Tak jest

Tak jest

Andrzej Duda, ogłaszając prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zapowiedział, że przygotuje własne projekty tych aktów prawnych. Mają być one gotowe w ciągu dwóch miesięcy, a ich powstawaniu będą towarzyszyć szerokie konsultacje - zarówno ze środowiskami ekspertów, jak i z politykami. "Jestem dumny z prezydenta Dudy i całkowicie popieram jego decyzje" - mówił w programie Tak Jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Łukasz Rzepecki.

Kancelaria prezydenta kontra ministerstwo sprawiedliwości. Zastępcy Zbigniewa Ziobry ostro krytykują Andrzeja Dudę za dwa weta do ustawy o sądownictwie. Rzecznik prezydenta odpowiada: jeśli wiceministrowie zdobędą w wyborach tyle głosów, co Andrzej Duda, to będą dla niego partnerem do rozmowy. O konflikcie na szczytach władzy rozmawiali goście programu Tak Jest Elżbieta Jakubiak i prof. Tomasz Nałęcz.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych. Ustawa zmienia model powoływania prezesów i wiceprezesów sądów, wprowadza zasadę losowego przydziału spraw sędziom i nowe narzędzia nadzoru nad działalnością sądów. W programie "Tak jest" była minister sprawiedliwości - sędzia Barbara Piwnik - powiedziała, że ta ustawa nie usprawni pracy sądów.

Prezydent Andrzej Duda poinformował rano, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Po deklaracji prezydenta w siedzibie PiS-u odbywały się narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu z kolei Andrzej Duda spotkał się z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Decyzję Andrzeja Dudy komentował w programie Tak Jest prezydencki rzecznik, Krzysztof Łapiński. Podkreślił on, że ogłoszone przez prezydenta weto jest decyzją niewzruszoną i nie ulegnie zmianie.

Senat zajmuje się uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym. Przewiduje ona między innymi możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Gość programu Tak jest profesor Marek Safjan zaznacza, że tych ustaw nie można nazwać zwykłą reformą. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zmieniają one ustrój i oblicze systemu politycznego Polski.

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym przegłosowana w Sejmie. Przewiduje ona m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także utworzenie trzech nowych Izb. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. Robert Biedroń, który był gościem Małgorzaty Łaszcz w programie Tak Jest, mówił o tym, że te zmiany oznaczają dla samorządów nieprzewidywalność i niepewność prawną. Prezydent Słupska dodał, że „będziemy mieli chaos prawny” a „te wady prawne doprowadzą do całkowitej destrukcji systemu, ładu prawnego i jest to niebezpieczne nie tylko dla samorządów ale w ogóle niebezpieczne dla funkcjonowania państwa.”

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym. „Za” głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, utworzenie trzech nowych Izb SN oraz zmiany w trybie powoływania sędziów SN Teraz ustawa trafi do Senatu. O zmianach w sądownictwie z Małgorzatą Łaszcz rozmawiał rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

W Sejmie trwa ekspresowe procedowanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt wywołuje ogromny sprzeciw nie tylko sędziów, środowisk prawniczych i polityków, ale też zwykłych obywateli, którzy w wielu miastach zbierają się by protestować przeciwko nowym regulacjom. Wcześniej PiS przegłosował ustawy o sądach powszechnych i KRS. W związku z tymi działaniami partii rządzącej Polską znów zainteresowała się Komisja Europejska, która nie wyklucza zastosowania artykułu 7. traktatu unijnego, który jest nazywany "opcją atomową”, co może się skończyć nałożeniem na Polskę sankcji i zawieszeniem naszego głosu w Radzie Europejskiej. W programie Tak Jest o chaosie związanym z tym jak uchwalane są nowe przepisy oraz co jest w nich zapisane mówił rzecznik KRS Waldemar Żurek.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze proponowanej przez posłów PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przez niego zmiana w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi o wybieranie nie przez Sejm sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gość programu Tak Jest, profesor Marcin Matczak twierdzi jednak, że całe zamieszanie wokół ustaw dotyczących władzy sądowniczej to, tu cytat: "taniec marionetek". Dodał, że przysłania on prawdę, że władza sądownicza traci niezależność.

Chciałbym rozpocząć od takiego wezwania do wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali ten projekt ustawy o likwidacji Sądu Najwyższego, żeby jeszcze raz go przeczytali, bo może się podpisali, nie bardzo zdając sobie sprawę, co jest w środku - powiedział prof. Adam Strzembosz. I prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zaznaczył, że zmiany zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość są dla niego powrotem do czasów PRL.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Jednym z głównych skutków zmian ma być wygaszenie kadencji sędziów. O tym, kto w Sądzie Najwyższym zostanie, a kto nie, decydować będzie minister Zbigniew Ziobro. PiS przekonuje, że kadencje można przerwać w szczególnych okolicznościach i ignoruje protesty prawników, którzy projekt zmian nazywają kolejną próbą złamania konstytucji. PiS w błyskawicznym tempie nowelizuje także ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Obie ustawy trafiły do porządku obrad senatu w ostatniej chwili, a zgodnie z wcześniejszym planem głosowania miały odbyć się dopiero za 2 tygodnie. Przeciwko takiej decyzji protestowali posłowie PO, którzy domagali się przełożenia głosowania. Senat oddalił jednak wniosek o odroczenie obrad. O reformie sądownictwa wg Prawa i Sprawiedliwości z Andrzejem Morozowskim w programie Tak Jest rozmawiała sędzia Irena Kamińska (prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis).

Prezydent Andrzej Duda zawetował wczoraj nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. To pierwsze prezydenckie weto w tej kadencji. Po dzisiejszym pojawieniu się kontrowersyjnej ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym pojawia się pytanie czy i tę ustawę Prezydent może zablokować. O prezydenckiej optyce mówił w programie Tak Jest jego rzecznik - Krzysztof Łapiński.

Sejm zajmował się dziś ustawą podwyższającą opłatę paliwową. Pomysłodawca projektu bronił go mówiąc, że dzięki tej opłacie poprawi się fatalny stan dróg lokalnych, ale proponowane zmiany wzbudziły sprzeciw nie tylko wśród polityków opozycji, którzy mówią, że to "haracz", ale i w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Propozycji sprzeciwił się jeden z posłów partii rządzącej Łukasz Rzepecki, który był gościem w programie Tak Jest.

W Jedwabnem uczczono 76. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i reprezentujący Episkopat Polski bp Rafał Markowski - przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Katolicki hierarcha w swoim wystąpieniu powiedział: "To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy". W programie Tak jest rozmawiali o tym Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Ceny paliw mogą pójść w górę nawet o 25gr na litrze. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, złożonego przez posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie opłaty drogowej. Ma ona sfinansować remonty i budowę dróg lokalnych. O plusach i minusach tego pomysłu rozmawiali goście programu Tak Jest - poseł PO Marcin Kierwiński i radny PiS Paweł Terlecki.

Donald Trump chwalił i dziękował. Pod adresem Polski i Polaków padło w Warszawie wiele ciepłych słów. Było też o historii Polski i relacjach amerykańsko-polskich. O znaczeniu wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych, w specjalnym wydaniu programu Tak Jest, rozmawiali Dorota Warakomska i Antoni Dudek.

Polska branża handlowa ma nowy pomysł na handel w niedziele. Trafił on już do minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Elżbiety Rafalskiej. Zakłada on nowelizację kodeksu pracy tak, by każdy pracownik miał gwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu. NSZZ "Solidarność" uważa, że niewiele to zmieni i oczekuje, że rząd jak najszybciej uchwali ustawę, ograniczającą handel w niedzielę. O jej wadach i zaletach rozmawiali goście programu Tak Jest: Monika Rosa z Nowoczesnej i Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "SOLIDARNOŚĆ".

W sobotę odbył się kongres Zjednoczonej Prawicy. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński, a tuż po nim swoje wystąpienie miał Mateusz Morawiecki. Wicepremier mówił m.in o realizowanych przez rząd projektach, które pozwolą popchnąć gospodarkę we właściwym kierunku. Minister rozwoju i finansów nie szczędził też krytyki poprzednim rządom i dodał że „w latach, kiedy rządziła poprzednia ekipa, budżet stracił 220 mld zł na oszustwach podatkowych w VAT”. Zdaniem Morawieckiego obecnie rządzący „startują z kulą u nogi” i trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu kilku lat można było wszystko to „odkręcić”. O ekonomicznych planach ekipy Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali w programie Tak Jest prof. Witold Orłowski i dr Cezary Mech.

Anna Lewandowska miesiąc po porodzie zamieściła na jednym z portali społecznościowych zdjęcie swojej wysportowanej sylwetki. Żona piłkarza napisała obok fotografii „opłaca się być aktywnym i trzymać się zdrowych zasad, zarówno przed ciążą jak i w jej trakcie! Powoli wracam do formy - wbrew pozorom nie jest łatwo”. Post wywołał burzliwą dyskusję. Wiele osób było zachwyconych jej figurą i przede wszystkim płaskim brzuchem, ale Lewandowska musiała zmierzyć się także z falą krytyki. O tym czy istnieje terror „bycia fit” w programie Tak Jest rozmawiały Marta Konarzewska (feministka, pisarka) oraz Edyta Litwiniuk (redaktor naczelna "Shape", trener i dietetyk).

Polski parlament odrzucił dyrektywę unijną, zgodnie z którą ojcowie mogliby skorzystać z 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego. Przy okazji debaty w Senacie, Jerzy Czerwiński, mówił też o tym jak jego zdaniem, powinien wyglądać podział ról między kobietą i mężczyzną. A całą sprawę komentowali goście programu Tak Jest - Paulina Hennig-Kloska i Marian Piłka.