Kropka nad i

Kropka nad i

Róża Thun i Adrian Zandberg w "Kropce nad i". Cała rozmowa

- To, że nikt nie pofatygował się, żeby przerwać to straszliwe widowisko, jest dla mnie czymś kompletnie niezrozumiałym - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Adrian Zandberg z Partii Razem, komentując manifestację, jaka odbyła się w niedzielę w Oświęcimiu przed oficjalną częścią obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Europosłanka PO Róża Thun oceniła, że takie zachowania, jak te inicjatora marszu Piotra Rybaka, biorą się z poczucia "totalnej bezkarności".

Andrzej Zybertowicz w "Kropce nad i". Cała rozmowa

- Mamy do czynienia z mistyfikacją, w której z osób, których zachowanie zawiera wiele wątpliwych ogniw, robi się niby anioły - ocenił w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do tego, jak, jego zdaniem, w przestrzeni publicznej postrzegani są Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak czy zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ojciec Ludwik Wiśniewski w "Kropce nad i". Cała rozmowa

Zastanawiałem się nad tym, czy nie poprosić o audiencję pana Kaczyńskiego. Ktoś mówi: "a co by mu ojciec powiedział"? Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem - podkreślił w "Kropce nad i" TVN24 ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin.

"To my, wyborcy, musimy zapanować nad swoimi emocjami"

My, wyborcy, jesteśmy elementem cynicznej rozgrywki polityków - ocenił w "Kropce nad i" działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk. Wskazywał, że "to my musimy zapanować nad swoimi emocjami i wyciągnąć wnioski z tego, co się stało w Gdańsku".

"Jeżeli hejterzy będą mieli perspektywę spotkania z policjantem, to poziom politycznej agresji obniży się"

Nie spodziewałbym się jakiegoś wielkiego przełomu jeśli chodzi o agresję słowną, natomiast niewątpliwie parę rzeczy można zrobić. Bardzo dobrze odbieram działania policji po zabójstwie Pawła Adamowicza - powiedział w "Kropce nad i" były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. W ocenie europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego część polityków może zmienić swoją postawę.

"Polska straciła niewinność"

- Polska straciła polityka europejskiego formatu, który mógł jeszcze bardzo dużo dla Gdańska i dla Polski zrobić - mówił w "Kropce nad i" o Pawle Adamowiczu Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i szef MSZ. W jego ocenie Polska "straciła też niewinność". - Mogliśmy się do tej pory łudzić, że jesteśmy krajem, gdzie przygadujemy sobie po sarmacku, ale gdzie nikt nie sięgnie po nóż - dodał.

"Są wydarzenia, na które się spóźniać nie wolno"

Zdarzało się już, że pan marszałek Kuchciński opóźniał rozpoczęcie (posiedzenia Sejmu - red.), bo na przykład prezes Kaczyński gdzieś był - mówił w "Kropce nad" senator Marek Borowski, odnosząc się do nieobecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wicemarszałków Sejmu Beaty Mazurek i Ryszarda Terleckiego podczas minuty ciszy, ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Ocenił, że "po prostu to lekceważono".

Owsiak "nawet nie zdaje sobie sprawy, jak strasznie jest dla nas wszystkich ważny"

- To jest taki moment, kiedy wszyscy powinniśmy poprosić Jurka Owsiaka, żeby sobie odpoczął, wziął duży oddech i poczuł, jak ogromnie jest ważny dla nas wszystkich - powiedziała w "Kropce nad i" Anna Dymna, aktorka i założycielka fundacji "Mimo Wszystko". Odniosła się w ten sposób do rezygnacji Jerzego Owsiaka z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Był człowiekiem otwartym, każdy mógł do niego podejść"

Straciliśmy przede wszystkim dobrego, lubianego, ciepłego człowieka, a jednocześnie polityka w pełni sił - tak Pawła Adamowicza wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Był człowiekiem otwartym, każdy mógł do niego podejść, na ulicy mieszkańcy go zatrzymywali - dodał. W kolejnych częściach programu gośćmi Moniki Olejnik byli Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Ireneusz Krzemiński.

"Siła Glapińskiego opiera się na dwóch fundamentach"

- Stugębna plotka niesie, że pan prezes Glapiński jest wtajemniczony w najbardziej sekretne operacje finansowe, najpierw Porozumienia Centrum, potem innych ugrupowań, którymi kierował pan Jarosław Kaczyński - powiedział Leszek Miller w "Kropce nad i". Z kolei Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że "jeśli prezes NBP wie o tym, co prokuratura zrobi za parę dni czy tygodni, to jest to totalnie skandaliczne".

Siemoniak: Kaczyński igra z ogniem, spotykając się z Salvinim

Matteo Salvini to jest Włoch, który dąży do rozmontowywania Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Tomasz Siemoniak. - A kto rozbija Unię Europejską igra z bezpieczeństwem Polski. Nasza obecność w Unii Europejskiej to jest nasze bezpieczeństwo - dodał. Jego zdaniem, "związanie się z Salvinim to dążenie do polexitu".

"To jest absolutnie niemoralne w stosunku do współobywateli"

Pan profesor Glapiński musi wiedzieć, że te pieniądze są Polaków. To nie są jego pieniądze, te pieniądze nie biorą się z nieba - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak (poseł niezrzeszony), komentując doniesienia o zarobkach dyrektor ds. komunikacji Narodowego Banku Polskiego. Poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk ocenił, że sprawa "jest więcej niż bulwersująca".

Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorsze

Polskie kino ma się w tej chwili świetnie i spełnia swoją społeczną, kulturalną, rozrywkową, komercyjną rolę. Reformowanie w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja, niepojęta. Reformuje się wtedy, jak rzeczy idą źle - mówił w "Kropce nad i" reżyser filmowy i dyrektor studia filmowego "Tor" Krzysztof Zanussi, komentując pomysł ministra kultury dotyczący stworzenia scentralizowanego publicznego ośrodka produkcji filmowej.

"Widać, że PiS i Kaczyński próbują się cofnąć"

Widać moment strachu w PiS. Widać, co się dzieje z instytucjami, co się dzieje z poszczególnymi publicznymi rolami (...) widać, że ci urzędnicy się boją. Takie manipulowanie państwem jest oznaką autorytaryzmu - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 socjolog Jadwiga Staniszkis (Uniwersytet Warszawski), oceniając działania obozu rządowego w 2018 roku. Jak dodała, "widać, że PiS i Kaczyński próbują się cofnąć" i "nie ma już takiego rozpędu w niszczeniu państwa".

"Kościół stracił głos odwagi"

- Jego głos był zawsze nam potrzebny, był jednym z architektów naszej wolności, niepodległości - wspominał biskupa Tadeusza Pieronka w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ksiądz Kazimierz Sowa mówił, że "Kościół stracił głos odwagi (...) pewnego rodzaju niepoprawności kościelnej". Biskup Pieronek zmarł w czwartek wieczorem. Miał 84 lata. Gośćmi programu byli także Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź" oraz ojciec Tomasz Dostatni, dominikanin.

"Nie ma refleksji: a co się stanie, jak przegramy kolejne wybory?"

W obozie rządzącym nie ma refleksji, którą do tej pory wszystkie ekipy sobie formułowały. Co się stanie jak przyjdą inni, którzy punkt po punkcie, złotówka po złotówce nas z tego wszystkiego rozliczą - mówił w "Kropce nad i" były premier Leszek Miller. Wraz z Kazimierzem Marcinkiewiczem komentowali sprawę SKOK Wołomin oraz wezwanie na przesłuchanie tłumaczki polskich prezydentów i premierów.

Gersdorf: jestem zażenowana słowami prezydenta

Myślę, że pan prezydent co najmniej przesadził, ale ponieważ wszyscy przedstawiciele kancelarii powtarzają, że jednak działamy wbrew prawu, to jest chyba zamierzone - powiedziała w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, komentując wtorkowe przemówienie Andrzeja Dudy. - To nie był jakiś lapsus czy zdenerwowanie prezydenta - dodała.

Doradca prezydenta: wycofaliśmy się w konfrontacji ze ścianą

- Gdyby Polska była pokornym cielęciem, które wykonuje polecenie Brukseli, Berlina czy Paryża to nikogo by nie interesowała nasza reforma prawa - ocenił profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. W "Kropce nad i" skomentował podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się także do wtorkowej krytyki Andrzeja Dudy pod adresem niektórych sędziów.

"Nadal uważamy, że mamy wiele racji w sporze z Komisją Europejską"

- Podkreślaliśmy od początku, że będziemy uznawać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyznał też, że "spodziewał się takiej decyzji". W jego opinii, podpisaniem ustawy "spełniliśmy wszystkie warunki, które Trybunał określił w zabezpieczeniu".