Kropka nad i

Kropka nad i

Krzemiński: Cała ta impreza pisowska nagina zaufanie do państwa

- To nie rząd, premier Tusk ani ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski rozbił żałobną wspólnotę narodową. (...) Podstawową decyzją, która rozerwała tę wspólnotę żałobną, była decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu - powiedział w "Kropce nad i" prof. Ireneusz Krzemiński.

Lasek: W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego

- To nie był wybuch. Badaliśmy wrak, obejrzeliśmy miejsce zdarzenia, zrobiliśmy bogatą dokumentację. W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Maciej Lasek - członek komisji Jerzego Millera, a od wczoraj także szef powołanego przez premiera zespołu. Odniósł się w ten sposób do tez zawartych w opublikowanym w środę raporcie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza.

Trzy lata po katastrofie. "To premier powinien odpowiadać na pytania, a nie komisja"

- To premier powinien odpowiadać na pytania ws. katastrofy smoleńskiej, bo to jest jedyny problem polityczny w Polsce w tej chwili - uważa Andrzej Urbański, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był gościem w "Kropce nad i". Urbański jest zdania, że "rząd sobie w tej sprawie nie radzi", a pomysł powołania nowej komisji Macieja Laska jest zły. - Rząd też popełnił błędy, ale przy tym co zrobił Kaczyński to jest prawie święty - ripostował Władysław Frasyniuk, były opozycjonista.

"10 kwietnia spędzę w ciszy i spokoju". Rodziny smoleńskie podzielone ws. obchodów

- Chcę wiedzieć jak zginął mój ojciec, ale nie będę na siłę podważał wszystkiego w sprawie katastrofy - mówił w "Kropce nad i" Maciej Komorowski, syn wiceministra Stanisława Komorowskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Polemizowała z nim Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, która podważała tezy zawarte w raporcie Jerzego Millera.

Wyjazd do Nigerii. "Premier zastosował rejteradę"

- Pana premiera Donalda Tuska najprawdopodobniej coś uwiera. Tym czymś jest jego sumienie, i to że taką rejteradę zastosował, jest też symptomatyczne - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Joachim Brudziński z PiS, który komentował wyjazd premiera Donalda Tuska do Nigerii 10 kwietnia. Polityk zapowiedział, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej jego partia będzie przed Pałacem Prezydenckim.

Staniszkis: Lubię Sikorskiego, ale ten jego Twitter jest niepoważny

Jakoś lubię Radosława Sikorskiego, ale on szybciej mówi niż myśli. Ten jego Twitter jest niepoważny - stwierdziła w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Jednocześnie skrytykowała premiera Donalda Tuska, który - jak oceniła - umie manipulować i nie ma wizji rządzenia. Dostało się także inicjatywie Janusza Palikota i Marka Siwca - Europie Plus - którą Staniszkis określiła jako "grę na karierę kilku osób".

Wenderlich: Broniąc Głódzia, bronicie chorej sytuacji

- Broniąc arcybiskupa Głódzia bronicie chorej sytuacji - stwierdził Jerzy Wenderlich (SLD) w "Kropce nad i". Jak dodał, "jedną mszą nie da się odwrócić całej sytuacji" wokół metropolity gdańskiego. - Niestety, ale jest pan akwizytorem głupich idei - ripostowała Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.

Duda na premiera? Wałęsa: Ja bym zaryzykował

- Jeśli Duda chce być premierem, to ja bym zaryzykował - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 były prezydent Lech Wałęsa. Komentując wtorkowy strajk generalny stwierdził: - Cała moja kariera była oparta na związku zawodowym, więc duchem jestem z nimi.

Szczepkowska: taryfa ulgowa dla gejów powinna się skończyć

Taryfa ulgowa dla gejów powinna się skończyć - mówiła w TVN24, odnosząc się do sytuacji panującej w teatrze, aktorka Joanna Szczepkowska. Artystka w "Kropce nad i" podkreśliła jednak, że nie jest przeciwnikiem środowisk homoseksualnych i popiera ich małżeństwa.

Giertych pozywa Rydzyka. "Domagam się sprostowania i przeprosin"

- Jeżeli ojciec Rydzyk uważa, że stoi ponad prawem i prawdą, to zweryfikujmy to na sali sądowej - zapowiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych. W czwartek b. minister edukacji skierował do sądu sprawę przeciwko duchownemu. Giertych jest oburzony nieprawdziwymi - jego zdaniem - informacjami wygłaszanymi na swój temat w mediach, którym szefuje o. Tadeusz Rydzyk.

Palikot: Kościół jest zabagniony. Prezydent nie powinien jechać do Watykanu

- Wybór tego czy innego hierarchy Kościoła, nie spowoduje zmian, których oczekujemy. Kościół jest zabagniony - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota stwierdził też, że prezydent Bronisław Komorowski nie powinien jechać na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. - Czemu znów fundujemy sobie koszty? Państwo świeckie nie jest od organizowania wizyt osób duchownych - przekonywał.

Wrażliwość papieża "rozleje się na Kościół"

Pontyfikat nowego papieża może być "pontyfikatem szczególnym", czego pierwsze sygnały już dostaliśmy - podkreślali goście "Kropki nad i" w TVN24. Ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, oceniał, że wrażliwość Jorge Mario Bergoglia może spowodować jej "rozlanie się na Kościół". - To może być naprawdę piękny pontyfikat - dodawał ks. Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

"Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa"

- Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli papieża prawie na końcu świata - powiedział Jorge Mario Bergoglio, w pierwszych słowach po pojawieniu się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra.

"Przyczyną afer pedofilskich - celibat". "Jest czas na dyskusję nad jego zniesieniem"

- To celibat jest przyczyną afer pedofilskich w Kościele, papież musi się tym zająć - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 dr Kamil Sipowicz, historyk filozofii chrześcijańskiej. Według ks. Kazimierza Sowy, "teraz jest odpowiedni czas na dyskusję na ten temat". Ale, czy nowy biskup Rzymu będzie sobie w stanie poradzić w pojedynkę ze wszystkimi problemami, które trapią dziś Kościół? - Jeden człowiek nie da sobie z tym rady - uważa Sipowicz.

Z nowym papieżem reforma Kościoła? "Nie wierzę. Nadal będą go kiwać"

- Kościół, jako instytucja ludzka, ma swoje ciemne i chore strony. Ale nowy papież się z nimi upora. Wystarczy, że będzie kontynuował drogę Benedykta XVI - przekonywał w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko. Przy okazji wyboru nowego biskupa Rzymu ujawniają się coraz większe różnice w ocenach tego, czy razem z nim do Watykanu przyjdą głębokie reformy. - Ja w to nie wierzę. Papież nadal będzie kiwany przez przedstawicieli grup wielkich interesów - odpowiada prof. Tadeusz Bartoś, były dominikanin.

"Może zamiast odbierać Nobla, warto się zastanowić, o co mu chodzi"

- Czuję się niekomfortowo, bo nie chcę nawet brać udziału w tej dyskusji. Dla mnie wartościowanie człowieka na podstawie jego seksualności jest czymś obcym - oświadczył w "Kropce nad i" Jarosław Wałęsa. Syn byłego prezydenta zapowiedział, że w piątek spotka się z ojcem i porozmawia z nim o jego słowach o homoseksualistach.