Kropka nad i

Kropka nad i

- Jego głos był zawsze nam potrzebny, był jednym z architektów naszej wolności, niepodległości - wspominał biskupa Tadeusza Pieronka w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ksiądz Kazimierz Sowa mówił, że "Kościół stracił głos odwagi (...) pewnego rodzaju niepoprawności kościelnej". Biskup Pieronek zmarł w czwartek wieczorem. Miał 84 lata. Gośćmi programu byli także Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź" oraz ojciec Tomasz Dostatni, dominikanin.

W obozie rządzącym nie ma refleksji, którą do tej pory wszystkie ekipy sobie formułowały. Co się stanie jak przyjdą inni, którzy punkt po punkcie, złotówka po złotówce nas z tego wszystkiego rozliczą - mówił w "Kropce nad i" były premier Leszek Miller. Wraz z Kazimierzem Marcinkiewiczem komentowali sprawę SKOK Wołomin oraz wezwanie na przesłuchanie tłumaczki polskich prezydentów i premierów.

Myślę, że pan prezydent co najmniej przesadził, ale ponieważ wszyscy przedstawiciele kancelarii powtarzają, że jednak działamy wbrew prawu, to jest chyba zamierzone - powiedziała w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, komentując wtorkowe przemówienie Andrzeja Dudy. - To nie był jakiś lapsus czy zdenerwowanie prezydenta - dodała.

- Gdyby Polska była pokornym cielęciem, które wykonuje polecenie Brukseli, Berlina czy Paryża to nikogo by nie interesowała nasza reforma prawa - ocenił profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta. W "Kropce nad i" skomentował podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się także do wtorkowej krytyki Andrzeja Dudy pod adresem niektórych sędziów.

- Podkreślaliśmy od początku, że będziemy uznawać wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyznał też, że "spodziewał się takiej decyzji". W jego opinii, podpisaniem ustawy "spełniliśmy wszystkie warunki, które Trybunał określił w zabezpieczeniu".

Jeżeli rzeczywiście chodziłoby o dobro ofiar, ale i też dobro Kościoła, to moim zdaniem trzeba było wyjść poza procedury kanoniczne i spróbować wyjaśnić sprawę - powiedział w "Kropce nad i" były ksiądz, konsultant filmu "Kler" Piotr Szeląg. Odniósł się do sprawy księdza Henryka Jankowskiego, któremu zarzuca się wykorzystywanie seksualne nieletnich. Zdaniem Szęląga, jego pomnik w Gdańsku powinien zniknąć.

- Wypowiedzi niegodne są niegodne i po prostu pan senator powinien z tym żyć - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi słowa senatora Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biereckiego na temat pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Z kolei Krzysztof Brejza z Platformy Obywatelskiej mówiąc o wypowiedziach Biereckiego i Zbigniewa Ziobry na temat pobicia Kwaśniaka, oświadczył, że to "skandaliczne, podłe, oburzające słowa".

Mam nadzieję, że sprawcy ataku na byłego wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka zostaną surowo ukarani - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Bo - jak dodał - to, że Kwaśniak jest ofiarą gangsterów, w ogóle nie podlega dyskusji. Dworczyk nie chciał jednak komentować słów Zbigniewa Ziobry w sprawie Kwaśniaka. - Minister Ziobro jako prokurator posiada większą wiedzę niż ja. Ja bym w ten sposób tego nie określił - mówił.

- Do tej pory nie jest wyjaśnione, dlaczego pan prezydent (Lech Kaczyński - red.) , zamiast zgodzić się na objęcie nadzorem i gwarancjami oszczędności w SKOK-ach w wyniku nadzoru KNF-u, blokował to na różne sposoby, odsuwał w czasie, a potem skierował do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, że jest tam coś niekonstytucyjnego - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Bronisław Komorowski.

- Wybory parlamentarne 2019 roku to nie jest kwestia kolejnych czterech lat PiS. To jest prawdopodobnie ryzyko, że będziemy mieli ten sposób rządzenia i kierowanie nas do miękkiego lub bardziej twardego autorytaryzmu na lata. Stawka tych wyborów jest ogromna, a szansa jest, bo Polacy rozumieją siłę głosu. Wzrost frekwencji w wyborach samorządowych to wspaniała nowina - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksander Kwaśniewski.

- Dla mnie najważniejszym celem jest, aby usunąć PiS od władzy - mówił w "Kropce nad i" Robert Biedroń, były prezydent Słupska i radny tego miasta. Odnosząc się do swojej partii, której jest w trakcie tworzenia, podkreślił, że "po to się robi swój ruch, żeby wziąć odpowiedzialność także za Polskę". - Dlatego będę robił wszystko, żeby zostać premierem - oświadczył Biedroń.

Pieniądze, wpływy, miejsca na liście. To łączy PiS z Tadeuszem Rydzykiem. PiS musi sięgać po taki głęboko tradycyjnie katolicki elektorat - oceniła w "Kropce nad i" w TVN24 Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Uważam, że trzeba wprowadzić realny rozdział Kościoła od państwa. To, co widzieliśmy na urodzinach Radia Maryja, to nie były tylko tańce i śpiewy, ale umawianie się na nasze publiczne pieniądze, które dostanie Kościół w zamian za popieranie PiS-u - skomentowała.

Nie wykluczam startu w wyborach do Senatu w przyszłym roku, będę zabiegał o poparcie partii opozycyjnych - zapowiedział w poniedziałkowej "Kropce nad i" w TVN24 mecenas Roman Giertych, który przeszłości pełnił funkcję wicepremiera i ministra edukacji narodowej.

- To jest folklor, to był żart - tak Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica) komentował w "Kropce nad i" słowa komendanta podlaskiej policji Daniela Kołnierowicza, który proponował "konkurs na najlepszy anonim" o posłance PO. - Jeżeli pan komendant chce się zajmować folklorem, który na Podlasiu jest przepiękny, to niech się zapisze do koła gospodyń wiejskiej, a nie na policję - ocenił z kolei Michał Kamiński (PSL-UED).

- Korupcja polityczna, której dokonano na Dolnym Śląsku, czy przekupienie i zdrada członka Nowoczesnej, członka Koalicji Obywatelskiej na Śląsku, to są metody, którymi posługuje się szef Kancelarii Premiera w imieniu premiera i rządzącej partii - mówił w "Kropce nad i" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To są rzeczy, w sprawie których złożymy doniesienie do prokuratury" - wskazywał lider PO.

Prawo i Sprawiedliwość, nie kryjąc się z tym, nie stawia na kompetencje, tylko na lojalność - komentował w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Marek Belka, były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego. Komentował objęcie przez Kacpra Kamińskiego - syna ministra Mariusza Kamińskiego - stanowiska w Banku Światowym. Ocenił, że polityka kadrowa partii rządzącej "jest zła, jest z piekła rodem" i już zaczyna "odbijać się czkawką".