Kropka nad i

Kropka nad i

- Nie wyobrażam sobie, by mogło być gorzej z sądownictwem i prokuraturą niż teraz - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz, pytany o przyjęte niedawno przez parlament ustawy reformujące prokuraturę. Jak podkreślił, w odniesieniu do polskiego wymiaru sprawiedliwości, powinno się dziś mówić o "mafiach prokuratorsko-sądowniczych".

- TK w sferze orzekania związany jest wyłącznie konstytucją, a nie ustawami, a co za tym idzie, musi zbadać zgodność innych ustaw z konstytucją - powiedziała w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). - Musimy rozwiązać ten pat na poziomie przygotowania Konstytucji - ocenił z kolei wiceminister obrony Bartosz Kownacki (PiS).

- Każda taka debata sugeruje, że u nas dzieje się coś niedobrego, ale ta była dla nas korzystna - tak ocenił "Kropce nad i" Ryszard Czarnecki (PiS) wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce. - Pani premier nie ustosunkowała się do kwestii złamania trójpodziału władzy czy tego, jak zażegnać kryzys konstytucyjny. Nie tego oczekiwałem jako obywatel - stwierdził Andrzej Halicki (PO).

Obecny obóz władzy ruszył na bardzo wiele różnych wojen, z których część jest całkowicie bezsensowna - powiedział w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były wicepremier w rządzie PiS dodał, że jego zdaniem Polska mogłaby uniknąć procedury monitorowania praworządności, którą wszczęła tydzień temu Komisja Europejska, gdyby polscy ministrowie rzeczowo odpowiedzieli na wątpliwości KE.

Tego można się było spodziewać, bo działania, które PiS podejmował, absolutnie do tego zmierzały - powiedział w "Kropce nad i " Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w ten sposób środową decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury monitorowania praworządności.

Rozwiązania, które tak dalece ingerują w czynności procesowe prokuratora, mogą nie tylko zagrażać jego niezależności, ale także będą niezgodne ze standardami europejskimi - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Odniósł się do projektu Prawa o prokuratorze autorstwa PiS, który przewiduje nie tylko połączenia stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ale także daje też więcej praw prokuratorowi generalnemu.

- Dobrze, że w ten sposób TK potwierdził legalność wyboru przez ten Sejm pięciu sędziów - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w programie "Kropka nad i". Skomentował w ten sposób ogłoszoną w poniedziałek decyzję Trybunału Konstytucyjnego o umorzeniu sprawy dotyczącej uchwał obecnego Sejmu ws. wyboru sędziów TK.

- Proszę panów, którzy są sfrustrowani, żeby nie płakali w rękaw wysokich komisarzy unijnych, bo my się ich po prostu nie przestraszymy - zapewniła w "Kropce nad i" Beata Kempa. Zdaniem szefowej KPRM krytyka płynąca z Brukseli jest spowodowana głosami ze strony "posłów PO, europosłów i pana pretendującego do funkcji przewodniczącego (Grzegorza Schetyny). - Proszę, żeby się opamiętali - mówiła.

Prezes TK nie powinien był zapowiadać, że Trybunał zajmie się nowelizacją ustawy, gdy nikt jeszcze przepisów nie zaskarżył - ocenił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w programie "Kropka nad i". Poprzedni szef resortu Borys Budka (PO) sugerował natomiast, że sędziowie TK nie muszą stosować się do nowelizacji w tym zakresie, w którym jest ona niezgodna z konstytucją.

- Jako samorządowiec, który mógł korzystać potencjalnie z Trybunału Konstytucyjnego dziś patrzę z przerażeniem na to co dzieje się z TK - powiedział w programie "Kropka nad i" prezydent Słupska, Robert Biedroń.