Kropka nad i

Kropka nad i

- Myśmy stanęli właśnie u progu tego, że niszczy się państwo prawa i trójpodział władzy. My jako sędziowie się nie poddamy - powiedział w "Kropce nad i" Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa, komentując działania partii rządzącej wobec wymiaru sprawiedliwości. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień stwierdził, że to "wojna na całego".

Wymiana kadr w takiej skali oznacza zmarnowanie dorobku ostatnich lat - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski odnosząc się do szerokiej wymiany najwyższych dowódców w armii. W Sztabie Generalnym - według komunikatu MON - objęła ona 90 procent stanowisk.

- To jest taki sposób na funkcjonowanie opozycji: od awantury do awantury. Mamy do czynienia z rozpętaną histerią w sprawie tej ustawy - mówił Jacek Sasin (PiS) w programie "Kropka nad i". - Kto ma w tym interes, żeby jeszcze przez dwa czy trzy tygodnie można było ciąć drzewa bez opamiętania? - pytał Sławomir Neumann (PO). Posłowie odnieśli się do znowelizowanej ustawy ministra Szyszki o wycince drzew.

- Niestety, tą ustawą minister Konstanty Radziwiłł demoluje system ochrony zdrowia, a nie poprawia jego jakość - powiedziała w "Kropce nad i" była premier i była minister zdrowia Ewa Kopacz (PO). Skomentowała w ten sposób projekt tzw. sieci szpitali przyjęty we wtorek przez rząd Beaty Szydło. - Niewątpliwie około 200 szpitali na pewno zniknie - oszacowała była premier. Przypomniała, że jej poprzednik na stanowisku ministra zdrowia - prof. Zbigniew Religa - także proponował utworzenie sieci szpitali. Jednak - jak mówiła - Religa "miał cywilną odwagę" powiedzieć opinii publicznej, że efektem tego będzie zamknięcie części placówek.

Widzę w tym jakąś zemstę na wojsku. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć inaczej niż tym, że prezesowi PiS odpowiada to, że armia jest upokarzana - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak (PO). Były minister obrony narodowej komentował w ten sposób honory, z jakimi przyjmowany jest przez wojsko obecny rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Jeden z posłów PiS zaproponował mi następujący deal: w zamian za nietykalność przestaję "robić sprawę" na Macierewicza - powiedział w "Kropce nad i" gen. Piotr Pytel. Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego opisał w ten sposób incydent, do jakiego miało dojść w czasach, kiedy stał na czele SKW. Dodał, że do dziś nie wie, jaką "sprawę" wspomniany polityk miał na myśli.

Problem polega na tym, że rząd polski nie popiera swojego obywatela na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" Rafał Trzaskowski (PO) o zapowiedzi Ryszarda Legutko (PiS), że rząd może nie poprzeć kandydatury Tuska na to stanowisko. - Konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się dopiero przedwczoraj - zauważył Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PiS).

Skoro oczekuje się od żołnierzy, że będą składali meldunki rzecznikowi MON, to znaczy, że łamie im się kręgosłup i armia stała się narzędziem w ręku polityków, którzy się po prostu nią bawią - powiedział w "Kropce nad i" gen. Waldemar Skrzypczak, b. dowódca wojsk lądowych.

Dochodzimy do jakichś bizantyjskich zwyczajów związanych z działalnością ministra Macierewicza, że rzecznik czy dyrektor biura ma ochronę - ocenił poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów w programie "Kropka nad i" TVN24. Była minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak stwierdziła, że jest to "temat zastępczy".