Kropka nad i

Kropka nad i

"Warszawskie derby" vs "bolesna próba wyjaśnienia" sprawy Banasia

Wczoraj Polacy zobaczyli, jak na takim stadionie dochodzi do warszawskiego derby. Jedna rodzina przeciwko drugiej rodzinie zaczyna wyciągać noże i różne inne narzędzia - powiedział w "Kropce nad i" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Komentował wydarzenia związane z działaniem CBA wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński ocenił, iż "to, że prędzej czy później Centralne Biuro Antykorupcyjne (...) będzie podejmowało określone działania operacyjne, to było raczej do przewidzenia".

Biedroń o rządach PiS: ten okres będzie określany jako cywilizacja pogardy

Jak kiedyś będą przygotowywane podręczniki historii, to zdjęcie z tego spotkania będzie jedną z ilustracji, w jakim byliśmy okresie. (...) Drugie zdjęcie będzie ze środkowym palcem pani Lichockiej. Myślę, że ten okres będzie określany jako cywilizacja pogardy - powiedział w "Kropce nad i" kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Odniósł się do obecności i oklasków szefa nowej Krajowej Rady Sądownictwa po przemówieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na niedzielnej gali jednej z gazet oraz gestu posłanki PiS w Sejmie.

"Jak oni buczą, to dobrze, ale jak na nich buczą, to źle"

Takich demonstracji w sprawie łamania praworządności i konstytucji będzie więcej - powiedział w "Kropce nad i" poseł Lewicy Tomasz Trela, który komentował zakłócenie przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy na Pomorzu i wystawione wtedy transparenty z napisem "Konstytucja" i "Będziesz siedział". Rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk odpowiadał na to, że "prezydent przemawiał na uroczystości państwowej, a swojej kampanii jeszcze nie rozpoczął".

"Nie rozumiem, dlaczego obecne władze robią sobie samym i nam taką krzywdę"

Doprowadzono do straszliwego chaosu. Może go rozwiązać tylko władza ustawodawcza - powiedział w "Kropce nad i" były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz, odnosząc się do wprowadzanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ocenił również, że osoby, które nadal orzekają w nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izbie Dyscyplinarnej, "dopuszczają się czynu karalnego".

Szef nowej KRS mówi, jak zbierał podpisy. "Miałem dwie listy"

Poparło mnie 40 osób - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur, odnosząc się do zbierania podpisów pod jego kandydaturą do tego organu. - Kiedy dwie osoby, które udzieliły mi poparcia, wycofały swoje poparcie następnego dnia, to ja je po prostu wykreśliłem i poszukałem innych - tłumaczył.

Wiceminister sprawiedliwości: to piękny dzień dla Polski

Pan prezydent podpisał ważną ustawę. To jest zwycięstwo demokracji. Nie będzie sędziokracji – mówił w wydaniu specjalnym "Kropki nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. We wtorek Andrzej Duda podpisał tak zwaną ustawę represyjną. - To jest ustawa, która zmienia kilka ważnych dokumentów - powiedział wiceminister. 

"Zaczynamy być państwem autorytarnym"

Prezydent powinien sobie zdawać sprawę, że jeżeli zmieni się ustrój, to będzie osobą, która będzie odpowiadała przed Trybunałem Stanu - ocenił w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego komentował podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji tak zwanej ustawy represyjnej. - Zaczynamy już być państwem autorytarnym, gdzie władza wykonawcza przechodzi do samodzielnego rządzenia, czyli to jest pewna forma dyktatury - ocenił.

"Bardzo dobrze, że wreszcie sędziowie są dyscyplinowani"

Jeśli sędziowie stawiają się ponad prawem, jeśli sędziowie uważają, że mogą odmawiać parlamentowi prawa do tego, żeby stanowić prawo, a prezydentowi konstytucyjnego prawa, żeby powoływać sędziów, to tacy sędziowie są niebezpieczni dla obywateli - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem "to jest postawa, która musi być napiętnowana".

"To jest Krajowa Rada Sądownictwa: z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy"

Przyjmujemy uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego do wiadomości, reagujemy na nią, występując do Trybunału Konstytucyjnego z naszym wnioskiem - powiedział w "Kropce nad i" zastępca rzecznika prasowego nowej KRS Jarosław Dudzicz. Rada wniosła o zbadanie konstytucyjności przepisów, na podstawie których uchwała została podjęta. Dudzicz przekonywał, że "czym innym jest niezgadzanie się z wyrokiem, a na czym innym jest jego nieakceptowanie". Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ocenił, że KRS "z rządem zgadza się zawsze, z Sądem Najwyższym nigdy".

"Mamy coś w rodzaju wyścigu zbrojeń pomiędzy różnymi ośrodkami w naszym państwie"

Gdybym po dzisiejszym spotkaniu miał strzelać, co się stanie, to powiedziałbym, że prezydent raczej podpisze nowelizację ustaw sądowych - powiedział w "Kropce nad i" poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, który uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli klubów i kół poselskich z Andrzejem Dudą. Poseł Koalicji Obywatelskiej, były minister spraw zagranicznych Paweł Kowal ocenił natomiast, że "w Polsce dzieją się teraz najdziwniejsze rzeczy". - Nawet nie potrafimy sobie wyobrazić skutków tego za kilka, czy kilkanaście lat - dodał.

"Mamy do czynienia z coraz bardziej zamkniętym układem instytucji państwowych"

Jest spór kompetencyjny między Sejmem, który jest organem powołanym do stanowienia ustaw, a w tym przypadku Sądem Najwyższym, który uzurpuje sobie prawo do decydowania o ustroju sądów - powiedział w "Kropce nad i" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek przekonywał z kolei, że "nie ma sporu, co do podziału kompetencji pomiędzy Sądem Najwyższym a polskim parlamentem". Politycy komentowali decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem i SN, o który zapytała marszałek Elżbieta Witek

"Po co te zmiany? Po to tylko, żeby wykosić niezależnych sędziów"

- To, co proponowane jest w ustawie "kagańcowej", czyli rejestrowanie, w jakich stowarzyszeniach działają sędziowie, to jest odtworzenie rozporządzenia z 86' roku, wprowadzonego przez ministra sprawiedliwości PRL - powiedział w "Kropce nad i" senator Krzysztof Brejza (KO). Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił z kolei, że "w większości krajów Unii Europejskiej, jeżeli nie we wszystkich, istnieje coś takiego jak różne instrumenty (…) czy procedury mające charakter dyscyplinujący" sędziów.