Kropka nad i

Kropka nad i

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS. Gośćmi dalszej części programu byli Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jan Grabiec (PO) i prof. Marek Chmaj.

- Jeżeli są złożone wnioski do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeżeli jest również wysłane wyjaśnienie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania tej spółki, to Centralne Biuro Antykorupcyjne z pewnością się tą sprawą zajmie - mówił w "Kropce nad i" wiceminister kultury Jarosław Sellin komentując wymianę pism między CBA a kancelarią premiera w sprawie okoliczności powstania spółki powiązanej z kampanią "Sprawiedliwe sądy".

Kampania billboardowa jest próbą sił za publiczne pieniądze, żeby zdyskredytować pana prezydenta - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz '15), prezydent Duda zgodził się z nim, że kampania "nie pomaga nam rozwiązywać problemów z polskim wymiarem sprawiedliwości ".

- To jest pomysł na to, żeby w razie konfliktu z Unią Europejską tłumaczyć w społeczeństwie, że to dlatego, że my domagamy się po milion euro na rodzinę z reparacji wojennych. Nie z powodu tego, że Puszcza jest cięta, nie z powodu tego, że nie przestrzegamy wyroków Trybunału, czy łamiemy demokrację i praworządność - powiedział mecenas Roman Giertych w "Kropce nad i".

Sądzę, że obecny rząd nie wystąpi w ogóle o reparacje od Niemiec albo wystąpi o nie w taki sposób, że z góry będzie wiedział, iż tego nie załatwi - mówił w "Kropce nad i" Bronisław Komorowski. - Powiedziałbym tak: jeśli potrafią załatwić i nie popsuć polskich relacji z Niemcami, niech występują. Ale oni nie występują, tylko jątrzą tutaj w Polsce - dodał.

- Rozumiem zamysł przebudowy sądownictwa i potrzebę korekty, ale to były projekty krótkowzroczne - mówił w "Kropce nad i" o zawetowanych przez Andrzeja Dudę dwóch ustawach zmieniających sądownictwo profesor Michał Królikowski, który doradza prezydentowi w pracach nad nowymi propozycjami. - Nie dopuszczam sytuacji, że można lojalnością wobec państwa tłumaczyć tak radykalny zamach na instytucje - dodał.

- Jeżeli to jest na poważnie, to gdzie są konkretne wyliczenia, gdzie są rozpoczęte rozmowy i gdzie są konkretne wnioski na piśmie? - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru w "Kropce nad i", komentując pomysł podnoszony przez polityków PiS żądania od Niemiec reparacji za II wojnę światową. - Mocni w gębie w Polsce, cisza za granicą - ocenił.

Oni nie mogą uwierzyć, że elektryk mógł tego dokonać, że mógł załatwić sprawę do końca. A jednak dokonałem - mówił były prezydent Lech Wałęsa w programie „Kropka nad i” TVN24 o wydarzeniach sprzed 37 lat. Podkreślił, że oskarżenia padające z ust jego przeciwników politycznych "to wszystko kłamstwo".

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. Gośćmi programu byli także Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO), Ryszard Czarnecki (PiS) i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

- Każdego dnia mamy inną koncepcję, inne rozwiązanie. Chodzi o taki chaos, żeby już nikt się w tym nie zorientował, nawet prawnicy, i przeprowadzić swoją myśl - mówił w "Kropce nad i" o wprowadzanych przez PiS zmianach w sądownictwie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Jana Zimmermana, promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy wszystko leży teraz w rękach prezydenta. - Ciągle wierzę, że jest uczciwym człowiekiem, bo takim był dwadzieścia lat temu - powiedział.