Tak jest

Tak jest

Airbus Group zapowiada, że będzie się domagać odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal. O politycznym zamieszaniu wokół kontraktu na maszyny w programie Tak jest rozmawiali Andrzej Halicki z PO i Marek Jakubiak z Kukiz'15.

Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny polski reżyser i laureat Oskara za całokształt twórczości, zmarł wczoraj wieczorem w wieku 90-ciu lat. Andrzej Wajda zostawił po sobie dziesiątki filmów, z których wiele jest wizytówką Polski na świecie. Jego obrazy często były efektem aktywnego udziału reżysera w życiu politycznym i społecznym. Takie filmy to między innymi "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza”, w których zagrał Jerzy Radziwiłowicz. W programie Tak Jest aktor wspominał pracę i znajomość z Andrzejem Wajdą.

Nowoczesna chce odwołania wicemarszałka Stanisława Tyszki z Kukiz'15. Wszystko przez środową, nocną debatę o ustawie antyaborcyjnej. Tyszka miał nazwać posłów małpami, a kończąc dyskusję, stwierdzić, że "zamyka ten cyrk". Stanisław Tyszka i Kamila Gasiuk-Pihowicz byli gośćmi programu Tak Jest.

Sejm ostatecznie odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. W jej trakcie prezes Jarosław Kaczyński tłumaczył z sejmowej mównicy, dlaczego PiS nie popiera zmian. Po nim głos zabrała Beata Szydło, która obiecała pomoc dla kobiet, które zdecydują się na urodzenie niepełnosprawnego dziecka. O zamieszaniu i debacie wokół projektu zaostrzającego prawo aborcyjne dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest: Kazimiera Szczuka i Anna Chodakowska

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, w trakcie burzliwych obrad, opowiedziała się za odrzuceniem obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji", zaostrzającego przepisy aborcyjne. Wnioski o odrzucenie projektu złożyli poseł PiS Witold Czarnecki i grupa posłów PO. Za głosowało 15 posłów, jeden się wstrzymał. Komentując wyniki głosowania Mariusz Dzierżawski z komitetu "Stop aborcji", zapowiedział, że projekt zostanie złożony ponownie. "To jest projekt bardzo ludzki i łagodny dla dzieci, które chcemy ocalić. Realia społeczne są takie, że dwie trzecie Polaków popiera ten projekt. Dobrze by było, żeby rządzący wzięli to pod uwagę, a zwłaszcza posłowie, kierownictwo klubu PiS, bo to wyborcy PiS-u głosowali i popierają projekt ustawy ratującej dzieci. Posłowie PiS ujawnili swoją obłudę" - powiedział Dzierżawski. O projekcie i decyzji komisji, w której większość stanowią posłowie PiS, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest: Ryszard Kalisz i Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.

Prokuratura uzasadniła umorzenie śledztwa w sprawie kwietniowych obchodów 82-giej rocznicy powstania ONR w Białymstoku. Chodzi o marsz członków organizacji i kazanie księdza Jacka Międlara. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące nawoływania do nienawiści m. in. na tle różnic rasowych czy narodowościowych. Śledczy jednak dochodzenie umorzyli. Jak poinformowali, nie ma podstaw, by uznać, że w czasie imprezy ONR doszło do przestępstwa z nienawiści. Według prokuratury, zawiadamiający o przestępstwie opierali się na doniesieniach medialnych, a nie prawdziwym przebiegu obchodów. O marszu i decyzji białostockiej prokuratury dyskutowali goście programu Tak jest: Krzysztof Gawkowski i Szczepan Barszczewski

Dzień po "czarnym poniedziałku" przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości coraz wyraźniej zapewniają, że nie popierają wszystkich rozwiązań zawartych w kontrowersyjnym obywatelskim projekcie antyaborcyjnym. A w programie Tak jest Weronika Zaguła i prof. Zbigniew Mikołejko dyskutowali o religijnych i etycznych podstawach ograniczania dostępu do aborcji.

Dziesiątki tysięcy kobiet wyszły na ulice polskich miast, by zaprotestować przeciw projektowi zaostrzenia prawa aborcyjnego. "Dziecko ma prawo do życia, ale kobieta ma prawo do do swojego ciała. To kobieta jest podmiotem" mówiła feministka i filozofka prof. Magdalena Środa.

Jutro i w poniedziałek w wielu miastach w Polsce, ludzie wyjdą na ulicę by protestować, przeciwko obywatelskiemu projektowi, który zaostrza przepisy dotyczące aborcji. Sprzeciwia się im zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn prowadząc tzw. czarny protest. Dyskusja wokół projektu jest coraz bardziej gorąca. O nowych przepisach i o tym co one oznaczają rozmawiali goście programu Tak Jest - Kazimiera Szczuka i Piotr Strzembosz.

Członkowie podkomisji smoleńskiej, powołani przez Antoniego Macierewicza, weszli w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Zgodnie z prawem w komisji mogą zasiadać tylko specjaliści z danych dziedzin związanych bezpośrednio lub pośrednio z lotnictwem. Nowo powołani członkowie komisji nie mają takich uprawnień, dlatego już słychać głosy, że Antoni Macierewicz, włączając swoich ekspertów w skład komisji, złamał prawo. Minister Obrony Narodowej miał podjąć taką decyzję 31-go sierpnia, ale jak dotąd nie została ona publikowana. Według dokumentu, do którego dotarła TVN24, w skład nowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wchodzi 51 osób. Na długiej liście są też członkowie powołanej przez Antoniego Macierewicza w lutym podkomisji smoleńskiej, m.in. dr Wacław Berczyński (przewodniczący podkomisji) czy prof. Wiesław Binienda. Jako podstawę powołania komisji wskazano art. 140 ustawy Prawo Lotnicze. Decyzja szefa MON w tej sprawie została podjęta w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Błaszczak uważa, że nowo powołani członkowie komisji są - tu cytat - "wysokiej klasy specjalistami, którzy mają wolę wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej". Na ten temat Andrzej Morozowski rozmawiał w programie Tak Jest z Edwardem Łojkiem, członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i byłym członkiem Komisji Millera.

Prezydent Warszawy napisała list otwarty do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Hanna Gronkiewicz-Waltz poprosiła Mariusza Błaszczaka o zwrócenie dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo na ulicach stolicy. To w związku z nasilającymi się atakami na tle ksenofobicznym. Prezydent Warszawy zaznaczyła, że w ostatnim czasie doszło do kilku takich incydentów i przypomniała m.in. o pobiciu profesora w tramwaju czy agresywnym zachowaniu wobec Azjatek w metrze. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że to nie jest margines i ostrzegła, że pobłażliwość i lekceważenie tego problemu powoduje, że słowa przeradzają się w czyny. Sprawę komentowali w programie "Tak Jest" Konrad Berkowicz i Krystian Legierski.

3. października na ulice wyjdą Polki, które chcą zaprotestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wielu pracodawców wyraziło już zgodę na urlop dla kobiet, które wezmą udział w protestach, a strajki zapowiadają mieszkanki 50 miast. Na temat zmian w przepisach dotyczących aborcji dyskutowali goście programu "Tak jest" - Marta Konarzewska i Marian Piłka.

W sprzeciwie wobec zaostrzenia ustawy aborcyjnej, media społecznościowe zaroiły się od zdjęć, opatrzonych hasztagiem #czarnyprotest. Akcję krytykowała Karolina Korwin-Piotrowska. "Ustawa godzi w nasze prawa obywatelskie, a proponuje nam się "selfiaczka" ze smutną minką" mówiła publicystka. Justyna Samolińska z partii Razem, która zainicjowała "Czarny Protest", tłumaczyła, że celem było stworzenie wspólnoty - "Dzięki tej akcji udało nam się zorganizować ogromne protesty w wielu polskich miastach".

Zespół śledczy Prokuratury Krajowej podjął i prowadzi cztery śledztwa "związane z wątkiem głównego śledztwa smoleńskiego". Jak dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl, z przywołanych przepisów wynika, że badana jest także rola najwyższych urzędników państwowych. Sprawę komentował w programie "Tak Jest" Radosław Sikorski

Spór o aborcję znów w sejmie. Posłowie pracują dwoma projektami obywatelskimi. Jeden z nich przewiduje m.in. całkowity zakaz aborcji i kary za spowodowanie śmierci dziecka poczętego. Drugi złożony przez komitet "Ratujmy Kobiety" zakłada liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. O przepisach dotyczących aborcji rozmawiali goście programu Tak Jest.

Stefan Niesiołowski odchodzi z Platformy Obywatelskiej i dołącza do koła Europejscy Demokraci. W jego skład weszło także trzech innych posłów usuniętych z PO: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Jak twierdzi - o tym, że ma zamiar odejść - informował Grzegorza Schetynę już od dawna. "Platforma Obywatelska to armia, która głównego wroga widzi wśród swoich szeregów, cała energia idzie na wojnę wewnętrzną i mam tego dość" - mówił dziś w programie "Tak jest".

CBA rozpoczęło kontrolę w 5 strategicznych spółkach skarbu państwa - pod lupą znalazły się wydatki na PR, reklamę i doradztwo. Dalszy ciąg ma także sprawa obecności Bartłomieja Misiewicza w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - prokuratura wystąpiła o dokumenty na ten temat. O wpływie polityki na państwowe spółki rozmawiali Monika Rosa z Nowoczesnej i poseł PiS Krzysztof Łapiński.

Komisja Europejska zawiesza wprowadzony przez PiS podatek handlowy. Zdaniem Komisji rozwiązania wprowadzone przez Polskę mogą naruszać unijne zasady pomocy państwa. Komisja obawia się, że progresywne stawki podatku oparte na wielkości przychodów, przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach przewagę nad ich konkurentami. O decyzji Komisji dyskutowali goście programu Tak Jest - Marcin Kierwiński i Jacek Żalek.

Minister Anna Zalewska przedstawiła plan reformy systemu edukacji - zakłada on między innymi likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. "Podstawową rzeczą, która teraz się stanie, będzie chaos, nie wiemy, co nas czeka" mówiła dr Katarzyna Kasia z ASP, matka 9-latki. Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy RP, likwidacja gimnazjów jest sprawą "drugorzędną". "To niestety jest gra pozorów, a nie rzeczywista reforma edukacji" podkreślał Piłka.

Podkomisja ds. badania katastrofy smoleńskiej spotkała się po raz pierwszy z mediami. Przewodniczący dr Wacław Berczyński mówił, że przyczyny wypadku będą wyjaśniane od początku, a raporty poprzednich komisji zawierały fałszerstwa. "Obawiam się, że podkomisja nie stwierdzi, czy był wybuch, czy go nie było, tylko tak rozszerzy zarzuty wobec komisji Millera, żeby podtrzymać w narodzie przekonanie, że coś jest nie w porządku" mówił prof. Marek Żylicz, były członek komisji Millera.