Kropka nad i

Kropka nad i

Wtorek, 29.11 - Gdyby kilka państw wyszło ze strefy euro to z punktu widzenia Polski nie byłoby to niczym strasznym. Unia Europejska potrzebna jest na tyle, na ile jest to korzystne dla Polski - oświadczył w "Kropce nad i" Adam Hofman. Zdaniem rzecznika PiS Radosław Sikorski chce poświęcić suwerenność państw Wspólnoty w zamian za czuwanie najsilniejszych - Berlina i Paryża - nad europejskim dobrobytem. - Głosowaliśmy za wejściem do Unii, w której są suwerenne państwa, a nie takiej, która jest stanami zjednoczonymi Europy - podkreślał polityk PiS.

Poniedziałek, 28.11 Z własnej woli Zdzisław Kręcina nie poda się do dymisji. - Gdybym był winny jakiegoś nadużycia prawnego, to tak. Nie mam sobie nic do zarzucenia - stwierdził w "Kropce nad i" sekretarz generalny PZPN. Przyznał, że za związek "dałby się pokroić". Nawet, gdy PZPN oskarża się o sprzyjanie korupcji. - To nie PZPN korumpował, to się działo w tak zwanym terenie - przekonywał. Na koniec przyjął od Moniki Olejnik symboliczną kopertę. Pustą.

Czwartek, 24.11 Od zarania rozkręcającego się biznesu w Polsce pamiętam go jako związanego z radami nadzorczymi. Funkcjonował w otoczeniu biznesu i w biznesie. Za tym idą pieniądze, więc nie widzę powodów, dla których miałby nie brać tych pieniędzy - powiedział w "Kropce nad i" były premier Józef Oleksy, komentując zatrzymanie byłego szefa UOP Gromosława C. Podkreślił jednak, że "nie ma powodu uważać, że robił to nielegalnie".

Środa, 23 listopada Jestem zaskoczony, bo chodzi o osobę nietuzinkową, człowieka zasłużonego dla Polski i polskich przemian, autora znanej akcji, która uratowała agentów amerykańskich, odznaczonego najwyższymi odznaczeniami - mówił w "Kropce nad i" Leszek Miller, pytany o reakcję na wiadomość o postawieniu korupcyjnych zarzutów Gromosławowi C.

Wtorek, 22.11 Płeć jest w głowie, w psychice. Genitalia to nie płeć, nie ma czegoś takiego jak operacja zmiany płci - mówi w "Kropce nad i" Anna Grodzka, pierwsza transseksualna osoba w polskim Sejmie. Jak dodaje, bycie kobietą w ciele mężczyzny nie przekreśliło jej życia. - Żyłam normalnie - przyznała.

Poniedziałek, 21.11 - Przypuszczam, że stan pozostanie taki jak do tej pory - powiedziała w "Kropce nad i" posłanka SLD Joanna Senyszyn, komentując decyzję marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która zwróciła się do Biura Analiz Sejmowych o ekspertyzę w sprawie obecności krzyża na sali plenarnej izby. - Moim zdaniem krzyż jest zgodny z konstytucją, a ostateczna decyzja powinna należeć do posłów - ocenił z kolei poseł PO Stefan Niesiołowski.

Czwartek, 17.11 Obsadzanie ministrów w trudnych resortach wymaga kompetencji - uznała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem najwięcej problemów w nadchodzącej kadencji czeka tych ministrów, którzy z unijnymi urzędnikami będą mieli najwięcej do czynienia.

Środa, 16.11 - Liderem tego odnowicielskiego nurtu w PiS jest Zbigniew Ziobro, ja jestem jego współpracownikiem - przyznał w "Kropce nad i", na antenie TVN24 Jacek Kurski, jeden z trójki wyrzuconych z PiS europosłów. Jak stwierdził, wśród tzw. ziobrystów "mózgów jest wiele, ale lider jeden – Ziobro". Jak zapewnił wciąż czuje się członkiem PiS, a "ziobryści" nie planują założenia nowej partii.

Wtorek, 15.11 - Dzisiaj nie jest mi blisko ani do Zbigniewa Ziobry ani do Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała w "Kropce nad i" Elżbieta Jakubiak. Jej zdaniem podziały w Prawie i Sprawiedliwości są dobrym znakiem. - Ja upatruję we wszystkich, tych załamaniach, odejściach, nieudanych powrotach czegoś, co będzie jakąś naprawą - stwierdziła polityk PJN.

Poniedziałek, 14.11 - Obchody tego święta zostały skompromitowane. To, co pozostało, to element państwowy, oficjalne obchody, które z natury jednoczą. Jednak one też zostały przytłumione - uważa prof. Aleksander Smolar, który był gościem "Kropki nad i". Jego zdaniem, to, co stało się w piątek w Warszawie było "ulicznym przejawem głębokich podziałów w społeczeństwie".

Czwartek, 10.11 - Gdyby Unia wiedziała, że Polska ma twarz homofobii, Stefana Niesiołowskiego, Julii Pitery, nie bylibyśmy w Unii Europejskiej - ocenił w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Według niego, zachowanie posłów w stosunku do Roberta Biedronia jest "żenujące".

Środa, 9.11 Jeśli ktokolwiek inny by to powiedział, to pewnie tego rechotu by nie było. To było dla mnie przykre doświadczenie - powiedział w "Kropce nad i" Robert Biedroń, komentując wtorkową reakcję posłów podczas jego wystąpienia przed głosowaniem kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. - Miałam zamiar się wstrzymać, ale nie ukrywam, że wystąpienie pana Biedronia spowodowało, że w ogóle zagłosowałam przeciw - tłumaczyła z kolei posłanka PO Julia Pitera.

Wtorek, 8.11 - Kłótnię w przypadku pani doktor Kopacz uważam za oburzającą. Była ministrem. Minister niekoniecznie musi jako lekarz być na froncie. A ona pojechała. Natychmiast - powiedział w "Kropce nad i" Tadeusz Mazowiecki. Były premier ocenił w ten sposób awanturę wokół wyboru byłej minister zdrowia na stanowisko marszałka Sejmu.

Poniedziałek, 7.11 - Niech (Adam Hofman) uważa, bo sam zbaranieje. Bo kto tak gada, sam takim może zostać, kto przezywa sam się tak nazywa - powiedział w "Kropce nad i" Tadeusz Cymański, wykluczony z PiS. Odniósł się w ten sposób do słów Adama Hofmana, który powiedział, że europosłowie Cymański, Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro "wyjechali do Brukseli i zbaranieli".

Czwartek, 3.11 To, co dzieje się teraz w PiS, to nie jest wojna, najwyżej wojenka - uważa były wicepremier Roman Giertych. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński zachowuje się wobec Zbigniewa Ziobry jak "kot, który bawi się myszą". - Podrzuca ją raz do sądu dyscyplinarnego, potem drugą łapką gdzieś indziej, aż w końcu ją zeżre. Jest tylko pytanie kiedy. Jedno jest pewne, Zbigniewa Ziobry w PiS już nie ma -powiedział Giertych w "Kropce nad i" w TVN24.

Środa, 2.11 - Jarosław Kaczyński nie powinien i nie musi odchodzić. Chcemy by był szefem PiS, ale chcemy też, żeby PiS się zmieniło. I chcemy, żeby Jarosław Kaczyński też chciał - powiedział w "Kropce nad i" Jacek Kurski, odnosząc się do środowego posiedzenia komitetu politycznego PiS. "Ziobryści" dostali przed nim od Kaczyńskiego propozycję nie do odrzucenia - "koniec ze szkodzeniem PiS i oddanie się do dyspozycji prezesa". - Liczę, że ta niefortunna propozycja zostanie wycofana - stwierdził Kurski.

Poniedziałek, 31.10 - Czy w polskim Sejmie powinien wisieć krzyż, czy nie? Uważam, że obie odpowiedzi są poprawne - powiedział w "Kropce nad i" ksiądz Adam Boniecki, pytany jaki jest jego stosunek do postulatów Ruchu Palikota, żeby usunąć krzyż z sali sejmowej. Taki wniosek trafił do marszałka Sejmu w ubiegłym tygodniu.

Czwartek, 27.10 SLD powinien poprzeć ten wniosek, bo jest on zbieżny z tym, co lewica 14 lat temu też proponowała - powiedział w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Skomentował złożenie w czwartek w Sejmie przez Ruch Palikota wniosku o usunięcie krzyża z sali plenarnej. Jego zdaniem Sojusz powinien działać wspólnie z RP w celu "zdefiniowania tego, jak ma wyglądać neutralność światopoglądowa państwa".

Środa, 26.10 - Mam wrażenie, że planem Zbigniewa Ziobry jest powstanie nowej formacji - powiedział w "Kropce nad i" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. W jego ocenie, "festiwal medialny" z udziałem Ziobry przypomina początki tworzenia się PJN-u, a wszelkie próby stworzenia nowej formacji na prawicy skończą się fiaskiem.

Wtorek, 25.10 - To jest człowiek, który miał krew na rękach i nie potrafię w sobie wzbudzić sympatii do niego - powiedział w "Kropce nad i" Radosław Sikorski pytany o to, czy zabójstwo Muammara Kaddafiego jest korzystne dla tych przywódców europejskich, dla których jego proces mógłby okazać się kompromitujący. Szef polskiej dyplomacji mówił także o kryzysie w Europie, który może do nas dotrzeć, bo jak stwierdził "nie jesteśmy wyspą".