Kropka nad i

Kropka nad i

- Problem zaczyna się wtedy, jeżeli dla pewnego języka, pewnej mentalności jest domniemane przyzwolenie ludzi, którzy kwalifikują się do elity politycznej danego kraju - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, odnosząc się do reportażu "Superwizjera" na temat działalności polskich neonazistów. Z kolei Marek Jakubiak (Kukiz'15) stwierdził, że delegalizacja stowarzyszenia Duma i Nowoczesność nie powinna ulegać "żadnej wątpliwości".

Prezydent mógł zrobić pewnego rodzaju unik, kierując nowelizację Kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz. - PiS zmienia prawo wyborcze, dlatego że chce wygrać kolejne wybory, chce zawłaszczyć całe państwo i trzymać władzę. Neumann i Schetyna też by tak chcieli, tylko nie potrafią - dodał.

- Generała Jarosława Kraszewskiego znam kilkanaście lat. Gdyby ktoś mnie spytał, czy mogę ręczyć za tego oficera, z całą odpowiedzialności powiem: tak, z całą pewnością mogę ręczyć swoją osobą. To jest prawy i wartościowy oficer - mówił w "Kropce nad i" TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pan prezydent mocno wyemancypował się politycznie. To wymagało dużej maestrii politycznej i dyplomacji ze strony prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby nasz obóz nie rozpadł się - stwierdził w "Kropce nad i" Adam Bielan, wicemarszałek Senatu i polityk Porozumienia, komentując rekonstrukcję rządu i usunięcie z niego Antoniego Macierewicza.

Mogę mieć tylko jedną radę dla opozycji. W sytuacji tak dramatycznej przynajmniej nie fundujcie sobie podziałów na tle światopoglądowym - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Bronisław Komorowski. - Jeżeli opozycja problemem wewnętrznym uczyni kwestie światopoglądowe, to zginie marnie - dodał.

- Chciałabym, żeby siłą tego rządu nie były słowa tylko czyny, a siłą tego rządu jest propaganda - powiedziała w "Kropce nad i" Ewa Kopacz. To opozycja wskazywała tych ministrów, których należy czym prędzej zmienić. Oni kompromitowali nas nie tylko w oczach obywateli, ale również na forum Unii Europejskiej - dodała.

- To bunt pokolenia 40-latków, którzy pozbywają się kompromitujących 70-latków - powiedział w "Kropce nad i" o rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak (PO). - W tej chwili to jest rząd zakonu PC - uważa z kolei Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS. Trzecim gościem wydania specjalnego "Kropki nad i" był prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.

To, co zrobiła władza do tej pory, to nie jest żadna reforma wymiaru sprawiedliwości - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Zaczynając rozmowy z innymi państwami Unii Europejskiej, na żaden sukces liczyć nie możemy. To jest porażka Polski - tłumaczył.

Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna - apelował w "Kropce nad i" prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który określił masowe wypowiadanie klauzuli opt-out przez lekarzy "politycznym uderzeniem w rząd".

Błaszczak popełnił plagiat, ale go fałszywie zinterpretował. To wyjątkowe osiągnięcie, nawet jak na ministra z tego rządu - powiedział w "Kropce nad i" profesor Leszek Balcerowicz. Odniósł się do słów szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który powiedział, że tydzień temu skończył się w Polsce komunizm.

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

- Właściwie sądownictwo straci swoją niezależność. Dostanie się w ręce rządu - powiedział w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek, odnosząc się do przyjętych w piątek przez Senat nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.