Tak jest

Tak jest

„W cywilizowanym państwie europejskim brak TK jest nie do pomyślenia”

Zdecydowana większość konstytucjonalistów mówi, że mimo braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest on wiążący. Przed dylematem staną jednak sędziowie sądów powszechnych. Krajowa Rada Sądownictwa będzie apelować do sędziów, by stosowali się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Adama Strzembosza, który był gościem programu Tak Jest, pokolenie wychowane w warunkach wolności, nie poddane terrorowi stanu wojennego zdobędzie się na odwagę orzekania zgodnie z prawem, a nie oczekiwaniami ministra sprawiedliwości.

Ważne orzeczenie czy nieważny dokument?

Trybunał Konstytucyjny orzekł - kluczowe zapisy noweli PiS niezgodne z konstytucją. Uzasadniono, że tryb jej uchwalenia był wadliwy, a poszczególne zapisy godziły w niezawisłość Trybunału. Zdanie odrębne do wyroku zgłosiła dwójka sędziów, wybranych przez Sejm obecnej kadencji, wskazanych przez Prawo i Sprawiedliwość i zaprzysiężonych w grudniu przez prezydenta Dudę. Pod samym wyrokiem się jednak podpisali. O tym, dlaczego ich udział w rozprawie świadczy o tym, że wyrok Trybunału należy respektować, mówił w programie Tak jest Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Orzeczenie TK bez publikacji?

Nie rozprawa, a spotkanie, nie wyrok, a dokument. Obóz rządowy konsekwentnie odmawia uznania zarówno posiedzenia, jak i nadchodzącego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o samym TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Kryzys wokół Trybunału się zaostrza, a zapowiedziane nie respektowanie jego postanowień z pewnością nie doprowadzi do wyjścia z tego konstytucyjnego pata. O tym, czy są jakiekolwiek szanse na przywrócenie konstytucyjnego ładu w państwie rozmawiali goście programu Tak jest - Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) i Waldemar Żurek (Krajowa Rada Sądownictwa)

Czy Polska dba o bezpieczeństwo VIPów?

Prezydencka limuzyna, w ktorej w piatek pękla opona zostala przekazana do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. biegli maja odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego, że specjalna opona opancerzonego BMW, którym jechał Andrzej Duda została zniszczona podczas jazdy, a samochód wpadł w poślizg. Goście programu Tak Jest rozmawiali o procedurach związanych z transportem VIPów - czy potrzebne są Polsce zmiany w tym zakresie, czy wystarczy przestrzegać obecnych rozwiązań.

Polityka nowej generacji

Politycy nowego pokolenia - w dyskusji o problemach młodych. Joanna Staniszkis i Jan Śpiewak oceniali skuteczność programów rządowych dedykowanych ich generacji. Jako goście programu Tak Jest przedstawili także własną wizję polskiej polityki przyszłości.

Polityczna walka z religią

Miriam Shaded, szefowa Fundacji Estera chce zdelegalizować islam w Europie. Była kandydatka do Sejmu z list partii KORWiN poszukuje teraz prawnika, który zajmie się tą sprawą. Według Shaded islam jest systemem totalitarnym a Koran, nawołuje do nienawiści, przemocy i legitymizuje przestępstwa. O tym pomyśle w programie Tak Jest rozmawiali Miriam Shaded i Krystian Legierski.

Kiedy opinia Komisji Weneckiej?

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski zaproponował sekretarzowi generalnemu Rady Europy przełożenie terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróci się też o to do samej Komisji. To reakcja na upublicznienie w mediach projektu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. O tej propozycji Prawa i Sprawiedliwości w programie "Tak Jest" Andrzej Morozowski rozmawiał z Beatą Kempą.

Kościół a sprawa Wałęsy

Lech Wałęsa zaprzecza jakiejkolwiek współpracy z SB. Zdaniem byłego prezydenta udostępnione przez IPN dokumenty, znalezione w domu gen. Kiszczaka, zostały podrobione. Danuta Wałęsa na demonstracji poparcia pod hasłem „Cała Polska murem za Wałęsą” zorganizowanej w Gdańsku przez KOD, powiedziała, że jej mąż „nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy”. Żona legendarnego lidera Solidarności mówiła także o tym, że brakuje jej wsparcia Kościoła. O tym czy Kościół powinien zająć stanowisko w sprawie Lecha Wałęsy rozmawiali w programie Tak Jest ks. Henryk Zieliński i Jarosław Makowski.

Powrót do przeszłości

Prokuratorzy IPN przeszukali dom zmarłego prawie dwa lat temu gen. Wojciecha Jaruzelskiego - dwa tygodnie temu do podobnej akcji doszło na terenie nieruchomości po gen. Czesławie Kiszczaku; wtedy śledczym udało się znaleźć dokumenty rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z SB. O działaniach IPN i odkrywaniu teczek rozmawiali opozycjoniści z czasów PRL - Zbigniew Janas i Czesław Bielecki.

Nowy rozdział ws. związków partnerskich?

Sąd Najwyższy uznał prawo par homoseksualnych do odmowy składania zeznań. W orzeczeniu stwierdzono, że konstytucyjna ochrona małżeństwa nie stoi na przeszkodzie, by za osoby najbliższe w rozumieniu kodeksu karnego uznać osoby tej samej płci żyjące w nieformalnym związku. To oznacza, że osoba homoseksualna, będzie mogła odmówić składania zeznań w sytuacji gdyby miało to narazić partnera na odpowiedzialność karną oraz będzie mogła być objęta przepisami o ochronie świadka. O tej decyzji sądu w programie Tak Jest rozmawiali: działaczka LGBT Marta Konarzewska i Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.

Stadniny pod polityczną lupą?

Agencja Nieruchomości Rolnych tłumaczy przyczyny zwolnienia prezesów stajni w Janowie Podlaskim i Michałowie. W oświadczeniu podaje, że miało tam dochodzić do łamania polskich przepisów hodowlanych i zaniedbań w opiece weterynaryjnej. Odwołany prezes stadniny w Michałowie odpiera zarzuty i mówi o argumentach „wyssanych z palca”. O tym, jak należy interpretować zmianę na stanowiskach prezesów, w burz;liwej rozmowie, dyskutowali miłośnicy koni - Daniel Olbrychski i Jacek Żalek z KP Prawa i Sprawiedliwości.

Komitet w obronie Wałęsy

W piątek Lech Wałęsa ma wrócić do Gdańska z Miami, gdzie przez kilka ostatnich odpoczywał. W kraju nie opadły jeszcze emocje po medialnej i politycznej burzy, wywołanej przez materiały znalezione przez prokuratorów IPN w domu Czesława Kiszczaka. Dotyczą one TW „Bolka”, którego zobowiązanie do współpracy z bezpieką zostało podpisane imieniem i nazwiskiem Lecha Wałęsy. Choć nie było jeszcze badań grafologicznych, to wielu historyków jednoznacznie wskazuje, że te dokumenty są autentyczne. W obronie byłego prezydenta występują działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy mają zamanifestować solidarność z Wałęsą na specjalnym marszu, który odbędzie się w ten weekend. O słuszności tej akcji a także o samej sprawie teczek „Bolka” rozmawiali w programie Tak jest Mateusz Kijowski i Patryk Jaki.

Była premier o 100 dniach Szydło

Mija pierwsze 100 dni gabinetu Beaty Szydło. "To rząd spełnionych obaw i niespełnionych obietnic" oceniała była premier Ewa Kopacz. "Jedna rzecz udała się PiS - zjednoczyli Polaków w obronie wartości".

Szafa Kiszczaka w IPN

W poniedziałkowe południe IPN udostępnił akta TW „Bolka”, odnalezione w domu byłego szefa bezpieki generała Czesława Kiszczaka. Wśród nich jest m.in. teczka personalna i teczka pracy tajnego współpracownika, w tym ręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Były prezydent a także symbol „Solidarności” zdecydowanie zaprzecza i mówi, że nigdy nie dał się złamać. O sprawie rozmawiali goście programu Tak jest - Aleksander Smolar oraz Kornel Morawiecki.

Spór O Wałęsę

Lech Wałęsa ponownie i kategorycznie zaprzecza oskarżeniom o współpracę z SB. Jednocześnie dodaje, że popełnił błąd, ale - tu cytat - nie taki. Pierwszy pakiet materiałów dotyczących legendy Solidarności zostanie udostępniony w przyszłym tygodniu. Tak poinformował prezes IPN Łukasz Kamiński. Jak podkreślił, decyzja o ich szybkim udostępnieniu wynika z wagi sprawy. A o tym, jak należy interpretować zamieszanie wokół przeszłości Lecha Wałęsy dyskutowali w programie Tak jest: Michał Boni i Adam Bielan.

Tajemnice dokumentów z domu gen. Kiszczaka

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna, teczka pracy TW „Bolek” oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa „Bolek”. Były prezydent, który obecnie przebywa w Wenezueli, skomentował wydarzenia na swoim mikroblogu. Napisał „nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były, nie byłoby potrzeby podrabiać” i zapowiedział, że udowodni to w sądzie. Profesor Karol Modzelewski w programie Tak Jest stwierdził, że zanim zacznie się oceniać takie dokumenty, to trzeba najpierw sprawdzić czy są prawdziwe.

Teczki SB znów w grze?

Wdowa po byłym szefie bezpieki generale Czesławie Kiszczaku chciała odsprzedać IPN-owi archiwa Służby Bezpieczeństwa przechowywane przez jej męża. Po tej propozycji prokuratorzy i policja przeszukali jej dom i zabezpieczyli posiadane przez nią dokumenty. Teraz będą one badane przez specjalistów Instytutu pod względem oryginalności, wiarygodności i kompletności. W sferze publicznej zawrzało. IPN potwierdził, że wśród zabezpieczonych materiałów są także dokumenty dotyczące m.in. aktywności TW „Bolka”. Część historyków i polityków zwłaszcza związanych z prawą stroną sceny, podejrzewa, że mógł to być pseudonim Lecha Wałęsy. On sam zaprzecza, a sąd już raz przyznał mu rację i uznał, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne. O tym, czy po ćwierćwieczu od odzyskania wolności, tajne teczki Służby Bezpieczeństwa PRL-u znowu będą przedmiotem sporów politycznych rozmawiali w programie Tak jest Andrzej Celiński i Arkadiusz Mularczyk.

Więzienie za "polskie obozy"?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz" - miałoby za to grozić do 5 lat więzienia. "To śmieszne i niczemu nie służy" uważa dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak. Przeciwnikiem karania za "polskie obozy" był też Zbigniew Girzyński. "Rozumiem jednak intencję szukania sposobu walki z takimi wypowiedziami" mówił były poseł PiS.

KOD i Razem wciąż osobno

Są za budową silnego społeczeństwa obywatelskiego. Są za obroną niezależności Trybunału Konstytucyjnego i uznawaniem jego wyroków. Wreszcie - są za poszanowaniem reguł demokratycznego państwa prawa. Nadal jednak nie mogą lub nie chcą dojść do porozumienia, by wspólnie walczyć o ochronę najważniejszych dla nich wartości. Komitet Obrony Demokracji i partia Razem, choć przeciwstawiają się obecnej władzy, robią to oddzielnie. O tym, co różni KOD od tej lewicowej partii, która była największą sensacją ostatnich wyborów parlamentarnych, rozmawiali w programie Tak jest - Mateusz Kijowski i Adrian Zandberg.

"Hejtstop" pod ostrzałem

Działacze "Hejstop" sami stali się obiektami fali nienawiści w internecie po tym, jak szefowa kampanii złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie antyimigranckiego wpisu Mariusza Pudzianowskiego. "Uświadomiło nam to, jaka jest skala tego zjawiska" mówił Wiktor Jędrzejewski z "Hejtstop". "Pudzianowski i Kukiz dają przykład zwykłemu Kowalskiemu" uważa karnistka, prof. Monika Płatek.