Tak jest

Tak jest

Ani kropli alkoholu w Sejmie

Alkohol zniknął z sejmowych lokali. 25 września Kancelaria Sejmu zażądała wycofania alkoholu z oferty sejmowej restauracji. Jak dowiedział się portal tvn24.pl - bar przez prawie dwa miesiące miał sprzedawać alkohol bez koncesji. Kancelaria oświadczyła, że w tej sprawie podjęła już "stosowane kroki prawne". Marszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15 chce całkowitego zakazu spożywania oraz sprzedaży alkoholu na terenie Sejmu. Z kolei posłowie innych partii nie są przychylni takim zmianom regulaminu. O tym pomyśle rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Marek Jakubiak oraz Andrzej Rozenek.

Tarcia w obozie "dobrej zmiany"

- Ataki na mnie pochodzą głównie z jednego środowiska. Bynajmniej nie jest to środowisko PiS – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy”. Komentatorzy nie mają wątpliwości, że to kolejna odsłona konfliktu prezydenta z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i jego otoczeniem. Chodzi przede wszystkim o kształt tzw. reformy sądownictwa. O tarciach w obozie władzy w programie Tak Jest rozmawiali Jan Grabiec i Marek Pęk.

Spotkanie w Belwederze

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - głównym tematem rozmów były ustawy, dotyczące sądownictwa. "Różnice są głębokie, ale nie wykluczam, że prezes pojechał do prezydenta zasypać te rowy, a może przeciągnąć kogoś na swoją stronę" oceniał poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Zdaniem Krzysztofa Brejzy z PO, "Kaczyńskiemu się bardzo spieszy, zbliżają się wybory samorządowe (...) i prezes PiS musi być pewien, że prezydent jest sprowadzony do parteru".

NSA oddalił wnioski prezydent Warszawy

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. NSA uznał, że sprawy nie można kwalifikować jako takiego sporu. Według sądu kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame. Cztery oddzielne postanowienia trojga sędziów NSA są prawomocne i ostateczne. Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że „postanowienie NSA może nie jest dla nas w pełni satysfakcjonujące, ale jest zadowalające; sąd przyjął nasz argument, że jesteśmy organem, a nie stroną postępowań”. Patryk Jaki decyzję NSA skomentował jako wielkie zwycięstwo komisji weryfikacyjnej. Prezydent Warszawy poinformowała, że nadal nie planuje stawić się przed komisją. O decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego rozmawiali w programie Tak Jest Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska) i Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni).

Między rozwojem nauki a etyką

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wyeliminowali z ludzkiego embrionu genetyczną mutację, która powoduje dziedziczną chorobę serca. Wcześniej tego typu badania przeprowadzano tylko w Chinach. O tym gdzie leży granica pomiędzy nauką i rozwojem technologii a etyką i moralnością rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - prof. Jan Hartman i ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Lekarze rezydenci protestują

Trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Prowadzony jest w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Bierze w nim udział około 20-30 osób. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Dziś przedstawiciele protestujących wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami rządu. O szczegółach protestu opowiadał w Tak Jest lekarz rezydent Filip Dąbrowski.

PiS zablokuje prezydenckie referendum?

- Nie dla systemu prezydenckiego - mówi Jarosław Kaczyński, studząc tym samym zapędy Andrzeja Dudy, który jest zwolennikiem większej władzy w rękach prezydenta. O tę kwestię mieliby zostać zapytani obywatele w referendum, które wedle życzenia prezydenta miałoby się odbyć w listopadzie przyszłego roku. Ale czy to życzenie się spełni zależy w głównej mierze od woli prezesa Kaczyńskiego, który takich pytań wolałby w referendum uniknąć. O sporze między Pałacem Prezydenckim a Nowogrodzką w Tak jest rozmawiali Michał Kamiński i Ryszard Kalisz.

11 listopada bez wyborów?

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić prawo wyborcze, by przyszłoroczne wybory samorządowe nie odbyły się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. "Robienie wyborów 11 listopada byłoby społecznie źle przyjęte. Tego dnia nie powinniśmy się sprzeczać" komentował Marian Piłka z Prawicy RP. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego z SLD, "gdyby Kaczyński był przekonany, że tego dnia wygra wybory, to by je zrobił, ale wie, że politycznie dużo ryzykuje i bardziej liczy się dla niego gra polityczna".

Sejm za dostępem do broni

Sejm skierował poselską nowelizację ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Projekt zakłada ułatwienia w dostępie do broni palnej, między innymi pozwolenie ma wydawać starosta lub prezydent miasta, a nie - jak dotychczas - policja. "Im więcej broni, tym więcej tragedii" mówił przeciwnik nowelizacji Maciej Konieczny z Partii Razem. "Najłatwiejszy dostęp do broni palnej mają przestępcy, skoro oni mogą mieć broń, to czemu obywatel nie może mieć prawa, żeby się przed nimi bronić?" pytał Jacek Wilk z Kukiz'15

Polityczny spór o in vitro

Opozycja bije na alarm - to może być koniec finansowania samorządowych programów in vitro. Według nowego rządowego projektu ustawy, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych (która podlega ministrowi zdrowia) negatywnie oceni lokalny program wspomagający sztuczne zapłodnienie, to samorządy - pod groźbą wysoki kar finansowych - nie będą mogły wdrażać leczenia. Politycy PiS uspokajają, że dotychczas niemal wszystkie takie programy in vitro otrzymywały pozytywną opinię Agencji. Opozycja nie wierzy w dobre intencje rządzących, zwłaszcza że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwnikiem stosowania tej metody leczenia bezpłodności. Projekt trafił już do Sejmu, odbyło się już jego pierwsze czytanie. O jego zapisach i kontrowersjach rozmawiali w programie Tak jest członkowie komisji zdrowia - Bartosz Arłukowicz z PO i Tomasz Latos z PiS.

Prezydent wraca do pomysłów PiS-u

Prezydent Andrzej Duda zawiódł - grzmi opozycja po udostępnieniu przez Kancelarię Prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zdaniem ekspertów i części prewników te projekty niewiele różnią się od zawetowanych pomysłów PiS. Politycy opozycji mieli nadzieję, że prezydent wyraźnie odetnie się od niekonstytucyjnych przepisów. W programie Tak jest o poszczególne zapisy ustaw pytany byl Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy według prezydenta

Do marszałka Sejmu zostały złożone prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Projekt ustawy o KRS zakłada z kolei m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm. Ten wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków Rady mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. pełnoletnich obywateli korzystających z pełni praw publicznych oraz grupa co najmniej 25 sędziów, bez sędziów w stanie spoczynku. O prezydenckich propozycjach dyskutowali w programie Tak jest byli ministrowie sprawiedliwości: Barbara Piwnik i Zbigniew Ćwiąkalski.

Skarga polityczna

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To konsekwencja lipcowych wet do przyjętych przez parlament przepisów przygotowanych przez PiS. Andrzej Duda zaproponował m.in. wybór członków KRS większością 3/5 głosów, przechodzenie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego i stworzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, którą do Sądu Najwyższego na prośbę wyborców mogliby składać m.in. politycy. Po popołudniowym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych zaproponował też by w przypadku kiedy Sejm nie będzie w stanie wybrać członków KRS większością kwalifikowaną, każdemu posłowi przysługiwał jeden głos, który może oddać na jednego kandydata. Założenia prezydenckich projektów w programie Tak Jest oceniał prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Na jakimś etapie doszło do przecieku"

Profesor Michał Królikowski, współpracownik prezydenta, doradzający mu przy przygotowaniu projektów nowych ustaw o sądownictwie, znalazł się na celowniku śledczych. Chodzi o powiązania z firmą paliwową oskarżoną o wyłudzenia VAT. W programie "Tak jest", Krzysztof Łapiński zaznaczał, że Kancelaria Prezydenta nie miała żadnej wiedzy, aby prokuratura zajmowała się w tej sprawie profesorem Królikowskim. Jak dodał, jest jednak zdziwiony, że na tyle tysięcy spraw prowadzonych w Polsce, nagle wyciekają informacje dotyczące jednego śledztwa, w którym w jakiś sposób występuje pan Królikowski. Rzecznik prezydenta skomentował również dzisiejsze spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim.

Kościół a polityka

Wraca dyskusja o roli Kościoła w życiu publicznym. Goście programu "Tak jest" odnieśli się do wyników sondażu, z którego wynika, że zdaniem niemal połowy Polaków relacje Prawa i Sprawiedliwości oraz Kościoła są zbyt bliskie. Zdaniem prof. Ireneusza Krzemińskiego Kościół powinien zabierać głos, kiedy dochodzi do łamania praworządności przez władze. Ks. Henryk Zieliński ostrzegał zaś przed pokusą wykorzystywania Kościoła przez partie polityczne.

Być czy nie być rodzicem?

Mieć czy nie mieć dzieci - to dylemat przed którym stają dziś młodzi ludzie. Z jednej strony pojawia się presja rodziny lub otoczenia,a z drugiej wątpliwości czy rodzicielstwo to na pewno dobry pomysł w świecie, który boryka się z coraz większą liczbą globalnych problemów. O tym jaką decyzję podjąć oraz dlaczego rezygnacja z bycia rodzicem jest bardzo trudna rozmawiali goście Tak Jest Barbara Nowacka i Jaś Kapela.

Rodzice kontra państwo

Od kilku dni trwają poszukiwania rodziców, którzy zabrali noworodka ze szpitala w Białogardzie. Prokuratura sprawdza, czy matka i ojciec popełnili przestępstwo. Ci odpierają zarzuty, twierdząc że kierowała nimi troska o dobro i bezpieczeństwo ich córki.

Sprawa billboardów nie dla PKW

PKW nie dysponuje narzędziami, żeby skontrolować billboardową kampanię dot. zmian w sądach. Przewodniczący Komisji tłumaczy, że takiej weryfikacji będzie można dokonać dopiero wtedy, gdy partie złożą swoje sprawozdania po wyborach samorządowych. O kontrolę do PKW wnioskowała Nowoczesna. Gościem programu Tak Jest był dziś Wojciech Hermeliński, Przewodniczący PKW, który tłumaczył decyzję.

Rzecznik (pro)obywatelski

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił dziś w Sejmie z informacją o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela w Polsce. Bodnar mówił m.in. o sprawie śmierci Igora Stachowiaka uznając, że polska policja ma problem ze stosowaniem nieuzasadnionej przemocy. Rzecznik Praw Obywatelskich był dziś gościem programu Tak Jest.

Prezydenckie sprawy

Andrzej Duda i jego Kancelaria w centrum politycznego życia. Nowe ustawy zmieniające sądownictwo, przyszłość wyboru ministra obrony narodowej, czego chciałby dla Prezydenta Dudy szef BBN Paweł Soloch czy temat reparacji wojennych, to tylko niektóre tematy, które w ostatnim czasie krążą wokół Pałacu Prezydenckiego. O tym jakie spojrzenie ma na nie Prezydent Duda mówił w programie Tak Jest sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Dera.