Kropka nad i

Kropka nad i

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. Gośćmi programu byli także Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO), Ryszard Czarnecki (PiS) i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

- Każdego dnia mamy inną koncepcję, inne rozwiązanie. Chodzi o taki chaos, żeby już nikt się w tym nie zorientował, nawet prawnicy, i przeprowadzić swoją myśl - mówił w "Kropce nad i" o wprowadzanych przez PiS zmianach w sądownictwie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Jana Zimmermana, promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy wszystko leży teraz w rękach prezydenta. - Ciągle wierzę, że jest uczciwym człowiekiem, bo takim był dwadzieścia lat temu - powiedział.

- Nie mamy teraz szansy w tym momencie tego poprawić. Musimy inną taktykę zastosować. Kiedy przyjdzie czas, przejmiemy władzę od nich i rozliczymy ich na ich prawie - stwierdził Lech Wałęsa w rozmowie z Moniką Olejnik. Były prezydent komentował w programie "Kropka nad i" ostatnie posunięcia polityczne Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu był także prof. Leszek Balecerowicz.

- Wojewodowie dostaną taki instrument, który potulnym samorządowcom będzie dawał środki na drogi, a tym, którzy nie wspierają dobrej zmiany i Prawa i Sprawiedliwości tych środków nie będzie dawał - mówił w "Kropce nad i" prezydent Słupska Robert Biedroń pytany o ustawę autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych. Zakłada ona między innymi wprowadzenie nowej opłaty paliwowej.

- To jest spirala, która w jakimś sensie degeneruje marsz smoleński. To jest ciągle żałoba - komentowała w "Kropce nad i" zorganizowanie kontrmanifestacji w dniu obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej Jadwiga Staniszkis. Nie zgodził się z nią Ludwik Dorn, który ocenił, że "miesięcznice już od dawna wkroczyły w obszar groteski, tragifarsy". Dodał jednak przy tym, że "wolni ludzie w wolnym kraju mają prawo do groteski". Gościem drugiej części programu był dominikanin o. Paweł Gużyński.

Mam nadzieję, że po tym wystąpieniu prezydenta Trumpa wszyscy w Polsce, ale też wszyscy w Europie, lepiej zrozumieją stanowisko polskiego rządu w sprawie imigrantów ekonomicznych - stwierdził w "Kropce nad i" wicepremier Jarosław Gowin. Ale, jak jednocześnie podkreślił, "być może zbliża się ten moment, kiedy powinniśmy rozpatrzyć możliwość pomocy tym prawdziwym ofiarom wojny".

Kwestia oceny miesięcznic smoleńskich i towarzyszących im kontrmanifestacji podzieliła gości programu "Kropka nad i". Jarosław Sellin stwierdził, że protestującym chodzi o to, by "wylać swoją nienawiść wobec PiS". Rafał Trzaskowski odpowiadał, że protesty to reakcja na przyjęcie ustawy o zgromadzeniach publicznych, która zdaniem opozycji jest "skandaliczna".

To było wystąpienie z 77. roku. Jak człowiek, który jest oderwany od rzeczywistości, od 25 lat żyje polityką, może mówić nam o Polsce marzeń - powiedział w "Kropce nad i" przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Skomentował przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na kongresie PiS.

- PiS nie jest w stanie stanąć do wyborów i wygrać w Warszawie, dlatego szuka innych rozwiązań - powiedział Sławomir Neumann w "Kropce nad i". Szef klubu PO krytykował działania komisji badającej sprawę reprywatyzacji w stolicy, zarzucając jej cele polityczne. W podobnym tonie komentował prace komisji do sprawy Amber Gold.

Minister Antoni Macierewicz na dowódcę GROM-u wyznacza człowieka, który nie wiem, czy dzisiaj byłby w stanie zrównać się, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące jego wyszkolenia, ze swoimi podwładnymi - powiedział w "Kropce nad i" generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. - Dowódca powinien być wzorem. Nie wiem, w jakim wymiarze dzisiejszy pułkownik będzie wzorem dla żołnierzy GROM-u - dodał.

Zostało oddelegowanych zbyt mało policjantów, bo manifestacja KOD-u została zgłoszona przez osobą prywatną bez zaznaczenia jej charakteru - mówił w "Kropce nad i" poseł PiS Jacek Sasin. Odniósł się do sobotniej awantury podczas demonstracji Komitetu Obrony Demokracji w Radomiu. W ocenie posłanki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz, to kolejny dowód na to, że policja pod zwierzchnictwem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka nie działa prawidłowo.

Nie można wybierać sobie projektów, które komuś się podobają. Unia Europejska to są pewne zasady. Francja ze swoimi propozycjami je łamie - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się do wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który powiedział, że "Europa nie jest supermarketem".