Kropka nad i

Kropka nad i

Biedroń: Rząd stchórzył. Gdyby nie miał nic do ukrycia, usiadłby do stołu z Komisją Wenecką

Polski rząd nie spotykając się z delegacją Komisji Weneckiej wysyła sygnał, że coś złego dzieje się w naszym kraju - ocenił w "Kropce nad i" Robert Biedroń, europoseł, który ma być kandydatem Lewicy na prezydenta. - Całe szczęście, że jest marszałek Senatu, który zabiega o to, żebyśmy w tej walce o praworządność nie byli osamotnieni i żeby takie ciała jak Komisja Wenecka miały wgląd w to, co się dzieje w Polsce - dodał.

Grodzki: nie zamierzam uprawiać równoległej polityki zagranicznej

Nie było żadnego skarżenia się, tylko mądra wymiana poglądów na poziomie marszałka i wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz na poziomie ekspertów - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się w ten sposób do spotkania z Vierą Jourovą w Brukseli oraz zarzutów, że myli swoje kompetencje z tymi ministra spraw zagranicznych.

Biedroń "miał pod górkę, potrafi walczyć"

Robert Biedroń ma realną szansę przy dobrej kampanii powalczyć o wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich - powiedział w "Kropce nad i" jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg. Jego zdaniem lider Wiosny "będzie jedynym kandydatem, który reprezentuje poglądy postępowe, który jest reprezentantem wyborców na lewo od centrum".

"Reakcja na prowokację Putina jest w miarę jednolita"

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Poseł klubu PiS: to skandaliczne zachowanie Pawłowicz

Uważam to za skandaliczne zachowanie. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 poseł klubu PiS oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk. Skomentował wpis sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, w którym nazywa ona Małgorzatę Kidawę-Błońską "marionetką" i "nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz odniosła się z kolei do słów prezydenta o pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzacie Gersdorf. - To jest wstyd, że ktoś taki, jak Andrzej Duda jest prezydentem Polski - oceniła.

"Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem"

Polska jest zbyt duża, zbyt liczna, jeżeli chodzi o ludność i dobrze chroni jako terytorium przejściowe. W tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński pytany, czy projekt klubu PiS dyscyplinujący sędziów może być krokiem do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

"Mam radę dla tych sędziów, którzy występują na wiecach politycznych"

Te demonstracje pokazują, że jesteśmy w państwie demokratycznym, gdzie obywatele mają prawo wyjść i manifestować swoje poglądy - powiedział w "Kropce nad i" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do środowych protestów przeciwko projektowi klubu PiS dotyczącemu dyscyplinowania sędziów. Dodał, że ma "bardzo prostą radę dla tych sędziów, którzy uważają, że stają się już politykami, występują na wiecach politycznych". - Przecież mogą odwiesić togę - zaproponował.

Jackowski: ludzie są wściekli, nie rozumieją tego całego sporu

Przy okazji tego projektu jest bardzo dużo publicystyki, bardzo dużo polityki - stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, który komentował w "Kropce nad i" projekt nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa złożony przez klub PiS. Wicemarszałek Sejmu i posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak odpowiadała na to, że PiS "ukuł dla potrzeb tego, co robi hasło: sędziowie uprawiają politykę".

"Stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym"

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

"Nie wolno krzyczeć pod warunkiem, że ktoś pana nie piłuje"

Polska z marzeń Prawa i Sprawiedliwości nie jest Polską, która strukturalnie może być w Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Komentował zgłoszony przez posłów klubu PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa, którego analizę zapowiedziała już Komisja Europejska. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie) przekonywał natomiast, że mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, "w której sędziowie jednocześnie chcą być politykami".

"To jest nic innego jak wypowiedzenie wojny polskim sądom"

- Tu nie chodzi o karanie sędziów, tu chodzi o poczucie odpowiedzialności za państwo i obywateli - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak, odnosząc się do złożonego w czwartek przez klub PiS projektu zmian w ustawach dotyczących sądownictwa. - To jest nic innego jak wypowiedzenie wojny polskim sądom - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Sasin o sprawie Banasia: rzecz jest banalnie prosta

Chcielibyśmy znaleźć takie środki prawne, które spowodowałyby, że możliwe byłoby odwołanie pana prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Niestety wszystko wskazuje na to, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przekonywał też, że nie zgadzając się na wprowadzenie zmian w ustawie zasadniczej, "to opozycja niestety bierze na siebie odpowiedzialność, że pan prezes Banaś w dalszym ciągu będzie pełnił tę funkcję".

"Chcieliśmy dać prezesowi NIK szansę na przedstawienie swoich racji"

Chcieliśmy na forum komisji dać panu prezesowi NIK-u szansę na przedstawienie swoich racji - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Marian Banaś nie skorzystał z zaproszenia na posiedzenie senackiej komisji. Grodzki przyznał, że jest "rozczarowany" tą nieobecnością.

"Banaś jest od pewnego czasu naszym wspólnym problemem"

Jest pytanie nie tylko o zachowanie Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Banasia, ale też o zachowanie opozycji. Wcale nie jestem pewien, czy dobrą strategią jest narracja, że "to wasza sprawa" - mówił w "Kropce nad i" ekonomista Ryszard Bugaj, komentując kontrowersje wokół szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ocenił, że "opozycja powinna pokazać, że jej tak naprawdę nie chodzi do końca o partyjny interes".

Problem, "który się rozlewa jak lawa, która niszczy wszystko dookoła"

Jesteśmy w ogromnym kryzysie państwa prawnego - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował wtorkowe orzeczenie Sądu Najwyższego, związane z listopadowym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał także, że "trzeba walczyć o niezawisłość sędziów" oraz "o ich prawo do orzekania w sposób zgodny z ich najlepszą wiedzą i przekonaniami, a nie z utartymi celami politycznymi".

"Rodzi się pytanie: kto stoi za Banasiem?"

Chodzi o to, czy człowiek, który nie potrafi zbadać, z kim prowadzi interesy, jest w stanie nadzorować służbę skarbową, potem finanse państwa, a teraz zajmować się nadzorowaniem całego państwa - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej poseł Borys Budka, który w "Kropce nad i" komentował sprawę prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. - Opinia publiczna i parlamentarzyści powinni zapoznać się z różnymi materiałami, ponieważ jest tyle spekulacji, że tutaj lepiej się odnieść do faktów - przekonywał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Schreiber o dymisji Banasia: PiS czeka na honorowe rozwiązanie

- Czekamy na honorowe rozwiązanie tej sprawy. Jeśli nie, to będziemy przedstawiali nasz pomysł - powiedział w "Kropce nad i" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odnosząc się do ewentualnej dymisji Mariana Banasia. - Głosowaliście państwo za facetem, wobec którego służby prowadziły postępowanie sprawdzające. Nie było mocnego na tego pancernego człowieka - przypomniał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Giertych: są plotki, że Banaś ma zlecić kontrolę majątku jednego z ministrów

- Mechanizm posiadania haków na określone osoby jest w tej chwili stosowany i tego typu historia, jaką ma Marian Banaś, może być atutem w staraniu się o wysoki urząd, a nie jakimś problemem - powiedział w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych, odnosząc się do sprawy prezesa Najwyższej Izby Kontroli i wątpliwości wokół jego oświadczeń majątkowych. Jego zdaniem "służby wiedziały o tych wszystkich okolicznościach i traktowano to jako rodzaj nacisku" na prezesa NIK, aby był "spolegliwy".