Kropka nad i

Kropka nad i

- To strasznie osłabia premier Szydło i prezydenta Dudę - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz komentując planowane spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z brytyjską premier. Podkreślił, że spotkanie to było ukrywane do ostatniej chwili. Jego zdaniem to "kolejny pstryczek Jarosława Kaczyńskiego wobec polityków Europy". Zauważył, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział szczyt 27 państw UE, by rozmawiać o przyszłości Europy po Brexicie, a "Jarosław Kaczyńskim w tym samym czasie sam jedzie do pani premier i będzie z nią o Brexicie rozmawiał".

- Wszystko ma być w rękach jednolitej władzy państwowej - profesor Andrzej Zoll w ostrych słowach komentował w "Kropce nad i" obecną sytuację w polskim sądownictwie, w kontekście zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, które planuje przeprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. O reformie przygotowanej przez resort mówił także rzecznik KRS Waldemar Żurek.

Mam nadzieję, że to jest tylko początek i prezydent od sprawy attache wojskowych przejdzie do poruszenia kwestii dymisji najważniejszych generałów - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO i były wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Skomentował w ten sposób list skierowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do szefa MON Antoniego Macierewicza.

- Bo takie są ich decyzje i te decyzje trzeba uszanować - tak szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w "Kropce nad i" odpowiedziała na pytanie, dlaczego z polskiej armii odchodzi 90 procent dowództwa. - Ruchy kadrowe były, są i będą - dodała minister.

- To uderzenie, z którym mamy do czynienia teraz, to jest uderzenie w tych ludzi, którzy w NATO wypracowali sobie świetne relacje. Mają doskonałe kontakty, a to się opiera przecież na zaufaniu - mówił w programie "Kropka nad i" w TVN24 były dowódca GROM generał Roman Polko. - Żadne pieniądze, żadne lata nauki i żadne inne działania nie zastąpią relacji, które nas sytuują w strukturach NATO - dodał.

- PiS łącznie z Jarosławem Kaczyńskim pokazali, że nie cofną się przed niczym. Przed żadnym kłamstwem, przed żadnym szaleństwem - mówił w "Kropce nad i" profesor Leszek Balcerowicz. Odniósł się w ten sposób do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego forsowanego przez PiS na szefa Rady Europejskiej podczas ostatniego szczytu w Brukseli.

Szef Europejskiej Partii Ludowej został zmuszony do odebrania funkcji wiceprzewodniczącego tej frakcji Jackowi Saryusz-Wolskiemu - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). Jego zdaniem do usunięcia Saryusz-Wolskiego doprowadzili w zemście Donald Tusk i Grzegorz Schetyna.

- Myśmy stanęli właśnie u progu tego, że niszczy się państwo prawa i trójpodział władzy. My jako sędziowie się nie poddamy - powiedział w "Kropce nad i" Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa, komentując działania partii rządzącej wobec wymiaru sprawiedliwości. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień stwierdził, że to "wojna na całego".

Wymiana kadr w takiej skali oznacza zmarnowanie dorobku ostatnich lat - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski odnosząc się do szerokiej wymiany najwyższych dowódców w armii. W Sztabie Generalnym - według komunikatu MON - objęła ona 90 procent stanowisk.

- To jest taki sposób na funkcjonowanie opozycji: od awantury do awantury. Mamy do czynienia z rozpętaną histerią w sprawie tej ustawy - mówił Jacek Sasin (PiS) w programie "Kropka nad i". - Kto ma w tym interes, żeby jeszcze przez dwa czy trzy tygodnie można było ciąć drzewa bez opamiętania? - pytał Sławomir Neumann (PO). Posłowie odnieśli się do znowelizowanej ustawy ministra Szyszki o wycince drzew.

- Niestety, tą ustawą minister Konstanty Radziwiłł demoluje system ochrony zdrowia, a nie poprawia jego jakość - powiedziała w "Kropce nad i" była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz (PO). Skomentowała w ten sposób projekt tzw. sieci szpitali przyjęty we wtorek przez rząd Beaty Szydło. - Niewątpliwie około 200 szpitali na pewno zniknie - oszacowała była premier. Przypomniała, że jej poprzednik na stanowisku ministra zdrowia - prof. Zbigniew Religa - także proponował utworzenie sieci szpitali. Jednak - jak mówiła - Religa "miał cywilną odwagę" powiedzieć opinii publicznej, że efektem tego będzie zamknięcie części placówek.