Kropka nad i

Kropka nad i

Kalisz pod lupą SLD. Miller: będziemy patrzeć, czy uda mu się zjednoczyć różne pędy lewicy

- Szukamy kogoś takiego, kto mógłby te 15-16 proc. otrzymać i spowodować, ze będzie druga tura w wyborach prezydenckich - stwierdził w "Kropce nad i" Leszek Miller, szef SLD. Jak dodał, jego partia będzie patrzeć na to, czy Ryszardowi Kaliszowi "uda się szlachetny zamiar zjednoczenia różnych pędów lewicy". - Jeżeli mu się uda, to na pewno koleżanki i koledzy z SLD udzielą mu rekomendacji - dodał Miller.

"Mamy dość nazywania wolnej Polski, że jest okupowana"

- To jest retoryka ciągłej nienawiści, ciągłego nazywania swoich przeciwników politycznych w najgorszy sposób - tak Michał Kamiński skomentował w "Kropce nad i" sobotni marsz Prawa i Sprawiedliwości. Były spin doctor PiS podkreślił, że sam na wcześniejszych marszach "nigdy nie bywał".

"Nauczka dla nas, że nie można ufać nawet najbliższym sojusznikom"

Sprawa Starych Kiejkut to smutny incydent dla naszych relacji, ale nie mamy lepszego sojusznika niż Stany Zjednoczone. To USA są nadal fundamentem NATO i gwarantem światowego bezpieczeństwa - przekonywał w "Kropce nad i" minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, komentując senacki raport o więzieniach CIA.

Giertych: Kaczyński rzuca koło ratunkowe Hofmanowi. Bo wie za dużo

- Mam wrażenie, że trwa akcja oczyszczania pana Hofmana - mówił w "Kropcie nad i" Roman Giertych. Odniósł się w ten sposób do wywiadu prasowego, w którym były rzecznik PiS dowodził, że jest niewinny. - Za tym wywiadem stoi Kaczyński. Zdecydował, żeby rzucić panu Hofmanowi koło ratunkowe. Bo go lubi. Bo Hofman dużo wie i Kaczyński nie chce, by dzielił się tą wiedzą - mówił Giertych.

Wybory sfałszowane? Gowin: nie mam dowodów empirycznych

- Dotychczasowe wypowiedzi o fałszowaniu wyborów doprowadziły już do wtargnięcia do siedziby PKW. Można sobie wyobrazić, że dalsze tego typu huśtanie emocjami społecznymi wymknie się spod kontroli - ocenił w "Kropce nad i" Janusz Palikot (Twój Ruch). Nie zgodził się z nim Jarosław Gowin (Polska Razem), który mimo iż - jak przyznaje - nie ma na to dowodów, uważa, że w czasie tegorocznych wyborów samorządowych doszło do fałszerstw.

Brudziński: Gdyby nie fałszerstwa, wynik PiS byłby inny

- Nigdy nie było takiej skali nieprawidłowości i fałszerstw, jak podczas tych wyborów - ocenił w "Kropce nad i" Joachim Brudziński. Szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że gdyby nie skala fałszerstw, na poziomie obwodowych komisji wyborczych, wynik PiS byłby inny. Zawiedli też mężowie zaufania. - Nie sprawdzili się - stwierdził.

Prof. Staniszkis: Wspaniały wynik PiS. Marsz 13 grudnia ryzykowny

- Uważam, że pomysł PiS dot. marszu 13 grudnia w Warszawie jest ryzykowny. To może nie wypalić chociażby ze względów technicznych. PiS powinien stawiać na powagę programową, pokazywać profesjonalizm i konkretnie atakować - powiedziała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Socjolożka bardzo dobrze ocenia wyborczy wynik PiS.

Wróbel: boję się o Słupsk. Biedroń: nie będzie tęczowych manifestacji

- Będzie pana posła brakowało w Sejmie z jego wyrazistością. Ale ja się trochę obawiam o Słupsk. Chciałabym mieć pewność, że pan nie będzie seksedukatorów wprowadzał do szkół albo robił tęczowych manifestacji - martwiła się w "Kropce nad i" Marzena Wróbel. - Nie będzie żadnych tęczowych manifestacji - zapewnił z uśmiechem Robert Biedroń.

Kurski o orędziu Kopacz: ordynarna agitka wyborcza

- Co to za jakaś ordynarna agitka wyborcza na dwa dni przed wyborami, z ust osoby, której partia odpowiada za przebieg wyborów? - tak Jacek Kurski zareagował w "Kropce nad i" na wyemitowane chwilę wcześniej orędzie Ewy Kopacz. Premier apelowała, by Polacy wzięli w niedzielę udział w drugiej turze wyborów samorządowych.

Niesiołowski: to, co robi Kaczyński to Himalaje zła

Prawnicy PO przeanalizują słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w Sejmie stwierdził, że wybory zostały sfałszowane - zapowiedział Stefan Niesiołowski. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że "zarzut fałszerstwa to jeden z najcięższych zarzutów". - Nie ujdzie mu to na sucho, wyborcy go ukarzą - uznał Niesiołowski. - To zdanie, które dziś padło z trybuny sejmowej, ono nie powinno paść. Przestrzeń demokratyczna jest pojemna, ale ma swoje granice - stwierdził z kolei Jerzy Wenderlich (SLD).

Kukiz o wyborach: wygrał system, przegrali obywatele

- Uważam, że Polska nie jest do końca wolna - stwierdził w "Kropce nad i" Paweł Kukiz, który dostał się do sejmiku dolnośląskiego. - Nie mam dowodów na to, że wybory były sfałszowane, ale według mnie wygrał system, a przegrali obywatele - powiedział muzyk. - Wygląda na to, że rząd i opozycja to najlepsi koalicjanci. To, co się dzieje, to gra, żeby utrzymać porządek polityczny - dodał Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu.

Sędziowie w spoczynku nie powinni być w PKW? "To nie Muppet Show, to ciężka praca"

Sędziowie powinni złożyć dymisję po zakończeniu wyborów, ale głosowania nie powinno się powtarzać - twierdzi Marek Siwiec z Twojego Ruchu. Częściowo zgadza się z nim Adam Bielan z Polski Razem: dymisja owszem, ale wybory trzeba jego zdaniem organizować na nowo. - Uważam, że wynik głosowania jest zafałszowany - twierdzi. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Członków PKW miałyby nominować partie? "Zadusiliby Polskę własnymi rękami"

- Ta nowelizacja, o którą się Jarosław Gowin dopytuje, polega na tym, żeby kandydatów do PKW nominowały partie. Wyobrażacie sobie, jakby to politycy organizowaliby nam wybory? To by już nie trzeba było żadnych wrogów zewnętrznych. Oni by tę Polskę zadusili własnymi rękami - denerwował się prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i".

"Dzisiaj wszyscy 'huzia na Józia' na PKW, a trzeba było dać więcej pieniędzy na system"

Na pewno jest to kompromitacja Krajowego Biura Wyborczego. Niestety, w tym momencie zaufanie do Państwowej Komisji Wyborczej będzie podważone. Oni nie są od informatyki, tylko od nadzorowania uczciwości wyborów - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. Z kolei Roman Giertych zarzucił, że nie byłoby problemu z systemem liczenia głosów, gdyby Sejm dał na niego więcej pieniędzy.

"Pyrrusowe zwycięstwo PiS" i wołanie o lekarza

- Włączy się pan do dyskusji? - Ja widzę, że tu lekarz jest potrzebny, a nie ja - tak Jacek Kurski tłumaczył w "Kropce nad i" dlaczego milczy, gdy popierający dzisiaj PO Michał Kamiński próbuje przekonywać, że wyniki niedzielnych wyborów były porażką Jarosława Kaczyńskiego z Ewą Kopacz. Były spin doktor PiS-u mówił też o "pyrrusowym zwycięstwie" jego byłej partii i porównywał ją do Izolatora Boguchwała toczącego pojedynek z Legią Warszawą (czyli z PO). - Tygodniami Michał Kamiński wciskał nam kit. Ale to koniec z matrixem - odpowiadał Kurski.

Halicki: nie mam daru bilokacji i nie jestem księgowym

- Nie wolno nikogo oskarżać bezpodstawnie, nie można insynuować. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy na złodzieju czapka gore - tak w "Kropce nad i" Andrzej Halicki skomentował zarzuty Mariusza Błaszczaka, który przypisał mu "dar bilokacji". Szef MAC, który pełni również funkcję przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przekonywał także, że rozlicza on jej członków jedynie z kwestii merytorycznych, a nie finansowych.