Tak jest

Tak jest

- Brak tych środków prawdopodobnie spowodował taki, a nie inny procent zakażonych. Jesteśmy wyeliminowani z systemu niesienia pomocy innym - powiedział w programie "Tak jest" na antenie TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej odnosząc się do przypadków koronawirusa potwierdzonych u personelu medycznego. Jego zdaniem nie doszłoby do sytuacji, w której co szósta zakażona osoba w Polsce to medyk, gdyby rząd wcześniej zareagował na wieści o nadchodzącej pandemii COVID-19.

Po raz pierwszy od długiego czasu wynalezienie szczepionki leży w interesie całej populacji - podkreślił w programie TVN24 "Tak jest" doktor Rafał Mostowy. Epidemiolog zaznaczył również, że jeżeli nie będziemy się dystansować społecznie, to epidemia COVID-19 będzie się rozwijać, "a to może skończyć się tragicznie".

Mam dwoje jeszcze żyjących rodziców i nie wybieram się do nich, bo nie chcę im niczego, za przeproszeniem, zawlec - powiedział w "Tak jest" arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Mówił o przeżywaniu zbliżającej się Wielkanocy w czasie epidemii COVID-19. - Jeśli kogoś namawiamy do tego, by rezygnował ze swoich praw, to w imię miłości do drugiego i odpowiedzialności za jego życie i zdrowie - wskazywał.

- Najgorsza jest niewiedza, bo ona wprowadza taki stan niepewności i pogłębia strach, obawy, a nie możemy dopuścić do paniki - powiedział w "Tak jest" wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Przekonywał, że w sytuacji pandemii COVID-19 "najważniejsza jest informacja". - Wszyscy powinni być zapoznani bardzo szczegółowo, bardzo dokładnie z procedurami, bo procedury w tym przypadku są niezwykle istotne - dodał.

- Tak, jak zawsze jesteśmy zwolennikami tego, by przy wprowadzaniu nowych przepisów dać czas na zapoznanie się z nimi, aby ludzi najpierw pouczać, informować, to tutaj niestety tego czasu nie ma - powiedział w "Tak jest" rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Wyjaśniał, jak będzie wyglądało egzekwowanie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się, zarządzonych w związku z pandemią COVID-19. - Policjanci najpierw podając komunikaty, jak mamy się zachować, a następnie egzekwując już konkretne przepisy, będą wypełniać swoje zadania służbowe - przekazał.

Równie groźna jak choroba, potrafi być panika. Potrzebna jest odpowiedzialność wśród polityków, wśród rządu, wśród mediów - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Odniósł się też do słów wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która jego zdaniem "cynicznie wykorzystuje sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym".

Sytuacja, o której mówił pan prezes Kaczyński w wywiadzie, jest oczywiście sytuacją hipotetyczną - powiedział w "Tak jest" Radosław Fogiel członek sztabu wyborczego ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy i wicerzecznik PiS. Komentował w ten sposób słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że jego partia będzie kontynuowała realizację programu wyborczego "nawet z opozycyjnym prezydentem". Monika Wielichowska z KO oceniła, że "początek kampanii Andrzeja Dudy jest kiepski".

Statystyka właściwie nas uspokaja. W stosunku do eboli, gdzie umiera 60 procent zakażonych, tutaj umiera średnio 2,5 procenta - mówił w "Tak jest" o koronawirusie wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Te osoby, które przyjeżdżają ze stref ewentualnego kontaktu powinny zachować rozwagę - radził kardiolog i internista Piotr Gryglas.

Ja rozumiem, że to jest szok dla prezydenta Dudy, że nie wszyscy go kochają, że na spotkaniach otwartych przychodzą także ludzie, którzy mają dość jego formy uprawiania polityki - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do incydentów w trakcie spotkań kampanijnych Andrzeja Dudy. - Pan prezydent przyjmuje prawo tych ludzi do protestowania. Każdy ma prawo w demokracji, o ile nie narusza praw innych ludzi, afiszować swoje poglądy polityczne - przekonywał poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Jego zdaniem "dziwne jest to, że zwykle są to ci sami ludzie". - W Pucku, Łowiczu… to jest chyba taka objazdowa grupa, gwiżdżąca na Andrzeja Dudę - stwierdził.

Rafał Trzaskowski rozmawiał z w Brukseli z unijną komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą o pozyskiwaniu funduszy europejskich przez miasta z pominięciem rządów. Pieniądze mają być przeznaczane na programy proekologiczne i prodemokratyczne. O pomyśle rozmawiali w „Tak Jest” goście Andrzeja Morozowskiego: Jacek Najder, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Jan Strzeżek radny Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Nie będę prezydentem jednej formacji czy jednej strony sporu politycznego - przekonywał w "Tak jest" w TVN24 lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda "jest politykiem niesamodzielnym". - Jest podwykonawcą prezesa Jarosława Kaczyńskiego - skomentował.

- Mamy polityczny wybieg, żeby uniemożliwić jutrzejsze wspólne posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego - powiedział w "Tak jest" prawnik Ryszard Kalisz. Komentował w ten sposób "bezprawną" decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem i SN, o który zapytała marszałek Elżbieta Witek. Była minister sprawiedliwości, sędzia Barbara Piwnik oceniła, że "dobrze by było, gdyby każdy, podając jakąś bardzo istotną wiadomość (...) podał, na jakiej podstawie prawnej to czyni".