Kropka nad i

Kropka nad i

Gdybym spotkał dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza powiedziałbym im "dobry wieczór" - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Jerzy Miller, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Nie słyszałem żadnego zarzutu, żeby fakty opisane w raporcie Millera ktoś podważył. W związku z tym pozostaje mi powiedzieć tylko "dobry wieczór" - wyjaśnił.

Nie rozumiem oburzenia w PiS, prezydent wykrył w ustawie wady prawne i jego obowiązkiem było zareagować - stwierdził w "Kropce nad i" Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Odniósł się na w ten sposób do weta prezydenta Andrzeja Dudy do tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Dzisiaj w PiS następuje pozycjonowanie się na czas po Kaczyńskim - ocenił drugi gość programu, Michał Kamiński, poseł PSL-UED.

- Wygląda to z perspektywy zagranicznej tragicznie - powiedział w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz pytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki poprawił wizerunek Polski za granicą.

Wyborcy zobaczyli, że to nie partia Prawo i Sprawiedliwość, tylko partia "kasa i jeszcze raz kasa" - powiedział w "Kropce nad i" wiceszef PO i były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Skomentował w ten sposób wyniki badania poparcia dla partii politycznych, zrealizowanego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. PiS straciło 12 punktów procentowych.

Ryszard Petru zapowiada, że za spalenie kukły ze swoją podobizną przez Młodzież Wszechpolską będzie żądał dla nich kary finansowej. - Żeby wyskoczyli z kaski - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej w "Kropce nad i".

Premier Beata Szydło powiedziała bardzo otwarcie i uczciwie, czym się kierowała. Uważa, że się te nagrody należały i ma do tego prawo - powiedział w "Kropce nad i" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Odniósł się tym samym do wystąpienia byłej szefowej rządu, która podkreśliła, że ministrowie "otrzymywali nagrody za ciężką uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały".

Projekty, które zostały złożone do Sejmu są elementem dialogu naszego rządu z urzędnikami Komisji Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Porozumienie). Chodzi o złożone w czwartek projekty PiS w sprawie zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz projekt dotyczący dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Nikt nie ma prawa narzucać swojego światopoglądu drugiej osobie. Żaden polityk w naszym kraju nie będzie tego robił - stwierdziła w "Kropce nad i" posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Zdaniem inicjatorki projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję" Kai Godek z fundacji "Życie i Rodzina" projekt "ma przyznać prawa człowieka określonej grupie ludzi, która tych praw nie ma".

- To jest element gry dyplomatycznej z Zachodem, Unią Europejską - komentował w "Kropce nad i" wycofanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - To raczej danie szansy pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego, żeby wywiązała się ze swoich obowiązków - przekonywał z kolei Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

Obawiam się, że cała zawierucha, która powstała w wyniku nowelizacji ustawy o IPN, dotknie środowiska, które zaczęły funkcjonować i działania lokalne, np. spotkania młodzieży. - Mam nadzieję, że na poziomie politycznym problem w relacjach z Izraelem zostanie rozwiązany - mówił w "Kropce nad i" bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

Nie możemy dopuścić do paraliżu istotnego organu państwa polskiego, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa. Ona powinna działać. W obliczu takiej obstrukcji trzeba rozwiązać ten problem - powiedział w "Kropce nad i" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, komentując projekt nowelizujący ustawę o KRS.

W przypadku takim kiedy się planuje zostanie premierem, awans społeczny polegający na wejściu do rządu, to takich rzeczy po prostu się nie robi - tak Marek Jakubiak, poseł klubu Kukiz'15, ocenił informacje medialne na temat majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Gość "Kropki nad i" dodał: - transparentność ponad wszystko. Natomiast zdaniem posła PO Cezarego Tomczyka sprawa majątku premiera to "czysty cynizm, albo Morawiecki "ma coś do ukrycia głębiej".

Ktoś mądry mu poradził, że jeśli chce wejść w relacje rządowe z Jarosławem Kaczyńskim, to lepiej się zabezpieczyć - odniósł się w ten sposób do doniesień dotyczących majątku Mateusza Morawieckiego Roman Giertych. W "Kropce nad i" ocenił, że szef rządu decydując się na współpracę z PiS podjął "ryzykowną działalność".

Krzysztof Topolski został zatrzymany 10 marca 1968 roku. W "Kropce nad i" powiedział, że pierwsze miesiące w zamknięciu były "koszmarem" - Szargali mnie potwornie po karcerach i to nie tych normalnych karcerach, tylko bardzo specjalnych - powiedział. - Te siedem miesięcy było parszywych, złych, ciężkich.

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

Na ołtarzu takich małych rozgrywek wewnętrznych w PiS-ie dokonuje się małostkowego aktu zemsty - tak senator Marek Borowski skomentował projekt ustawy, mającej zdegradować peerelowskich generałów. Gość "Kropki nad i" w TVN24 wskazał, że partia rządząca forsuje te zmiany w prawie w obawie przed byłym ministrem obrony Antonim Macierewiczem.