Kropka nad i

Kropka nad i

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów. W drugiej części specjalnego wydania "Kropki nad i" był były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Nie jestem zaskoczony. Fakt, że obecny rząd odmówił wykonania tych decyzji, oczywiście jest naruszeniem obowiązków członkowskich - mówił w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nieoficjalnych informacji TVN24, że Komisja Europejska chce skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców.

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

- To są ludzie, którzy mają tak rozbudowany narcyzm, że nie są w stanie pogodzić się z rzeczywistością. Używają wszelkich narzędzi władzy, żeby mścić się na całym świecie za swoje niepowodzenia. To jest ciekawa psychologia dla reżysera, scenarzysty, pisarza. Jednak żyć pod takimi ludźmi jest strasznie niebezpieczne - stwierdziła reżyserka Agnieszka Holland w programie "Kropka nad i" TVN24 mówiąc o Kaczyńskim i Ziobrze.

Obawiam się, że większość parlamentarna chce sobie zapewnić na przyszłość bezkarność - ocenił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista mówił w "Kropce nad i", że są one procedowane "na wyścigi, rano, nocą, bez zasięgania opinii, przepychane kolanem". - Cenę za to zapłacą nie sędziowie, tylko obywatele - dodał Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Dla mnie to chyba najpoważniejszy zamach na demokrację i on może doprowadzić do tego, że właściwie za chwilę nie będzie sensu organizować wyborów - powiedział w "Kropce nad i" profesor Marcin Matczak z wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego odnosząc się do projektu zmian w Kodeksie wyborczym.

Dla mnie najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy. Łykamy taki gorszący styl poważnych zmian przy pustej sejmowej sali, przy słowach tego rodzaju, które tam padały - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. W ten sposób skomentowała debatę nad prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Musimy mieć tego świadomość, że jak wejdą te projekty, to za chwilę się okaże, że ten z którym się sądzimy o stłuczkę samochodową (...), jest znajomym radnego, a radny koleguje się z posłem - mówił w środę w "Kropce nad i" w TVN24 sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa komentował prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W drugiej części programu gośćmi byli Bartosz Arłukowicz z PO i Dominik Tarczyński z PiS.

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

Unia Europejska podchodzi do kwestii Puszczy Białowieskiej w sposób ideologiczny i chciałaby, żeby zupełnie zaniknęła. Tak nie będzie - powiedziała w "Kropce nad i" Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło. Odniosła się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

- Mówiąc bardzo prostym językiem: jak w rodzinie dzieje się źle, mąż wali żonę, dzieci wrzeszczą wniebogłosy, to się wzywa policję - skomentował Marek Belka w "Kropce nad i" postawienie sprawy Polski w Parlamencie Europejskim i jego rezolucję.

Jest naruszona konstytucja w Polsce, w bardzo poważnym stopniu zostały naruszone kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, podział władzy jest bardzo podważony, sądownictwo - wyliczał w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

- To jest wielki wstyd i kompromitacja - mówił w "Kropce nad i" lider PO Grzegorz Schetyna. W ten sposób odniósł się do haseł głoszonych 11 listopada na marszu narodowców. Zapowiedział, że Platforma złoży wniosek o informację do premier Szydło w sprawie sposobu, w jaki demonstrowali Jacek Międlar i Piotr Rybak.

- Policja zachowywała się dosyć dziwnie, być może się przejęła domyślaniem się, jakie są poglądy, postawy, sympatie i gusta ich szefa - skomentował marsz narodowców Bronisław Komorowski w "Kropce nad i". Dodał, że "ministrowi Błaszczakowi się to przecież bardzo podobało". - Było i smutno, i straszno - ocenił były prezydent.

- W wyborach startują różne partie, każda z nich prezentuje swoją wizję. Obywatele mają jakiś wpływ na to, i tym się różni minister Zbigniew Ziobro od korporacji (sędziowskiej - red.), która nie jest wybierana przez nikogo - mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w "Kropce nad i". Polityk odniósł się do kwestii przyszłości polskiego sądownictwa oraz do projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Ta cała rekonstrukcja to - w moim rozumieniu - zasłona dymna, aby przykryć strajk lekarzy rezydentów, dodatkowy miliard złotych na telewizję - tak zwaną publiczną i powstanie dwóch dziwnych fundacji, na które przeznaczono chyba 100 milionów złotych - powiedział w środę w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz. Szef Kukiz '15 nie chciał komentować ewentualnych zmian w rządzie, ale powiedział, że nie ma dla niego znaczenia to, czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem.

Mamy nowoczesną armię, przez dziesiątki lat modernizowaną, a mamy ministra obrony, czy ekipę rządową, która mentalnie jest sto lat temu - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak, były szef MON o zapowiedzianym powrocie przedwojennych stopni wojskowych.