Kropka nad i

Kropka nad i

Odmawiając powołania tych młodych świetnie wykształconych ludzi Krajowa Rada Sądownictwa zrobiła demonstrację polityczną - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, która postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.

- Z punktu widzenia czystości sceny politycznej w Polsce byłoby lepiej, gdyby Jarosław Kaczyński był premierem, ponieważ on i tak rządzi - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński (Europejscy Demokraci). Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PO) z kolei Beata Szydło stara się nie powtarzać błędu premiera Marcinkiewicza. Politycy komentowali zapowiedzianą przez prezes Rady Ministrów rekonstrukcję rządu i medialne spekulacje wokół zmiany na stanowisku premiera.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją, żeby stawić czoła teatrowi politycznemu - powiedział Rafał Trzaskowski. Poseł Platformy Obywatelskiej, wraz z Jackiem Sasinem z Prawa i Sprawiedliwości, był gościem "Kropki nad i" w TVN24. Obaj komentowali środowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchyliła grzywny nakładane na Gronkiewicz-Waltz przez komisję Jakiego.

Zmiany radykalne robi się w pierwszej części kadencji, a nie drugiej - powiedział w "Kropce nad i" były wicepremier, mecenas Roman Giertych, komentując zapowiedź premier Beaty Szydło o zmianach w rządzie. - PiS zmarnował czas. Ja sądziłem, że oni pójdą znacznie szybciej, że przez pierwsze dwa lata zrobią i sprawy sądów, i mediów. Nie udało im się - dodał.

Wskutek polityki PiS grozi nam stopniowe spowolnienie gospodarki. Jeśli dobra koniunktura Unii Europejskiej się skończy, to nie wiem, skąd będą te pieniądze - mówił w "Kropce nad i" były wicepremier, minister finansów profesor Leszek Balcerowicz. Skomentował w ten sposób podpisanie ustawy zwiększającej udział wydatków obronnych z minimum 2 do co najmniej 2,5 proc. PKB.

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Prawo i Sprawiedliwość próbowało przedstawić protestujących jako małą garstkę, to się nie udało. Bardzo jasną odpowiedź dały związki zawodowe, które murem stanęły za młodymi lekarzami - powiedział Adrian Zandberg z Partii Razem. Z Markiem Jakubiakiem z ruchu Kukiz'15 rozmawiali w "Kropce nad i" o głodowym proteście lekarzy rezydentów i reakcji rządu na ich postulaty.

- To są osoby, które już są pełnoprawnymi lekarzami. Codziennie mają sytuacje, gdy zostają sami z pacjentem, gdzie sami decydują, gdzie zdrowie i życie pacjenta zależy właśnie od nich - powiedział prof. Wojciech Szczeklik, internista, mówiąc o lekarzach rezydentach. Wraz z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej dr. Maciejem Hamankiewiczem i dr. Jarosławem Bilińskim, wiceprzewodniczącym Porozumienia Rezydentów OZZL mówił w "Kropce nad i" o głodowym proteście rezydentów, który trwa od 2 października.

- Mamy w tej sprawie różne zdania. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i w przyszłym tygodniu rozpoczniemy prace nad tą ustawą - powiedział w czwartek w "Kropce nad i" Adam Bielan z Polski Razem. Skomentował w ten sposób konflikt o reformę sądownictwa pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i rządem.

Nie dajmy się zwieść, że to będzie jakaś nowa partia - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując słowa Jarosława Gowina, który zapowiedział, że poszerzy się koalicja rządowa i powstanie nowa partia. - Człowiek bez poglądów, bez kręgosłupa, w związku z tym nie przykładałbym żadnej wielkiej wagi do jego niby partii - dodał.

Zbigniew Boniek - gość programu "Kropka nad i" - mówił o dużych nerwach w trakcie niedzielnego meczu z Czarnogórą. - Kiedy rywale wyrównali, była nutka lekkiego przygnębienia. Pomyślałem: "o Boże, co się dzieje?". Ale wyszliśmy z tego obronną ręką - powiedział Monice Olejnik prezes PZPN.

- W siłach NATO wariografem bada się właściwie jedynie oficerów CIA. Nie spotykałem w żadnej innej armii (sytuacji - red.), żeby dowódcę dywizji poddawano tak upokarzającej procedurze - mówił w "Kropce nad i" były dowódca GROM gen. Roman Polko, komentując słowa szefa MON. Antoni Macierewicz stwierdził, że nowy dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu "na własną prośbę poddał się badaniu wariografem".

- Myśmy robiły protest, żeby im przypomnieć, że jeżeli znowu będą grzebać przy naszych prawach, to znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w "Kropce nad i". Razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) rozmawiały o Czarnym Proteście kobiet oraz o projektach ustaw dotyczących prawa aborcyjnego.

360 szpitali nie wchodzi do sieci, czyli traci pewność finansowania. Nie wiadomo, czy te szpitale będą funkcjonowały. W mojej ocenie duża część z nich będzie musiała zostać zlikwidowana - powiedział w "Kropce nad i" były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). Skomentował również zmiany w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej. - Na tym SOR-ze, na tej izbie przyjęć, znajdą się wszyscy ci, którzy mieli: wypadek samochodowy, zawał serca, udar mózgu, dziecko z grypą i biegunką, przecież to powrót do pełnej komuny - dodał.

Prezydent ratuje obóz dobrej zmiany przed nieszczęściem. Myślę, że oni się dogadają na końcu w Sejmie, nie wyobrażam sobie, żeby nie. Tak wygląda polityka - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta i działaczka opozycji w PRL. - Myślę, że to się skończy jakimś kompromisem - dodała.

- Niech przyjdzie policja i ją wyprowadzi - stwierdził Roman Giertych w "Kropce nad i", pytany o ewentualną dymisję I prezes Sądu Najwyższego w razie wejścia w życie prezydenckiej ustawy skracającej jej kadencję. Jak ocenił, jeśli profesor Małgorzata Gersdorf ustąpi pod wpływem tej ustawy, to "nie dotrzyma słów przysięgi sędziowskiej". Gość Moniki Olejnik komentował między innymi prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się do propozycji Andrzeja Dudy, która zakłada przechodzenie w stan spoczynku sędziów SN po osiągnięciu przez nich 65. roku życia.

- Te propozycje są atakiem na demokrację - powiedział w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich komentując prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które we wtorek wpłynęły do Sejmu.