa protest opozycji w Sejmie co oznacza, że politycy w gmachu parlamentu spędzą także święta. Posłowie Nowoczesnej, PO i PSL okupują salę plenarną na znak sprzeciwu wobec działań Prawa i Sprawiedliwości. W programie Tak Jest Marian Piłka i Adam Szłapka rozmawiali o zasadności takiej formy manifestowania.

Pytania po głosowaniu nad budżetem

Platforma Obywatelska domaga się dymisji Marka Kuchcińskiego ze stanowiska Marszałka Sejmu. Zdaniem polityków PO i Nowoczesnej, podczas piątkowych obrad Sejmu doszło do "sfałszowania wyników głosowań". W programie Tak jest Ryszard Kalisz i Kornel Morawiecki rozmawiali o ewentualnej konieczności powtórzenia ostatnich głosowań w Sejmie.

PiS-u pomysł na opozycję

Jarosław Kaczyński zaproponował powstanie instytucji szefa opozycji z dodatkowymi uprawnieniami i przywilejami. Za przykład kraju gdzie stosowane jest takie rozwiązanie podał Wielką Brytanię. Na wspólnej konferencji z politykami Prawa i Sprawiedliwości prezes powiedział, że chce wyciągnąć rękę do opozycji. Wyraził także nadzieję, że ta ręka w świątecznym czasie nie zostanie odrzucona. O tym pomyśle rozmawiali w programie Tak jest profesor Kazimierz Kik oraz profesor Ireneusz Krzemiński.

Kompromis czy eskalacja?

- Opozycja w jakimś sensie wygrała ten kryzys, ale teraz marnuje swoje zwycięstwo - uważa Ludwik Dorn. W jego opinii opozycja powinna formalnie dążyć do odwołania marszałka Kuchcińskiego, przedstawiając jednocześnie swojego kandydata na to stanowisko. Były szef MSWiA uważa, że Jarosław Kaczyński gra na "przeczekanie", patrząc z radością jak PO i Nowoczesna rozmieniają swój sukces na drobne. O obecnym kryzysie parlamentarnym Ludwik Dorn rozmawiał z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest.

Nowe stare zasady dla mediów

Marszałek Karczewski obiecał - do ustalenia nowych zasad obecności mediów w Sejmie, dziennikarze będą mogli poruszać się po parlamencie według dotychczasowych reguł. Już dzisiaj okazało się, że otwarta do tej pory galeria, jest dla mediów zamknięta, co marszałek tłumaczy wykonaniem rozporządzenia... Bronisława Komorowskiego - jeszcze gdy ten był marszałkiem sejmu. O tym, jak rozwiązać spór, rozmawiali w programie Tak jest publicyści: Eliza Olczyk i Witold Bereś.

Jak rozwiązać kryzys?

Wykluczenie posła Szczerby, zablokowanie mównicy przez opozycję, posiedzenie w sali kolumnowej i masowe protesty pod sejmem. Wydarzenia w nocy z piątku na sobotę toczyły się błyskawicznie. Ich konsekwencjami był zakaz wstępu mediów do sejmu, w którym protestują posłowie opozycji, wątpliwe z punktu widzenia prawa przyjęcie ustawy budżetowej i demonstracje obywateli pod parlamentem, Trybunałem Konstytucyjnym i Pałacem Prezydenckim. W rolę mediatora próbuje odgrywać prezydent Duda, który zorganizował serię spotkań z liderami partii i marszałkiem Kuchcińskim, który - zdaniem opozycji - jest odpowiedzialny za kryzys. O sposobach na wyjście z impasu rozmawiali Joanna Scheuring Wielgus z Nowoczesnej i Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.

Razem bez KOD-u

13. grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ulice polskich miast wypełniły marsze i demonstracje. Największe - organizowane przez KOD i partię rządzącą - przeszły przez Warszawę. Na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, mimo niesprzyjającej pogody i terminu, zebrało się kilka tysięcy osób, znacznie więcej niż na spotkaniu Prawa i Sprawiedliwości. Ramię w ramię z KOD-em szły partie opozycyjne. Kolejny raz do protestu nie przyłączyła się partia Razem. M.in. o tym, czy jest możliwa jakakolwiek forma współpracy między tymi dwoma środowiskami, rozmawiali w programie Tak jest Radomir Szumełda (KOD) i Maciej Konieczny (Razem).

Rozliczenia generalskie

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie - zapowiada minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz uważa, że "zbrodniarzom wojennym" się nie należą i zapowiada kroki prawne w tej sprawie. Opozycja przypomina, że politycy PiS już mieli okazję, żeby to zrobić w trakcie swoich poprzednich rządów. Platforma mówi wprost, że wtedy zabrakło im odwagi, a teraz są to działanie czysto polityczne. O sprawie rozmawiali goście programu Tak jest: prof. Tadeusz Iwiński

Dzielący 13 XII

Dwie wielkie manifestacje i dwa różne poglądy na to, jak odnosić się do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie, na zorganizowanych przez PiS obchodach upamiętniających ofiary stanu wojennego, zebrali się zwolennicy tej partii. Wcześniej uczestnicy marszu KOD dotarli przed siedzibę PiS na ul. Nowogrodzkiej. Po drodze spotkali się z kontrmanifestacją. Obie grupy starały się nawzajem przekrzyczeć, ale nie doszło do incydentów. Polityczny podział towarzyszący obchodom rocznicy wprowadzenia stanu wojennego komentowali historycy i goście programu Tak jest: dr Zbigniew Girżyński i prof. Tomasz Nałęcz.

Artyści manifestują poglądy

Gala Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu okazała się ogromnym sukcesem organizatorów. Znakomite recenzje zebrał Maciej Stuhr. Aktor był głównym prowadzącym imprezę, podczas której popisał się świetną angielszczyzną, znajomością innych języków i znanym wszystkim talentem komediowym. W trakcie gali on a także inni aktorzy, uczestnicy czy nagrodzeni pozwolili sobie na manifestację swoich poglądów politycznych. Wśród nich był Daniel Olbrychski, który opowiedział o tym Andrzejowi Morozowskiemu w programie Tak jest.

Czy planowana reforma oświaty może zmienić polską szkołę?

Reforma oświaty zbliża się wielkimi krokami. Od roku szkolnego 2017/2018 w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Minister Zalewska twierdzi, że zmiany w szkolnictwie nie zostaną przesunięte. "Ta reforma jest dzieckiem z nieprawego łoża" uważa publicysta Jan Wróbel, gość programu Tak Jest. Z kolei Roman Kurkiewicz dodaje, że wprowadzanie zmian w tak ważnym systemie jak edukacja, należy przeprowadzać w sposób przemyślany.

Piotrowicz pod ostrzałem

Opozycja domaga się złożenia mandatu od posła PiS Stanisława Piotrowicza - były komunistyczny prokurator miał kłamać w sprawie swojej roli w procesie działacza "Solidarności" Antoniego Pikula. "Piotrowicz nie był żadnym Wallenrodem" mówił poseł PO Andrzej Halicki. Byłego prokuratora bronił politolog prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem "atak na Piotrowicza to przykład socjotechniki ze strony opozycji", a w całej sprawie chodzi o sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd wypowie konwencję antyprzemocową?

Gabinet Beaty Szydło pracuje nad wypowiedzeniem Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - donoszą OKO.press i „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła w rządzie. Prawo i Sprawiedliwość od początku było przeciwne ratyfikacji tego dokumentu, któremu zarzucają wprowadzanie elementów ideologii gender do polskiego systemu prawnego. Opozycja jest oburzona. Posłanki Nowoczesnej zaapelowały, by rząd wycofał się z pomysłu wypowiedzenia tej umowy i stanął po stronie ofiar przemocy domowej. O sprawie rozmawiały w programie Tak jest Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i Lidia Sankowska (Prawica RP).

Prokuratorski cień na teraźniejszości

Prawo i Sprawiedliwość nie ma problemu z przeszłością posła Piotrowicza. Mariusz Błaszczak mówi wprost - "Antoni Pikul nie jest Panem Bogiem", sugerując, że były opozycjonista, pod którego aktem oskarżenia podpisał się były prokurator Piotrowicz, nie ma prawa osądzać jego działań. Do parafowania tego aktu początkowo Piotrowicz się nie przyznawał. Teraz zmienia zdanie. Opozycja zarzuca mu kłamstwo i domaga się jego dymisji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Kamila Gasiuk-Pihowicz i Janusz Sanocki