Kropka nad i

Kropka nad i

- Rozumiem, że nauczyciele chcieliby, żeby ich sytuacja poprawiła się od razu, bardzo skokowo. My mówimy - chcielibyśmy, ale nie możemy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, odnosząc się do strajku nauczycieli. - Proponujemy okrągły stół z nauczycielami, jak najszybciej - dodał. Gościem drugiej części "Kropki nad i" była Joanna Kluzik-Rostkowska.

Możliwość zawieszenia strajku na czas egzaminów zawsze istnieje, natomiast to musi wynikać z woli tych, którzy ten strajk realizują. Ja po dzisiejszym dniu nie mam takiego poczucia, że taka wola wśród strajkujących się pojawia - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz. Zdaniem prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej Krystyny Starczewskiej, strajk wynika z tego, co się stało z systemem oświaty po reformach Anny Zalewskiej". Gościem pierwszej części programu była Ewa Kopacz.

Nie chcę brać udziału w kampanii Prawa i Sprawiedliwości, na którą nie ma pieniędzy - powiedziała w "Kropce nad i" posłanka partii Teraz! (będzie startowała do europarlamentu z list Wiosny) Joanna Scheuring-Wielgus. Zagłosowała przeciwko uchwalonej przez Sejm ustawie o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. - To nie jest głosowanie za czymś, co się dzisiaj pojawiło ze strony PiS, bo takie propozycje z naszej strony padały - tłumaczyła z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha, która poparła ustawę.

Jestem przekonany, że wierchuszka, kierownictwo ZNP uzgadnia swoje ruchy polityczne z kolegami z Koalicji Europejskiej - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się do rozmów między związkami zawodowymi a rządem, dotyczących postulatów nauczycieli. Bielan dodał, że akcja, "którą pan Broniarz organizuje od wielu miesięcy, była zaplanowana już w zeszłym roku w gabinecie Grzegorza Schetyny".

Oczekiwałbym, żeby minister finansów Teresa Czerwińska nie tyle podała się do dymisji czy nie, bo to jest zupełnie inna sprawa, ale żeby się jasno wypowiedziała w tej kwestii - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Belka, komentując "piątkę Kaczyńskiego". - Jej milczenie jest bardzo wymowne, bo to znaczy, że ona z taką polityką się nie zgadza - dodał.

Kiedy wojewoda pomorski daje radnemu PiS-u plac w centrum miasta na te kluczowe kilka dni w roku, kiedy są ważne rocznice, to jest pisanie historii na nowo, to jest polityczne podejście do tematu - mówił w "Kropce nad i" Cezary Tomczyk (PO), odnosząc się do obchodów 4 czerwca w Gdańsku. Zbigniew Gryglas (Porozumienie) przekonywał, że "w tym dniu, w tym miejscu powinniśmy stronić od polityki". - Polityka nie jest w tym dniu potrzebna - dodał, tłumacząc decyzję wojewody pomorskiego.

20 lat jestem w szeroko pojętej debacie publicznej. Przyszedł czas, żeby moje umiejętności i moje kompetencje były też wzięte pod uwagę przez wyborców - powiedział w "Kropce nad i" Krzysztof Śmiszek, odpowiadając na zarzuty o nepotyzm w Wiośnie. Partner Roberta Biedronia startuje z pierwszego miejsca do Parlamentu Europejskiego. Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk ocenił, że to przykład, że "ze względu na strach przed oskarżeniem o homofobię, na pewne rzeczy pozwala się bardziej".

Zdziwiłbym się, gdyby Marek Falenta trafił do więzienia, ponieważ PiS mógłby mieć kłopoty. Natomiast oburza mnie to, bo mieliśmy do czynienia z oczywistą niedoróbką pracy policji, która powinna była zabezpieczyć taką osobę. W sytuacji, gdyby chciała opuścić kraj, powinna była ją zatrzymać - mówił w "Kropce nad i" mecenas Roman Giertych.

Znam poglądy pierwszej damy i nie tylko jej, bo wszyscy mówimy, że nauczyciele powinni więcej zarabiać - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, odnosząc się do zapowiadanego przez nauczycieli strajku i żądania przez nich podwyżek. - Nauczyciele mają rację, istota polega w tym, w jaki sposób można dojść do wyższych pensji - dodał.

Jeżeli postulaty nauczycieli czy innych grup miałyby być w ogóle spełnianie, to w żadnej mierze nie ma miejsca dla tak zwanej piątki Kaczyńskiego, bo budżet nie jest z gumy- stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz.

Minister finansów Teresa Czerwińska nie jest wzięta na ministra finansów z ulicy, jest naukowcem, jest człowiekiem, który finansami zajmował się przez wiele lat. Sama mówiła, że jest bardzo przywiązana do stabilizacyjnej reguły wydatkowej, która została wprowadzona do ustawy o finansach publicznych w 2013 roku - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Borowski. Senator przyniósł do studia "Kropki nad i" wzór reguły wydatkowej.

Episkopat napluł w twarz ofiarom, które walczą (…) o godność, swoją godność jako człowieka - mówiła w "Kropce nad i" Joanna Scheuring-Wielgus z Teraz!, komentując prezentację Konferencji Episkopatu Polski na temat skali pedofilii w Kościele w Polsce. Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że "kibicuje bardzo mocno prymasowi Polakowi, który w tej sprawie (...) mówi bardzo stanowczo, bardzo jednoznacznie i mówi zero jakiejkolwiek tolerancji".

- Pan Sławomir Broniarz postawił dzisiaj ten spór i słuszne oczekiwania nauczycieli w centrum politycznej awantury, która jest w istocie wzięciem jako zakładników uczniów - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, odnosząc się do protestu nauczycieli, którzy domagają się podwyżki. - My się na to nie zgadzamy - podkreślił.

Polska ma do odegrania rolę: albo pomożemy temu, co będzie służyło Unii Europejskiej albo będziemy w gronie tych, którzy albo z własnej woli albo z własnej głupoty osłabiają Unię Europejską - przekonywał w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, mówiąc o majowych wyborach do europarlamentu. - Koalicja Europejska, mając takich kandydatów, byłaby siłą niewątpliwie pomagającą całej Europie uzyskać nowy impuls, nową energię - ocenił.

Wczoraj dziwnym trafem na sali sejmowej po raz pierwszy w historii przemawiała pani sędzia Przyłębska i siedział pan premier Morawiecki. Dzisiaj orzeczenia nie ma - mówił w "Kropce nad i" poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka, komentując odroczony w czwartek wyrok TK w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zastępca rzecznika nowej KRS sędzia Jarosław Dudzicz przyznał, że decyzja o odroczeniu nie została "dostatecznie" uzasadniona.

Rafał Trzaskowski podjął bardzo odważną i dobrą decyzję w sprawie tak zwanej deklaracji LGBT+. Polacy wiedzą, że dzisiaj nie da się już straszyć gejami i lesbijkami - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Robert Biedroń, lider partii Wiosna.

Nie ukrywam, rozmawiałem o tym z ludźmi z kierownictw partii politycznych tworzących tę koalicję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz, pytany o ewentualny start w wyborach do europarlamentu z pierwszego miejsca warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej. - Nie chcę się na ten temat przesądzająco wypowiadać, bo listy muszą być uzgodnione, zatwierdzone i ogłoszone - zastrzegł były premier, ale przyznał, że jego kandydowanie jest "prawdopodobne".

Nie jest możliwe, żeby wymazać taką historię ze swojego życia. To jest ze mną każdego dnia, a najgorsze są noce. Wraca w snach, w koszmarach - mówiła w "Kropce nad i" 26-letnia Katarzyna, która przed trzynastu laty padła ofiarą księdza pedofila, była wielokrotnie gwałcona i bita. Kobieta wywalczyła milion złotych odszkodowania od zakonu. - Musiałam się mierzyć na sali sądowej ze słowami mecenasów, którzy mnie obwiniali, próbowali umniejszyć moją krzywdę - opowiadała.

Gdzie jest milion samochodów elektrycznych? Nie wiem, jakie są fachowe kwalifikacje premiera jako bankiera, natomiast jako bajkopisarz pan Morawiecki jest świetny - powiedział w "Kropce nad i" prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar.

Zależy im tylko na tym, żeby wzbogacić samych siebie - mówiła w "Kropce nad i" Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej, komentując obietnice wyborcze zaprezentowane przez PiS. Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że "po trzech latach polityki gospodarczej są pieniądze, żeby było 500 plus również na pierwsze dziecko".