Tak jest

Tak jest

Poprawkowe negocjacje

Prezydent Andrzej Duda ma bardzo poważne zastrzeżenia, do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS, do innych zastrzeżeń nie ma - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po dzisiejszym spotkaniu Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. To było już czwarte spotkanie obu polityków, którego tematem były poprawki PiS do projektów prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą między innymi rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS. O spotkaniu Prezydenta z liderem PiS rozmawiali goście programu Tak Jest Kamila Gasiuk-Pihowicz i Ireneusz Zyska.

Emerytalna (nie)sprawiedliwość?

Z początkiem października weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna. Obniża ona emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Na jej mocy, świadczenia byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji można się odwołać i tak czynią tysiące osób, które nowymi przepisami czują się pokrzywdzone. Chodzi często o pracowników służb specjalnych, którzy po pomyślnej weryfikacji na przełomie lat 90., dalej pracowali na rzecz już III RP. Przykładem jest m.in. płk Wojciech Martynowicz, który na temat (nie)sprawiedliwości zapisów ustawy rozmawiał w programie Tak jest z Kornelem Morawieckim (Wolni i Solidarni).

Prymas Polski o uchodźcach

Prymas Polski abp.Wojciech Polak w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" zagroził suspensą księżom, którzy zaangażowaliby się w antyimigranckie demonstracje. O słowach hierarchy rozmawiali filozofowie - prof. Magdalena Środa i ks. prof. Andrzej Kobyliński

Rezydenci głodują już nie tylko w Warszawie

Lekarski protest eskaluje. Dziś głodówkę rozpoczęli młodzi lekarze ze Szczecina. Protest poparło również Porozumienie Zawodów Medycznych, które zrzesza dwanaście związków zawodowych pracowników ochrony zdrowia. Do głodówki szykują się medycy w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Płocku. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku dni. Strajkujących w Warszawie zasilają medycy z innych miast. W piątek ma odbyć się pierwsze spotkanie zespołu powołanego przez ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł zaprosił na nie delegację rezydentów. Ci niezmiennie domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 % PKB oraz wzrostu płac. O proteście i postulatach lekarzy rozmawiali w programie Tak Jest dr Leszek Dudziński (wiceprezes naczelnej rady lekarskiej) i Adam Sandauer (Stowarzyszenie pacjentów „Primum non nocere”).

Jan Grabiec i Marek Tombarkiewicz w Tak Jest

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wokół protestu młodych lekarzy narasta polityka, a to nie sprzyja rozwiązaniu sporu. Lekarze rezydenci, którzy głodują 15. dobę i zapowiadają rozszerzenie protestu. Jan Grabiec i Marek Tombarkiewicz rozmawiali z Andrzejem Morozowskim w Tak Jest o proteście lekarzy rezydentów.

Kary za retusz zdjęć bez oznaczenia

Francja wprowadza kary za brak oznaczeń zdjęć retuszowanych przy pomocy Photoshopa. Ma być to sposób na walkę z anoreksją i bulimią - wywoływanych przez dążenie do wirtualnego kanonu piękna. O tym, czy warto takie przepisy wprowadzić także w Polsce, rozmawiali Małgorzata Leitner z Avant Models Poland i Marcin Cejrowski z Plejady.PL.

Rezygnacja ze zamiany czasu - tak czy nie?

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października przyszłego roku. O tym, jakie szanse może dawać i jakie problemy nieść za sobą ten pomysł, dyskutowali goście programu Tak jest: Karol Wójcicki i dr Albin Czubla.

Ocena moralności nauczyciela

Dyrektorzy szkół mają co trzy lata oceniać "postawę moralną nauczyciela" - wynika z zapisów przygotowywanej ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Od tej oceny mają zależeć między innymi awanse zawodowe. "Wszelkie próby skodyfikowania postawy nauczyciela mogą ograniczać jego autonomię" uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Innego zdania był Wojciech Starzyński z fundacji "Rodzice Szkole" - "nauczyciel działa w pewnym środowisku, to środowisko ma obowiązek oceniać jego pracę".

Ani kropli alkoholu w Sejmie

Alkohol zniknął z sejmowych lokali. 25 września Kancelaria Sejmu zażądała wycofania alkoholu z oferty sejmowej restauracji. Jak dowiedział się portal tvn24.pl - bar przez prawie dwa miesiące miał sprzedawać alkohol bez koncesji. Kancelaria oświadczyła, że w tej sprawie podjęła już "stosowane kroki prawne". Marszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15 chce całkowitego zakazu spożywania oraz sprzedaży alkoholu na terenie Sejmu. Z kolei posłowie innych partii nie są przychylni takim zmianom regulaminu. O tym pomyśle rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Marek Jakubiak oraz Andrzej Rozenek.

Tarcia w obozie "dobrej zmiany"

- Ataki na mnie pochodzą głównie z jednego środowiska. Bynajmniej nie jest to środowisko PiS – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy”. Komentatorzy nie mają wątpliwości, że to kolejna odsłona konfliktu prezydenta z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i jego otoczeniem. Chodzi przede wszystkim o kształt tzw. reformy sądownictwa. O tarciach w obozie władzy w programie Tak Jest rozmawiali Jan Grabiec i Marek Pęk.

Spotkanie w Belwederze

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - głównym tematem rozmów były ustawy, dotyczące sądownictwa. "Różnice są głębokie, ale nie wykluczam, że prezes pojechał do prezydenta zasypać te rowy, a może przeciągnąć kogoś na swoją stronę" oceniał poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Zdaniem Krzysztofa Brejzy z PO, "Kaczyńskiemu się bardzo spieszy, zbliżają się wybory samorządowe (...) i prezes PiS musi być pewien, że prezydent jest sprowadzony do parteru".

NSA oddalił wnioski prezydent Warszawy

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. NSA uznał, że sprawy nie można kwalifikować jako takiego sporu. Według sądu kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame. Cztery oddzielne postanowienia trojga sędziów NSA są prawomocne i ostateczne. Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że „postanowienie NSA może nie jest dla nas w pełni satysfakcjonujące, ale jest zadowalające; sąd przyjął nasz argument, że jesteśmy organem, a nie stroną postępowań”. Patryk Jaki decyzję NSA skomentował jako wielkie zwycięstwo komisji weryfikacyjnej. Prezydent Warszawy poinformowała, że nadal nie planuje stawić się przed komisją. O decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego rozmawiali w programie Tak Jest Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska) i Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni).

Między rozwojem nauki a etyką

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wyeliminowali z ludzkiego embrionu genetyczną mutację, która powoduje dziedziczną chorobę serca. Wcześniej tego typu badania przeprowadzano tylko w Chinach. O tym gdzie leży granica pomiędzy nauką i rozwojem technologii a etyką i moralnością rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - prof. Jan Hartman i ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Lekarze rezydenci protestują

Trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Prowadzony jest w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Bierze w nim udział około 20-30 osób. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Dziś przedstawiciele protestujących wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami rządu. O szczegółach protestu opowiadał w Tak Jest lekarz rezydent Filip Dąbrowski.

PiS zablokuje prezydenckie referendum?

- Nie dla systemu prezydenckiego - mówi Jarosław Kaczyński, studząc tym samym zapędy Andrzeja Dudy, który jest zwolennikiem większej władzy w rękach prezydenta. O tę kwestię mieliby zostać zapytani obywatele w referendum, które wedle życzenia prezydenta miałoby się odbyć w listopadzie przyszłego roku. Ale czy to życzenie się spełni zależy w głównej mierze od woli prezesa Kaczyńskiego, który takich pytań wolałby w referendum uniknąć. O sporze między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką w Tak jest rozmawiali Michał Kamiński i Ryszard Kalisz.

11 listopada bez wyborów?

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić prawo wyborcze, by przyszłoroczne wybory samorządowe nie odbyły się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. "Robienie wyborów 11 listopada byłoby społecznie źle przyjęte. Tego dnia nie powinniśmy się sprzeczać" komentował Marian Piłka z Prawicy RP. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego z SLD, "gdyby Kaczyński był przekonany, że tego dnia wygra wybory, to by je zrobił, ale wie, że politycznie dużo ryzykuje i bardziej liczy się dla niego gra polityczna".

Sejm za dostępem do broni

Sejm skierował poselską nowelizację ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Projekt zakłada ułatwienia w dostępie do broni palnej, między innymi pozwolenie ma wydawać starosta lub prezydent miasta, a nie - jak dotychczas - policja. "Im więcej broni, tym więcej tragedii" mówił przeciwnik nowelizacji Maciej Konieczny z Partii Razem. "Najłatwiejszy dostęp do broni palnej mają przestępcy, skoro oni mogą mieć broń, to czemu obywatel nie może mieć prawa, żeby się przed nimi bronić?" pytał Jacek Wilk z Kukiz'15

Polityczny spór o in vitro

Opozycja bije na alarm - to może być koniec finansowania samorządowych programów in vitro. Według nowego rządowego projektu ustawy, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych (która podlega ministrowi zdrowia) negatywnie oceni lokalny program wspomagający sztuczne zapłodnienie, to samorządy - pod groźbą wysoki kar finansowych - nie będą mogły wdrażać leczenia. Politycy PiS uspokajają, że dotychczas niemal wszystkie takie programy in vitro otrzymywały pozytywną opinię Agencji. Opozycja nie wierzy w dobre intencje rządzących, zwłaszcza że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwnikiem stosowania tej metody leczenia bezpłodności. Projekt trafił już do Sejmu, odbyło się już jego pierwsze czytanie. O jego zapisach i kontrowersjach rozmawiali w programie Tak jest członkowie komisji zdrowia - Bartosz Arłukowicz z PO i Tomasz Latos z PiS.

Prezydent wraca do pomysłów PiS-u

Prezydent Andrzej Duda zawiódł - grzmi opozycja po udostępnieniu przez Kancelarię Prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem ekspertów i części prewników te projekty niewiele różnią się od zawetowanych pomysłów PiS. Politycy opozycji mieli nadzieję, że prezydent wyraźnie odetnie się od niekonstytucyjnych przepisów. W programie Tak jest o poszczególne zapisy ustaw pytany byl Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy według prezydenta

Do marszałka Sejmu zostały złożone prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Projekt ustawy o KRS zakłada z kolei m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm. Ten wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków Rady mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. pełnoletnich obywateli korzystających z pełni praw publicznych oraz grupa co najmniej 25 sędziów, bez sędziów w stanie spoczynku. O prezydenckich propozycjach dyskutowali w programie Tak jest byli ministrowie sprawiedliwości: Barbara Piwnik i Zbigniew Ćwiąkalski.